Jump to content

Μεγάλωμα Φυτων Για Μελλοντικη Χρηση...


Recommended Posts

Εφοσον στο παρεακι εδω στα "χωραφια" και στους "αμπελωνες" λυνουμε διαφορα θεματακια, αποριες και υπεραναλυουμε το στο απειρο...

Νομιζω εφτασε η ωρα να μαθουμε εμεις η απλη φτωχη πλην τιμιοι "κηπουροι" καποιους τροπους για να αναπαραγουμε φυτα για μελοντικη χρηση....

Βασικα εγω δεν εχω να αναφαιρω κατι ουαααου, απλα εχω ενα 15λ ενυδρειο μονο με Anubia var. Nana για μεγαλωμα(χαμηλο φωτισμο 3.500κ με λαμπα οικονομιας 11βατ, καλιο που κ που και λιγο γενικο, αντε εχω και λιγο κερατοφυλλο να μαζεβει οτι μενει) και ψαχνω πως να μπουσταρω αναπτυξη σε φυτα ωστε να μαζεψω(και ολοι μας για) για μελλοντικα σχεδια καποια Α φυτομαζα....

Για οτι χρειαζαιτε co2 παιζω με DIY, αν και τωρα δεν εχω κατι που να θελει...

Γενικα ας μιλησουμε για τροπου και πειραματα, εφοσον δεν υπαρχουν ψαρακια, ας "φαμε" κανα δυο κλαδεματα....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε Ακρίδα :bigemo_harabe_net-100:

Κατά την ταπεινή μου άποψη δίνεις πολύ φωτισμό σε watt και λογικά θα σου πιάσει άλγη η ανούμπια... στη θέση σου θα υπολόγιζα 0,3 watt μή σου πω και 0,2 μια χαρά θα τα πάει πράσινη-πράσινη θα σου είναι!

Στο ενυδρείο έχεις έστω έναν κυκλοφορητή να κινείται το νερό έτσι?..

Link to comment
Share on other sites

Που 'σαι ρε Πανο της τρελιαρη :-Ρ θα φτιαξεις ενυδρειο ή @@(παπακια καλεεε), αντε να παρουμε ματι >_<

Στο θεμα μας ομως....:-)

Εχει φιλτρο 120λ/ω, και κερατοφυλο να κοβει, ψαχνω και πιστια ή κατι παρομοιο....

Βασικα μου αρεσε πολυ αυτο που ειναι κανει ο Νικ μετα γλαστρακια για τα στεμ...

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω καταλαβει τι θες να κανεις?Να φτιαξεις ενα ενυδρειο που να βγαζεις κλαδεματα για αλλο?Αν ναι γιατι δεν το κανεις emersed να τελειωνει η υποθεση?

Link to comment
Share on other sites

Εχει φιλτρο 120λ/ω, και κερατοφυλο να κοβει, ψαχνω και πιστια ή κατι παρομοιο....

δοκίμασε κι αυτό http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=86936 θα είναι πολύ αποτελεσματικό φυτό

Link to comment
Share on other sites

Ραστα οποτε προσπαθησα να κανω emersed απετυχα τελειως, οποτε σκευτηκα οτι θα υπαρχουν κι αλλοι τροποι...για αυυο εφτιξα αυτο το θεμα, μηπως εχετε να προτηνετε τιποτα....

Πανο οντως πολυ καλο το φυτο που προτηνες και προσωπικα μου αρεση πιο πολυ απ ολα τα φυτα επιφανειας....

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς για να μπουστάρεις την ανάπτυξη των φυτών θέλεις πολλή, φως, καλό βυθό, καλό λίπασμα και μπόλικο co2. Κάτι που αν τα έχουμε τα βάζουμε μια και έξω στο κυρίως ενυδρείο μας και όχι σε κάποιο ενυδρείο ανάπτυξης φυτών.

Η μόνη ποιο οικονομική λύσει είναι η καλλιέργεια εκτός νερού, κάτι που είναι εύκολο και απορώ γιατί δεν τα κατάφερες δεν θέλει πολλά. Έναν φυλόχωμα, φως και ανάλογα με το φυτό λίγο ή πολλή υγρασία, δηλαδή η το σκεπάζεις ή όχι. Ιδιαίτερα από την άνοιξη έως το τέλος του καλοκαιριού έξω στον ήλιο σε πλαστικά δοχεία μπορείς να κάνεις θαύματα με την ανάπτυξη των φυτών.

