Jump to content

βοηθεια


GUTSI

Recommended Posts

Προσωπικά, ενδιαφέρομαι περισσότερο για την υγεία των ψαριών των οποίων αναλαμβάνω τη φροντίδα, παρά για την σωστή απόδοση οποιουδήποτε εμπορικού προϊόντος.

Εγώ αυτό που σίγουρα ξέρω είναι ότι εάν βάλεις ψάρι σε περιβάλλον με αμμωνία και ΝΟ2, ρισκάρεις τη ζωή και την υγεία του. Και προσωπικά αποφεύγω να το κάνω. Οτιδήποτε άλλο είναι υπό συζήτηση και επαναλαμβάνω τη φράση που χρησιμοποίησες παραπάνω Γιώργο, ότι δηλαδή να μην παίρνουμε σαν αξίωμα τίποτα... Από εκεί και πέρα ο καθ' ένας είναι ελεύθερος να πράξει ότι του υποβάλλει η γνώση, η εμπειρία, αλλά και η συνείδησή του.

Καλημέρα σε όλους, πάω για δουλειά... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, ενδιαφέρομαι περισσότερο για την υγεία των ψαριών των οποίων αναλαμβάνω τη φροντίδα, παρά για την σωστή απόδοση οποιουδήποτε εμπορικού προϊόντος.

Εγώ αυτό που σίγουρα ξέρω είναι ότι εάν βάλεις ψάρι σε περιβάλλον με αμμωνία και ΝΟ2, ρισκάρεις τη ζωή και την υγεία του. Και προσωπικά αποφεύγω να το κάνω. Οτιδήποτε άλλο είναι υπό συζήτηση και επαναλαμβάνω τη φράση που χρησιμοποίησες παραπάνω Γιώργο, ότι δηλαδή να μην παίρνουμε σαν αξίωμα τίποτα... Από εκεί και πέρα ο καθ' ένας είναι ελεύθερος να πράξει ότι του υποβάλλει η γνώση, η εμπειρία, αλλά και η συνείδησή του.

Καλημέρα σε όλους, πάω για δουλειά... :thumbup:

Η σωστή απόδοση του προϊόντος συνεπάγεται στην περίπτωσή μας και την υγεία των ψαριών που θα κατοικήσουν το ενυδρείο. Μιλάμε για ένα προϊόν που έχει ως στόχο να βοηθήσει το στρώσιμο του ενυδρείου, ώστε να μπορεί να δεχτεί ψάρια χωρίς να υπάρχει κίνδυνος για τα ίδια. Είναι λοιπόν προφανές ότι το να ακολουθήσουμε πιστά τις οδηγίες του σκευάσματος είναι απαραίτητο, αν θέλουμε να έχουμε τα επιθυμητά αποτελέσματα (δηλαδή σωστό στρώσιμο, υγιή ψάρια) και να μην είμαστε απόλυτοι στις απόψεις μας. Θα ήθελα βέβαια να δώ και το όλο σκεπτικό αυτής της άποψης πιο αναλυτικά.

Αν οι ισχυρισμοί της εταιρείας ισχύουν, τότε θα πρέπει να αναθεωρήσουμε πολλά πράγματα για το πώς κάνουμε το στρώσιμο και για το τι θεωρούμε ασφαλές και σωστό για τα ψάρια μας.

Είμαι πολύ περίεργος να δώ περισσότερα για αυτό το θέμα και θα ήθελα να ακούσω πιο αναλυτικά την άποψη του κου Bleher πάνω στο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Εάν πάρουμε τα σχετικά προϊόντα μιας εταιρείας και ακολουθήσουμε ΑΚΡΙΒΩΣ τις οδηγίες τους για το στρώσιμο, βάζοντας και ψάρι ή ψάρια μέσα στο νερό ΑΚΡΙΒΩΣ όπως και όταν μας το υποδεικνύουν... και κάνουμε μετρήσεις την στιγμή που το/τα βάζουμε αλλά και τις αμέσως επόμενες ημέρες... έχετε την εντύπωση ότι τα τεστ δεν θα καταγράψουν τιμές αμμωνίας και ΝΟ2..?

Αυτό λέω και τίποτα άλλο...

Εγώ όμως αντίθετα θέλω όταν θα βάλω ψάρια μέσα να ΜΗΝ έχω τιμές αμμωνίας και ΝΟ2 στο νερό μου. Γι΄αυτό το λόγο επιλέγω πρακτικές τέτοιες που μου εξασφαλίζουν αυτές τις συνθήκες και αυτές προτείνω και σε άλλους (όταν το κάνω).

Οταν θα αποδειχθεί ότι με χρήση σκευασμάτων και συγκεκριμένες οδηγίες θα μπορώ να έχω τις ανωτέρω συνθήκες, τότε ευχαρίστως να τα αποδεχθώ και τα προϊόντα και τις οδηγίες. Διαφορετικά θα εξακολουθώ να πιστεύω ότι λειτουργούν μόνο συμπληρωματικά και μέχρι τότε - εγώ τουλάχιστον - θα είμαι επιφυλακτικός.

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνησω με το filoxeno και δεν θα βαλω ψαρια μεχρι οι τιμες να ερθουν σρτις κανονικες.αλλα επαναλαμβανω πως χρισοιμοποιω μονο nitrivec και τιποτε αλλο διοτι δεν εχω τι δυνατοτητα.

