Jump to content

βοηθεια


GUTSI

Recommended Posts

εχω ενα ενυδρειο σε κατασταση στρωσηματος εδω και δυο μερες.το στρωνω με nitrivec.πρεπει ναβαλω μεσα ψαρι;αν ναι τι ειδους;

Προσωπικά πιστεύω ότι πρέπει να ξεκινήσεις να διαβάσεις το επόμενο Link που σου βάζω, για να μπορέσεις να κάνεις τις σωστές κινήσεις με το νέο σου ενυδρείο, για το οποίο σου εύχομαι από καρδιάς, καλορίζικο! :thumbup: :

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=5266

Επίσης, διάβασε το ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ το παρακάτω Link και πιστεύω ότι θα σου λυθούν οι απορίες:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=100

Μετά, διάβασε πολύ προσεκτικά το επόμενο Link, το οποίο επίσης θα σε βοηθήσει αρκετά για να σχηματίσεις μια ακόμη καλύτερη εικόνα για το θέμα:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=8837

Τέλος, ρίξε και μια "πεταχτή" ματιά στο τελευταίο Link (όχι ότι έχει σχέση, αλλά έτσι... για επιμόρφωση...) :)

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=8628

Link to comment
Share on other sites

τα διαβασα ολα ευχαριστω.απο οτι καταλαβα πρεπει να αφησω το ενυδρειο 4-6 εβδομαδες να στωθει χωρις να βαλω ψαρια.σωστα;

Link to comment
Share on other sites

Σωστά θα πρέπει να ολοκληρώσεις πρώτα τον κύκλο του αζώτου και μετά να κάνεις μια γενναία αλλαγή νερού και μετά μπορείς να βάλεις τα ψαράκια σου.

Link to comment
Share on other sites

Τέλος, ρίξε και μια "πεταχτή" ματιά στο τελευταίο Link (όχι ότι έχει σχέση, αλλά έτσι... για επιμόρφωση...) :thumbup:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=8628

Φίλε filoxenos, κοίτα λίγο κι αυτό http://www.goldfish.gr/forum/forum_posts.asp?TID=985

Είναι σχετικό νομίζω με αυτό που έγραψες.

Link to comment
Share on other sites

οπως γραφω παραπανω εγω ριχνω μονο sera nitrivec και καθε 2-3 μερες ταιζω το ενυδρειο 2 φυλαρακια τροφη.γινετε ο κυκλος του αζωτου σωστα ή πρεπει να κανω και κατι αλλο;

Link to comment
Share on other sites

οπως γραφω παραπανω εγω ριχνω μονο sera nitrivec και καθε 2-3 μερες ταιζω το ενυδρειο 2 φυλαρακια τροφη.γινετε ο κυκλος του αζωτου σωστα ή πρεπει να κανω και κατι αλλο;

Μπράβο.Μια χαρά τα πας, μιας και εγώ το έπραξα πριν 1 μήνα! Με το σερα νιτριβεκ απλά προσθέτεις/δημιουργείς τις αποικίες βακτηρίων και με την προσθήκη τροφής τα θρέφεις.

Όσον αφορά το άλλο, Ναι πρέπει να κάνεις και κάτι άλλο που είναι και το δυσκολότερο. Υπομονή!!! Αρκετή ώστε να αντέξεις 1 μήνα με κενό ενυδρείο.

Καλή υπομονή!

Link to comment
Share on other sites

αρα δεν βαζω ψαρι μονο ταιζω το ενυδρειο ανα δυο μερες.πολυ απλο. :thumbup: .nitrivec να βαζω καθε μερα ετσι;

Από την στιγμή που κάνεις όλα αυτά δεν βάζεις ψάρι. Όχι. Απλά συνεχιζεις. Τώρα δεν ξέρω αν το συγκεκριμένο σκεύασμα το χρησιμοποιείς καθημερινά. Μην ξεχάσεις, όταν πλησιάσεις τον μήνα κάνε αναλύσεις του νερού για να δεις το αποτέλεσμα. Ξεκινάς πάντα με 2-3 ψάρια και μετά προσθέτεις κατά διαστήματα περισσότερα.

