Jump to content

Puffer Fish


Dimreef

Recommended Posts

Καλησπέρα φίλοι.. Μόλις απέκτησα ένα figure 8 pufeer γλυκού νερού. Προς το παρόν τρώει σαλιγκάρια (λαθρεπιβατες) που ήδη υπάρχουν στο ενυδρειο.. Θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει σε σχέση με το φαγητό του.. Μου είπαν ότι τρόλεϊ γαρίδες.. Εκτός απο γαρίδες υπάρχει κάποια άλλη έτοιμη τροφή που να μπορεί να φάει? παρακαλώ αν γνωρίζει κάποιος να με βοηθήσει.. Ευχαριστώ πολύ..

Έγινε επεξεργασία - Mr_Zoo
μεταφορά στην σωστή κατηγορία
Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι όταν αγοράζουμε τέτοιου είδους ψάρια να μαθαίνουμε τις απαιτήσεις τους....Πάντως μπορείς να το ταίζεις με κατεψυγμένα Βloodworms ή καλύτερα ζωντανά αν βρεις αλλά δύσκολα θα δεχτούν έτοιμη τροφή.Και πάντα να έχεις σαλιγκάρια ή οστρακοειδή για τα δοντάκια του.

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να σας πω ότι το ενυδρειο μου είναι 60 λίτρα.. Επίσης σήμερα έμαθα ότι ενώ μου το πούλησαν για γλυκού νερού τελικά χρειάζεται υφάλμυρο νερό..παρακαλώ οποίος ας βοηθήσει.. Ευχαριστώ πολύ..

Link to comment
Share on other sites

το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι το δωσεις πίσω και να βαλεις στο 60λιτρο ενα μονομαχο και διαφορα φυτα η γαριδες τι φιλτρο εχεις???υποστρωμα??χημεια νερου???

αν θες να το κρατησεις πρεπει να πας σε μεγαλυτερο ενυδρειο με καλο εξωτερικο φιλτρο ειναι πολυ ευαισθητα στην αμμωνια και θελουν συχνες αλαγες νερου, επισης πρεπει να βαλεις αραγωνιτη με αμμο για να σου κραταει αλκαλικο ph και ενυδρειακο αλατι προσεχε τα ψαρια αυτα γεννιούνται σε γλυκο και σταδιακα πανε σε υφαλμυρο, αποτομες αλαγες στην αλατοτητα θα το φρικαρουν ειναι δυσκολα ψαρια και ακαταληλα για αρχαριους , αν το θες ξεψαχνισε την ενότητα υφαλμυρο και τα ξαναλεμε

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ.. Μάλλον έκανα βλακεία που το πήρα με βλέπω να το επιστρέφω..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα φίλοι.. Μόλις απέκτησα ένα figure 8 pufeer γλυκού νερού. Προς το παρόν τρώει σαλιγκάρια (λαθρεπιβατες) που ήδη υπάρχουν στο ενυδρειο.. Θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει σε σχέση με το φαγητό του.. Μου είπαν ότι τρόλεϊ γαρίδες.. Εκτός απο γαρίδες υπάρχει κάποια άλλη έτοιμη τροφή που να μπορεί να φάει? παρακαλώ αν γνωρίζει κάποιος να με βοηθήσει.. Ευχαριστώ πολύ..

Αν θα το κρατησεις μιας και ειναι ενα πολυ ενδιαφερον ζωντανο οπως και ολα τα puffers μπορεις να του δωσεις κατεψυγμενο bloodworm,krill,misys και artemia.Σε αρκετες περιπτωσεις εχουν δεχτει και ξυρα τροφη σε μορφη pellet αλλα και flake.Αν το ψαρι ειναι μικροτερο απο 4cm καλο ειναι για τωρα να κρατηθει σε γλυκο νερο και σταδιακα σε βαθος μηνων να ανεβασεις την αλατοτητα εως το 1.004 και οχι παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...