Jump to content

Recommended Posts

Ήρθε η σειρά του μονομαχο-ενυδρείου για παρουσίαση!

 

:bigemo_harabe_net-77:

 

Γενική κατηγορία ενυδρείου 
Ασία, Φυτεμένο

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 40x20x35 (περίπου)
Συνολικά Λίτρα: 25 (μικτά)

Οργανισμοί
Φυτά: ceratophyllum, microsorum pteropus mini, java moss, cryptocorine wenditii brown & green, hydrocotyle leucocephala, echinodorus tenellus & parviflorus tropica, rotala rotundifolia, ένα κλωναράκι valisneria και 3 lucky bamboo (δράκαινα σαντεριάνα)
Ψάρια: ένας αρσενικός μονομάχος veiltail
Άλλα είδη: 3 σαλιγκάρια λαθρεπιβάτες (2 melanoides tuberculata και ένα που δεν έχω αναγνωρίσει)

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο: ακόμα δεν έχω, θα βάλω μαύρο χαρτόνι
Ξύλα: μία ρίζα mopani
Άλλα διακοσμητικά : ένα catappa bark
Υπόστρωμα: Dennerle Deponit Mix Nano
Βυθός: Dennerle Crystal Quartz brown

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): Aquael Decolight 11 watt - 6.500 K
Διάρκεια φωτισμού: 8 ώρες (11:00-19:00)

Υποστήριξη οργανισμών 
Φίλτρανση: Aquatlantis TC 200 με spray bar (σφουγγάρι, βιολογικό υλικό μακαρόνι και υαλοβάμβακας)
Θέρμανση/ Ψύξη: Θερμαντήρας Jager 50 W και ανεμιστηράκι το καλοκαίρι
Διατροφή: φυλλαράκια, κόκκοι, αποξηραμένα σκουληκάκια bloodworms, κατεψυγμένες λάρβες κουνουπιών, σπιρουλίνα, 1 φορά την εβδομάδα νηστεία, αρακάς, βιταμίνες. Έχω πάρει και μίγμα για εκκόλαψη αρτέμιας αλλά δεν το έχω δοκιμάσει. 


Παράμετροι
pH: 7,5
Γενική σκληρότητα (GH): 10
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 8
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): <10
Μέση Θερμοκρασία (°C): 27

Συντήρηση
Αλλαγές νερού: 1 φορά την εβδομάδα αλλαγή 5 λίτρα
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: προετοιμασία νερού με τύρφη
Άλλες ρουτίνες συντήρησης: Αλλαγή υαλοβάμβακα κάθε εβδομάδα

Φωτογραφίες:

 

post-55442-0-22944500-1382819092_thumb.jpg post-55442-0-18977100-1382819201_thumb.jpg post-55442-0-16342400-1382819304_thumb.jpg post-55442-0-27105300-1382819687_thumb.jpg 

Βίντεο: http://www.youtube.com/watch?v=tqcwc033oJM&feature=youtu.be

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μερικές ακόμη φωτογραφίες:

post-55442-0-09127000-1382820351_thumb.jpg post-55442-0-22142000-1382820380_thumb.jpg post-55442-0-23285400-1382820508_thumb.jpg post-55442-0-80167300-1382820596_thumb.jpg post-55442-0-13051200-1382820700_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ότι πρέπει για τον μονομαχούλι σου!

Το θερμόμετρο σε ένα πλαϊνό τζαμί να μη φαίνεται, ο θερμοστάτης πιο κοντά στο βυθό, πίσω από φυτά, επίσης για να μη φαίνεται (όσο είναι δυνατό βέβαια). Και τα bamboo θα τα έβαζα στην πίσω γωνία. Με την ανάπτυξη των φυτών νομίζω θα ολοκληρωθεί η πολύ καλή εικόνα του ενυδρείου σου.

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές, θα το φροντίσω! Δεν μου αρέσει που είναι σαν μπάστακες μέσα στην μέση αλλά τα έβαλα εκεί τις προηγούμενες ημέρες προσπαθώντας να βρω άκρη με τη θερμοκρασία. Μέχρι πριν λίγες ημέρες είχα το θερμοστάτη όρθιο στα δεξιά και το θερμόμετρο στην άλλη άκρη κάτω αριστερά κρυμμένο στα φυτά. Ο θερμοστάτης ήταν ρυθμισμένος στους 26 βαθμούς και το θερμόμετρο έδειχνε 25. Δοκίμασα διάφορες θέσεις, μέχρι και τον 75 βατ δοκίμασα να βάλω και κατέληξα ότι εκεί στη μέση βλέπω μία μέση θερμοκρασία. Ανέβαζα το θερμόμετρο, έδειχνε 28 βαθμούς, το κατέβαζα, έδειχνε 26, στην μέση δείχνει 27. Λες να είναι καλύτερα αν τον βυθίσω κι άλλο τον θερμοστάτη, ε; Θα τα κάνω στην επόμενη αλλαγή νερού για να μην βάζω τα χέρια μου συνέχεια μέσα. ;)