Δεν είπες όμως τι ψάρια θα βάλεις στο ενυδρείο σου? και πόσα λίτρα είναι?

Link to comment
Share on other sites

οπως γραφω παραπανω εγω ριχνω μονο sera nitrivec και καθε 2-3 μερες ταιζω το ενυδρειο 2 φυλαρακια τροφη.γινετε ο κυκλος του αζωτου σωστα ή πρεπει να κανω και κατι αλλο;

Σήμερα, στη συνάντηση της κοπής της πίττας, είχα τη χαρά να παραβρεθώ σε μια πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση με τον αντιπρόσωπο της SERA στην Ελλάδα. (nplatis) Το θέμα συζήτησης ήταν φυσικά η αναστάτωση που προκάλεσε η ανατρεπτική τοποθέτηση του κου Bleher ότι το στρώσιμο ενός ενυδρείο είναι το τελευταίο που πρέπει να μας απασχολεί. Σας πληροφορώ λοιπόν ότι οι περισσότεροι εκ των παρευρισκομένων (που δεν ήταν απλοί χομπίστες αλλά άνθρωποι με τεράστια πείρα) συμφώνησαν απόλυτα με αυτό...

Από κει και πέρα, ρώτησα τον φίλο nplatis σχετικά με τον τρόπο χρήσης του nitrivec, ακολουθούσα και εγώ την ίδια τακτική με αυτή που αναφέρθηκε παραπάνω. Όπως όμως μου εξήγησε είναι εντελώς λάθος η τακτική αυτή, είναι απαραίτητο να προστεθούν την επόμενη μέρα ψάρια, τουλάχιστον ένα, όπως αναγράφει άλλωστε ξεκάθαρα το προϊόν στη συσκευασία του. Τα υπόλοιπα με τροφές κλπ είναι ημίμετρα και έχουν ως συνέπεια την αναποτελεσματική εφαρμογή του προϊόντος.

Επίσης, σχετικά πάλι με το στρώσιμο που ερωτήθηκε ο φίλος μας κος Bleher, η αμμωνία θεωρείται αναποτελεσματικός τρόπος για την ολοκλήρωση του κύκλου του αζώτου. Ο λόγος είναι πολύ απλός, το χλώριο που υπάρχει στο νερό σκοτώνει τα βακτηρίδια με αποτέλεσμα να μην ξεκινάει ποτέ το στρώσιμο του ενυδρείο ή εν πάσει περιπτώσει να αργεί πάρα πολύ. Από φαίνεται η αμμωνία και το στρώσιμο έχουν τεθεί υπό μεγάλη αμφισβήτηση και πιστεύω πως σύντομα θα αλλάξει ο τρόπος που τα αντιμετωπίζαμε μέχρι σήμερα. Περισσότερες λεπτομέρειες φαντάζομαι θα μας πει ο καλός μας φίλος Σταμάτης ο οποίος διαλεύκανε πολύ το θέμα με τη συζήτηση αυτή. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Πιο χλώριο? Αφού υποτίθεται το εξουδετερώνουμε αυτό με τα ανάλογα σκευάσματα...

Μήπως τα λένε όλα αυτά απλώς επειδή δεν νοιάζονται για τα ψάρια του στρωσίματος (βλέπε συνήθως χρυσόψαρα)? Αλλά μόνο για την "αποτελεσματικότητα" των προϊόντων τους?

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Πιο χλώριο? Αφού υποτίθεται το εξουδετερώνουμε αυτό με τα ανάλογα σκευάσματα...

Μήπως τα λένε όλα αυτά απλώς επειδή δεν νοιάζονται για τα ψάρια του στρωσίματος (βλέπε συνήθως χρυσόψαρα)? Αλλά μόνο για την "αποτελεσματικότητα" των προϊόντων τους?

