Jump to content

Ασθένεια Χρυσόψαρου.


Recommended Posts

Σε εκείνο βρήκες τί είχε πάθει;

Τα συμπτώματα που έχεις περιγράψει θυμίζουν ασθένεια νηκτικής κύστης πάντως, εκτός αν πρόκειται για κάτι άλλο που αγνοούμε.

Πώς είναι τώρα το ψαράκι;

Περαστικά του!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 104
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε εκείνο βρήκες τί είχε πάθει;

Τα συμπτώματα που έχεις περιγράψει θυμίζουν ασθένεια νηκτικής κύστης πάντως, εκτός αν πρόκειται για κάτι άλλο που αγνοούμε.

Πώς είναι τώρα το ψαράκι;

Περαστικά του!

Έγινε τόσο γρήγορα που δεν μπόρεσα να καταλάβω τι έγινε.

Το ψάρι είναι στην ίδια κατάσταση.Θα το κρατήσω κανά δυο μέρες νηστικό και βλέπουμε.

Σ'ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Βαγγέλη.Καλύτερα όχι.Χειρότερα θα το έλεγα.Γι'αυτό και σήμερα αποφάσισα να του ξεκινήσω κάποια θεραπεία

για να δούμε πως θα πάει.Τουλάχιστον να το παλέψουμε και οι δυο.Μην πάμε αμαχητί.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Βαγγέλη.Καλύτερα όχι.Χειρότερα θα το έλεγα.Γι'αυτό και σήμερα αποφάσισα να του ξεκινήσω κάποια θεραπεία

για να δούμε πως θα πάει.Τουλάχιστον να το παλέψουμε και οι δυο.Μην πάμε αμαχητί.

Καλή επιτυχία Μάνο :)

Link to comment
Share on other sites

Τι θεραπεια;

Μετά από κάμποσο ψάξιμο στο internet διαπίστωσα ότι πολλοί πρότειναν θεραπεία (για dropsy-swim bladder) με άλατα σε συνδυασμό με κάποια φάρμακα.

Τα άλατα που πρότειναν οι περισσότεροι ήταν το Epsom Salt (MgSo4 Magnesium Sulfate ή Θειικό Μαγνήσιο ) το οποίο βοηθάει πολύ στην δυσκοιλιότητα όπως

και στο να τραβάει τα περίσσεια υγρά από το ψάρι καθώς και στο να χαλαρώνει τους μύες.Το ενυδρειακό αλάτι δεν συνιστάται για αυτές τις περιπτώσεις γιατί έχει

τα αντίθετα αποτελέσματα.Σαν φάρμακο πολλοί χρησιμοποιούσαν το Kanaplex της Seachem ή το Fouran 2 της API.Εγώ δυστυχώς δεν μπόρεσα να βρω κάποιο

από αυτά και πήρα το Polyguard της Seachem (το οποίο είναι πιο ήπιο αλλά για τις ίδιες παθήσεις(βακτηριακές-παρασιτικές ασθένειες)

Το ψάρι μπήκε χθες σε καραντίνα 40Lt με θερμοστάτη στους 28-29 βαθμούς Κελσίου.Αεραντλία στο full και ένα μικρό εσωτερικό φίλτρο με βιολογία από τα μεγάλο.

Οι περισσότεροι έλεγαν πως δύσκολα επανέρχεται το ψάρι αλλά είναι και πιθανό όπως σε κάποιες περιπτώσεις.

Και επειδή δεν ήθελα να τον αφήσω στην μοίρα του είπα να το παλέψουμε μαζί.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο σου για το ενδιαφέρον που δείχνεις για το ψαράκι σου!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραιος Μανο ελπιζω να συνελθει! Επισης θα θελαμε και λιγες πληροφοριες πως ακριβως εγινε η θεραπεια αν το ψαρι συνελθει για να εχουμε υλικο και για αλλους φιλους που μπορει να εχουν το ιδιο προβλημα!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ωραιος Μανο ελπιζω να συνελθει! Επισης θα θελαμε και λιγες πληροφοριες πως ακριβως εγινε η θεραπεια αν το ψαρι συνελθει για να εχουμε υλικο και για αλλους φιλους που μπορει να εχουν το ιδιο προβλημα!

Αυτό σίγουρα θα γίνει ακόμη και αν ο ψαρής δεν τα καταφέρει.

Καλό είναι να υπάρχει κάποια προτεινόμενη θεραπεία για τις δύσκολες ασθένειες του χρυσόψαρου (swim bladder- dropsy)

για κάποιον που θα θέλει να το παλέψει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πως είναι ο ψαρής? Η θεραπεία το βοήθησε καθόλου??

