Jump to content

Προβλημα Με Αλγη Φυτα Και Στησιμο Νεο Αποριες


Recommended Posts

καλημερα παιδια , σημερα θα παρω ενα ενυδρειο eheim με 2 λαμπες με μηκος 100χ40χ40 στο παλιο ενυδρειο εχω βγαλει Blue Green Algae , την αμμμο , τα ξυλα και οτι φυτο μου έμεινε θα μπει στο νεο ενυδρειο , οπως και βιολογικο υλικο πως μπορω να "απολυμανω" ολα αυτα???


και κατι αλλο η ντοματια ενω ειναι ευκολο φυτο δεν μου έπιασε , στο νεο ενυδρειο με 2 λαμπες η μια ειναι μπελ(το καθαρο του ουρανου) θα ειμαι ενταξει??
τα φυτα που θα εχω θα ειναι moss κρυπτοκορινες microsorum ντοματια , να παρω λιπασματα?

Link to comment
Share on other sites

Μπλε λάμπα και φυτα δε πανε μαζι. Τα φυτα που αναφέρεις ειναι εύκολα και δε χρειάζονται πολλα. Καλο ειναι ενα γενικό λιπασματάκι.

Link to comment
Share on other sites

η μπλε λαμπα ειναι για θαλασσινό .........τον προηγούμενο ιδιοκτήτη ο πετσοπας του πουλαγε οτι να νε .............να παρω μια απο ηλεκτρολογο απλη η να παρω μια για ενυδρειακη χρηση?

Link to comment
Share on other sites

οι απλες λαμπες ειναι για βιτρινες και οχι για ενυδρεια.βρες γκρολουξ της οσραμ που ειναι φτηνη,εχει ροζ αποχρωση και ειναι ειδικη για φυτα.βαλε μια τετοια,και μια λευκη σαν ζευγαρι.

Link to comment
Share on other sites

οι απλες λαμπες ειναι για βιτρινες και οχι για ενυδρεια.βρες γκρολουξ της οσραμ που ειναι φτηνη,εχει ροζ αποχρωση και ειναι ειδικη για φυτα.βαλε μια τετοια,και μια λευκη σαν ζευγαρι.

+1
Link to comment
Share on other sites

Όταν λέτε η απλή λάμπα είναι για βιτρινες τι ακριβως εννοειτε ? Δηλαδή αν πάρω μια 6500k απο ηλεκτρολογικό μαγαζί ποια θα είναι η διάφορα της απο μια ενυδρειακη με 6500k εκτός απο την τιμη βεβαία που η ενυδρειακη θα την πληρωσω βαπορισια ?

Link to comment
Share on other sites

Δε θα βρεις τη λαμπα που θέλεις σε τέτοιο μαγαζι με τα watt, το μήκος και τα Kelvin ταυτόχρονα στις τιμές που πρέπει να τα έχεις εσυ.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα εχω βρει λαμπες στο μηκος που θελω και στα κελβιν που θελω σε μαγαζι με ηλεκτρολογικο υλικο και δουλεψαν μια χαρα με τα φυτα.Αν μιλαμε για ενυδρειο juwel που εχουν περιεργες διαστασεις οι λαμπες του τοτε η πρεπει να παρεις απο ενυδρειακο μαγαζι η να κανεις πατεντα.Εγω παντως σε 40αρι ενυδρειο εχω χρησιμοποιησει φωτιστικο γραφειου με λαμπα οικονομιας 6500Κ με πολυ καλα αποτελεσματα σε δυσκολα και μετρια φυτα.

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Δε θα βρεις τη λαμπα που θέλεις σε τέτοιο μαγαζι με τα watt, το μήκος και τα Kelvin ταυτόχρονα στις τιμές που πρέπει να τα έχεις εσυ.

Εαν δεν είναι juwel όπως λέει και ο rasta βρίσκεις οτι λάμπα θες σε όλες τις διαστάσεις σε ολά τα κέλβιν και Πόλυ οικονομικότερα
Link to comment
Share on other sites

Εαν δεν είναι juwel όπως λέει και ο rasta βρίσκεις οτι λάμπα θες σε όλες τις διαστάσεις σε ολά τα κέλβιν και Πόλυ οικονομικότερα

Πάω πάσο, εμένα juwel φοράει και είχα γυρίσει τον κόσμο ανάποδα και δεν έβρισκα (λογικό) γι' αυτο το ανέφερα. Δε πρόσεξα ότι πρόκειται για άλλο ενυδρειο.... Γράψε λάθος λοιπόν φίλε!
Link to comment
Share on other sites

Αύτη η juwel είναι απαράδεκτη που έχει ειδικές διαστασεις και πρέπει κάποιος να τις πληρώσει χρυσαφι

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να κανεις πατεντα αν εχει juwel οπως εκανε και Φωτης και εβαλε αλλης μαρκας λαμπα με τις κλασικες διαστασεις.

