Jump to content

Τι Μπορω Να Βαλω Σε 65 Lt?δυσκολο Αινιγμα...


Recommended Posts

καλησπερα.θα ηθελα τη γνωμη σας κ προτασεις για τι συνθεση ψαριωξ μπορω να εχω στο μικρο ενυδρειακι μου.εννοειται οτι αυτο θα γινει οταν το νερο ,πινεταικ αφου διορθωσω προβληματακια.προσωπικα μου αρεσουν πολυ οι αφρικανες στιλ λαμπιδοχρομις,σοκολοφι,ντεμασονι,αλπινο κτλ.με λιγα λογια πολλα χρωματα με λευκη αμμο κ πολλη πετρα μεσα.ειχα αγορασει ενα 200 αλλα δεν το υλοποιγσα κ στα 65 λιτρα δεν πανε.θα ηθελα λοιπον να μου πειτε τι μπορω να βαλω.κριτηρια μου ειναι οτι δε θελω να εχω δολοφονιες,μου αρεσουν τα εντονα ζωηρα χρωματα κ τα ψαρια να ειναι ανθεκτικα(σχετικα)ειχα σκεφτει να βαλω μικρα σοκολοφι κ λαμπ ,αφου ειχα κανει καλη rockwork,κ να τα δωσω οταν μεγαλωσουν γιατι μου αρεδουν κ δε θελω σφαγες.αν μπορειτε να εχετε κ λινκ με φωτος.προτιμω γυναικειες αποψεις καθαρα για θεμα γουστου.αν και καποις που εχει 65 κ εχει ησυχασει κ με ωραια ψαρια θα χαρω να βοηθησει

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.θα ηθελα τη γνωμη σας κ προτασεις για τι συνθεση ψαριωξ μπορω να εχω στο μικρο ενυδρειακι μου.εννοειται οτι αυτο θα γινει οταν το νερο ,πινεταικ αφου διορθωσω προβληματακια.προσωπικα μου αρεσουν πολυ οι αφρικανες στιλ λαμπιδοχρομις,σοκολοφι,ντεμασονι,αλπινο κτλ.με λιγα λογια πολλα χρωματα με λευκη αμμο κ πολλη πετρα μεσα.ειχα αγορασει ενα 200 αλλα δεν το υλοποιγσα κ στα 65 λιτρα δεν πανε.θα ηθελα λοιπον να μου πειτε τι μπορω να βαλω.κριτηρια μου ειναι οτι δε θελω να εχω δολοφονιες,μου αρεσουν τα εντονα ζωηρα χρωματα κ τα ψαρια να ειναι ανθεκτικα(σχετικα)ειχα σκεφτει να βαλω μικρα σοκολοφι κ λαμπ ,αφου ειχα κανει καλη rockwork,κ να τα δωσω οταν μεγαλωσουν γιατι μου αρεδουν κ δε θελω σφαγες.αν μπορειτε να εχετε κ λινκ με φωτος.προτιμω γυναικειες αποψεις καθαρα για θεμα γουστου.αν και καποις που εχει 65 κ εχει ησυχασει κ με ωραια ψαρια θα χαρω να βοηθησει

Αντρικές απόψεις δεν θέλεις?

Αν περιμένεις από τις γυναίκες........... μπορεί να αργήσουν. :bigemo_harabe_net-77:

Link to comment
Share on other sites

Μια αντρική γνωμη είναι να βαλεις κάποιο ειδος κοχυλοψαρων!

:thumbup:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=37916#entry336494

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να βαλεις ενα μονομαχο ή γαριδες. Ενα ζευγος απιστογραμα με ενα μικρο κοπαδι καρδιναλιους οριακα. Ενα χαρεμι γκαπυ ή πλατυ επισης οριακα. Ενα μικρο κοπαδι κορυντορας και ενα μικρο κοπαδι καρδιναλιους επισης οριακα!

Link to comment
Share on other sites

ωραιο φιλε μου το ψαρακι πυ μου προτεινες.δεν εχω ιδεα τι ψσρια ειναι τα αλλα.θα τα βρω ομως.για να μη γινει παρεξηγηδη δεν εννουσα μονο αφρικανες.αγγελοψαρα πχ μπορω?ευχαριστω εκ των προτερων!

Link to comment
Share on other sites

ωραιο φιλε μου το ψαρακι πυ μου προτεινες.δεν εχω ιδεα τι ψσρια ειναι τα αλλα.θα τα βρω ομως.για να μη γινει παρεξηγηδη δεν εννουσα μονο αφρικανες.αγγελοψαρα πχ μπορω?ευχαριστω εκ των προτερων!

Όχι δεν μπορείς. :)

Link to comment
Share on other sites

Δες και εδώ: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=88934&p=847130 κάποιες προτάσεις μου για ίδια περίπου λίτρα.

