Jump to content

Ασθένεια Χρυσόψαρου.


Recommended Posts

Περαστικά του... :bigemo_harabe_net-140:

Ευχαριστώ πολύ.Περαστικά και στον δικό σου.

Άκου να δείς .

Αν πράγματι είναι απο το συκότι ( που νομίζω εγώ ) είναι απο τα πολύ δύσκολα , εδω θέλαμε έναν ιχθυολόγο να μας βοηθήσει .

Απο τη στιγμή όμως που έχουμε δυσλειτουργία κάποιου εσωτερικού οργάνου στο ψάρι , είναι λογικό να έχουμε ευαισθησία σε διάφορες προσβολές απο ασθένειες .

Πόσο μάλλον όταν μιλάμε για συκότι .

Ίσως να μπορούσαν εδω να μας βοηθείσουν οι Nitrogenase και submarine1981 που είναι ιχθυολόγοι ή κάποιος άλλος που δεν γνωρίζω .

Σ'ευχαριστώ πολύ Σταμάτη.Πιστεύω ότι δεν θα έχει καλή κατάληξη ο ψαρής αλλά προσπαθώ να την παλέψω μαζί του.

Εκτός του ότι κάθεται συνέχεια στον πάτο (όχι ακίνητος) έχει κάποια ξεσπάσματα και ανεβαίνει μέχρι την επιφάνεια

με ελικοειδή τροχιά και ξανακατεβαίνει πάλι κάτω.Και σκέφτομαι μήπως το μάτι του το χτύπησε έτσι.Γιατί είναι μόνο

το ένα.

Έγινε επεξεργασία - manoswoolf
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 104
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ πολύ Βαγγέλη !!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να τα καταφέρει ο ψαρής σου.... Ποτέ δεν ξέρεις...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα σε όλους.

Ένα update από τον μικρό μου φίλο που τελικά δεν άντεξε και....... :rip_1:

Πάνω που έλεγα στην συνάντηση ότι αν όχι καλύτερα η κατάστασή του είναι τουλάχιστον σταθερή και με το ένα του μάτι λίγο πρησμένο (που τελικά δεν μπόρεσα

να καταλάβω αν ήταν από κάποια ασθένεια ή από χτύπημα)

DSC01769.jpg

DSC01768.jpg

7-12-2013.jpg

πριν τρεις μέρες άρχισε πάλι να στραβώνει.Επειδή δεν ήθελα να τον βάλω πάλι στην καραντίνα (όπως είχε προτείνει και ο ΣΤΑΜΑΤΗΣ) τον άφησα στο μεγάλο.Στον 2ο κύκλο θεραπείας που του είχα κάνει

πριν του ρίξω το φάρμακο παρατήρησα ότι από την πρώτη μέρα είχε αρχίσει να ξεστραβώνει (μόνο με ανεβασμένη την θερμοκρασία και με προσθήκη αλατιού).

Έτσι αποφάσισα να του αυξήσω πρώτα την θερμοκρασία γύρω στους 25 βαθμούς Κελσίου.Την επόμενη θα έκανα αλλαγή νερού και θα πρόσθετα και αλάτι και την μεθεπόμενη θα ξεκίναγα και το φάρμακο

επειδή δεν ήθελα να τα βάλω όλα μαζί γιατί είχα μέσα και τον άλλον(το Blackmoor).

DSC01790.jpg

18-12-20132.jpg

Στις 20/12 παρατήρησα ότι είχανε αρχίσει να του φεύγουν τα λέπια αρχικά από το σημείο που είχε το στράβωμα και εν συνεχεία από όλο του το σώμα και με την αναπνοή του να είναι πολύ βαριά και συνεχής.

21-12-2013.jpg

21-12-20132.jpg

Οπότε δεν έριξα φάρμακο για να μην επιβαρύνω το νερό μου μιας και φαινόταν ότι δεν θα την έβγαζε την νύχτα.Μάλιστα κάποιοι ίσως με κατακρίνουν αλλά είχα αποφασίσει ότι εάν την άλλη μέρα συνέχιζε

να είναι σε αυτήν την κατάσταση θα του έκανα ευθανασία (είχα προμηθευτεί clove oil- γαρυφαλέλαιο από το φαρμακείο).Λυπάμαι που το λέω αλλά δεν μπορούσα να τον βλέπω άλλο να ταλαιπωρείται.