Έγινε επεξεργασία - kalliroi
Link to comment
Share on other sites

Οσα σου ειπε ο συνονοματος απο πανω. Χαχαχα βγαλε βρε παλιοκοριτσο το θερμομετρο απ τη μεση να δουμε το ψαρι και βαλε λιγο νερακι ακομη! Κατα τα αλλα το βλεπω σουπερ!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κάνω διαφήμιση στην HAILEA :P

Δεν είναι και πολύ τυπάς ο μονομάχος; Τον λατρεύω! Αν και έπαθε φιν ροτ με την ταλαιπωρία που έφαγε μέχρι να στρώσει το ενυδρείο και να στρώσω κι εγώ τις ρουτίνες μου... Ελπίζω να βελτιωθεί, προσπαθώ να του έχω όσο πιο καλές και σταθερές συνθήκες γίνεται. Φοβάμαι να βάλω κι άλλο νερό μην πηδήξει έξω, το έχω ανοιχτό! :P

Link to comment
Share on other sites

Να πηδηξει να παει που; καλυτερα δεν θα βρει! Μια χαρα μουρη ειναι! Εχει κι ενα υφος του στυλ οτι "μη με κοιτας μη μακελευτουμε, να πουμε"!!! Χαχχααχα πολυ ωραιος!

Αν φοβασαι μην πηδηξει βαλε μια σιτα ή ενα τουλι ή καποια πατεντα τελοσπαντων!

Link to comment
Share on other sites

Θα δω τι θα κάνω. Μάλλον θα φτιάξω μία σίτα σαν αυτή που έκανα για τα χρυσόψαρα:

post-55442-0-42161400-1375994610_thumb.jpg
Προς το παρόν όταν έχω κλειστό το φως το καπακώνω με ένα κομμάτι πλεξιγκλάς που μου έχει περισσέψει αλλά καλύπτει μόνο τα 2/3 του ενυδρείου.
Έχεις δίκιο. Πού θα βρει καλύτερα; Τις προάλλες του λέω "Μονομάχε, φαΐ!" και πετάχτηκε προτού πλησιάσω. Όταν πλησιάζω ανεβαίνει στην επιφάνεια γιατί νομίζει ότι θα τον ταΐσω. :red_bandana:
Link to comment
Share on other sites

Ου μια χαρα ειναι η σιτα αυτη!

Να σου πω, του δινεις κι αλλες εντολες οπως κατσε, μεινε, ελα κτλ; :P

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αμέ! Θα τον εκπαιδεύσω να τρώει και κουνούπια που θα πιάνει μόνος του. Προχτές με τσίμπησε ένα στο βλέφαρο! :AAGGGHHH:

post-55442-0-17693200-1382832447_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε διακοπή ρεύματος και η θερμοκρασία έχει πέσει στους 25 βαθμούς. Αυτό είναι το νέο μου αξεσουάρ:

post-55442-0-02430800-1382856886_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Καλλιρρόη. Πολύ μούρη ο ψαρής σου και γενικά πολύ όμορφα στημένο το σπιτάκι του.

Για τον θερμοστάτη εγώ θα σου πρότεινα να τον βάλεις κοντά στην αναρρόφηση του φίλτρου σου έτσι ώστε να

υπάρχει μια πιο ομοιόμορφη κατανομή της θερμοκρασίας μέσα στο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Σ'ευχαριστούμε πολύ (ο ψαρης κι εγώ) :)

Μέχρι πρόσφατα τον είχα όπως λες τον θερμοστάτη, δίπλα από το spray bar. Η ροή είναι μικρή και σπάει, δε νομίζω ότι έκανε μεγάλη διάχυση της θερμότητας, γι'αυτό τον έβαλα στην μέση ξαπλωμένο.

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε διακοπή ρεύματος και η θερμοκρασία έχει πέσει στους 25 βαθμούς. Αυτό είναι το νέο μου αξεσουάρ:

attachicon.gifkouvertoenydreio.jpg

Επιτέλους ήρθε το ρεύμα! Είχα μια αγωνία με την θερμοκρασία... Ευτυχώς έπεσε μέχρι τους 24,5 βαθμούς. :bigemo_harabe_net-133:

Link to comment
Share on other sites

ευτυχως ειναι αρκετα ανθεκτικα ζωα οι μονομαχοι.

σκεψου μονο τη μια χουφτα παγωμενο νερο μεσα στο ποτηρακι στο πετ.....δυστυχως.

