Jump to content

Το Νόμισμα Έχει Πάντα 2 Όψεις !


Recommended Posts

Φυσικά και υπάρχουν κακοι και πολυ κακοι ορισμένες φορες πωλητές αλλά το παράδειγμα με τα γκουραμι δεν το θεωρώ τοσο επιτυχές . Γιατι προτιμώ εγω να πω φίλε μου θες ένα αρσενικό γκουραμι ωραία , εγω δεν ξέρω να στα ξεχωρίσω αν εσύ ξέρεις δες τα και διάλεξε πιο θες.

Ναι το δεν ξέρω δεν το θεωρώ κακο κανείς δεν ξέρει τα πάντα .

Αλλα σαφώς είναι μεγάλο λάθος να μην ξέρεις και να λες οκ άστο πάνω μου ξέρω εγώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 147
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Φυσικά και υπάρχουν κακοι και πολυ κακοι ορισμένες φορες πωλητές αλλά το παράδειγμα με τα γκουραμι δεν το θεωρώ τοσο επιτυχές . Γιατι προτιμώ εγω να πω φίλε μου θες ένα αρσενικό γκουραμι ωραία , εγω δεν ξέρω να στα ξεχωρίσω αν εσύ ξέρεις δες τα και διάλεξε πιο θες.

Ναι το δεν ξέρω δεν το θεωρώ κακο κανείς δεν ξέρει τα πάντα .

Αλλα σαφώς είναι μεγάλο λάθος να μην ξέρεις και να λες οκ άστο πάνω μου ξέρω εγώ

....και αφου μπερδευτήκαμε με τα θυληκά γκουράμι. Μου λέει στη συνέχεια η κοπέλα (πετσοπού) " γιατι δε βάζεις δυο αρσενικά και δυο θυληκά για να έχει το ενυδρειο πιο πολλα χρώματα;" .... τώρα ήταν επιτυχές το παράδειγμα; Σε παλιο θεμα είχα βάλει όλη τη συνομιλία που είχαμε και αν τη διαβάσεις θα γελάς εις πολυ, αυτο σου το υπόσχομαι. Αργυρη, κανείς δε τα ξέρει όλα. Αν δε ξέρεις μη συμβουλευεις, θα τον κάνεις τον άλλο. Ένας πετσοπάς στην Κοζάνη για παράδειγμα οταν τον ρώτησα κάτι, μου απάντησε ότι δε γνωρίζει και με πήγε στον υπολογιστη του να το ψάξουμε μαζι στο Ίντερνετ. Είπα έχουν όλων των ειδών. Εγω έχω πρόβλημα και μεγάλο μάλιστα, με εκείνους που το παίζουν γνώστες του αντικειμένου, επιστήμονες και έχουν κλείσει σπίτ..... ενυδρεια!
Link to comment
Share on other sites

Φράση προερχόμενη απο γνωστό πανελίστα με μαλλί σα πουρνάρι. Δε σημαίνει κάτι, μου έχει κολλήσει τελευταία.

Στα περισσότερα θέματα εδω μέσα θα δεις λανθασμένες συμβουλές που έλαβαν πελάτες απο πετσοπάδες. Δεν ειναι η κατηγορία που λέει ο Αργύρης ότι δηλαδή το λάθος ήταν του πελάτη αλλα δεν ήθελε να το παραδεχθεί και αυτο φαίνεται απο το γεγονός ότι τις περισσότερες φορές το μελος που γράφει εδω λέει " στο πετ σοπ μου είπαν ..... αυτο.......ειναι γεγονός μπορω να το κάνω, ισχύει κάτι τέτοιο, εσείς τι λέτε;" Σημαίνει λοιπόν ότι δεν έχει γίνει απο την πλευρα του κάποιο λάθος. Του είπε ο πετσοπάς και αυτός το διασταυρωνει....και σχεδόν πάντα αυτο που του είπε ο πετσοπάς ειναι τραγικά αστείο. Ο Αργύρης μίλησε για δυο όψεις και συμφωνώ ότι υπάρχουν. Οι δυο όψεις όμως στην προκειμένη περίπτωση δεν έχουν το ίδιο βάρος (γνώσεις στην περίπτωσή μας) και συνήθως το νόμισμα οταν πέφτει στο έδαφος, κάθεται απο τη μια πλευρα περισσότερες φορές απο ότι απο την άλλη. Γιου νόου γουαραμίν;

δεν λεει κανεις οτι οι πετσοπαδες ειναι αγιοι....

