Jump to content

Η Καλύτερη Φίλτρανση Στο Θαλασσινό Ενυδρείο


giannisss

Recommended Posts

πολλες ειναι οι μεθοδοι φιλτρανσης του θαλασσινου ενυδρειου , καποιοι για πολλους ξεπερασμενοι και καποιοι που σιγα σιγα γινονται μοδα .... οι συνδυασμοι και οι τροποι που μπορει να επιτευχθει η φιλτρανση του ενυδρειου ποικίλουν ( πχ ΑTS & Skimmer μαζι , ριακτορες βιοπελετ , χρηση αντιφοσφωρου η και οχι κτλ ...)

ποιος για εσας ειναι ο καλυτερος-(οι) τροπος-συνδυασμος για να υπαρξει η καλυτερη φιλτρανση σε ενα ενυδρειο ?? ( και μιας και αυτο ειναι υποκειμενικο ) εστω ενα ενυδρειο 400-500 λιτρων full στοκαρισμα σε ψαρια sps κτλ ... τι συστήματα θα χρησιμοποιουσατε για την υποστηριξη του ? :)

Έγινε επεξεργασία - giannisss
Link to comment
Share on other sites

πολλες ειναι οι μεθοδοι φιλτρανσης του θαλασσινου ενυδρειου , καποιοι για πολλους ξεπερασμενοι και καποιοι που σιγα σιγα γινονται μοδα .... οι συνδυασμοι και οι τροποι που μπορει να επιτευχθει η φιλτρανση του ενυδρειου ποικίλουν ( πχ ΑTS & Skimmer μαζι , ριακτορες βιοπελετ , χρηση αντιφοσφωρου η και οχι κτλ ...)

ποιος για εσας ειναι ο καλυτερος-(οι) τροπος-συνδυασμος για να υπαρξει η καλυτερη φιλτρανση σε ενα ενυδρειο ?? ( και μιας και αυτο ειναι υποκειμενικο ) εστω ενα ενυδρειο 400-500 λιτρων full στοκαρισμα σε ψαρια sps κτλ ... τι συστήματα θα χρησιμοποιουσατε για την υποστηριξη του ? :)

Όπως ακριβώς είπες, το κάθε ενυδρείο αντιδρά διαφορετικά.

Έχει τις δικές του ρουτίνες. Ο καθένας πράτει αναλόγως όπως κρίνει σωστά.

Ευτυχώς για μας δεν υπάρχει κάτι στάνταρ που πρέπει να ακολουθηθεί, αλλά μπορούμε να πειραματιστούμε γενικά με πράγματα χωρίς να υπάρχουν επιπτώσεις(τις περισσότερες φορές).

Γιάννη, γιατί ρωτάς? Έχεις σκοπό να δοκιμάσεις κάτι συγκεκριμένο?

Link to comment
Share on other sites

Όπως ακριβώς είπες, το κάθε ενυδρείο αντιδρά διαφορετικά.

Έχει τις δικές του ρουτίνες. Ο καθένας πράτει αναλόγως όπως κρίνει σωστά.

Ευτυχώς για μας δεν υπάρχει κάτι στάνταρ που πρέπει να ακολουθηθεί, αλλά μπορούμε να πειραματιστούμε γενικά με πράγματα χωρίς να υπάρχουν επιπτώσεις(τις περισσότερες φορές).

Γιάννη, γιατί ρωτάς? Έχεις σκοπό να δοκιμάσεις κάτι συγκεκριμένο?

οχι παναγιωτη απλα ψαγνω γνωσεις και κανω και σχεδιακια αν και οποτε φτιαξω το επομενο ενυδρειο ....

σκεφτομαι για refugium που εχω ακουσει ως καλη επιλογη αν και εχει και αυτο τα αρνητικα του ,,,,

το θεμα ειναι οτι ποια να ειναι αραγε η καλυτερη λυση ... καθε συστημα αντιδρα διαφορετικα και ειναι πολυ λογικο αλλα σιγουρα θα υπαρχει τροπος για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο οσο αναφορα την φιλτρανση ... η οποια αποτελει ισως το σπουδαιοτερο στοιχειο σε ενα reef μαζι με τον φωτισμο ...

