Jump to content

Θερμοκρασία ενυδρείου


steliosv

Recommended Posts

Έχω ένα ενυδρείο 120lt η θερμοκρασία του νερού είναι 26 βαθμούς με τον θερμοστάτη στους 20 είναι φυσιολογική αυτή η θερμοκρασία; Το θερμόμετρο είναι από την απέναντι μερια από την οποία είναι ο θερμοστάτης. Μήπως ο θερμοστάτης δε λειτουργεί σωστά; Ρωτάω γιατι το ενυδρείο δεν είναι κόντα σε κάποιο θερμαντικο σώμα ούτε το χτυπάει ο ήλιος την ημέρα.

Link to comment
Share on other sites

Για κάνε πρώτα μια δοκιμή, βάλε το θερμόμετρο κοντά στον θερμοστάτη και παρατήρησε το.

Αν πάλι η διαφορά είναι τόσο μεγάλη , τότε ένα από τα δύο (ή το θερμόμετρο ή ο θερμοστάτης) έχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Κάποιοι θερμοστάτες δεν είναι σωστά καλιμπραρισμένοι με αποτέλεσμα να δείχνουν άλλα και να κάνουν άλλα. Αν δεν έχει ρύθμιση να τον διορθώσεις, πρέπει να τον τσεκάρεις σε ποιες ενδείξεις δίνει τις θερμοκρασίες που θες, να τις σημειώσεις και να χρησιμοποιείς αυτές. Πχ έχω ένα φτηνό κινέζικο 100 σε μια 80άρα γυάλα που για να μου τη φέρει στους 26 βαθμούς, τον βάζω στο 31...

Το θερμόμετρο θα κοιτάς και όχι τον θερμοστάτη.

Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασα το θερμόμετρο και το έβαλα σε ένα ποτήρι νερό της βρίσης και μου έδειξε περίπου 20 βαθμούς.

Link to comment
Share on other sites

Όταν σύνδεσα το ενυδρείο δοκίμασα το θερμοστάτη και τον έβαλα στους 32 βαθμόυς και το θερμόμετρο έγραφε 32 μετα το κατέβασα στους 28 και κατέβηκε στους 28 μετά το έβαλα στους 24 και παρέμεινε στους 28. Μετά τον έβαλα στους 22 και μετά από αλλαγή νερού έπεσε στους 24 εφόσον το νερό είναι κρύο και μετα σιγα σιγά ενέβηκε και παρέμεινε στους 26. Το θερμοστάτη τώρα τον έβαλα 20 για να είναι σίγουρα κλειστός συνέχεια και αυτό το τσεκάρω από το λαμπάκι. Υπάρχει περίπτωση να ανεβάζουν θερμοκρασία οι λάμπες; Είναι 2Χ18W

Link to comment
Share on other sites

Οι λάμπες πάντα επηρεάζουν τη θερμοκρασία του ενυδρείου, ανάλογα με την περίπτωση. Οπως και το κλειστό ή ανοιχτό καπάκι.

Link to comment
Share on other sites

Η θερμοκρασία αυτή είναι καλή για τα ψάρια; Δεν έχω βάλει ακόμα και ρωτάω γιατι δεν ξέρω τι θα βάλω ακόμα. Αν χρειάζεται να έχω πιο χαμηλή θερμοκρασία πως θα το πετύχω;

Link to comment
Share on other sites

Ποια θερμοκρασία εννοείς?

Το που θα κρατήσεις τη θερμοκρασία του ενυδρείου σου το ορίζει το είδος των ψαριών που έχεις μέσα. Αλλη για τους δίσκους, άλλη για τα χρυσόψαρα... Σε ένα μέσο κοινωνικό ενυδρείο, η θερμοκρασία συνήθως είναι στο 24-26.

Link to comment
Share on other sites

Πόσα watt είναι ο θερμοστάτης σου;

Εγώ σε μικρά ενυδρεία με μεγάλους θερμοστάτες έχω πάντα 2 βαθμούς κάτω για να πετύχω την θερμοκρασία που θέλω!

Link to comment
Share on other sites

Πόσα watt είναι ο θερμοστάτης σου;

Εγώ σε μικρά ενυδρεία με μεγάλους θερμοστάτες έχω πάντα 2 βαθμούς κάτω για να πετύχω την θερμοκρασία που θέλω!

O θερμοστάτης είναι 100W. Εγώ τον θερμοστάτη τον έχω στους 20 βαθμούς και πιάνει μέσα στο ενυδρείο 26. Ο θερμοστάτης ήταν μαζί με το ενυδρείο και είναι τοποθετημένος μέσα στο φίλτρο και είναι συνδεμένα όλα μαζί και έχει μια πρίζα για όλα. Τα φώτα, το θερμοστάτη και το φίλτρο. Έχει ένα διακόπτη που ανάβει το φίλτρο και τον θερμοστάτη μαζί και ένα που ανάβει τα φώτο και τον χρονοδιακόπτη για τα φώτα. Το ενυδρείο είναι ένα Cayman 80 120lt. Αν χρειαστεί να αλλάξω θερμοστάτη πως θα τον αλλάξω;

Link to comment
Share on other sites

Αν χρειαστεί να αλλάξω θερμοστάτη πως θα τον αλλάξω;

Δεν γνωριζω τη διαταξη φιλτρου-θερμοστατη απο το ενυδρειο αυτο.Ισως καποιος με αυτο το ενυδρειο να τον εχει βγαλει επιτυχως τον θερμοστατη.Κατα την γνωμη μου εφοσον εχει μια παροχη ρευματος για όλα μην πειραξεις τιποτα για τη δικη σου ασφαλεια.Βαλε απλα τον θερμοστατη στη χαμηλοτερη ενδειξη του ετσι ωστε πρακτικα να μην λειτουργει ποτε και βαλε εναν άλλον θερμοστατη της επιλογης σου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...