μην αγχωνεσαι για μισο η 1-2 βαθμους πτωση θερμοκρασιας.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο, klaz, σ'ευχαριστώ! :)

Αν το είχα σκεφτεί ίσως να έκανα και καλύτερο ύπνο, ξύπνησα δύο φορές για να δω τη θερμοκρασία, η διακοπή ήταν από τις 6. Και είδα στο όνειρό μου ότι προσπαθούσα να σώσω ένα ψαράκι και δεν τα κατάφερα... :AAGGGHHH::blush:

Link to comment
Share on other sites

οταν μας προβληματιζει κατι,δυστυχως τις περισσοτερες φορες στον υπνο μας βλεπουμε αναποδα αποτελεσματα.ευτυχως που συμβαινει αυτο μονο σε περιβαλλον μορφεα. :sarcasm:

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε διακοπή ρεύματος και η θερμοκρασία έχει πέσει στους 25 βαθμούς. Αυτό είναι το νέο μου αξεσουάρ:

kouvertoenydreio.jpg

Χαχαχαχαχα είσαι τρεληηηηη!!!!!.....μου έδωσες ιδέα. Εγω θα θε φέρνω στο σπίτι κανά δυο μοσχάρια και κανά γάιδαρο για να το ζεσταίνουν με τα χνώτα τους οταν δεν έχω ρεύμα!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο, Καλλιρόη και ο μονομάχος μεγάλη φάτσα. Σήκωσε λίγο τη στάθμη, κρύψε το θερμόμετρο και θα είναι τέλειο!!!

Μου αρέσει πολύ και το χρώμα του νερού. Να το χαίρεσαι και αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχαχα είσαι τρεληηηηη!!!!!.....μου έδωσες ιδέα. Εγω θα θε φέρνω στο σπίτι κανά δυο μοσχάρια και κανά γάιδαρο για να το ζεσταίνουν με τα χνώτα τους οταν δεν έχω ρεύμα!

Θυμάσαι την άλλη φορά στο θέμα "Διακοπή ρεύματος και ενυδρείο" που μου έλεγες να πάρω μία κουτάλα και να ανακατεύω το νερό, και να το πάρω αγκαλιά για να το ζεσταίνω; Ε να λοιπόν! Το τύλιξα με την κουβερτούλα. :hysterical:

Έδειξα τη φωτογραφία στη μάνα μου και μου είπε "Πώς το τύλιξες έτσι, λες και είναι κανένα μωρό;" :lol:

Χωρίς πλάκα θα βρω μονωτικό υλικό ή ύφασμα και θα κάνω πατέντα, θα του φτιάξω περίβλημα με μόνωση και φελιζόλ για να το βάζω σε τέτοιες περιπτώσεις! :D

Σ'ευχαριστώ pptom (και όλους!) πρέπει να το προετοιμάσω με τύρφη το νερό για να το συμπληρώσω και το θερμόμετρο θα το κρύψω στην επόμενη αλλαγή για να μην χώνω τα χέρια μου μέσα. Έκανα και μανικιούρ σήμερα, μην το χαλάσω! B)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο το ενυδρείο kalliroi... :bigemo_harabe_net-64: Πολύ τυπάς ο μονομάχος σου!!! Μου άρεσε η ιδέα σου με τα baboo...

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ, mary74! :bigemo_harabe_net-82: Το μπαμπού το πήρα μια μέρα από το Praktiker, με σκοπό να το έχω σε βάζο στο σπίτι, και μόλις φτιάξω την πολυπόθητη λιμνούλα μου να μπει εκεί. Αλλά μου πρότειναν να το βάλω στο ενυδρείο, το δοκίμασα και μου άρεσε. Πήρα μετά άλλα δύο για να είναι καλό το feng shui :bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

Αχ αυτο το φενγκ σουι οταν το ακουω μου αναβουν τα λαμπακια!! :bigemo_harabe_net-72:

Δεν ειναι αναγκη να τα βγαλεις απο κει αλλα μπορεις να βαλεις αλλα στη λιμνουλα!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλά αυτό εννοείται! Ανυπομονώ να τη φτιάξω!

:bigemo_harabe_net-82:

Λοιπόν που λες το ιδανικό φενγκ σούι θα ήταν με 10 μπαμπού για πλήρη ευτυχία, αλλά και τα 3 κάνουν δουλειά, αφού φέρνουν ευτυχία, μακροζωία και πλούτο. Περιττό να σου πω ότι και η θέση μέσα στο σπίτι είναι φενγκ σουι-κή! Έτυχε να είναι στο νοτιοανατολικό μέρος του σπιτιού, το οποίο είναι επίσης δίπλα στον χώρο εργασίας και μάντεψε: τα τρία μπαμπού προσελκύουν πλούτο και ανάπτυξη καριέρας.

:bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...