Jump to content

Νέο Μικρό Θαλασσινό (Boyu Tl450)


sunsity

Recommended Posts

Έβαλα αλλη μία corallia nano και τώρα υπομονή ,απο δευτέρα σταδιακό άναμμα του φωτιστικού και σε 5 εβδομαδες ελπίζω να είναι όλα εντάξη για τα πρώτα ζωντανά σιγά σιγά(σύμφωνα με τις μετρήσεις πάντα ) .....

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό το στήσιμο,αν και πιστεύω πως ο βράχος είναι μπόλικος...θα μπορούσες να βγάλεις ένα κιλάκι...άλλωστε το 1 προς 10 έχει προσπεραστεί πλέον....!μπορείς αν θες να βάλεις και λιγότερο!!Πάντως η αρχή που έχεις κάνει είναι πολύ καλή και σε βλέπω αρκετά διαβασμένο!Καλωσήρθες στον κόσμο των reefάδων! ;)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε sunsity ειναι πολυ ομορφο!

Εκανες πολυ καλη δουλεια και οταν θα αρχισουν σιγα σιγα να μπαινουν μεσα τα ζωντανα θα γινει ακομα πιο ομορφο! :bigemo_harabe_net-64:

Τι κοραλακια σκεφτεσαι να βαλεις?

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό το στήσιμο,αν και πιστεύω πως ο βράχος είναι μπόλικος...θα μπορούσες να βγάλεις ένα κιλάκι...άλλωστε το 1 προς 10 έχει προσπεραστεί πλέον....!μπορείς αν θες να βάλεις και λιγότερο!!Πάντως η αρχή που έχεις κάνει είναι πολύ καλή και σε βλέπω αρκετά διαβασμένο!Καλωσήρθες στον κόσμο των reefάδων! ;)

Είναι περίπου 6 κιλά και κάτι αν και φαίνεται αρκετά πιο πολύ , τα κομμάτια είναι αρκετά ελαφριά , δεν το πήγα αυστηρά με αυτό το κριτήριο (1 προς 10) στο μέλλων ίσως μικρύνω λίγο το μεγάλο πιάτο που έχω.

Καλώς με βρήκατε !!!!!Άν κάποια στιγμή μετά απο πολύ καιρό πλησιάσω έστω και στο ελάχιστο στα δικά σας διαμαντάκια που βλέπω και διαβάζω με μανία, τα οποία ήταν η έμπνευση το ερέθισμα και η ''ζήλια'' να ασχοληθώ με με την θάλασσα θα είμαι 100% ευχαριστημένος !!!!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε sunsity ειναι πολυ ομορφο!

Εκανες πολυ καλη δουλεια και οταν θα αρχισουν σιγα σιγα να μπαινουν μεσα τα ζωντανα θα γινει ακομα πιο ομορφο! :bigemo_harabe_net-64:

Τι κοραλακια σκεφτεσαι να βαλεις?

Σε ευχαριστώ και χαίρομαι που σου αρέσει !!!

Για μαλακά σκέφτομαι , καμία Ricordea , σίγουρα ζωανθούς , μανιτάρια , και πιο μετά αν όλα πανε καλά καμία Euphyllia ,

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο!

Το ταξίδι μόλις άρχισε!!!

:bigemo_harabe_net-64: :bigemo_harabe_net-64:

Επιτέλους μύρισε θάλασσα το σπίτι !!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραια κοραλια σκεφτεσαι να βαλεις φιλε sunsity! :bigemo_harabe_net-64:

Αν κανεις και ωραιες επιλογες στα χρωματα τους και στην τοποθετηση τους θα γινει απιστευτο!

Υπομονη τωρα μεχρι να ειναι ετοιμο το ενυδρειο να τα δεχτει!

Link to comment
Share on other sites

DSC01433_zps215be364.jpg

χμμμ το κερασάκι στην τούρτα δεν μπορώ να πω ότι μου άρεσε ιδιαιτέρα

Link to comment
Share on other sites

χμμμ το κερασάκι στην τούρτα δεν μπορώ να πω ότι μου άρεσε ιδιαιτέρα

Ακόμα στο ψάξιμο για το καλύτερο δυνατό στήσιμο είμαι ,θα δω και με τα φώτα πως θα φαίνεται και ίσως το βγάλω....

Link to comment
Share on other sites

Φιλε sunsity,αυτα ειναι γουστα βεβαια και το ενυδρειο ειναι δικο σου,αλλα θα συμφωνησω και εγω με το βαγγελη.

Θα δειξει πιο ομορφο αν το βγαλεις αυτο το βραχακι και θα εχεις και περισσοτερο χωρο,γιατι ειναι πολυ κοντα στην επιφανεια του νερου και οτι και να βαλεις δεν θα εχει χωρο για να μεγαλωσει.