Αν και δεν θέλω να έρθω σε αντιπαράθεση με κανένα, θα συμφωνήσω με το φίλο filoxenos.

ΔΗΛΑΔΗ ΑΠΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΔΕΔΟΜΕΝΗ Η ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΧΡΥΣΟΨΑΡΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ARXH?

Αυτό θα λέγεται στο site?

Link to comment
Share on other sites

Μη βιάζεσαι... Θα γίνει σίγουρα μεγάλη κουβέντα, αλλά όχι εδώ, σε αυτό το θέμα... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ντίνο και φίλε In the pond, νεράκι από που βάζουμε στα ενυδρεία μας? Από το χλωριομένο νερό του υδρευτικού συστήματος στο οποίο σίγουρα δε ζει κανένα βακτηρίδιο. Βάζω λοιπόν εγώ αμμωνία, με ποιον ουρανοκατέβατο τρόπο θα βρεθεί το ένα ώστε να αρχίσει να πολλαπλασιάζεται και να γίνουν πολλά ώστε να "φάνε" την αμμωνία? Επίσης, για του λόγου το αληθές, γιατί υπάρχουν φίλοι που παραπονιούνται ότι παρά το ότι έχουν περάσει 20+ μέρες η αμμωνία δεν πέφτει? :thumbup: Τα αντιχλώρια εξουδετερώνουν το χλώριο, δε γεννάνε βακτηρίδια. Εγώ μετά από τη συζήτηση, που είχα τη χαρά να λάβω μέρος, σήμερα αναθεώρησα πολλές από τις σκέψεις μου. Ξεκολλήστε όλοι, μη δέχεστε τίποτα ως αξίωμα! :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τόσο απλό το θέμα και το ξέρεις. Γι αυτό λέμε ΚΑΙ έτοιμα βακτήρια μαζί με την αμμωνία. Που κι αυτά να μην βάλεις, λόγω της αποχλωρίωσης δημιουργείται περιβάλλον ευνοϊκό για να αρχίσουν να αναπτύσσονται από μόνα τους ("ζύμωση" νερού). Απλά παίρνει περισσότερο χρόνο.

Ασε όμως να την κάνουμε τη κουβέντα εκεί που πρέπει... :thumbup:

Υ.Σ.: Και το χλώριο ΔΕΝ σκοτώνει τα πάντα...

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Ντίνο και φίλε In the pond, νεράκι από που βάζουμε στα ενυδρεία μας? Από το χλωριομένο νερό του υδρευτικού συστήματος στο οποίο σίγουρα δε ζει κανένα βακτηρίδιο. Βάζω λοιπόν εγώ αμμωνία, με ποιον ουρανοκατέβατο τρόπο θα βρεθεί το ένα ώστε να αρχίσει να πολλαπλασιάζεται και να γίνουν πολλά ώστε να "φάνε" την αμμωνία? Επίσης, για του λόγου το αληθές, γιατί υπάρχουν φίλοι που παραπονιούνται ότι παρά το ότι έχουν περάσει 20+ μέρες η αμμωνία δεν πέφτει? :thumbup: Τα αντιχλώρια εξουδετερώνουν το χλώριο, δε γεννάνε βακτηρίδια. Εγώ μετά από τη συζήτηση, που είχα τη χαρά να λάβω μέρος, σήμερα αναθεώρησα πολλές από τις σκέψεις μου. Ξεκολλήστε όλοι, μη δέχεστε τίποτα ως αξίωμα! :)

Νεράκι βάζουμε από το υδρευτικό και περιέχει χλώριο. Ναί. Αφού το αντιχλώριο το διασπάσει, μένουμε με νερό δίχως βακτίρια. Μάλιστα. Προσθέτουμε αυτά τα σκευάσματα δημιουργίας αποικιών βακτηρίων. Συμφωνείς? Ταΐζουμε λίγη τροφή αν όχι καθημερινά κάθε δύο μέρες. Η τροφή στην περίπτωση αυτή δεν είναι ικανή να αντικαταστήσει το ψαράκι? Με την τροφή δημιουργούμε τις συνθήκες για να φάνε και τα βακτίρια. Δεν είναι σωστό?

