Jump to content

Νέο Μικρό Θαλασσινό (Boyu Tl450)


sunsity

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους !!!! Επιτελούς το πήρα απόφαση θα αρχίσω σιγά σιγά το μικρό μου 50αρι !Το ενυδρείο είναι το ''boyu tl450'' το οποίο πήρα με ανταλλαγή (δίνοντας κάτι που δεν χρειαζόμουν).Οι λόγοι που δεν το άρχισα πιο νωρίς ήταν 3 : 1ος περίμενα να περάσει το καλοκαίρι για να μήν έχω πρόβλημα με την ζέστη. 2ος. δεν είχα χρήματα , ούτε τώρα έχω όσα θέλω αλλά δεν μπορώ να το βλέπω άλλο άδειο .3ος δεν το κοίταξα πολύ καλά όταν το πήρα γιατι ήταν γεμάτο και δεν πρόσεξα ότι έχει αρκετές γρατσουνιές με αποτέλεσμα να μην είμαι σίγουρος αν θα το αρχίσω ή όχι , τελικά όπως βλέπεται θα το αρχίσω και ίσως πιο μετά κολλήσω ενα κυβάκι.

Και αρχίζω με τεχνικά χαρακτηριστικά (οι φώτο όλες μαζί στο τέλος).

Διαστάσεις κύριας δεξαμενής 40*35*35 περίπου 49 λίτρα ,sump πλάτης 40*8,5*35 περίπου 12 λίτρα.

Στο καπάκι έχει 2 λάμπες pl 18w 10000k μισή μπλέ μισή λευκή οι οποίες θα αλλαχτούν για σιγουριά,

Skimmer με αντλία boyu 720 λ/ω με μανομετρικό 1μετρο(την uv δεν θα την χρησιμοποιήσω ) ,1 αντλία επιστροφής με ίδια χαρακτηριστικά (boyu 720 λ/ω με μανομετρικό 1μετρο ) ,θερμοστάτη 50 w ο οποίος θα αντικατασταθεί με έναν καινούριο , και μια coralia nano 900λ/ω και ίσως βάλω ενα πολύ μικρό φιλτράκι για αντιφως και άνθρακα.

Από βράχο έχω 6 περίπου κιλά νεκρό αλλά τα 2 κιλά θα αντικατασταθούν με ζωντανό, και αραγωνίτη έχω περίπου 4,5 κιλά μέτριας κοκομετρίας νομίζω και ίσως χρειαστώ λίγο ακόμα.

Αυτό που με αγχώνει είναι το πώς θα στήσω το βράχο γιατί τα κομμάτια (εκτός απο 2) είναι αρκετά πλακέ αλλα με τις δικές σας συμβουλές και παραδείγματα ελπίζω να τα καταφέρω,

Το σκίμερ έχει 4 διαμερίσματα ,το πρώτο έχει την αντλία του σκίμερ στο οποίο θα βάλω και το θερμοστάτη, το δεύτερο έχει το σκίμερ ,το τρίτο είχε κανονικά το θερμοστάτη αλλά εγώ θα τον βγάλω και θα βάλω σε ένα διχτάκι μικρά κομμάτια βράχου και στο τέταρτο έχει την αντλία επιστροφής και θα βάλω επιπλέον αντιφως και άνθρακα σε διχτάκι ή σε μικρό φίλτρο. Χαέτο λέω να μην βάλω γιατί θα χρειαστώ επιπλέον φώς και λέω να το αποφύγω προς το παρών

Το στρώσιμο λέω να το κάνω πολύ αργα και να διαρκέσει 1,5 με 2 μήνες

Σκέφτομαι να γίνει ένα ριφάκι με μαλακά κοράλια και ίσως 2 ψαράκια και μερικά ασπόνδυλα.

Αυτά προς το παρών! Προτάσεις παρατηρήσεις κολοδεχούμενες

DSC01393_zps69c57085.jpg

DSC01394_zpsbadce536.jpg

DSC01395_zpsf75e0ee4.jpg

DSC01397_zps14dde0a7.jpg

DSC01399_zps185eab01.jpg

DSC01402_zpsd4fd6573.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα απο εμενα και καλη αρχη.

