Jump to content

Νέο Μικρό Θαλασσινό (Boyu Tl450)


sunsity

Recommended Posts

Σε ευχαριστω !! Πάω να την βγάλω τώρα !!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Και ένα update !!!

Τελικά αφού είδα ότι ο αγαπημένος μου μανδαρίνος μπορεί να μπέι και σε μικρά ενυδρεία αποφάσισα και έβαλα ένα , του δίνω ολοζώντανα κοπίποδα μια φορά την εβδομάδα , να υπενθυμίσω ότι στο sump έχω 1,5 περίπου κιλά μικρά κομμάτια βράχου σε δίχτυ και κάθε φορά ρίχνω μερικά κοπίποδα και εκεί , και τελευταία προσθήκη ένα πανέμορφο αλλα πολύ ντροπαλό Magnifica.Απο ψάρια τέλος ,4 και πάλι πολλά είναι ,

Σορρυ για την ποιότητα των φώτο αλλά εκτός του ότι δεν καθάρισα τα τζάμια δεν κατάφερα να την ρυθμίσω καλά .

DSC01691_zpsea8ee6be.jpg

DSC01701_zps682302d3.jpg

DSC01712_zpsd600c7dd.jpg

DSC01683_zps1c5e59ee.jpg

Link to comment
Share on other sites

Χαιρομαι που σου άρεσε , ναι ο Μανδαρίνος είναι κούκλος και έχει φοβερό τρόπο που κολυμπάει και ψάχνει για τροφή , τα κοράλια αν και ειναι νωρίς ακόμα τα βλέπω να βγάζουν καινούρια κεφαλάκια και ι ρικόρντεα λογικά παει για διαχωρισμό ,αν σε κανένα χρόνο αν πάνε όλα καλά πιστεύω ότι θα είμαι οκ απο κοράλια όπως ε΄λεγε και η διαφήμιση ''Φέεεεεεεεεεετα !!!!!!''

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ενας μηνας και

μετα την τελευταια ενημερωση

το ενυδρειο πως παει?

Καμια φωτο :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχω πρόβλημα με το φωτιστικο τώρα είμαι με 18w στα 50 λίτρα , μου κάηκε η μια λάμπα και δεν μπορώ να βρώ με τίποτα ανταλλακτικό και καμία λάμπα δεν μπορεί να χωρέσει έστω και διαγώνια μέσα , οι εναλλακτικές επιλογές που είχα ήταν 4 :

1η να φτιάξω μεγαλύτερο ενυδρείο (για να χωράει τ5 λάμπα ) απορρίφθηκε λόγο οικονομικών (σε λίγους μήνες ίσως γίνει ) ,

2η τροποποίηση στο καπάκι (να εξέχουν 3 πόντους απο κάθε μερια 2 τ5 ) ή δημιουργία καινούριου καπακιού παλι απορρίφθηκε γιατι τότε το ενυδρειο μαζί με εμένα θα είναι παρέα στο μπαλκόνι (με το ζόρι κρατάω την γυναίκα μου μην το πετάξει έξω μαζί με εμένα )

3η αγορά κρεμαστού φωτιστικού, πάλι λόγο οικονομικών απορρίφθηκε

4η που τελικά θα γίνει , παραγγελία (και αναμονή 20 μέρες) απο e-bay 3 10βατων υβριδικών led και είμαι οκ πιστέυω , σε αυτό θέλω να ευχαριστήσω τον Akrida66 (Άγγελο) για την ιδέα και τις συμβουλές .

Με το φώς που έχω τώρα δεν μπορώ να βάλω τίποτα απο κοράλια (εκτός απο μη φωτοσυνθετικά ) , απο ψάρια είμαι οκ αρα αναμονή, το καλό είναι οτι η κοραλλίνη έχει αρχίσει και κάνει την εμφάνησή της και μ'αρεσει !!!Θα έβαζα φώτο αλλά δεν έχει αλλάξει κάτι , όταν έρθουν τα λέντ θα σας ενημερώσω !!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά πάνε αλλά στάσιμα :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ και τους 2 για το ενδιαφέρων !!!!

