Jump to content

Το Ρειφακι Μου 450Λιτρα


panoscorfu

Recommended Posts

T5 RULES!!!

Ωριμος υφαλος με κοραλλια που βγαινουν εξω απο το νερο............................νομιζω ηρθε το πληρωμα του χρονου για μεγαλυτερο!

Οι ανεμωνες εκει στην γωνια την παλευουν?Η μανγκνιφικα θα ηθελε να ειναι τερμα ψηλα για να δεχεται οσο πιο πολυ φως γινεται,πιστευω!Προσεξε την μην αρχισει να βολταρει και σου καψει τα παντα στο διαβα της.

Οι συχνες αλλαγες χαλουν την σταθεροτητα ενος συστηματος......................Γι αυτο ημουν παντοτε υπερ του αντιδραστηρα ασβεστιου.

Οι συχνες αλλαγες,ομως ειναι μονοδρομος στην μεθοδο balling.

Διοτι αλλιως συσσωρευονται ιοντα νατριου και χλωριου,οποτε επερχεται ιοντικη ανισορροπια και χημικη ασταθεια σε πολυ βασικα στοιχεια που ομως δεν μπορουμε να μετρησουμε.Γι αυτο προσοχη και τακτικες αλλαγες με αυτη την μεθοδο.

Δημήτρη, μπορεις να το αναλύσεις λιγο σε παρακαλω ;

Τι σημαίνει ιοντικη ανισορροπία ;;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ Πάνο, αυτό που μου την δίνει είναι ο τίτλος που έχεις δώσει. Ποιο ριφάκι ρε φίλε Βλέποντας το <<ριφάκι>>  σου, μου έρχεται να πάρω το δικό μου και να το πετάξω από το παράθυρο.  Φαντάζομε αν αποφασίσεις να φτιάξεις ριφάρα τι έχουν να δουν τα μάτια μας.

Μπράβο ρε φίλε έχεις πραγματικά ένα ονειρεμένο ενυδρείο :bigemo_harabe_net-158: :bigemo_harabe_net-158:

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη, μπορεις να το αναλύσεις λιγο σε παρακαλω ;

Τι σημαίνει ιοντικη ανισορροπία ;;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Με συγχωρεις αλλα νιωθω οτι γραφω πολλα,γινομαι κουραστικος και κανω κουρειο πολλα θεματα παιδιων!

Θα κανω μια προσπαθεια να γινω οσο πιο περιεκτικος και προσηνης γινεται με φοβερες υπεραπλουστευσεις(στα ορια που αν δει τι γραφω καποιος με στοιχειωδεις γνωσεις χημειας θα με κραξει).

Προσεξε λοιπον το θεμα της συσσωρευσης!

Δηλαδη,οταν βαζεις χλωριουχο ασβεστιο,διατηρεις το ασβεστιο αλλα συσσωρευονται ιοντα χλωριου τα οποια κανεις οργανισμος δεν χρησιμοποιει τοσο γρηγορα οσο αυτα προστιθενται στο συστημα σου.

Ακομη,οταν προσθετεις διττανθρακικο νατριο για να διατηρησεις το ΚΗ ομοιως προστιθεται ταυτοχρονα κι αρα συσσωρευεται νατριο,με ιδια αποτελεσματα.

Αυτο που το κανει ακομη καλυτερο και ειναι το κερασακι στην τουρτα ειναι οτι τοσο το νατριο οσο και το χλωριο αποτελουν το 70% των στοιχειων του νερου.Χοντρικα το 70% της αλατοτητας σου!(Ειπαμε υπεραπλουστευση για να γινει αντιληπτο τις πασι χωρις να χρειαστει να γραφω κατεβατα)