οσον αφορα το σημειο π λες: το μελος που γραφει εδω λεει" στο πετ σοπ μου ειπαν..........

παρε μια ωραιοτατη πιστευω απαντηση:

Και κάτι ακόμα προ λίγων ημερών μία κυρία που δεν έπαιρνε από λόγια έτσι απλά αγόρασε ένα oscar περίπου 20 πόντων για να το πάει δώρο στο εγγονάκι της σε ΓΥΑΛΑ , την επομένη η κόρη της με κατηγόρησε ότι ήθελα να κλέψω την μαμά της δίνοντας της κάτι ακριβό .

Τι να της πεις ? Και μάλιστα η γιαγιά έλεγε ευθαρσώς μπροστά μου ότι εγώ της το πρότεινα :bigemo_harabe_net-86:

(ποστ 4του θεματος)

Link to comment
Share on other sites

....και αφου μπερδευτήκαμε με τα θυληκά γκουράμι. Μου λέει στη συνέχεια η κοπέλα (πετσοπού) " γιατι δε βάζεις δυο αρσενικά και δυο θυληκά για να έχει το ενυδρειο πιο πολλα χρώματα;" .... τώρα ήταν επιτυχές το παράδειγμα; Σε παλιο θεμα είχα βάλει όλη τη συνομιλία που είχαμε και αν τη διαβάσεις θα γελάς εις πολυ, αυτο σου το υπόσχομαι. Αργυρη, κανείς δε τα ξέρει όλα. Αν δε ξέρεις μη συμβουλευεις, θα τον κάνεις τον άλλο. Ένας πετσοπάς στην Κοζάνη για παράδειγμα οταν τον ρώτησα κάτι, μου απάντησε ότι δε γνωρίζει και με πήγε στον υπολογιστη του να το ψάξουμε μαζι στο Ίντερνετ. Είπα έχουν όλων των ειδών. Εγω έχω πρόβλημα και μεγάλο μάλιστα, με εκείνους που το παίζουν γνώστες του αντικειμένου, επιστήμονες και έχουν κλείσει σπίτ..... ενυδρεια!

Ε αυτο ειναι δειγμα αγνοιας και αδιαφοριας! Δυστυχως η κριση μας εχει κανει να ζηταμε δουλεια στα πιο απιθανα σημεια και ετσι βλεπεις καποιον που ειναι ηλεκτρολογος να ειναι σουβλατζης, καποιον που ειναι σουβαλτζης να ειναι οικοδομος και καποια που ηταν τηλεφωνητρια σε μια εταιρεια να ειναι υπαλληλος σε καταστημα με ρουχα και παει λεγοντας!

Λογικο ειναι λοιπον να μην εχουν γνωσεις αλλα και να αδιαφορουν και καμια φορα να βαριουνται!

Δεν ξαναπας!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Και για να μη χαλάσω το βράδυ στον Βασίλη και τον Αργυρη, ας δούμε και την άλλη όψη του νομίσματος που λέγαμε για να γελάσουμε και λίγο. Κάθε φορα που το βλέπω κλαίω. Το έχω αποθηκευσει στο κινητό μου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

δεν λεει κανεις οτι οι πετσοπαδες ειναι αγιοι....

οσον αφορα το σημειο π λες: το μελος που γραφει εδω λεει" στο πετ σοπ μου ειπαν..........

παρε μια ωραιοτατη πιστευω απαντηση:

Και κάτι ακόμα προ λίγων ημερών μία κυρία που δεν έπαιρνε από λόγια έτσι απλά αγόρασε ένα oscar περίπου 20 πόντων για να το πάει δώρο στο εγγονάκι της σε ΓΥΑΛΑ , την επομένη η κόρη της με κατηγόρησε ότι ήθελα να κλέψω την μαμά της δίνοντας της κάτι ακριβό .