Τώρα τον χειμώνα θέλει ζέστη και φως κάτι που είναι λίγο ποιο δύσκολο σε σχέση με το καλοκαίρι.

Link to comment
Share on other sites

Με καλυψε ο Χρηστος!

Αν ειναι να φτιαξεις ενα ενυδρειο που θα δινεις πολυ φως,θα ριχνεις λιπασματα,θα εχεις φιλτρα,co2 και υποστρωματα,τοτε φτιαξε ενα κυριος ενυδρειο και τελειωνει η υποθεση.

Αν τωρα θελεις να εχεις κατι που α βγαζεις κλαδεματα και να τα βαζεις στο κυριος ενυδρειο σου τοτε η καλλιεργεια εκτος νερου ειναι μονοδρομος.Ειναι πολυ ευκολο και δεν μπορω να καταλαβω γιατι απετυχες..

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω ρε παιδια....λεω μην το τολμησω παλι.....

την προηγουμενη φορα ειχα βαλει φυλοχωμα(ετσι το ζητησα), μια λαμπα οικονομιας 30βατ 6500κ...το ειχα σκεπασμενο και καθε μερα το ψεκαζα λιγο να μενει νωπο..το φως το ειχα 11ωρες..αλλα ολα μαραθηκαν....και εβαλα αβοκαντο :Ρ

λετε δηλαδη να το ξανα τολμησω;;;

εχω ενα 15λ τωρα με τις ανουβιες...να παρω φυλλοχωμα και λιγο ψεκασμα;;;

Link to comment
Share on other sites

Εγω λεω ναι,αλλα προσεχε γιατι δεν κανουν ολα τα φυτα για emersed.

Αν το κανεις οπως λες και με diy co2 το πιο πιθανο ειναι να εχεις και αλγες τις οποιες ειναι πιθανο να τις μεταφερεις και στο κυριος ενυδρειο σου..

Link to comment
Share on other sites

Sorry...ερωτησει ηταν...

Ειδα στο συ σωλην πολλους στο εξωτερικο να κανουν εναν αλλων τροπο και ειπα να ακολουθησω αυτων....

Τι κανουν λοιπον...περνουνε κουτια μεγαλα(πχ απο ικεα) και βαζουνε τα φυτα σε μικρα γλαστρακια-ταπερακια-ποτηρια μιας χρησης, τα γεμιζουνε με χωμα, αλλοι φυλλοχωμα, αλλοι οτι τους εχει περισεψει απο τα ενυδρεια τους(flourite πχ), τα φυτεβουνε ή τα ακουμπανε(ανουμπιες πχ), τα ακουμπανε στο κουτι, βαζουνε 2-3 ποντους νερο, το κλεινουνε και βαλουν απο πανω φως, οτιδιποτε φως, μεγαλα φωτιστηκα με φθοριου για μαγαζια, φωτιστηκα γραφειου κτλπ...και απλα αναπληρωνουν νερο!!

Φαινετε ευκολο και τα φυτα πανε καλα, βασικα στα περισοτερα που ειδα, οποιο φυτο βγαζει ανθος, ηταν ανθησμενο....

Θα βαλω βιντεο πιο μετα να δειτε...

Ακουω γνωμες!!;;

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

Και αυτο emersed ειναι Αγγελε,το ιδιο πραγμα,αντι να ψεκαζεις εχεις λιγο νερο μεσα για να δημιουργει υγρασια,μπορεις να βαλεις και fogger αντι να ψεκαζεις,το ιδιο πραγμα ειναι.Τις ανουμπιες μπορεις να τις δεσεις και σε πετρα η ξυλο αν θες.

Link to comment
Share on other sites

Ετσι το εκανα, νομιζω ειναι πιο απλο και ευκολο στην συντηρισει...τις ανουμπιες απλα τις ακουμπισα επανω, ετσι τις βαζανε, εριξα μια ματια και σε καποια ξενα φορουμ που ελεγαν για αυτον τον τροπο, μετα λενε οτι το φυτο κανει μονο του οτι ειναι να κανει....

Εκοψα πλαστικανποτηρια μιας χρησης, τους εκανα τρυπες, τους εβαλα ενυδρειακο μαλλι γοα να μην φευγη το "χωμα", και εβαλα στα 4 το υποστρωμα της τετρα και σε 3 μαναντο, για να δω πιο κανει πιο καλα, εχω μπολικο και καθεται....