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Μαίρη.Άν και θέλω να είμαι αισιόδοξος φαίνεται ότι πάει λίιιιιιγο καλύτερα.

Και το λέω αυτό γιατί κατά την διάρκεια που του ρίχνω φαί κολυμπάει και λίγο κανονικά.Κάτι που δεν το έκανε καθόλου

τον τελευταίο καιρό που είναι έτσι.Βέβαια είμαστε ακόμα στην 5η μέρα θεραπείας.Ελπίζω να πάει καλά !!!!

10-11-20135etamu3AD0rhoalphathetaepsilon

10-11-20135etamu3AD0rhoalphathetaepsilon

Link to comment
Share on other sites

Φαινεται και καλυτερα! Ισιωσε ή με γελουν τα ματια μου;

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχει ισιώσει λιγάκι.Μετά από το λίγο που κολυμπάει κανονικά πέφτει ξάπλα για αρκετή ώρα το παληκάρι μου.

Κουράζεται βλέπεις χαχαχα.

Link to comment
Share on other sites

Το μάτι είναι εξογκωμένο ή έτσι φαίνεται από την φωτογραφία ;

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχει ισιώσει λιγάκι.Μετά από το λίγο που κολυμπάει κανονικά πέφτει ξάπλα για αρκετή ώρα το παληκάρι μου.

Κουράζεται βλέπεις χαχαχα.

Μηπως να μην το κουραζεις;

Link to comment
Share on other sites

Το μάτι του έτσι μου είχε φανεί και εμένα στην αρχή αλλά δεν πρέπει να έχει πρόβλημα.

Κουράζεται κατά την διάρκεια που τρώει γιατί παλεύει λίγο για να φάει.

Τα φώτα του τα έχω τις πιο πολλές ώρες κλειστά για να είναι ήρεμος.

Link to comment
Share on other sites

Σωστος! Ειναι αναγκαιο κατα την διαρκεια της θεραπειας να τρωει; Δεν μπορει να τρωει πχ μερα παρα μερα ή και καθολου;

Link to comment
Share on other sites

Στις πληροφορίες που είχα βρει τα ταίζανε κανονικά αλλά με ειδικές τροφές.Όταν ταίζω ρίχνω

δύο με τρία φυλλαράκια το πολύ.Αλλά τρώει με κέφι.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο, χαίρομαι για το ψαράκι.... Αφού ίσιωσε λίγο και κρατάει τόσες μέρες, είναι καλό σημάδι..

Περαστικά του!!

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο, χαίρομαι για το ψαράκι.... Αφού ίσιωσε λίγο και κρατάει τόσες μέρες, είναι καλό σημάδι..

Περαστικά του!!

Σ'ευχαριστώ πολύ.Και εγώ ελπίζω για τα καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Ένα μικρό update.

Ήδη βρισκόμαστε στην 8η μέρα της θεραπείας.

Σήμερα μετά από δύο μέρες πάλι νηστείας έφαγε με κέφι και όρεξη flakes μουλιασμένα με fishtamin της Sera.

Κολύμπησε αρκετά περισσότερη ώρα από ότι άλλες φορές (όπως θα δείτε στις φωτό και στο βιντεάκι) και μετά

πάλι έγειρε στο πλάι.Όπως φαίνεται και στο βίντεο είναι αρκετά νευρικός που αυτό βέβαια μπορεί να

οφείλεται στον περιορισμένο γι'αυτόν χώρο με αρκετά χαμηλή στάθμη νερού (για να μπορεί να ανεβοκατεβαίνει

πιο εύκολα στην επιφάνεια) όταν μέχρι τώρα ζούσε σε 100 Lt καθαρό νερό.

Η θεραπεία θα συνεχιστεί για τουλάχιστον 2 εβδομάδες και βλέπουμε.

13-11-20138etamu3AD0rhoalphathetaepsilon

13-11-20138etamu3AD0rhoalphathetaepsilon

13-11-20138etamu3AD0rhoalphathetaepsilon

Και ένα βίντεο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Μάνο , μακάρι να τα καταφέρει το ψαράκι σου !

Link to comment
Share on other sites

Σαφως και το ψαρι ειναι πολυ καλυτερα Μανο! Ο εκνευρισμος ειναι δικαιολογημενος για τον λογο που ειπες! Υπομονη και πιστευω θα συνελθει!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...