Link to comment
Share on other sites

Άρα φίλε GUTSI κάνεις του κεφαλιού σου! :band: Από τα παραπάνω προσπαθώ να σου πω ότι είναι λάθος ο συνδυασμός στρώνω με τροφή και nitrivec, το ένα αναιρεί τη δράση του άλλου. :) Καλή επιτυχία παρ' όλα αυτά! :thumbup:

EDIT:Ντίνο δεν νομίζω ότι θα έχω αμμωνία στο ενυδρείο μου, πιστεύω ότι αν ακολουθήσεις τις οδηγίες (που αναφέρουν ότι συνεχίζεις να προσθέτεις για 10 μέρες) δε θά έχεις κανένα πρόβλημα. Διάολε, όλοι είναι ανόητοι που τα φτιάχνουν και εμείς τα ξέρουμε όλα????

Έγινε επεξεργασία - george hmmy
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη καλο ειναι να βαλω ψαρι.τι ψαρι ομως;απο οτι μου ειπατε παραπανω δεν χωρανε 3 μαχαιροψαρα σε 60 λιτρα σκεφτηκα να βαλω ενα κοπαδι neon tetra με ενα κοπαδι guppy δηλαδη 10 του καθε ειδους ή 5;

Link to comment
Share on other sites

...EDIT:Ντίνο δεν νομίζω ότι θα έχω αμμωνία στο ενυδρείο μου, πιστεύω ότι αν ακολουθήσεις τις οδηγίες (που αναφέρουν ότι συνεχίζεις να προσθέτεις για 10 μέρες) δε θά έχεις κανένα πρόβλημα. Διάολε, όλοι είναι ανόητοι που τα φτιάχνουν και εμείς τα ξέρουμε όλα????

Φίλε Γιώργο, δεν έχεις παρά να το κάνεις (σαν τστ αν θέλεις) για να διαπιστώσεις και μόνος ότι απλά δεν ισχύει... Εγώ το έχω κάνει και το έχω διαπιστώσει από πρώτο χέρι.

Οταν ξεκίνησα κι εγώ, είχα απόλυτη εμπιστοσύνη στις οδηγίες των διαφόρων παρασκευασμάτων και τις ακολουθούσα πιστά (ή όσο πιο πιστά γινόταν τέλος πάντων). Σήμερα εάν με ρωτήσεις, θα σου πω ότι δεν έχω καμία εμπιστοσύνη στο μεγαλύτερο μέρος των χημικών παρασκευασμάτων για ενυδρεία που κυκλοφορούν στην αγορά - ΚΑΙ των τροφών συμπεριλαμβανομένων... Ούτε σε επίπεδο ότι γράφουν την αλήθεια σε σχέση με αυτά που μπορούν να κάνουν, ούτε σε επίπεδο ότι γράφουν την αλήθεια σε αυτά που περιέχουν...

Εχω ξαναδιατυπώσει την άποψη ότι γύρω από το χόμπι έχει στηθεί ένας απίστευτος χορός εκατομμυρίων και εκμετάλλευσης, σε όλα τα επίπεδα πιστεύω... Και πρόσεξε: Δεν ισχυρίζομαι ότι όλα είναι άχρηστα ή μάπα, αλλά τι άλλο καλύτερο επιχείρημα θέλεις από το γεγονός ότι έχουν τη δυνατότητα να γράφουν και να λένε κυριολεκτικά ότι θέλουν, τη στιγμή που δεν γίνεται κανένας επίσημος κρατικός έλεγχος, γιατί λέει δεν πρόκειται για τροφές, φάρμακα και χημικά που προορίζονται για "ζώα προς βρώσιν από τον άνθρωπο" αλλά για "διακοσμητικά"...(!!!)

Και τη στιγμή που δεν υπάρχει σοβαρός έλεγχος, πες μου γιατί να ρισκάρουν τα κέρδη τους αυτοί οι εμπορικοί κολοσσοί, για να φτιάξουν "σωστά" προϊόντα ακριβού κόστους για τα ψάρια σου και το ενυδρείο σου... Και μη μου πεις: γιατί θα τους εκτοπίσει η ίδια η αγορά γυρνώντας τους τη πλάτη λόγω ασυνέπειας λόγων και έργων, γιατί ξέρεις καλά πως δουλεύει το μάρκετινγκ και πόσο ισχυρά μπορεί να ανταπεξέλθει η διαφήμιση σε τέτοια "προβλήματα"...

Δεν πρέπει να δεχόμαστε "απριόρι" σαν δεδομένα (εσύ το έγραψες παραπάνω) ότι μας λένε και ότι προσπαθούν να μας περάσουν. Και αυτό ισχύει για ΟΛΟΥΣ και ΟΛΑ..! (ΙΜΟ)

Και ένα τελευταίο...

Σε μια μεγάλη εμπορική εταιρεία που έχει παραγωγή και τζίρο πολλά εκατομμύρια δολάρια ετησίως, δεν νομίζω ότι οι υπεύθυνοί της πολυνοιάζονται για το αν θα καούν τα βράγχια στο χρυσόψαρο (ή στα άλλα ψάρια) που σου προτείνουν να βάλεις στο ενυδρείο σου, 24 ώρες μετά από τη χρήση των προϊόντων τους, για να ενισχύσει-ολοκληρώσει-ενεργοποιήσει τη δράση τους (όπως θες πες το) και να τα καταστήσει "λειτουργικά και ενεργά"...

Εμένα όμως με νοιάζει... και θα με νοιάζει... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

filoxene το εχω απο χθες και δεν εχει παρουσιασει καποιο συμπτωμα.βεβαια δεν το εβαλα το φαρμακο την προηγουμενη μερα αλλα το εβαλα πριν απο 3 μερες το Σαββατο και το ψαρι το εβαλα εχθες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...