Εβαλα 4 ανουμπιες, 2 τζαβα φερν, και ενα κλαδεμα κρυτοκορινα γουεντι καφε, για να δουμε...

Να το σκεπασω αραγε απο πανω με ζελατινα;; Το καπακι που εχει ειναι diy και "χανει" απο τριγυρω...

Link to comment
Share on other sites

Για τις ανουμπιες δεν χρειάζεται καν υπόστρωμα...

Για να μην τις πετάξω τις εβαλα σε αυτο , το πλαστικο το οποιο κλεινει απο επάνω, τωρα εχω τα ψαράκια απο την γέννα εκει μέσα, τρέχει με αερόφιλτρο, λιπανση δεν κάνω καθολου και ειναι ετσι 2 μηνες περιπου, απο φως εχει ενα σποτ λεντ, 3-4 watt

Προσφατα εφτιαξα και αλλα γκαζονακια κυριως σε emersed...

post-47325-0-12437900-1381344156_thumb.jpg

post-47325-0-45338400-1381344159_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - nicpapa
Link to comment
Share on other sites

Το εβαλα για να το βαλω στις ανουμπιες, για να μην ειναι "σκετες"....ειναι ταλαιπωρημενες απο μια πατατα που ειχα κανει και ειπα να πειραματιστω με καποιον τροπο μηπως συνελθουν, ειχα ξεκινησει να χανουν και καποια φυλλα και δεν ηθελα να ανεβασουβ αμμωνια σε καποιο ενυδρειο με ψαρια....

Link to comment
Share on other sites

Ας κλειδωση το θεμα και θα φτιαξω καινουργιο στην κατηγορια των emersed να βαλω και φωτο :-)

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζετε να κλειδωσει,μπορω να το μεταφερω εγω και να συνεχισει εκει το θεμα. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

οπως ειχα πει εψαχνα για καποιων τροπο να μεγαλωσω τα φυτα μου μετα απο ενα λαθος που εκανα και τα καταστρεψα σχεδον τελειως..

ψαχνωντας στο διαδυκτιο βρεικα εναν τροπο πολυ διαδεδομενο στο εξωτερικο...

απλη ιδεα και ευκολα εφαρμοσιμη για οποιον θελει να κανει καποιο πειραμα...

περνουμε ενα δοχειο, τωρα εαν θα ειναι ενυδρειο ή καποιο πλαστικο κουτι δεν μας απασχολη, οτι εχει ο καθενα, οπωσφιποτε ομως πρεπει να εχει καπακι. διαθετουμε φως με οποιον τροπο θελουμε και μπορουμε, ειτε φθοριου ειτε με οικονομιας κανουμε δουλεια, δεν μας νιαζουν τα βατ ανα λιτρο γιατι παμε για emersed κατασταση, εδω να πω πως ενα ενυδρειο ειναι ιδανικη λυση γιατι εχει και φωτιστηκο και καπακι. μετα χρειαζομαστε φλαστρακια οπως αυτα που εχουν τα φυτα οταν τα αγοραζουμε ή καποιο ταπερ(αναλογα το φυτο παντα αυτο) ειτε οπως εχω κανει εγω ποτηρια μιας χρησης με καποια επεξεργασια, χρειαζοντα λιγο κοψιμο για κοντημα και τρυπες να περναει το νερο, τα φυτα τα βαζουμε ειτε με πετροβαμβακα που ειναι πολυ διαδεδομενος στο εξωτερικο γιατι τον βαζουν σε υδροπονικα συστηματα ειτε οπως παλι κανω σε ενυδρειακο μαλλι, ειναι φθηνο και ριζονουν μια χαρα τα φυτα και βγαινει λιγο πιο ευκολα απ τον πετροβαμβακα....

εφοσον καποιος εχει κανει ολα αυτα, σκεπαζει με ζελατινα το ενυδρειο-δοχειο, κλεινη το καπακι και βαζει το φωτισμο απ τις 8 εως τις 12 ωρες....για να πανε απ την submersed στην emersed μορφη τα φυτα χρειαζονται τις πρωτες 3-6 βδομαδες μεγαλα ποσα υγρασιας, εδω ενα θερμοστατης μικρος(25 βατ ειναι καλα γιατι δεν υπαρχει πολυ νερο) ειναι μια καλη λυση, πιο κατω θα εξηγεισω τι εχω κανει εγω και γιατι εχτες αλλαξα το setup για λογους χωρου, σκοπευω να βαλω κι αλα κλαδεματα και ηθελα και ενα μικρο φιλτρακι....