Τι να της πεις ? Και μάλιστα η γιαγιά έλεγε ευθαρσώς μπροστά μου ότι εγώ της το πρότεινα :bigemo_harabe_net-86:

(ποστ 4του θεματος)

Βασίλη με χάνεις.....δε μιλάω για ΟΛΕΣ τις περιπτώσεις. Σου έβαλα και καλύτερο παράδειγμα παραπάνω.
Link to comment
Share on other sites

Και για να μη χαλάσω το βράδυ στον Βασίλη και τον Αργυρη, ας δούμε και την άλλη όψη του νομίσματος που λέγαμε για να γελάσουμε και λίγο. Κάθε φορα που το βλέπω κλαίω. Το έχω αποθηκευσει στο κινητό μου.

:bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74:

εμενα παντος το βραδυ δεν μ το χαλας..... (εκτος αν πεις κατι για τα κιλα μ :bigemo_harabe_net-88: )

κ περα απο την πλακα.... γι αυτος τους τυπους εχει ανοιξει το θεμα.... για αυτος π λενε πω πω εχω μια γυαλα 20λ πρεπει ν παιρνει ανετα 2 καρχαριακια μεσα..... (κ δεν το εχω ακουσει μονο απο ενα φιλο αυτο.......)

Link to comment
Share on other sites

.....τι ειναι η Ταγκανίκα;

Το διάβασα πριν απο λίγο. Με συγχωρείτε που συνεχίζω το θεμα αλλα....

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη με χάνεις.....δε μιλάω για ΟΛΕΣ τις περιπτώσεις. Σου έβαλα και καλύτερο παράδειγμα παραπάνω.

κοιτα δεν διαφωνω μαζι σ.....

τ θεμα ειναι οτι δεν πρεπει ν ριχνουμε την ευθυνη στους μονο μαγαζατορες (γιατι στο κατω κατω αυτο ειναι)

το θεμα ειναι οτι πολλα απο αυτα π θα διαβασεις η θα ακουσεις.... πως να το πω.... δεν ειναι κ τοσο αληθει..... ειναι πολλοι αυτοι π για ν μην τους κραξουν κρυβονται πισω απο το δαχτυλακι τ πετσοπα (κ παλι ποστ 4)......

κ πιστευω πως ολα τ παραδειγματα π αφορουν εσενα ειναι στην επαρχια.... κ πιστεψε με αυτο ειναι μια αλλη συζητηση.....

Link to comment
Share on other sites

Άλλο και αυτό με τα καρχαριακια τι μανία είναι αυτη ?

Εγω βρήκα την λύση οσο και να μου ζητάνε δεν φέρνω καν αφου δεν έχει κανείς σωστά λίτρα .

Απάντηση πελάτη στην ερώτηση μου για το ενυδρείο του :

Ναι έχω πολυ μεγάλο ενυδρείο περίπου ....................... 55 λίτρα .

Link to comment
Share on other sites

Άλλο και αυτό με τα καρχαριακια τι μανία είναι αυτη ?

Εγω βρήκα την λύση οσο και να μου ζητάνε δεν φέρνω καν αφου δεν έχει κανείς σωστά λίτρα .

Απάντηση πελάτη στην ερώτηση μου για το ενυδρείο του :

Ναι έχω πολυ μεγάλο ενυδρείο περίπου ....................... 55 λίτρα .

ελα... πες τι ψαρι ηθελε............. μην εισαι κακος........ περιμενω

Link to comment
Share on other sites

Αυτή ήταν η απάντηση του οταν του είπα ότι οι πανγκασιους θελουν πολυ μεγάλα ενυδρεία

Link to comment
Share on other sites

θα πω κάτι που είναι άμεσα εκτός θέματος αλλά μας αφορά έμμεσα

Συγνώμη για τον αυστηρό τόνο αλλά κάποιος πρέπει να σας υπενθυμίσει ότι έχετε ξεφύγει από το θέμα και μάλιστα κάποιοι εδώ θέτουν και ερωτήσεις που είναι εκτός θέματος.