Link to comment
Share on other sites

Αύτη η juwel είναι απαράδεκτη που έχει ειδικές διαστασεις και πρέπει κάποιος να τις πληρώσει χρυσαφι

Βρίσκεις άλλων εταιρειών που βγαίνουν στις διαστάσεις της Juwel :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

τελικα τι να παρω απο ενεδρειακο μαγαζι?? η απο ηλεκτρολογικό?? σημερα ρωτησα και εχει 4-5 ευρο η τ8 λευκη

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Λαμπες μονο από ηλεκτρολογικο μαγαζι. Διαλέγετε τα κελβιν. 4.000 και 6.500. Η πρωτη εχει ροζ χρωμα και η δευτερη λευκο ή κιτρινο.

Link to comment
Share on other sites

Αύτη η juwel είναι απαράδεκτη που έχει ειδικές διαστασεις και πρέπει κάποιος να τις πληρώσει χρυσαφι

Η juwel είναι γενικά ακριβή εταιρεία η αλήθεια είναι . Ακόμα και στα ενυδρεία της . Στα χρήματα που κοστίζουν τα δικά της έχω βρεί πολύ μεγαλύτερα . Juwel έχω και εγώ .

Έχει όμως και κορυφαία ποιότητα σε σχέση με τον ανταγωνισμό ;)

Έγινε επεξεργασία - Juwell - Guppy 60
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η juwel είναι γενικά ακριβή εταιρεία η αλήθεια είναι . Ακόμα και στα ενυδρεία της . Στα χρήματα που κοστίζουν τα δικά της έχω βρεί πολύ μεγαλύτερα . Juwel έχω και εγώ .

Έχει όμως και κορυφαία ποιότητα σε σχέση με τον ανταγωνισμό ;)

Αύτη η juwel είναι απαράδεκτη που έχει ειδικές διαστασεις και πρέπει κάποιος να τις πληρώσει χρυσαφι

Θα συμφωνήσω κι εγώ ότι η Juwel είναι ίσως η No #1 επιλογή ποιοτικά, και... όπως ισχύει το ρητό του λαού μας... "ό,τι πληρώνεις παίρνεις!" :)

Προσωπική μου επιλογή ότι και τα εσωτερικά της φίλτρα είναι αξιόπιστα, καθώς συνδυάζουνε πρακτική και λειτουργική χρήση (όλος ο εξοπλισμός κλεισμένος μέσα στο φίλτρο με όμορφο αισθητικό αποτέλεσμα)...

Δε μπορώ να πω όμως το ίδιο και για τα υπόλοιπά της αξεσουάρ, όπως π.χ. τις λάμπες, που μου φαίνεται ότι προσπαθεί να βγάζει επιπλέον κέρδος μέσω της υπερτίμισής τους.....

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Πάνο για τις λάμπες δεν έχω απάντηση να σου δώσω . Όταν έρθει η ώρα να την αλλάξω , θα σου πώ :)

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Πάνο για τις λάμπες δεν έχω απάντηση να σου δώσω . Όταν έρθει η ώρα να την αλλάξω , θα σου πώ :)

Μπορείς μέσα από μια απλή ή εκτενής αναζήτηση εδώ στο φόρουμ να διαπιστώσεις τις απόψεις αρκετών συνχομπιστών που (δυστυχώς) αναγκαστικά τις χρησιμοποιήσαμε το λιγότερο για μια φορά ο καθένας (ήταν πακέτο με τα ομώνυμα ενυδρεία) :)

Εγώ προσωπικά με τη Sylvania Grolux είδα τρελή διαφορά, αναφερόμενος για φυτεμένο ενυδρείο... σκέψου να χρησιμοποιήσω και τις καλύτερες λάμπες που βγαίνουν σε διαστάσεις juwel όπως Dennerle ή Arcadia! Τώρα αν εσύ ή ο καθένας δεν έχει φυτά στο ενυδρείο του ή/και θέλει απλά να φωτίζεται είναι καλή επιλογή (αλλά παραμένει πανάκριβη και υποδιαίστερη σε σχέση με αυτές που σου ανέφερα ή και άλλες επιλογές που κυκλοφορούν στο εμπόριο)

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Πάνο για τις λάμπες δεν έχω απάντηση να σου δώσω . Όταν έρθει η ώρα να την αλλάξω , θα σου πώ :)

φίλε μου, δες κι αυτό

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συγκεκριμένα τα φυτά μου είναι χαμηλών απαιτήσεων ( δύο ανούμπιες ) στερεωμένες σε ξύλα και στην πορεία θα προστεθούν άλλες δύο τρείς πάλι σε ξύλα . Οπότε με τον εργοστασιακό φωτισμό ( καπάκι του record 600 ) ενώ έχω το koral 60 , ο οποίος είναι 15 watt ( αν δεν κάνω λάθος ) , είμαι οκ .