Link to comment
Share on other sites

Τιποτα βρε, με το καλο να ερθουν να το φτιαξεις, μετα βαζεις οτι θες μεσα!! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

Δεν τα έχω βάλει , μετακόμισα πριν 2-3 εβδομάδες και δεν έχω τακτοποιηθεί ακόμα ,ελπίζω κάποια στιγμή να τα βάλω , βρήκα λάμπες και αγόρασα 2 να βρίσκονται αρα απο φως ειμαι οκ προς το παρών

Άλλαξα και το στήσιμο του βράχου γιατί στην καινούρια θέση που έχω το ενυδρείο δεν μου καθόταν καλά στο μάτι και τελικά έβγαλα το πολυαγαπημένο ''κερασάκι'' σας !!!!

Απο τα ζωντανά ο μανδαρίνος πάει να βρει τον δημιουργό του, καθαρά απο δική μου βλακεία έφτασε η αλατότητα 1030 με αποτέλεσμα να μην αντέξει αλλα επηρεάστηκε μόνο αυτός.Η ρικορντεα διαχωρίστηκε πλήρως και πλέων έχω 2 μεγάλα κεφάλια , έβαλα ένα πανέμορφο μανιτάρι και τέλος πήρα το ρίσκο και αγόρασα ένα πολύ μικρό και ήσυχο κόκκινο αστερία

DSC02058_zps2e07f2c0.jpg

DSC02055_zps521e8567.jpg

DSC02057_zps61c3dfdb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κριμα για το ζωντανο, λογικα θα ξαναβαλεις εε;;;

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να το κάνω σύντομα , γιατί παρόλο που είναι πολύ όμορφο και ιδιαίτερο ζωντανό , ταυτόχρονα είναι πολύ ευαίσθητο και απαιτητικό , η προϋπόθεση για να βάλω είναι να φτιάξω ένα hang on refugium για να μήν έχω το άγχος κάθε 20 μέρες να βρω κοπίποδα έτσι ώστε είμαι ήσυχος από το θέμα φαγητού

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου sunsity.Πολύ ωραίο ενυδρείο!!Γιατί λες "πήρα το ρίσκο και αγόρασα ένα πολύ μικρό και ήσυχο κόκκινο αστερία "??Λόγω της ευαισθησίας τους ή επειδή πολλά είδη από αυτούς είναι αρπαχτικά? .Μήπως είναι τοξικοί οργανισμοί με αποτέλεσμα όταν χάνονται να απειλούνται κ τα άλλα ζωντανά του ενυδρείου?

Link to comment
Share on other sites

Κυρίως γιατί ίσως είναι επιθετικοί ως προς τα κοράλια

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο φιλε sunsity! :thumbsu:

Χαιρομαι που το κερασακι κατεβηκε πιο χαμηλα :jig:

Αυτο το αριστερο βραχακι που ειναι στον αερα δειχνει πολυ ομορφο.

Εδειξε ακομα καλυτερο το στησιμο τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου ο υφαλος σου θα γινει ενα στολιδι σε λιγο καιρο!

Ευχομαι ο ενθουσιασμος σου να παραμεινει ιδιος και να αυξηθει στην συνεχεια!!!

Link to comment
Share on other sites

Κυρίως γιατί ίσως είναι επιθετικοί ως προς τα κοράλια

Αν εβαλες καποιον απο τους παρακατω οι οποιοι συνηθως εισαγονται,δεν πειραζουν κοραλια.

http://www.liveaquaria.com/product/prod_display.cfm?c=497+528+578&pcatid=578

http://www.liveaquaria.com/product/prod_display.cfm?c=497+528+581&pcatid=581

http://aquamarine-imports.com/?page_id=1188

Link to comment
Share on other sites

Λαμπες,που βρηκες?

Απο εδώ http://www.aquazone.gr/forums/forum/301-fish-pet-rc-planet/

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο φιλε sunsity! :thumbsu:

Χαιρομαι που το κερασακι κατεβηκε πιο χαμηλα :jig:

Αυτο το αριστερο βραχακι που ειναι στον αερα δειχνει πολυ ομορφο.

Εδειξε ακομα καλυτερο το στησιμο τωρα.

Φίλε μου ο υφαλος σου θα γινει ενα στολιδι σε λιγο καιρο!

Ευχομαι ο ενθουσιασμος σου να παραμεινει ιδιος και να αυξηθει στην συνεχεια!!!

Χαίρομαι που σας αρέσει !!! μου το λέγατε απο την αρχή για το για το αγαπημένο σας κερασάκι , και τελικά είχατε δίκαιο !!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...