Δοκιμασε το και αν σου αρεσει το βγαζεις,αν δεν σου κανει ασε μας εμας να λεμε και αστο οπως σου αρεσει εσενα :hysterical::hysterical::hysterical:

Οτι και να κανεις παντως το υπολοιπο στησιμο ειναι τελειο!!

Ανυπομονω να παρει ζωη! :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε sunsity,αυτα ειναι γουστα βεβαια και το ενυδρειο ειναι δικο σου,αλλα θα συμφωνησω και εγω με το βαγγελη.

Θα δειξει πιο ομορφο αν το βγαλεις αυτο το βραχακι και θα εχεις και περισσοτερο χωρο,γιατι ειναι πολυ κοντα στην επιφανεια του νερου και οτι και να βαλεις δεν θα εχει χωρο για να μεγαλωσει.

Δοκιμασε το και αν σου αρεσει το βγαζεις,αν δεν σου κανει ασε μας εμας να λεμε και αστο οπως σου αρεσει εσενα :hysterical::hysterical::hysterical:

Οτι και να κανεις παντως το υπολοιπο στησιμο ειναι τελειο!!

Ανυπομονω να παρει ζωη! :bigemo_harabe_net-64:

Έχεις δίκαιο για το λειτουργικό κομμάτι σε σχέση με το ''κερασάκι'', αλλά παρόλο που είναι ακόμα χωρίς εμφανή ζωή και μόνο με το φώς του δωματίου καθώς κάθομαι και το χαζεύω (άρχισε απο τώρα το κάψιμο!!!) μου αρέσει λίγο γιατί ''σπάει'' λίγο το πάνω μέρος και κάνει να ξεχωρίζουν τα 2 ''πιάτα'' που είναι ψηλά ,μελλοντικά ίσως το αλλάξω.

Πιστεύω ότι τα περισσότερα ενυδρεία που γεννιούνται - εξελίσσονται εδώ μέσα δεν είναι αποκλειστικά του ιδιοκτήτη τους γιατί έχουν βάλει αρκετά άτομα το χεράκι τους (κυριολεκτικά :φραγκάκια -ψάρια -φυτά -εξοπλισμό και μεταφορικά :γνώσεις- συμβουλές-επιβράβευση - κουράγιο -συμπόνια ) για να βγεί τις περισσότερες φορές ένα καλό αποτέλεσμα απο το πιο μικρό γαριδάδικο μέχρι το μεγαλύτερο reef . 'Aρα ένα μικρό κλάσμα ενός ενυδρείου ανήκει σε αρκετά άτομα εδω μέσα.

Εκεί ανήκουν και τα 3 ενυδρεία μου , ένα μικρό κομματάκι είναι δικό σας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

....

Πιστεύω ότι τα περισσότερα ενυδρεία που γεννιούνται - εξελίσσονται εδώ μέσα δεν είναι αποκλειστικά του ιδιοκτήτη τους γιατί έχουν βάλει αρκετά άτομα το χεράκι τους (κυριολεκτικά :φραγκάκια -ψάρια -φυτά -εξοπλισμό και μεταφορικά :γνώσεις- συμβουλές-επιβράβευση - κουράγιο -συμπόνια ) για να βγεί τις περισσότερες φορές ένα καλό αποτέλεσμα απο το πιο μικρό γαριδάδικο μέχρι το μεγαλύτερο reef . 'Aρα ένα μικρό κλάσμα ενός ενυδρείου ανήκει σε αρκετά άτομα εδω μέσα.

.....

Δεν εχω λογια.....απο τις καλυτερες θεσεις που εχω διαβασει ποτε!!!

:bigemo_harabe_net-92::bigemo_harabe_net-92::bigemo_harabe_net-92::bigemo_harabe_net-92::bigemo_harabe_net-92::bigemo_harabe_net-92::bigemo_harabe_net-92:

:bigemo_harabe_net-122::bigemo_harabe_net-122::bigemo_harabe_net-122::bigemo_harabe_net-122::bigemo_harabe_net-122::bigemo_harabe_net-122::bigemo_harabe_net-122:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και επαυξάνω και τα λόγια σου φίλε suncity αλλά και στο πόστ του Μιχάλη!Όντως αν όχι η καλύτερη,μια από τις καλύτερες θέσεις που έχω διαβάσει κι εγώ! ;)

Όταν ξεκινάς με βάση αυτά τα λεγόμενα τότε η επιτυχία είναι δεδομένη! :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα !!!Στο ενυδρείο άρχισα σταδιακό άναμμα των φωτών απο τις 31 Οκτωβρίου για 2 ώρες στην αρχή και μετά 1 ώρα αύξηση κάθε εβδομάδα σήμερα είμαι στις 5 'ώρες οι μετρήσεις απο μετρήσεις έχω φωσφορικά 0,2 , σχεδόν μηδενικά πυριτικά (silicate) και ελάχιστα νιτρικά .Τις τελευταίες μέρες έχω παρατηρήσει ένα παλύ ελαφρύ καφέ χρώμα μόνο πάνω στο βράχο λογικά διατομική είναι ,σκεφτόμουν για κανένα σαλιγκάρι αλλά νομίζω ότι είναι νωρίς ακόμα και λέω να την αφήσω να κάνει τόν κύκλο της .

