Jump to content

Πόσο Απαραίτητος Είναι Ένας Controller;


kalliroi

Recommended Posts

Τώρα που τα ενυδρεία μου έχουν πάρει το δρόμο τους και περιμένω πως και πως να στρώσουν, έχω αρχίσει σιγά σιγά να προμηθεύομαι διάφορα πράγματα, είτε για να μην τρέχω αργότερα όταν κάτι θα μου έχει τελειώσει, είτε για ώρα ανάγκης. Έχω δημιουργήσει μία λίστα στην οποία καταγράφω τι θέλω και λίγα λίγα τα αγοράζω. Έχω πάρει πολλές ιδέες από το θέμα "Έχω ένα γλυκό μυστικό" αλλά και από διάφορες αναρτήσεις που διαβάζω.

Πριν λίγο έμαθα τι είναι ένας κοντρόλερ και αναρωτιέμαι κατά πόσο τον χρειάζομαι. Για παράδειγμα, τώρα τον χειμώνα εφόσον έχω θερμοστάτη δεν με καλύπτει αφού μόλις πέσει η θερμοκρασία που έχω ορίσει ανάβει αυτόματα; Μας δίνει απλά μία επιπλέον δικλείδα ασφαλείας;

Γι'αυτό και αναρωτιέμαι κατά πόσο χρειάζεται να έχω έναν. Ή να το κοιτάξω το καλοκαίρι για το κομμάτι της ψύξης;

Link to comment
Share on other sites

Τωρα δεν το χρειαζεσαι,μπορεις να το παρεις το καλοκαιρι αλλα για να δουλεψει πρεπει να συνδεσεις θερμοστατη και ανεμηστιρακια απο pc.Για τα χρυσοψαρα που θελουν πιο χαμηλη θερμοκρασια θα το χρειαστεις.

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ! Οπότε το βάζω στη λίστα μου για αργότερα και απλά θα έχω το νου μου αν π.χ. πετύχω κάτι καλό σε καλή τιμή να το πάρω από τώρα. ;)

Link to comment
Share on other sites

Και το χειμωνα ειναι χρησιμος..Ποσοι δεν εχουν παθει ζημια απο βλαβη του θερμαντηρα ,ακομα και αξιοπιστοι καμια φορα στην κανουν..ειμαι παθων..Οπως λες ειναι μια δικλειδα ασφαλειας

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η γνωμη μου ειναι οτι χρειαζεται σε ολες τι εποχες.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που τα ενυδρεία μου έχουν πάρει το δρόμο τους και περιμένω πως και πως να στρώσουν, έχω αρχίσει σιγά σιγά να προμηθεύομαι διάφορα πράγματα, είτε για να μην τρέχω αργότερα όταν κάτι θα μου έχει τελειώσει, είτε για ώρα ανάγκης. Έχω δημιουργήσει μία λίστα στην οποία καταγράφω τι θέλω και λίγα λίγα τα αγοράζω. Έχω πάρει πολλές ιδέες από το θέμα "Έχω ένα γλυκό μυστικό" αλλά και από διάφορες αναρτήσεις που διαβάζω.

Πριν λίγο έμαθα τι είναι ένας κοντρόλερ και αναρωτιέμαι κατά πόσο τον χρειάζομαι. Για παράδειγμα, τώρα τον χειμώνα εφόσον έχω θερμοστάτη δεν με καλύπτει αφού μόλις πέσει η θερμοκρασία που έχω ορίσει ανάβει αυτόματα; Μας δίνει απλά μία επιπλέον δικλείδα ασφαλείας;

Γι'αυτό και αναρωτιέμαι κατά πόσο χρειάζεται να έχω έναν. Ή να το κοιτάξω το καλοκαίρι για το κομμάτι της ψύξης;

Οντως δεν ειναι απαραιτητος το χειμωνα αλλα αν σκεφτεις οτι ειναι:

φωτειζομενο ηλεκτρονικο θερμομετρο με ενδειξη δεκαδικου (πχ 25.1),

μπορει να σου ανοιγοκλεινει τα ανεμιστηρια και το θερμαντηρα (διπλη αsφαλεια για κολλημα θερμαντηρα) με διακυμανση 0.3C

δεν ειναι και πολλα τα 15-20 ευρω (αναλογα σε τι τιμη θα πετυχεις στo ebay τον stc-1000)

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ! Οπότε το βάζω στη λίστα μου για αργότερα και απλά θα έχω το νου μου αν π.χ. πετύχω κάτι καλό σε καλή τιμή να το πάρω από τώρα. ;)

Μη κανεις ομως το συνηθες λαθος, να ξεκινησεις τη διαδικασια κατασκευης ψυξης τον Ιουνιο.