πρωτα φωτος και μετα εξηγεισης......enjoy ! ! !

post-50289-0-84953600-1386608168_thumb.jpg

post-50289-0-56041400-1386608197_thumb.jpg

post-50289-0-91642000-1386608221_thumb.jpg

post-50289-0-77832600-1386608268_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οπως μπορειτε να δειτε στις φωτογραφιες ολα τα φυτα εχουν πολυ καλη αναπτυξη, εχω καθε βδομαδα πλεον 2-3 καινουργια φυλλαρακια στις ανουμπιες και 1 στην κρυπτοκορινα η οποια εχει παρει το 100% φυσικο της χρωμα....

το ενυδρειο ειναι 60 λιτρα με μια λαμπα 15 βατ 4500 κελβιν και θα βαλω αλλη μια οικονομια περιπου 20 βατ στα 6500 για να εχουν ολο το φασμα και για καλητερη αντιθεση γιατι ειναι στι σαλινι μου :shiftyph34r: :shiftyph34r: :shiftyph34r: εχω ενα θερμοστατη 25 βατ στους 25 βαθμους και ενα μικρο φιλτρακι 200λ/ω να κανει αναταραξη για μεγαλητερη εξατμισει και να μην μενει στασιμο το νερο...το νερο ειναι στου 8 ποντους και τα ποτηρακια κομενα στου 11 ποντους με τρυπες στην βαση τους....

πριν τα ειχα σε ενα 15 λιτρο μονο με το θερμοστατη και 2 λαμπες οικονομιας στα 11 βατ η καθεμια στα 4500 και 6500 κελνιν....

τα εχω ολα συνδεμενα σε χρονοδιακοπτη και λειτουργη 8 ωρες την ημερα..εφοσον δεν υπαρχουν ψαρια δεν χρειαζεται τπτ να λειτουργη συνεχεια...

νερο αλλαζω καθε 10 μερες και συγκεκριμενα βαζω νερο που βγαζω απ τα χρυσοψαρα μου, ειναι τιγκα στα νιτρικα και στα φωσφορικα και μια φορα το μηνα 2 μλ γενικο λιπασμα τις τετρα, αυριο θα ξεκινησω και καλιο για υγιεις ιστους και αναπτυξη....

τα φυτα που φιλοξενη αυτο το συστημα ειναι Anubia barteli var barteli, Anubia barteli var nana, Cryptocorine wentii brown, Bacopa caroliniana, και αυτα τα που δεν ξερω εαν θα τα καταφερουν γιατι φαγωθηκα απ τα χρυσοψαρα και τα εβαλα δοκιμαστικα αλλα 2 μηνες τωρα περιπου δεν λενε να ψωφισουν ειναι Microsorum pteropus narrow....

Λιγα λογια για το αβοκαντο, ολοι μικροι ισως προσπαθησαμε να φυτεψουμε ενα αβοντα, με τις οδοντογλυφηδες στο ποτηρι και τα σχετικα, καποιοι ισως το περυχατε ισως και οχι, εγω δεν ειχα την ευκαιρια ποτε, οπως δεν ειχα ενυδρειο μικρος ετσι δεν ετυχε να προσπαθησω να μεγαλωσω ενα αβοκαντο, καποιοι ξερω οτι το καναν στο δημοτικο οπως με τις φακες στο βαμβακι(αυτο ενταξει το εκανα :matrix:), ετυχε οιπον και επεσαν κατι σπορια μετα απο μια συνταφη γουακαμολε, το αποτελεσμα ειναι να εχω 7 αβοκαντο, 2 σε γλαστρα, 2 περιμενουν να μπουν σε γλαστρα και 3 που με περιμενω να βγουν ακομα...το αβοκαντο στις φωτο ειναι απο πειραμα που εκανα και μειωσα τον καιρο εκολαψης του φυτου 70%, εβαλα 2 , ενα με το παραδοσιακο τροπο και ενα στο ενυδρειο με τα φυτα.....το αβοκαντο στο ενυδρειο οπως ισως μποριτε να δειτε εχει ανοιξη και εχει βγαλει το φυτο, το αλλο δεν εχει ανοιξη καν!!!

αυτα.....περιμενω σχολια και παρατηρισεις....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...