Jump to content

την αποψη σας


j0rdan

Recommended Posts

παιδια θελω την αποψη σας για το τι φιλτρο να βαλω σε ενα 500λιτρο ενυδρειο που ειμαι ετοιμος να αγορασω..

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται και από τη βιοφόρτιση που θα υπάρχει στο δικό μου χρησιμοποιώ 1χ2026+1χ2028 χωρητικότητας ενυδρείου 400l όπου θα μπούν εντός της εβδομάδας δισκάκια

ρίξε μια ματιά στο 2028 :thumbup:

ή στη σειρά pro 3 2076 + 2078

http://www.eheim.de/eheim/inhalte/index.js...=9er_24958_ehen

Έγινε επεξεργασία - skippergr
Link to comment
Share on other sites

εγω θα σου ελεγα να βαλεις 2 φιλτρα ενα να δουλευει σαν μηχανικο και να ειναι ευκολο στο ανοιγμα και στον

καθαρισμο του

και ενα να δουλευει σαν full βιολογικο. <κατι σε clasic που ειναι και σε καλες τιμες>

και εχουν καδους που βαζεις οτι θελεις

προσεξε μονο τον θορυβο... τα πολυ φτηνα... και τις μαρκες που δεν θα ξαναβρεις ανταλλακτικα.

Link to comment
Share on other sites

προτεινω 2 fluval 404 για καλυτερη ροη στο ενυδρειο.εχω ηδη ενα απο αυτα εδω και ενα εναμιση χρονο και ομολογω οτι απο ολες τις αποψεις ειναι καταπληκτικο και αρκετα φθηνο για αυτα που προσφερει

Link to comment
Share on other sites

- Αν σε απασχολεί το οικονομικό και θέλεις να κάνεις μεγάλη οικονομία...

- Αν δεν θέλεις να ασχολείσαι με τον καθαρισμό του φίλτρου ποτέ...

- Αν δεν έχεις σοβαρό και ιδιαίτερο πρόβλημα εμφάνισης...

- Αν θέλεις να έχεις μόνιμα καλή φίλτρανση χωρίς προβλήματα...

Ε, τότε η λύση είναι μία:

Φτιάξε μόνος σου στις 2 πίσω γωνίες με μπλε σφουγγάρι δύο φίλτρα Αμβούργου, με απλούς 1300άρηδες κυκλοφορητές και κάμποσο βιολογικό υλικό μέσα και τελείωσες με το θέμα φίλτρο για τα επόμενα 3 χρόνια τουλάχιστον... Και τότε ρίξε και ένα καθάρισμα, έτσι... για τα μάτια του κόσμου... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο δεν είναι απλή υπόθεση ώστε να πούμε πάρε ένα ή πάρε δύο ΠΑΝΤΑ εξαρτάτε από το είδος του ενυδρείού που θέλουμε να δημιουργήσουμε και τα ψάρια που θα τοποθετήσουμε. Αποφάσισε λοιπόν τη ενυδρείο θέλεις να κανείς και ανάλογα θα τοποθετήσεις και το κατάλληλο φίλτρο.

Το Hamburger φίλτρο είναι πολλή αποδοτικό αλλά δεν είναι καλαίσθητο και πιάνει χώρο. Εάν σε ενδιαφέρει δες εδώ για να καταλάβεις περί τινός πρόκειται.

http://www.deters-ing.de/Allgemeines/aquaneu.htm

Link to comment
Share on other sites

Η δες ΕΔΩ, με τη διαφορά ότι στο σχέδιο Β θα έχεις και άλλο ένα ίδιο, στα δεξιά πίσω.

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαρηστω ρε παιδια για την βοηθεια..λοιπον το ενυδρειο ειναι 1,20μ. 90υψ. 40βαθ. κ ειναι μια τρελα κ μεσα θα μπουνε 3 η 4 "red belly"..Hamburger φίλτρο μπορει να ειναι πολυ αποδοτικο αλλα πιστευω θα φαινεται πολυ ασχημο κ πολυ χωρο θα πιασει κ δεν εχω ιδεα πως να το κανω κιολας..αυτο που σκεφτομαι να βαλω ειναι ενα εσωτερικο φιτρο που εχω ειδη απο ενα παλιο μ ενυδρειο "hydor crystal duo r20ll" κ ενα εξωτερικο που θα το συζητησουμε..Αααα που λεω να το παρω απο το ιντερνετ..τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαρηστω ρε παιδια για την βοηθεια..λοιπον το ενυδρειο ειναι 1,20μ. 90υψ. 40βαθ. κ ειναι μια τρελα κ μεσα θα μπουνε 3 η 4 "red belly"..Hamburger φίλτρο μπορει να ειναι πολυ αποδοτικο αλλα πιστευω θα φαινεται πολυ ασχημο κ πολυ χωρο θα πιασει κ δεν εχω ιδεα πως να το κανω κιολας..αυτο που σκεφτομαι να βαλω ειναι ενα εσωτερικο φιτρο που εχω ειδη απο ενα παλιο μ ενυδρειο "hydor crystal duo r20ll" κ ενα εξωτερικο που θα το συζητησουμε..Αααα που λεω να το παρω απο το ιντερνετ..τι λετε?

καλη και μερικες φορες πιο οικονομικη η αγορα μεσω ιντερνετ αλλα προσεχε απο που θα το αγορασεις γιατι καποιες πηγες δεν ειναι αξιοπιστες.για χαμηλο κοστος ριξε και ματια στα φιλτρα της sera

Link to comment
Share on other sites

Όσο πιο έντονα φυτεμένο ενυδρείο έχουμε τόσο πιο λίγες φορές χρειάζεται να ανακυκλώνετε το νερό του, φυσικά πεζή ρόλο και ο αριθμός των ψαριών που θα έχουμε. Για το συγκεκριμένο ψάρι πιστεύω λόγο και της τροφής που θα ρίχνεις μέσα θα επιβαρύνετε το νερό λίγο παραπάνω για αυτό χρειάζεσαι ένα καλό φίλτρο. Εάν τώρα είναι ένα ή δύο δεν παίζει και τόσο μεγάλο ρόλο αρκεί το νερό του ενυδρείου σου να ανακυκλώνετε 5-6 φορές (πιστεύω ότι θα βάλεις και μερικά φυτά μέσα).

Το Ενυδρείο σου είναι 435 λίτρα μικτό αν αφαιρέσουμε τον βυθό και την διακόσμηση γύρο στα 50 λίτρα έχεις καθαρό 385 λίτρα. Άρα χρειάζεσαι ένα ή δυο φίλτρα που να έχουν μια σαν τελική απόδοση γύρο στα 2000 λίτρα ανά ώρα.

Το δικό σου φίλτρο έχει μια απόδοση 900 λίτρα ανά ώρα, άρα χρειάζεσαι ένα φίλτρο με απόδοση 1100 λίτρα ανά ώρα και είσαι εντάξει.

Από φίλτρα μπορείς να επιλέξεις όπια εταιρία θέλεις. Ξέρω ότι πεζή πολλή το eheim αλλά και η άλλες μάρκες δεν πάνε παρακάτω. Η επιλογή δική σου λοιπόν.

Link to comment
Share on other sites

γνωμη μου βαλε 2 eheim 2217 και θα εισαι οκ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...