Οσον αφορα το aquascaping αποψη μου και μετα απο αρκετους πειραματισμους ειναι να βρεις τροπους να στηριξεις τον βραχο σου κανοντας πειραματισμους εξω απο το ενυδρειο.εγω κατεληξα να δενω με δεματικα τα κομματια που μου αρεσαν και μετα να τα τοποθετω μεσα στο ενυδρειο.

Απο τη στιγμη που εχεις πλακε κομματια προσπαθησε να τα στηριξεις με τετοιο τροπο ωστε να κανεις <<πιατα>> με αποτελεσμα να μπορεις να τοποθετησεις τα κοραλλια σου με ευκολια!

Έγινε επεξεργασία - takiscorfu
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν να σου ευχηθώ καλή αρχή στο εγχείρημα σου!

Για ότι σκέφτεσαι να κάνεις μια χαρά είναι το ενυδρείο.

Μια χαρά τα λες. Ενημερωμένο σε βλέπω. Βέβαια αυτά θα τα δεις και στην συνέχεια.

Προχώρα το!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα απο εμενα και καλη αρχη.

Οσον αφορα το aquascaping αποψη μου και μετα απο αρκετους πειραματισμους ειναι να βρεις τροπους να στηριξεις τον βραχο σου κανοντας πειραματισμους εξω απο το ενυδρειο.εγω κατεληξα να δενω με δεματικα τα κομματια που μου αρεσαν και μετα να τα τοποθετω μεσα στο ενυδρειο.

Απο τη στιγμη που εχεις πλακε κομματια προσπαθησε να τα στηριξεις με τετοιο τροπο ωστε να κανεις <<πιατα>> με αποτελεσμα να μπορεις να τοποθετησεις τα κοραλλια σου με ευκολια!

+1 :thumbup:

Καλη αρχη και απο μενα φιλε sunsity!

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στην θαλασσινή παρέα !!!

βλέπω στον εξοπλισμό σου μόνο ένα μικρό κυκλοφορητή και εκτιμώ ότι δέν θα σε καλύψει ....!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή, αλλά με σταθερά βήματα και υπομονή.

O κυκλοφορητής όντως θεωρείται μικρός, όχι όσο για τις ανάγκες των οργανισμών αν βάλεις εύκολα μαλακά κοράλλια, αλλά τόσο για την γενική κυκλοφορία του ενυδρείου.... δεν θα κυκλοφορεί το νερό σε όλο το ενυδρείο όπως πρέπει με αποτέλεσμα να μαζεύει μουργκα στα "τυφλά" σημεία.

Μπορείς να βάλεις ακόμη έναν ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

καλή αρχή και απο μένα...τα ίδια λίτρα έχουμε περίπου.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους και πιστεύω με την βοήθειά σας να βγει κάτι καλό !!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα απο εμενα και καλη αρχη.

Οσον αφορα το aquascaping αποψη μου και μετα απο αρκετους πειραματισμους ειναι να βρεις τροπους να στηριξεις τον βραχο σου κανοντας πειραματισμους εξω απο το ενυδρειο.εγω κατεληξα να δενω με δεματικα τα κομματια που μου αρεσαν και μετα να τα τοποθετω μεσα στο ενυδρειο.

Απο τη στιγμη που εχεις πλακε κομματια προσπαθησε να τα στηριξεις με τετοιο τροπο ωστε να κανεις <<πιατα>> με αποτελεσμα να μπορεις να τοποθετησεις τα κοραλλια σου με ευκολια!

Έτσι σκέφτομαι να το κάνω ,πολύ καλή η πρόταση με τα δεματικά και σκέφτομαι μαζί με τα δεματικά να βάλω και την ειδική πλαστελίνη για σιγουριά αλλά και για αισθιτικόυς λόγους και μετά να τα βάλω στο ενυδρείο .

Καλώς ήρθες στην θαλασσινή παρέα !!!

βλέπω στον εξοπλισμό σου μόνο ένα μικρό κυκλοφορητή και εκτιμώ ότι δέν θα σε καλύψει ....!!!!

έχω στο μυαλό μου κάτι για την κυκλοφορία το οποίο θα αναφέρω παρακάτω αλλά δεν ξέρω αν είναι σωστή η σκέψη μου.

Καλή αρχή, αλλά με σταθερά βήματα και υπομονή.