Εσείς οι φυτεμένοι σίγουρα θέλετε πιο ισχυρές λάμπες :)

Sylvania grolux λοιπόν . Αυτές τις βρίσκουμε παντού ;

Έγινε επεξεργασία - Juwell - Guppy 60
Link to comment
Share on other sites

Συγκεκριμένα τα φυτά μου είναι χαμηλών απαιτήσεων ( δύο ανούμπιες ) στερεωμένες σε ξύλα και στην πορεία θα προστεθούν άλλες δύο τρείς πάλι σε ξύλα . Οπότε με τον εργοστασιακό φωτισμό ( καπάκι του record 600 ) ενώ έχω το koral 60 , ο οποίος είναι 15 watt ( αν δεν κάνω λάθος ) , είμαι οκ .

Εσείς οι φυτεμένοι σίγουρα θέλετε πιο ισχυρές λάμπες :)

Sylvania grolux λοιπόν . Αυτές τις βρίσκουμε παντού ;

Μισό λεπτάκι λίγο, να το πιάσουμε από την αρχή... :)

- Αν δεν έχεις σκοπό να προσθέσεις άλλου είδους φυτά και παραμείνεις μόνο στις ανούμπιες, δεν υπάρχει λόγος "αναβάθμισης", θα σε καλύπτουν μια χαρά οι λάμπες της εταιρείας

- Αν προσθέσεις άλλα φυτά - και κυρίως αν ανέβεις κλίμακα δυσκολίας - τότε θα πρέπει να αλλάξεις λάμπα φίλε μου γιατί δε θα απολαύσεις το μέγιστο των φυτών σου, ακόμα και λίπανση και διοξείδιο να βάλεις

Το ενυδρείο σου αν δεν κάνω λάθος είναι 60 λίτρα μικτά και υπάρχει μόνο μια λάμπα 15watt, σωστά? Αν ισχύει η πρώτη επιλογή από παραπάνω που σου έγραψα, δε θα σου συνιστούσα να βάλεις τη Grolux για 4-5 ανούμπιες γιατί απλούστατα δε θα έχεις φυτά να εκμεταλλεύονται το φως και το φάσμα σου και θα εκτρέφεις σίγουρα άλγες.. :rolleyes: αυτές τις λάμπες μπορείς να τις βρεις στον Λέντζο (ηλεκτρολογικό μαγαζί, ρώτα στο κατάστημα της οδού Αθηνάς ή Πειραιά) ή στον Ιγνάτιο (igna.gr) που ξέρω ότι φέρνει αυτή τη μάρκα, αλλά να πεις ακριβώς τα χαρακτηριστικά της λάμπας σου (τύπος, watt και μήκος) γιατί δεν γνωρίζω σίγουρα αν βγάζει στις διαστάσεις σου..

Έγινε επεξεργασία - nospanos
Link to comment
Share on other sites

Thanks για το tip αλλά σε ανούμπιες θα παραμείνω και όπως είπες και εσύ είναι περριτή η αναβάθμιση :)

Link to comment
Share on other sites

Thanks για το tip αλλά σε ανούμπιες θα παραμείνω και όπως είπες και εσύ είναι περριτή η αναβάθμιση :)

Συμφωνώ κι εγώ ;)

Λογικά τώρα θα έχεις την High-Lite Day, γιατί αυτήν δίνουνε πακέτο με τα ενυδρεία. Αυτή βγάζει λευκό φωτισμό ημέρας. Αν θέλεις να το κάνεις να φαίνεται πιο "ρομαντικό" το ενυδρείο σου, όταν έρθει η ώρα να αλλάξεις λάμπα, μπορείς να πάρεις την High-Lite Nature που βγάζει έναν πορτοκαλο-κίτρινο γλυκό φωτισμό.. εμένα μου άρεσε το χρωματικό αποτέλεσμα που έβγαζε στο μάτι, αλλά είναι καθαρά θέμα γούστου! Δικό σου είναι το ενυδρείο κι εσύ επιλέγεις :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - nospanos
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...