Βασικό κριτήριο επιλογής είναι οι παράμετροι του νερού σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Φίλε ,ελα στην Αφρική και δεν θα χάσεις , http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=61115#entry550987

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σε ρωτησω καταρχην αν θελεις να βαζεις απλα νερο βρυσης η να το επεξεργαζεσαι για να γινετε πιο μαλακο.Εχει σημασια αυτο γιατι καποια ψαρια θελουν σκληρο νερο (βρυσης) και καποια μαλακο.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.θα ηθελα τη γνωμη σας κ προτασεις για τι συνθεση ψαριωξ μπορω να εχω στο μικρο ενυδρειακι μου.εννοειται οτι αυτο θα γινει οταν το νερο ,πινεταικ αφου διορθωσω προβληματακια.προσωπικα μου αρεσουν πολυ οι αφρικανες στιλ λαμπιδοχρομις,σοκολοφι,ντεμασονι,αλπινο κτλ.με λιγα λογια πολλα χρωματα με λευκη αμμο κ πολλη πετρα μεσα.ειχα αγορασει ενα 200 αλλα δεν το υλοποιγσα κ στα 65 λιτρα δεν πανε.θα ηθελα λοιπον να μου πειτε τι μπορω να βαλω.κριτηρια μου ειναι οτι δε θελω να εχω δολοφονιες,μου αρεσουν τα εντονα ζωηρα χρωματα κ τα ψαρια να ειναι ανθεκτικα(σχετικα)ειχα σκεφτει να βαλω μικρα σοκολοφι κ λαμπ ,αφου ειχα κανει καλη rockwork,κ να τα δωσω οταν μεγαλωσουν γιατι μου αρεδουν κ δε θελω σφαγες.αν μπορειτε να εχετε κ λινκ με φωτος.προτιμω γυναικειες αποψεις καθαρα για θεμα γουστου.αν και καποις που εχει 65 κ εχει ησυχασει κ με ωραια ψαρια θα χαρω να βοηθησει

μια γυναικια γνωμη ειναι η νανοκιχλιδες ,ενα κοπαδακι γκαπι,η ενα με μολλυ,η πλατυ(προσεχε με τις γεννες),ενα μονομαχο με μερικα κορι !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καταρχην σας ευχαριστω για τη βοηθεια.τα γκουραμι,μολυ,μονομαχος μου αρεσαν.φιλε μου αρεσουν malawi πολυ.τνγκανικα μπορω να βαλω σε65 λιτρα?σιγουρσ οχι φροντοζα!προτεινε μου μερικα ειδη και ποσα ψαρακια απο αυτα μπορω αν θες.τα πιο ζωηροχρωμα

Link to comment
Share on other sites

Επειδη βλεπω οτι πολλα πραγματα δεν τα καταλαβαινεις διαβασε ολα τα θεματα που αφορουν νεους χομπιστες για να μπορεις

να βγαλεις ακρη με αυτα που σου προτεινουν.

Link to comment
Share on other sites

νερο βρυσης.τι εννοειςακριβως επεξεργασια?

Επεξεργασια εννοω να παιρνεις το νερο βρυσης και με αντιστροφη οσμωση η με τυρφη να το επεξεργαζεσαι και να το κανεις πιο μαλακο.

Αφου θες νερο βρυσης οι επιλογες λιγοστευουν,πχ γκουραμι δεν μπορεις να βαλεις που θελει μαλακο νερο.

Προτεινω ενα χαρεμι απο καποια ζωοτοκα η κατι απο Ταγκανικα.

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω κανει επεξεργασια νερου.ποτε.δε θελω να μπω σε διαδικασια να κανω.ευχαριστω για τη θεωρητικη γνωση παντος που μου προσεφερες.με ποιους τροπους γινεται δηλαδη.ωραιο το γκουραμι κριμα!

Link to comment
Share on other sites

εψαχνα το κορυ τι ειναι.ξαναεψαχνα.δεν το εβρισκα να το δω.και συνειδητοποιησα ψαχνοντας ποσα εκατοστα φτανει το sterbai οτι ειναι το ιδιο ψαρι.ακριβως!ειχα ηδη!ψαχνοντας για γατοψαρο ειδα αυτο το ψαρι μου αρεσε κ το πηρα.διαβαζοντας ειδα οτι παει σε ομαδες.εχω παρατηρησει οτι δεν αφηνει ψιχουλο να μεινει κατω.ξεκιναει απο αλλου καθαριζει φτανει στην τροφη παιρνει μερος της καθαριζει τα υπολειματα κ μετα ξανα.ειναι ομορφο κ παιχνιδιαρικο.το εχω με δυο πλακοστομους.στο παρελθον ειχα σινοδοντι κ τον ειχα ερωτευτει.ειναι απο αλλου κ τα δυο πολυ διαφορετικα αλλα ομορφα.σημερα εκανα τεστ μετα απο χθεσινοβραδινη αλλαγη νερου.νιτρωδη 0, νιτρικα 0-5,για την σμμωνια εχω τεστ επταετιας που εδειξε ελαχιστη αλλα οχι 0(πολυ αχνο πρασινο).ελπιζω να μην παθει κατι ο μικρος!

Link to comment
Share on other sites

Το κορυ που εχεις οπως ολα θελουν ομαδα οπως ειπες αλλα και μεγαλητερο ενυδρειο αλλα και μαλακο νερο.

Τους τροπους για να μαλακωσεις το νερο τους εγραψα πιο πανω.

Καλο ειναι πρωτα να διαβαζεις για τα ψαρια πριν τα παρεις γιατι μετα αν ειναι λαθος θα πρεπει να τα πηγαινεις πισω..

Link to comment
Share on other sites

Το ψαράκι που εννοούσα ήταν το Cory catfish ειναι μικρό σε μέγεθος και χρειάζεται ομάδα αυτό που πήρες όπως σου είπε και ο Rastafarian δεν κάνει!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...