Αυτο πρακτικα σημαινει οτι καθως συσσωρευονται αυτα τα στοιχεια η αλατοτητα σου αυξανεται χωρις ομως να αυξανεται ισοποσα και το υπολοιπο 30% των ιχνοστοιχειων οπως στροντιο,ασβεστιο,ιωδιο,καλιο,μαγνησιο,σιδηρος,μαγγανιο,ψευδαργυρος και τοσα πολλα αλλα μικροστοιχεια εξαιρετικα απαραιτητα.Ετσι επερχεται ΧΗΜΙΚΗ ΑΝΙΣΟΡΡΟΠΙΑ που προδιαγεγραμμενα οδηγει σε ΚΑΨΙΜΑΤΑ ΣΤΑ ΚΟΡΑΛΙΑ(ΣΚΛΗΡΑ ΑΚΟΜΑ ΠΙΟ ΕΥΠΑΘΗ)

Η μονη λυση ειναι οι συχνες αλλαγες νερου για να αραιωνεις αυτη την συσσωρευση,Και επειδη απλα αραιωνεις και καθυστερεις την μεγαλη συσσωρευση σε πιο μακρα χρονικα διαστηματα(χρονο) απαιτουνται πιο γενναιες αλλαγες νερου(η μια βαρβατη καθε χρονο και επειτα οι συνηθισμενες) σε αρκετα μεγαλο ποσοστο γιατι μετα απο μηνες παρα τις συχνες αλλαγες νερου(αραιωσεις),θα εχει συμβει τελικα η μη αποφευκτεα συσσωερευση ιοντων νατριου και χλωριου.Η καλυτερη λυση ειναι να εχεις γνωσεις χημειας και συμφωνα με τα νατρια και χλωρια που εριξες,να προσθετεις αναλογως τα υπολοιπα ιχνοστοιχεια (αλατι χωρις αλατι),ωστε το μονο που θα κανεις θα ειναι απλες αραιωσεις προκειμενου να πεσει η αλατοτητα.Η οποια τωρα θα ειναι ομορροπα αυξημενη σε ολα τα στοιχεια ,δηλαδη δεν θα εχεις προβληματα με στοιχεια των οποιων οι συγκεντρωσεις εχουν ξεφυγει και δνε μπορεις να το υπολογισεις.Εδω συμβαλλει και η θειικη μανγησια και παρα πολλα αλλα.

Οι αντιδραστηρες ασβεστιου δεν δημιουργουν τετοια προβληματα γι αυτο τους προτιμω.

Μπορω να το αναλυσω οσο δεν παει το συγκεκριμενο θεμα αλλα φοβαμαι οτι θα κουρασω με κατεβατα......Νιωθω οτι σε καποια θεματα γραφω πολλα,περισσοτερα απο οσα χρειαζονται και αισθανομαι οτι σας κουραζω!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με συγχωρεις αλλα νιωθω οτι γραφω πολλα,γινομαι κουραστικος και κανω κουρειο πολλα θεματα παιδιων!

Θα κανω μια προσπαθεια να γινω οσο πιο περιεκτικος και προσηνης γινεται με φοβερες υπεραπλουστευσεις(στα ορια που αν δει τι γραφω καποιος με στοιχειωδεις γνωσεις χημειας θα με κραξει).

Προσεξε λοιπον το θεμα της συσσωρευσης!

Δηλαδη,οταν βαζεις χλωριουχο ασβεστιο,διατηρεις το ασβεστιο αλλα συσσωρευονται ιοντα χλωριου τα οποια κανεις οργανισμος δεν χρησιμοποιει τοσο γρηγορα οσο αυτα προστιθενται στο συστημα σου.

Ακομη,οταν προσθετεις διττανθρακικο νατριο για να διατηρησεις το ΚΗ ομοιως προστιθεται ταυτοχρονα κι αρα συσσωρευεται νατριο,με ιδια αποτελεσματα.

