Jump to content

Θολό νερό


steliosv

Recommended Posts

Είχα αντιμετωπίσει κι εγώ πρόβλημα θολούρας στο δικό μου ενυδρείο, τα υλικά του φίλτρου σου είναι εντάξει.

Η θολούρα προέρχεται απο την απότομη ανάπτυξη βακτήριων θα σου πρότεινα να προσθέσεις στο ενυδρείο σου κάποιον κυκλοφορητή το φίλτρο σου είναι μικρό για τα λίτρα του ενυδρείου (350lit/h). Προσωπικά θα άλλαζα φίλτρο δεν έχω και σε τόσο εκτίμηση τα FERPLAST.

Εμένα μου άρεσε το φίλτρο σαν εμφάνιση και έτσι όπως έχει διαταγμένους τους χώρους για τα υλικά αλλά αν δεν είναι καλό τότε να το αλλάξω. Το θέμα είναι πως μιας και όλος ο εξοπλισμος (φίλτρο, φώτα και θερμοστάτης) καταλήγουν όλα σε μια πρίζα. Μπορώ να αλλάξω μόνο την αντλία που έχει μέσα και να κρατήσω το κουτί. Ποιο φίλτρο μου προτείνεις και πόσα lt/h;

Link to comment
Share on other sites

Ο υαλοβάμβακας είναι πρώτης ανάγκης για το ενυδρείο ...

Δεν το αντμετωπίζουν όλοι έτσι να ξέρεις...

Οσο καιρό ασχολούμαι με το χόμπι, δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ υαλοβάμβακα και ούτε θα χρησιμοποιήσω ποτέ.

Δεν τον θεωρώ πρώτης ανάγκης υλικό, αντίθετα τον θεωρώ περιττό και ίσως και επικίνδυνο κάτω από ορισμένες συνθήκες (διασκόρπιση μικροσκοπικών ή μεγαλύτερων ινών στο νερό). Τη χρήση του (όταν και όπου χρειάζεται) την έχω υποκαταστήσει εξ΄αρχής με λεπτό φύλο από το πυκνό μπλε σφουγγάρι (κομμένο στο χέρι με ξυράφι), υλικό που θεωρώ καλύτερο και τελείως ακίνδυνο.

Το παρόν ποστ δεν το έγραψα για να αντιπαρατεθώ με κανέναν, αλλά για να δείξω ότι υπάρχει και άλλη, διαφορετική άποψη. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά με την ευκαιρία ήθελα να ρωτήσω έχω τώρα 3 ημέρες το ενυδρείο και το νερό έχει κιτρινίσει, ρώτησα αυτόν που το πήρα και μου είπε πως είναι απο το λίπασμα που βάλαμε κάτω απο το χαλίκι. Το φίλτρο δουλεύει συνέχεια αλλά το νερό έχει παρουσιάσει πολύ μικρή βελτίωση παραμένει κίτρινο.Σήμερα μετρήσαμε το ph και είναι 7.5 .Το είπα του τύπου σήμερα μου είπε πως θα έρθει να το δεί και πιθανόν να χρειαστεί να μου αλλάξει το φίλτρο. Μήπως ξέρετε αν είναι κάτι άλλο εκτός το φίλτρο;;;

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά με την ευκαιρία ήθελα να ρωτήσω έχω τώρα 3 ημέρες το ενυδρείο και το νερό έχει κιτρινίσει, ρώτησα αυτόν που το πήρα και μου είπε πως είναι απο το λίπασμα που βάλαμε κάτω απο το χαλίκι. Το φίλτρο δουλεύει συνέχεια αλλά το νερό έχει παρουσιάσει πολύ μικρή βελτίωση παραμένει κίτρινο.Σήμερα μετρήσαμε το ph και είναι 7.5 .Το είπα του τύπου σήμερα μου είπε πως θα έρθει να το δεί και πιθανόν να χρειαστεί να μου αλλάξει το φίλτρο. Μήπως ξέρετε αν είναι κάτι άλλο εκτός το φίλτρο;;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...