Link to comment
Share on other sites

...Ξεκολλήστε όλοι, μη δέχεστε τίποτα ως αξίωμα!...

Συμφωνώ και επαυξάνω!!!

Αλλά όχι και χωρίς να το ψάχνουμε όσο πιο διεξοδικά γίνεται, έτσι? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Νεράκι βάζουμε από το υδρευτικό και περιέχει χλώριο. Ναί. Αφού το αντιχλώριο το διασπάσει, μένουμε με νερό δίχως βακτίρια. Μάλιστα. Προσθέτουμε αυτά τα σκευάσματα δημιουργίας αποικιών βακτηρίων. Συμφωνείς? Ταΐζουμε λίγη τροφή αν όχι καθημερινά κάθε δύο μέρες. Η τροφή στην περίπτωση αυτή δεν είναι ικανή να αντικαταστήσει το ψαράκι? Με την τροφή δημιουργούμε τις συνθήκες για να φάνε και τα βακτίρια. Δεν είναι σωστό?

Με βάσει τα όσα συζητήθηκαν σήμερα όχι. Περισσότερα θα πούμε στο σωστό μέρος. Η τροφή δεν παράγει τα απαραίτητα συστατικά για την τροφή των βακτηριδίων άμεσα με αποτέλεσμα να πεθαίνουν σε λίγες ώρες. Αν ήταν σωστό αυτό θα το πρότειναν και οι εταιρείες. Άλλωστε, αφού είμαστε "πονηροί" και ξέρουμε ότι θέλουν να μας κάνουν να έχουμε όσο το δυνατόν μεγαλύτερη κατανάλωση, θα μας πρότειναν και κάτι τέτοιο. Στην περίπτωση όμως αυτή η πρότασή τους είναι εντελώς αντίθετη. Και σε κάθε περίπτωση είναι βέβαιο ότι είναι αδύνατο σε εμάς τους απλούς χομπίστες να κάνουμε την έρευνα και τη μακροχρόνια παρατήρηση που απαιτείται για να προβούμε σε τέτοιου είδους συμπεράσματα. Την έχουν κάνει άλλοι, πριν από μας για μας, άρα τα παίρνουμε έτοιμα και κάνουμε τη ζωή μας ευκολότερη. Δεν είναι τυχαίο άλλωστε ότι και ο κος Bleher, του οποίου το κύρος στο χώρο του ενυδρείου δεν μπορεί κανείς να αμφισβητήσει, είπε τα ίδια ακριβώς. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και επαυξάνω!!!

Αλλά όχι και χωρίς να το ψάχνουμε όσο πιο διεξοδικά γίνεται, έτσι? :thumbup:

Πάντως εγώ προβλέπω ότι αυτή η συζήτηση θα μας βγάλει σε καλό δρόμο, ώστε να αποκρυσταλλώσουμε μια ενιαία τοποθέτηση. Αξίζει και η εμπλοκή ξανά των πιο έμπειρων.

Link to comment
Share on other sites

Με βάσει τα όσα συζητήθηκαν σήμερα όχι...

.............................................................................................

...Στην περίπτωση όμως αυτή η πρότασή τους είναι εντελώς αντίθετη. Και σε κάθε περίπτωση είναι βέβαιο ότι είναι αδύνατο σε εμάς τους απλούς χομπίστες να κάνουμε την έρευνα και τη μακροχρόνια παρατήρηση που απαιτείται για να προβούμε σε τέτοιου είδους συμπεράσματα. Την έχουν κάνει άλλοι, πριν από μας για μας, άρα τα παίρνουμε έτοιμα και κάνουμε τη ζωή μας ευκολότερη. Δεν είναι τυχαίο άλλωστε ότι και ο κος Bleher, του οποίου το κύρος στο χώρο του ενυδρείου δεν μπορεί κανείς να αμφισβητήσει, είπε τα ίδια ακριβώς...