Αυτο που το κανει ακομη καλυτερο και ειναι το κερασακι στην τουρτα ειναι οτι τοσο το νατριο οσο και το χλωριο αποτελουν το 70% των στοιχειων του νερου.Χοντρικα το 70% της αλατοτητας σου!(Ειπαμε υπεραπλουστευση για να γινει αντιληπτο τις πασι χωρις να χρειαστει να γραφω κατεβατα)

Αυτο πρακτικα σημαινει οτι καθως συσσωρευονται αυτα τα στοιχεια η αλατοτητα σου αυξανεται χωρις ομως να αυξανεται ισοποσα και το υπολοιπο 30% των ιχνοστοιχειων οπως στροντιο,ασβεστιο,ιωδιο,καλιο,μαγνησιο,σιδηρος,μαγγανιο,ψευδαργυρος και τοσα πολλα αλλα μικροστοιχεια εξαιρετικα απαραιτητα.Ετσι επερχεται ΧΗΜΙΚΗ ΑΝΙΣΟΡΡΟΠΙΑ που προδιαγεγραμμενα οδηγει σε ΚΑΨΙΜΑΤΑ ΣΤΑ ΚΟΡΑΛΙΑ(ΣΚΛΗΡΑ ΑΚΟΜΑ ΠΙΟ ΕΥΠΑΘΗ)

Η μονη λυση ειναι οι συχνες αλλαγες νερου για να αραιωνεις αυτη την συσσωρευση,Και επειδη απλα αραιωνεις και καθυστερεις την μεγαλη συσσωρευση σε πιο μακρα χρονικα διαστηματα(χρονο) απαιτουνται πιο γενναιες αλλαγες νερου(η μια βαρβατη καθε χρονο και επειτα οι συνηθισμενες) σε αρκετα μεγαλο ποσοστο γιατι μετα απο μηνες παρα τις συχνες αλλαγες νερου(αραιωσεις),θα εχει συμβει τελικα η μη αποφευκτεα συσσωερευση ιοντων νατριου και χλωριου.Η καλυτερη λυση ειναι να εχεις γνωσεις χημειας και συμφωνα με τα νατρια και χλωρια που εριξες,να προσθετεις αναλογως τα υπολοιπα ιχνοστοιχεια (αλατι χωρις αλατι),ωστε το μονο που θα κανεις θα ειναι απλες αραιωσεις προκειμενου να πεσει η αλατοτητα.Η οποια τωρα θα ειναι ομορροπα αυξημενη σε ολα τα στοιχεια ,δηλαδη δεν θα εχεις προβληματα με στοιχεια των οποιων οι συγκεντρωσεις εχουν ξεφυγει και δνε μπορεις να το υπολογισεις.Εδω συμβαλλει και η θειικη μανγησια και παρα πολλα αλλα.

Οι αντιδραστηρες ασβεστιου δεν δημιουργουν τετοια προβληματα γι αυτο τους προτιμω.

Μπορω να το αναλυσω οσο δεν παει το συγκεκριμενο θεμα αλλα φοβαμαι οτι θα κουρασω με κατεβατα......Νιωθω οτι σε καποια θεματα γραφω πολλα,περισσοτερα απο οσα χρειαζονται και αισθανομαι οτι σας κουραζω!

 

φίλε πολύ καλή η ανάλυση και κατανοητή απο κάποιον τόσο ασχετο με τη χημεία όσο και γώ.

 

ζητώ εγω προσωπικά συγγνώμη απο τον συνονόματο για το "κουρείο" στο θέμα του..

 

όσα γράφεις είναι πολύ σημαντικά και μάλλον αγνωστη πηγή πολλών κακών που σε πολλούς απο μας μάλλον φαίνονται ανεξήγητα.

 

Δεν νομίζω οτι κουράζεις κανέναν με το να μεταδίδεις τις γνώσεις σου και σιγουρα θα μας βοηθούσες πολύ με "απλοποιημένες" αναλύσεις τέτοιου τύπου που δύσκολα θα αποκτήσουμε ξεκινώντας στα γεράματα μαθηματα χημειας απο δυσνόητες για τους περισσότερους πηγές χωρίς κιολας να έχουμε κάποιον στο περιβάλλον μας με γνώσεις για να εξηγήσει

 

προσωπικά θα σε παρακαλούσα αν έχεις χρόνο να διαθέσεις να ανοίξεις ενα topic και να μας εξηγήσεις εκει όλη αυτή τη σχέση που πιστεύω θα είναι τεράστια βοήθεια και πολύ χρήσιμη στο να κρατάμα σωστα τα ενυδρεία μας.