Το θέμα είναι τη μπορεί να κάνει ένας υπάλληλος σε πετ σοπ αφού λίγο πολύ του είναι δεμένα τα χέρια.

Εσείς το πήρατε το θέμα και το επεκτείνατε σε άλλους τομής, όλα τα είπατε, τη να κάνει ο καημένος υπάλληλος που πασχίζει για το ψωμάκι του δεν είπατε σταράτα αλλά μιλάτε με υπεκφυγές, δεν είδα κάποιον να βάζει τον εαυτό του στην θέση του υπάλληλου και να απαντήσει.

Πολλές φορές αναφερόμαστε για την παιδεία που μας διακατέχει και ότι δεν μάθαμε να μιλάμε, εγώ θα πω πως δεν μάθαμε και να απαντάμε. Δεν θέλουμε, δεν μπορούμε, ή δεν καταλαβαίνουμε και σε συγκεκριμένα θέματα με σαφές περιεχόμενο απαντάμε εκτός θέματος.

Ίσος κάποιοι μπορεί να θιχτούν αλλά αν κάπου έχω λάθος πείτε μου το να το καταλάβω. Εξάλλου κόσμια εκφράζω την αντίθεση στον τρόπο που εξελίσσετε η συζήτηση και δικαιολογώ το γιατί.

Στο θέμα τώρα όπως έγραψα ποιο πάνω θα το ξανά γράψω διαφορετικά διατυπωμένα. Εγώ θα προσπαθούσα να αποφύγω την πώληση ψαριών που προορίζονται σε λάθος ενυδρεία αλλά αν ο πελάτης επέμενε και η φιλοσοφία του ιδιοκτήτη είναι πουλάμε ότι θέλει ο πελάτης τότε αναγκαστικά θα πουλούσα προκειμένου να μην χάσω την δουλειά μου. Στο εξωτερικό σε μια χψ χώρα που οι δουλειές είναι μπόλικες θα επέλεγα να μην δούλευα σε ένα τέτοιο πετ σοπ, αλλά εδώ στην Ελλάδα με της ανάγκες που μας έχουν διαμορφώσει δεν θα μπορούσα να αρνηθώ μια τέτοια δουλειά.

και θα με ενδιέφερε πολλή όλοι εσείς που απαντήσατε σε αυτό το θέμα τη θα κάμνατε αν το αφεντικό επέβαλε με τον τρόπο του να πουλάτε ότι θέλει ο πελάτης, θα μένατε ή θα φεύγατε αν δεν είχατε άλλους πόρους ζωής εκτός αυτήν την μια δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Τα ενυδρειακά καταστήματα που είναι δηλωμένα εδώ , δεν έχουν λόγο ; Μια άποψη , κάτι εν πάση περιπτώση ;

Link to comment
Share on other sites

Είναι πράγματι λυπηρό και απογοητευτικό τα μέλη ( εμείς δλδ ) να ανταλλάσουμε απόψεις , να λέμε την γνώμη μας και οι επαγγελματίες να είναι παρόντες και να μην μιλούν !

Δεν είπα να αντικρούσουν τα λεγόμενα μας , μα ούτε και να απολογηθούν σε μας !

Άλλωστε δεν νομίζω οτι κρίνουμε κάποιον συγκεκριμένα μια και μιλάμε σε γενικές γραμμές .

Link to comment
Share on other sites

Από 1η Ιουνίου που έγινα μέλος εδώ ποτέ δεν τους είδα να πάρουν μέρος σε ένα προβληματισμό ενός μέλους ή ακόμα να συμμετάσχουν σε κάποιο θέμα . Αντιθέτως βλέπω αναρτήσεις - ανακοινώσεις σε νέες παραλαβές φυτά - κοράλλια - ψάρια - εξοπλισμό ενυδρείου .

Προσωπικά θα τους ήθελα περρισότερο ενεργούς . Μην μου πείτε ότι δεν προλαβαίνουν για να κάνουν κάτι τέτοιο .

Και πόσο μάλλον σε θέμα που αναφέρεται σε αυτούς ! ! !