O κυκλοφορητής όντως θεωρείται μικρός, όχι όσο για τις ανάγκες των οργανισμών αν βάλεις εύκολα μαλακά κοράλλια, αλλά τόσο για την γενική κυκλοφορία του ενυδρείου.... δεν θα κυκλοφορεί το νερό σε όλο το ενυδρείο όπως πρέπει με αποτέλεσμα να μαζεύει μουργκα στα "τυφλά" σημεία.

Μπορείς να βάλεις ακόμη έναν ίδιο.

Αντί να βάλω μια ακόμα κοραλια νάνο σκέφτομαι να βάλω ενα μικρό εσωτερικό φίλτρο στο τελευταίο διαμέρισμα του sump (δίπλα στην αντλία επιστροφής) μέσα στο οποίο θα έχω αντιφώς και άνθρακα και με ένα σωλήνα (με την κατάληξή του να είναι ένα μικρο spray bar με 2-3 τρύπες ) να κατευθύνω την ροή εκεί που έχω νεκρά σημεία , αλλά αν δεν είναι καλή η σκέψη θα πάω σε άλλη μια κοραλια νανο (όπως είπες και εσύ) την οποία έχω και διαθέσιμη .

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη αδερφε! Εχω το Boyu TL-550. Μπορεις να φτιαξεις πολυ ωραιο Νανο reef με αυτο το ενυδρειο. Το ελατωμα του ειναι οτι εχει το sump πλατη. Θα προτιμουσα sump απο κατω. Παρε και μερικα θεματα που εχω ανοιξει για το δικο μου.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=87365

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=78235

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=85703

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα !!!!Πριν λίγη ώρα τελείωσα το στήσιμο !!!Αλλά κάτι μου λέει ότι δεν τα κατάφερα καλά........

Αλλά ας τα πάρουμε απο την αρχή.Πρώτα έσπασα το αλάτι (Tropic Marin Pro Reef )στο εντελώς άδειο ενυδρείο και το άφησα 1 μέρα ,αλλά μου έκανε εντύπωση ότι σε 2 ώρες είχε σπάσει σχεδόν τελείως ,αλατότητα 1024 .Μετά αγόρασα 3 κιλά πεντακάθαρο ζωντανό βράχο και μαζί με τα 3 και κάτι κιλά νεκρό άρχισα τους πειραματισμούς στο στήσιμο και τελικά είναι πολύ πιο δύσκολο απ'ότι φαίνεται να στήσεις το βράχο και ιδιαίτερα εάν έχεις τόσο περιορισμένο χώρο όσο εγώ.Τελικά το έστησα και τον τοποθέτησα μέσα στο ενυδρείο.

Έβαλα και τον υπόλοιπο εξοπλισμό σε λειτουργία στο 3ο διαμέρισμα του sump έβαλα ένα δυχτάκι με μισό περίπου κιλό νεκρό βράχο σε κομματάκια και στο 4ο αντιφώς σιδήρου.

Στον βράχο σίγουρα θα κάνω κάποιες αλλαγές (αλλά δεν ξέρω ακόμα τι) , τη Δευτέρα θα βάλω και μια cοrallia nano για να φτιάξω την κυκλοφορία και σε μία εβδομάδα θα αρχίσω το σταδιακό άναμμα του φωτιστικού ........Περιμένω παρατηρήσεις!!! ,καλύτερη φώτο του στησίματος αύριο που θα καθαρίσει και θα βάλω και τον αραγωνίτη.

DSC01409_zpsba17ee71.jpg

DSC01412_zpsa920e103.jpg

DSC01413_zps31263555.jpg

DSC01415_zpse4384c29.jpg

DSC01418_zps0336674b.jpg

DSC01420_zpsdab804d5.jpg

DSC01421_zps735c1b7c.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη αδερφε! Εχω το Boyu TL-550. Μπορεις να φτιαξεις πολυ ωραιο Νανο reef με αυτο το ενυδρειο. Το ελατωμα του ειναι οτι εχει το sump πλατη. Θα προτιμουσα sump απο κατω. Παρε και μερικα θεματα που εχω ανοιξει για το δικο μου.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=87365

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=78235

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=85703

Σε ευχαριστώ ! Το έχω ξεψαχνίσει το δικό σου ενυδρείο , έχεις κάνει παρα πολύ καλη δουλειά !!!!