 

σ ευχαριστώ πολύ για το κόπο σου και την απάντηση που έδωσες :)

Link to comment
Share on other sites

προσωπικά θα σε παρακαλούσα αν έχεις χρόνο να διαθέσεις να ανοίξεις ενα topic και να μας εξηγήσεις εκει όλη αυτή τη σχέση που πιστεύω θα είναι τεράστια βοήθεια και πολύ χρήσιμη στο να κρατάμα σωστα τα ενυδρεία μας.

 

 

Συμφωνώ κι επαυξάνω!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα παιδιά 48781ea79edaa8d15d7576896e4f2a55.jpg8e9f048de4649ef328a4fbd714557f04.jpgc751c569ab2f7c2afeff3f16cbde122e.jpg0d0e803b02fe4498fff4595d183f688c.jpg

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Που είσαι φιλαρακι?το ενυδρειο απλά κουκλί,με 4 φωτο θα την βγάλεις?Μπράβο Πάνο,για δωσε λεπτομέρειες τιμές κλπ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...

Καλησπέρα στην όμορφη παρέα ac3cabdf90076bae292a490a79d6b463.jpg3d0e71ea152a1c82bf5c4f76223ae321.jpgbf75fe18ba839bb927e054284209e8dd.jpg96bcaabaa03d5c24a68fac08742731de.jpg7b3cf6c7a64507cfeda359a59d67eb63.jpgc7ec3e67bed97c6f265fa9e0df1e1279.jpg031d704cfa8661b7cc97da8261c1d835.jpg

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Φανταστικο!

Μου αρεσει που το ενα κοραλι με το αλλο ειναι σε αποσταση αναπνοης!!

Χωρις να μιλησουμε για το μεγεθος τους..

Μπραβο!!

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Φιλαράκι πολύ όμορφο μπράβο αλλά και ένα μπράβο στον φωτογράφο!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος panoscorfu έγραψε:

Καλησπέρα στην όμορφη παρέα ac3cabdf90076bae292a490a79d6b463.jpg3d0e71ea152a1c82bf5c4f76223ae321.jpgbf75fe18ba839bb927e054284209e8dd.jpg96bcaabaa03d5c24a68fac08742731de.jpg7b3cf6c7a64507cfeda359a59d67eb63.jpgc7ec3e67bed97c6f265fa9e0df1e1279.jpg031d704cfa8661b7cc97da8261c1d835.jpg

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Που χάθηκες ρε φιλαρακι?Εκπληκτικές φωτο σε ένα τουμπανο ενυδρειο.Αντε να ετοιμάσεις το επόμενο η το έχεις έτοιμο?Ή fts απίστευτη.Η κόκκινη ανεμώνη σκοτώνει,άμα σπλιταρει σφύρα μου.

Να το χαιρεσε αγορίνα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τι τούμπανο ενυδρειάρα είναι αυτή; Κοράλλια, ψάρια, όλα υπέροχα!:jawdrop:

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Κάποιες φωτογραφίες από ψηλά!!c0c01d78c9468d10ae6227f2073c049c.jpg77ad4fc6de1438afbe2bb145541bfd16.jpge073bbf0a89cf41a8e0bb8de1d5fe942.jpgfcf3d9f78fba7524c7f8fda6b08736a5.jpg42ba86a5342ab4d50fd53dbf27544fe1.jpg034ab041167d4fed21a782293768a4b7.jpg0975909a69bc63689ec44bb28b36bcc0.jpg864b3b997d279b4f1f27857c4aefa96a.jpg8181129dd100e29b3a59191bd5d769d1.jpg

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 7
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Τώρα που βλεπουμε τα χρώματα των.κοραλιων είναι η τέλεια ομορφιά Πάνο.Εξαιρετικο .Η ανεμώνες δεν σου κάνουν θέματα?

Να το χαιρεσε αγόρι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Από το ποιο όμορφο aquascape που έχω δει.!!!!! Τέλειο πόσα χρόνια τρέχει?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Από το ποιο όμορφο aquascape που έχω δει.!!!!! Τέλειο πόσα χρόνια τρέχει?
Ευχαριστώ πολύ 10 χρόνια :)

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...