σιγουρα δεν υπαρχει απολυτη απαντηση σιγουρα δεν υπαρχει απόλυτος συνδυασμος σιγουρα μπορει να χρειαστει κατα την διαρκεια που τρεχει ενα ενυδρειο μια μετατροπη κτλ ....

εφτιαξα απλα το θεμα ωστε να πουν οσοι εχουν-θεωρουν ως ποιο αποδοτικο καποιον απο ολους τους τροπους ... :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έλεγα(πάντα προσωπική άποψη - δεν την προτείνω σε κανένα) ότι ένα σύστημα ανεξαρτήτου μεγέθους(200 + λίτρων) το ιδανικό θα ήταν να τρέχει με σκίμμερ που να είναι για τα ονομαστικά λίτρα και όχι 2,3 φορές παραπάνω έτσι ώστε να μην το στεγνώνει και παράλληλα να τρέχει ένα ΑΤS. Αλλά όλα αυτά είναι σχέδια και απόψεις που πρέπει να σου "κάτσει" και η περίπτωση για να πετύχουν!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Επαναφέρω το θέμα γιατί έχω και εγώ βρεθεί σε αυτό το δείλλημα...

Το main μου θα είναι 455λτ και το sump 200...

Σκεφτόμουν για skimmer & refugium...τώρα τελευταία βλέπω πολλούς να χρησιμοποιούν ATS και να βγάζουν εκτός τα skimmer τους...

Η αλήθεια είναι πως προτιμώ να ακολουθήσω την πεπατημένη οδό (skimmer) αλλά ίσως και να αλλάξω γνώμη...τι λέτε? :phone:

Link to comment
Share on other sites

Οπως ειπαν και υπολοιποι τιποτα δεν ειναι πανακεια .....το καθε συστημα πρεπει να το " διαβασουμε " και να κρινουμε το καλυτερο για αυτο!!! Πχ... μπορεις να βαλεις ats και σκιμμερ , αλλα και chaeto!! Θα βρει " φαι " ομως η chaeto να μεγαλωσει??? Σκιμμερ και ats μαζι, θα τα αντεξει το συστημα η θα στεγνωσει? Μονο το ats θα του ειναι αρκετο?? Ξεκινα με με οτι μπορεις περισσοτερο και βλεπεις το συστημα σου πως τρεχει καλυτερα!

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα και με τα δυο μπορεις να εισαι ή και με τα τρεια οπως ειπε ο Λαμπρος, εγω κοιταω που στην Αμερικη το σκιμμερ δεν το βγαζουν με τιποτα, τωρα γιατι δεν εμπιστευονται το ats, ενας τροπος υπαρχει να το μαθουμε, αλλα ποιος το κανει;; Επισης δεν ξερω κατα ποσο θα στεγνωσει στο τελος το συστημα με τοσα συστηματα επανω!

Link to comment
Share on other sites

Kαι εγώ προσωπικά το skimmer εμπειστεύομαι.Λειτουργεί όπως τα κύματα στην φύση..δεν πιστεύω πως το ATS λειτουργεί με τον ίδιο τρόπο.

Απλά έχω δει αρκετούς που σιγά σιγά βγάζουν απο τις πρίζες τα skimmer του και παίζουν "άφοβα" με sps...

Το σχέδιο μου λέει skimmer-refugium με chaeto...για κοράλλια πάω σε μαλακά και κάποια εύκολα lps..

Όπως είπατε και εσείς αν δουλέψω και skimmer - ATS -refugium (chaeto) προφανώς και το σύστημα θα στεγνώσει..η chaeto δεν θα τρέφεται λόγω ATS οπότε την πατήσαμε.

Θα ήθελα όμως και την γνώμη κάποιου ο οποίος δουλεύει ATS σε skimmerless ενυδρείο για να δούμε τι άποψη έχει ο ίδιος και τα επιχειρήματα του απέναντι στο skimmer.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...