Κανει κανα μηνα να ερθει απο ΚΙνα ο κοντρολερ, αν χαθει κιολας και περιμενεις να σου τον ξαναστειλουν .... περασε το καλοκαιρι

Κατα τον Μαρτη ξεκινα (αν οχι τωρα που τους εχουν σε χαμηλη τιμη αφου περασε το καλοκαιρι)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς αυτές τις μέρες δεν χρειάζομαι τίποτα, το νερό έχει μια χαρά θερμοκρασία από μόνο του. Αλλά θα το κοιτάξω, θα χρειαστώ 2, έναν για τα χρυσόψαρα και έναν για τον μονομάχο. Θα ξεκινήσω αναζήτηση από τώρα. Δεν τους πουλάνε στα καταστήματα εδώ; Ή μου προτείνετε e-bay για φθηνότερα; Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ το e-bay ούτε έχω ανάψει ποτέ μου θερμοστάτη, μου φαίνονται δύο δύσκολα αλλά και τρομερά πράγματα! :lmao: (έτσι ένιωθα προτού στήσω το μεγάλο ενυδρείο και το είχα ένα μήνα στο κουτί :rolleyes: )

Link to comment
Share on other sites

1. Βγαζεις προπληρωμενη στην τραπεζα

2. Κανεις λογαριασμο στο http://www.ebay.co.uk/

3. Κανεις λογαριασμο στο https://www.paypal.com/gr/webapps/mpp/home και δηλωνεις την καρτα

Εχει οδηγιες για ολα.

Μεχρι να κανεις τα πρωτα βηματα ειναι, Μετα γινεται παιχνιδακι.

Μη παρασυρθεις και αγοραζεις αβερτα αχρηστα πραγματα επειδη ειναι φτηνα (common λαθος)

Δεν ειναι επιφοβο να χασεις χρηματα με προπληρωμενη και μεσω paypal,

Αν καποιος δεν σου στειλει κατι (ειτε χαθηκε, ειτε ειναι απατεωνας), του στελνεις αρχικα mail (μεσω ebay) και του λες οτι δεν παρελαβες, κι εχεις 45 μερες καιρο αν δεν διορθωθει η κατασταση να του κανεις dispute (καταγγελία) στην paypal, και η paypal θα σου επιτρεψει τα χρηματα στην καρτα σου και θα τον κυνηγησει η ιδια.

Συνηθως κανουν τα παντα για να μην κανεις dispute και τους κλεισουν ή τους αφησεις αρνητικο feedback.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ για τις -πάντα!- αναλυτικές οδηγίες και τις συμβουλές. :) Έχω προπληρωμένη και χρησιμοποιώ και το paypal γιατί ψωνίζω συχνά από το διαδίκτυο. Αλλά στο e-bay ποτέ, νόμιζα ότι όλες οι αγορές γίνονταν με δημοπρασία! :D

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή μου φίλη Καλλιρόη σου εύχομαι καλή σου μέρα και θέλω να σ' ενημερώσω ότι μετά από έρευνα αγοράς που έχω κάνει για μένα (γιατί αλλιώς είναι να το κρατάς στο χέρι και να το βλέπεις)βρήκα κάποιο αρκετά καλό controler με κόστος 14,00€ περίπου στο Aquario που βρίσκεται Χαμοστέρνας 14 κι αν δεν κατεβαίνεις πάρε τηλέφωνο στο 210-9332860 και ρώτησε αν μπορεί να σου αποσταλεί.Όλη η ομάδα εκεί είναι εξυπηρετικότατη. :sarcasm:

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ πολύ! :)

Το γνωρίζω το κατάστημα, έχω ψωνίσει από εκεί. ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...