Jump to content

Ρίζες Πλατάνου για ντεκόρ?


gewre

Recommended Posts

Θα ήθελα τη γνώμη σας.

Μετά από μία εξόρμηση σε κοντινό ποτάμι. (Το Γλάυκο, για όσους είναι από Πάτρα.) Παρατήρησα τις ρίζες από τα πλατάνια που βρίσκονται μέσα στο νερό. Μιλάμε για τέχνη αυτή η φύση.

Δεν βρήκα λοιπόν ούτε μία σάπια.

Θα μπορούσα λέτε να βάλω μερικές στο ενυδρείο μου?

Το έχει δοκιμάσει κανείς?

Παλιότερα είχα δοκιμάσει με ρίζες από αμπέλι και δεν είχα πρόβλημα. Από πλατάνι λογικά δεν θα είναι καλύτερα, αφού μεγαλώνουν μέσα στο νερό?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όταν το είχα δοκιμάσει πρώτα σε κουβά μετά από ένα μήνα άρχησε να σαπίζει.Μπορείς να το δοκιμάσεις αλλά κάντω πρώτα σε ένα κουβά και μετά στο κυρίως ενυδρείο και βέβαια αφού το ρίξεις και ένα βρασιματάκι για να σκοτώσεις τυχών μικρόβια.

Link to comment
Share on other sites

Το ξύλο που έχω, ήταν σφηνωμένο κάτω από πέτρες, μέσα στο νερό, ίσως για χρόνια.

Αφού δεν έχει σαπίσει μέχρι τώρα, γιατί να σαπίσει στο ενυδρείο?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί υπάρχουν διαφορετικές συνθήκες μέσα σε ένα ενυδρείο απ΄ότι μέσα σε ένα κουβά.

Και πάλι παίζει σε μένα είχε σαπίσει και έβαλα mangrove και τελείωσα με την έγνοια αυτή.Από την στιγμή που δεν έχεις κανένα πρόβλημα τότε βάλτω μέσα στο ενυδρείο σου.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί υπάρχουν διαφορετικές συνθήκες μέσα σε ένα ενυδρείο απ΄ότι μέσα σε ένα κουβά.

Σωστό και αυτό!

Με την αύξηση της θερμοκρασίας μπορεί να έχουμε πρόβλημα.

Ελπίζω με το βρασμό να παρατείνω όσο μπορώ τη ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

Το ξύλο που έχω, ήταν σφηνωμένο κάτω από πέτρες, μέσα στο νερό, ίσως για χρόνια.

Αφού δεν έχει σαπίσει μέχρι τώρα, γιατί να σαπίσει στο ενυδρείο?

H ρίζα του δέντρου είναι <<ζωντανή>> γι αυτό δε χαλάει.Αν την κόψεις πεθαίνει, γι αυτό σαπίζει μετά από λίγο.

Link to comment
Share on other sites

H ρίζα του δέντρου είναι <<ζωντανή>> γι αυτό δε χαλάει.Αν την κόψεις πεθαίνει, γι αυτό σαπίζει μετά από λίγο.

Επίσης θα πρόσθετα ότι ο πλάτανος έχει κάποιου είδους ριτίνης. Είσαι σίγουρος ότι θα το ρισκάρεις? Δεν ξέρω αν συστήνεται.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να προτιμήσεις κάποιο απο τα δοκιμασμένα είδη ξύλου και να μην πειραματιστείς!

Δεν είναι δύσκολο να βρείς στα καταστήματα ένα ξύλο στο μέγεθος και στο σχήμα που θέλεις!

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

H ρίζα του δέντρου είναι <<ζωντανή>> γι αυτό δε χαλάει.Αν την κόψεις πεθαίνει, γι αυτό σαπίζει μετά από λίγο.

Η ρίζες που έχω βρει είναι κομμάτια κομμένα ξερά και βυθισμένα στο νερό για πολλά χρόνια.

Το ξύλο μοιάζει περισσότερο με πέτρα και δε νομίζω να έχει μείνει ίχνος ουσιών μέσα του.

Μετά από επεξεργασία που του κάνω θα το βάλω δοκιμαστικά στο κενό μου ενυδρείο για 2 μήνες και θα σας ενημερώσω για τα αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Περιμένουμε αποτελέσματα πάντως... Καλά κάνεις και το σκέφτεσαι γιατί αν κρίνω από πλατάνια που έχω δει σε ποτάμια είναι απλά φανταστικά. Αρκεί βέβαια να μη χαλάσεις το ενυδρείο σου :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ θα έκανα ένα καλό βράσιμο και θα το έβαζα. Θεωρώ ότι ο πλάτανος είναι καθαρό ξύλο και αρκετά σκληρό.

Αλλά αυτή είναι προσωπική άποψη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...