καλη αρχη και απο εμενα.

Σε ευχαριστώ. Ήλπιζα να καταφέρω να πλησιάσω έστω και λίγο το δικό σου στήσιμο στο αριστερό κομμάτι σου , αλλά δεν μου βγήκε καθόλου !!!!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ χαίρομαι όταν βλέπω μέλη που πειραματίζονται με το στήσιμο βράχου, ειδικά με τέτοιες συνθέσεις.

Μπράβο και από μένα

Link to comment
Share on other sites

Και μια ιδεα φιλε sunsity....για να εχεις οσο το δυνατον λιγοτερη θολουρα οταν θα βαλεις τον αραγωνιτη

ξεπλυνε τον οσο πιο καλα καλα καλα μπορεις πριν τον ριξεις! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομoρφη προσπαθεια φιλε sunsity :bigemo_harabe_net-64:

Πολύ χαίρομαι όταν βλέπω μέλη που πειραματίζονται με το στήσιμο βράχου, ειδικά με τέτοιες συνθέσεις.

Μπράβο και από μένα

μπραβο σου και καλη αρχη.

πολλή κάλο στήσιμο ειδικα τωρα που εισαι στην αρχη!

Σας ευχαριστώ όλους και χαίρομαι που σας αρέσει !!!!

Link to comment
Share on other sites

Όμορφη προσπάθεια!

Θα το πάς σε bare bottom ή θα βάλλεις άμμο?

Καλή συνέχεια!

Το σκέφτηκα για bare bottom γιατί έχει πάρα πολλα θετικά αλλα έχει και 2 αρνητικά :1ον δεν θα μπορώ να βάλω καμία μικρή σαλιάρα (ελπίζω να λέω σωστά το όνομα ) που μου αρέσει πάρα πολύ και 2ον αλλά εντελώς υποκειμενικό κομμάτι είναι η εμφάνιση , σε εμένα θα άρεσε χωρίς αραγωνίτη και θα με απάλλασσε απο αρκετά προβλήματα πιστεύω , αλλά η κοπέλα μου είχε αντίθετη άποψη , ήδη αυτό είναι το 3ο ενυδρείο και άν δεν τις έκανα αυτή τη χάρη το επόμενο θέμα που θα άνοιγα θα ήταν '' Πληροφορίες για κατασκευή αναπαυτικού ενυδρείου 1,75 μήκους '' γιατι σίγουρα θα κολλούσα ένα για να κοιμάμαι εκεί τα βράδια !!!!

Και μια ιδεα φιλε sunsity....για να εχεις οσο το δυνατον λιγοτερη θολουρα οταν θα βαλεις τον αραγωνιτη

ξεπλυνε τον οσο πιο καλα καλα καλα μπορεις πριν τον ριξεις! :thumbup:

Το είχα στο μυαλό μου να το κάνω και ευχαριστώ που μου το θύμισες .Τελικά τον ξέπλυνα αρκετές φορές και δεν είχα σχεδόν καθόλου θόλωμα.

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα και τον αραγωνίτη 1-2 εκατοστά, βελτίωσα λίγο και το στήσιμο φέρνοντας πιο μπροστά (σηκώνοντας απο πίσω όλο το βράχο ) δίνοντάς του μια κλίση και πιστεύω έτσι να είναι λίγο καλύτερα , ο βράχος δεν ακουμπάει πουθενά περιμετρικά στο τζάμι ή στην πλάτη και έχει περίπου 4 εκατοστά μικρότερη απόσταση από παντού άρα δεν θα έχω πρόβλημα με την κυκλοφορία , μία μικρή σπηλιά που φαίνεται κάτω κάτω είναι κενή από πίσω με χώρο όσο μια γροθιά άρα ούτε εκεί θα έχω πρόβλημα με την κυκλοφορία , αύριο θα βάλω και την δεύτερη corallia nano και σκέφτομαι να την βάλω πίσω αριστερά και χαμηλά για να έχω κυκλική κυκλοφορία .Και οι απαραίτητες φώτο.

DSC01428_zps80be5b14.jpg

DSC01428_zps80be5b14.jpg

DSC01431_zpsdf8c2a09.jpg

DSC01433_zps215be364.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...