Έγινε επεξεργασία - Juwell - Guppy 60
Link to comment
Share on other sites

Εχουν δουλεια οι ανθρωποι,να πληρωσουν εφορια,τεβε,ικα,ενοικιο,φθορα,κτλ.κτλ.κτλ.κτλ.κτλ.κτλ.κτλ.

Εδω εμεις που κανουμε την πλακα μας,μπαινουμε σε κουβεντες,και γινομαστε απο δυο χωρια,χωριατες ,και ζητας απο επαγγελματια να ,να μπει σε αυτην την κουβεντα?Να σου πει τι?

Link to comment
Share on other sites

Να πεί την άποψη του Βασίλη , απλά . Μια και ανήκει σε αυτό τον χώρο .

Όταν ποστάρουν τις παραλαβές τους , εκεί δεν έχουν έξοδα να πλρώσουν και όλα τα άλλα που μου ανάφερες ; Ή μήπως τότε αυτά τα αναλαμβάνει κάποιος άλλος ;

Έγινε επεξεργασία - Juwell - Guppy 60
Link to comment
Share on other sites

Ο κάθε ένας βλέπει , κρίνει και σχηματίζει μια άποψη πάντα με τα δικά του κριτήρια .

Προσωπικά αν βρισκόμουν κάπου και άκουγα από κάποιους να συζητούν τον δικό μου τομέα εργασίας , σαφώς και θα έπαιρνα μέρος . Αλλά εγώ είμαι εγώ βλέπεις .

Έχει συμβεί αυτό κατά καιρούς , συζήτηση για άτομα που κάνουν την ίδια δουλειά με εμένα , άτομα που γνωρίζω προσωπικά και έχω συνεργαστεί μαζί τους .

Παρόλα αυτά , εξέφρασα την δική μου άποψη , ούτε προσπαθώντας να τους δικαιολογήσω μια και τους ξέρω , αλλά μιλώντας προσωπικά για μένα . Μιλώντας σαν Βαγγέλης και μόνο .

Link to comment
Share on other sites

Ούτε φυσικά ' έχτισα ' πάνω στις κατηγορίες ή στις λανθασμένες εντυπώσεις . Αυτό που έκανα ήταν να αναφέρω προσωπικές αντιξοότητες αλλά και δυσκολίες που έχω συναντήσει εγώ και πάνω σε αυτές αντιπαρέβαλα μήπως και οι δικοί μου ( της ειδικότητας μου ) συνάντησαν κάτι παρόμοιο με αποτέλεσμα να οδηγήσουν στα γεγονότα που άκουσα την στιγμή εκείνη .

Στο τέλος όμως έδωσα ιδέες και λύσεις αποδοτικές αφού είχαν δοκιμαστεί πρώτα σε μένα και ήξερα πως θα αποδώσουν και σε αυτούς :)

Link to comment
Share on other sites

Ούτε φυσικά ' έχτισα ' πάνω στις κατηγορίες ή στις λανθασμένες εντυπώσεις . Αυτό που έκανα ήταν να αναφέρω προσωπικές αντιξοότητες αλλά και δυσκολίες που έχω συναντήσει εγώ και πάνω σε αυτές αντιπαρέβαλα μήπως και οι δικοί μου ( της ειδικότητας μου ) συνάντησαν κάτι παρόμοιο με αποτέλεσμα να οδηγήσουν στα γεγονότα που άκουσα την στιγμή εκείνη .

Στο τέλος όμως έδωσα ιδέες και λύσεις αποδοτικές αφού είχαν δοκιμαστεί πρώτα σε μένα και ήξερα πως θα αποδώσουν και σε αυτούς :)

Μην εισαι τοσο απολυτος,ολα για ολους δεν ισχυει :rolleyes: Τοτε ολα θα ηταν πολυ ευκολα ,και απλα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι και ποτέ δεν ήμουν Βασίλη απόλυτος . Αντίθετα είμαι ανοιχτός σε κάθε συζήτηση , σε κάθε θέμα . Τα λάθη μου τα παραδέχομαι από μόνος μου , δεν περιμένω να μου το πούν οι άλλοι ( η διοίκηση μου δλδ ) :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...