DSC01555_zpsc20e7f52.jpg

DSC01557_zps9ed9b352.jpg

DSC01558_zpsf233c96f.jpg

DSC01559_zps0776e1f3.jpg

Link to comment
Share on other sites

πολυ πολυ ομορφο φιλε μου ! να το χαιρεσε ! μου αρεσει πολυ το aquascape σου ! ;)

Σε ευχαριστώ !!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πολλα πολλα μπραβο φιλε sunsity! :bigemo_harabe_net-82:

Πανεμρφο το ενυδρειο και τωρα που ειναι πιο καθαρο το νερο και φαινεται το στησιμο,συμφωνω με το γιαννη,πως ειναι απιστευτο!

Μολις με το καλο,μπουν και τα κοραλακια θα δειξει ακομα πιο πολυ!

Ειχες τρομερη εμπνευση!

Το μονο που θα αλλαζα,οπως εχει ειπωθει και πιο πισω,ειναι το πανω πανω βραχακι.

Η διατομικη φαινεται σε πολυ αδυναμη κατασταση και δεν χρειαζεται να ανησυχεις πολυ.

Δεν θα σε δυσκολεψει.Αν θες να βαλεις καποιο σαλιγκαρακι,μονο κακο δεν θα κανεις.

Ποσο καιρο δουλευει τωρα το ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που σου αρέσει !!! Τελικά αυτό το κερασάκι μόνο σε εμένα αρέσει χαχαχαχα !!!

Απο τις 5 Οκτωβρίου τρέχει και τα πρώτα φώτα τα άναψα στις 31 Οκτωβρίου .Η διατομική κάνει τον κύκλο της και φεύγει ή πρέπει να την αντιμετωπίσω με κάποιο σαλιγκάρι ?

Link to comment
Share on other sites

Ειχες τρομερη εμπνευση!

Για να πώ την αλήθεια διαφορετικό σκεφτόμουν το στήσιμο αλλά μόλις είδα το στήσιμο του Κώστα http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=88808&hl= ενθουσιάστηκα και προσπάθησα χωρίς μεγάλη επιτυχία να το αντιγράψω αλλά δεν μπορούσα να πειραματιστώ και πολύ , γιατί είχα και ζωντανό βράχο φοβόμουν μην τον νεκρώσω .

Link to comment
Share on other sites

Ε βαλε κανενα σαλιγκαρακι.

Τι σαλιγκάρι προτείνεις και πόσα ??? , 1 τροχους (αν το λέω και σωστά) θα είναι οκ ?

Link to comment
Share on other sites

Εγω στην θεση σου θα εβαζα αρχικα 1 απο καθε ειδος. Δηλαδη.... 1 τροχους, 1 τουρμπο, ενα στρομπους. Για nassarius- babilon αστο λιγο αργοτερα οταν θα πεφτει και ξηρη τροφη μεσα.

Link to comment
Share on other sites

+1

Τοσα ειναι καλα για αρχη και βλεπεις στην πορεια αν χρειαστεις παραπανω :bigemo_harabe_net-64:

Το κερασακι φιλε sunsity αν κανεις μια ψηφοφορια,θα δεις οτι ολοι θα θελουν να το διωξουν!χαχαχα!

Αν το βγαλεις θα εχεις και πιο πολυ χωρο για κοραλια βρε!

Αν το αφησεις εκει οτι και να βαλεις θα βγει εξω απο το νερο μεγαλωνοντας :bigemo_harabe_net-130:

Link to comment
Share on other sites

+1

Τοσα ειναι καλα για αρχη και βλεπεις στην πορεια αν χρειαστεις παραπανω :bigemo_harabe_net-64:

Το κερασακι φιλε sunsity αν κανεις μια ψηφοφορια,θα δεις οτι ολοι θα θελουν να το διωξουν!χαχαχα!

Αν το βγαλεις θα εχεις και πιο πολυ χωρο για κοραλια βρε!

Αν το αφησεις εκει οτι και να βαλεις θα βγει εξω απο το νερο μεγαλωνοντας :bigemo_harabe_net-130:

συμφωνο ,μην ξεχνας οτι βαζεις μεσα μεγαλωνει...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έβαλα μέσα 1 τρόχους και ένα μικρό ερημίτη με κόκκινα πόδια . Ελπίζω να μην βιάστηκα για τον ερημίτη ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...