........................................ :thumbup: .....................................................

...Ξεκολλήστε όλοι, μη δέχεστε τίποτα ως αξίωμα!...

........................................ :band: ..................................................... :)

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη να βαλω ενα ψαρι απο την αρχη;αν ναι τι ψαρι;το ενυδρειο ειναι 60 λιτρα και θελω να βαλω μεσα 2-3 μαχαιροψαρα.

ΤΑ ΛΙΤΡΑ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΗΚΑ ΝΟΜΙΖΩ ΓΙΑ ΤΑ ΜΑΧΑΙΡΟΨΑΡΑ.ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΛΙΓΑ ΤΑ ΛΙΤΡΑ ΣΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη να βαλω ενα ψαρι απο την αρχη;αν ναι τι ψαρι;το ενυδρειο ειναι 60 λιτρα και θελω να βαλω μεσα 2-3 μαχαιροψαρα.

Τα 60 λίτρα φτάνουν ίσα-ίσα για ένα χρυσόψαρο. Αν το ενυδρείο σου είναι 60 λίτρα όντως, τότε έχεις άλλες πολλές επιλογές. Ένα σμήνος Neon Tetra ας πούμε. Μπορείς να βάλεις και φυτά αν θες, δεν τα πειράζουν και είναι όμορφο θέαμα. ΄(Αφού βέβαια στρώσεις το ενυδρείο σου)

Link to comment
Share on other sites

Στο σωστό τόπικ πιστεύω πως σύντομα θα έχουμε μια πλήρη αναφορά και τοποθέτηση από το φίλο μας Σταμάτη για να δείτε όλοι τη διαφορετική αντιμετώπιση που υπάρχει στο θέμα του στρωσίματος και ότι είναι μικρής σημασίας σε αντίθεση με τη σπουδαιότητα των σωστών παραμέτρων.

Λέμε στο φίλο GUTSI να περιμένει να στρώσει το ενυδρείο του όταν το κάνει (φαντάζομαι μετά από την υπόδειξη κάποιου) με λάθος τρόπο, εντελώς αντιφατικό. Στηριζόμενος στην αναφορά του φίλου nplatis σχετικά με το nitrivec μου είπε ότι είναι καταστροφικό για τη σωστή απόδοση του προϊόντος το να περιμένεις 3,5 ή 10 μέρες έως ότου βάλεις ψάρια μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Στο σωστό τόπικ πιστεύω πως σύντομα θα έχουμε μια πλήρη αναφορά και τοποθέτηση από το φίλο μας Σταμάτη για να δείτε όλοι τη διαφορετική αντιμετώπιση που υπάρχει στο θέμα του στρωσίματος και ότι είναι μικρής σημασίας σε αντίθεση με τη σπουδαιότητα των σωστών παραμέτρων.

Λέμε στο φίλο GUTSI να περιμένει να στρώσει το ενυδρείο του όταν το κάνει (φαντάζομαι μετά από την υπόδειξη κάποιου) με λάθος τρόπο, εντελώς αντιφατικό. Στηριζόμενος στην αναφορά του φίλου nplatis σχετικά με το nitrivec μου είπε ότι είναι καταστροφικό για τη σωστή απόδοση του προϊόντος το να περιμένεις 3,5 ή 10 μέρες έως ότου βάλεις ψάρια μέσα.

Φίλε Γιώργο, το μόνο σίγουρο εκεί έξω στην αγορά θα υπάρχουν αξιόλογα σκευάσματα βακτιρίων. Θα πρέπει να τα εντοπίσουμε (τα πιο κατάλληλα) και δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα ώστε να τα επικροτήσουμε. Σίγουρα θα υπάρχουν και τα πιό "αδύνατα" θα μπορούσαμε να πούμε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...