Τελικά την άλλη μέρα ευτυχώς για αυτόν τον βρήκα να ξεκουράζεται και να είναι πλέον ήρεμος για το ταξίδι του :angel:. Στο καλό καλέ μου φίλε :bigemo_harabe_net-162:

Ευχαριστώ πολύ όλους που βοήθησαν να βγει κάποια άκρη και συμπαραστάθηκαν στο πρόβλημα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι πολύ για τον ψαράκο σου... :bye2:

Τουλάχιστον έπαψε να βασανίζεται... :bigemo_harabe_net-104:

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να ήταν δυνατό να θεραπευτεί αλλά δυστυχώς δεν είμαστε γιατροί ούτε και θεοί.Το καλύτερο θα ήταν να μπορούσε το ψάρι μας να μας πει τι αισθάνεται και που πονάει αλλά δυστυχώς........

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ Χρυσάνθη και Βαγγέλη !!!!

Link to comment
Share on other sites

Mανώλη θα κρατήσω το lionhead έως ότου μεγαλώσει και δεν θα επαρκεί πλέον ο χώρος . Ούτε τώρα επαρκεί αλλά όταν μεγαλώσει θα είναι ακόμα χειρότερα . Σε ενδιαφέρει ;

Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη ακόμη δεν ξέρω αν θα βάλω άλλα χρυσόψαρα.Πρώτα για να δω μήπως τρέχει κάτι με το ενυδρείο.Στεναχωριέμαι που ο άλλος είναι μόνος του αλλά θα περιμένω λιγάκι.

Εάν τυχόν φύγει και αυτός μετά θα πάω σε Αφρική μεριά.

Πάντως σε ευχαριστώ πολύ και αν είναι θα σου πω !!!

Link to comment
Share on other sites

Mανώλη θα κρατήσω το lionhead έως ότου μεγαλώσει και δεν θα επαρκεί πλέον ο χώρος . Ούτε τώρα επαρκεί αλλά όταν μεγαλώσει θα είναι ακόμα χειρότερα . Σε ενδιαφέρει ;

Το Μάιο σκοπεύω να μετακομίσω τα δύο μου χρυσόψαρα σε μία λιμνούλα που ευελπιστώ να έχω φτιάξει μέχρι τότε στο μπαλκόνι (ακόμα ψάχνω να βρω την κατάλληλη λεκάνη). Ανάλογα με τα λίτρα θα προσθέσω ακόμα ένα ή δύο χρυσόψαρα. Ποιος ζει ποιος πεθαίνει μέχρι τότε, στο λέω όμως να το έχεις υπόψη αν θέλεις. :)

Link to comment
Share on other sites

Δυσκολες εικονες να τις βλεπεις! Λυπαμαι για το ψαρακι Μανο!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Καλλιρόη. Καλά δεν θα έλεγα ότι είναι.Τον έχω ρίξει πάλι στο μεγάλο και κάθεται συνέχεια στον πάτο του ενυδρείου.

Το κακό είναι ότι εδώ και τρεις μέρες μου έχει παρουσιάσει και pop-eye (εξοφθαλμία) και από χτες του έχω ξεκινήσει θεραπεία

με το esha 2000.Θέλω να ελπίζω ότι είναι από κάποιο κτύπημα.Γιατί πολλές φορές η εξοφθαλμία είναι και προάγγελος της

dropsy ασθένειας από ότι έχω διαβάσει.

Είδομεν :bigemo_harabe_net-126:

Βλέπω ότι είσαι ο 3ος (μαζί με jewel guppy και μένα) που του πεθαίνει οράντα από παρόμοιο λόγο.

Κατέληξα ότι η συγκεκριμένη εισαγωγή οράντα είχε πρόβλημα.

Το άλλο μου οράντα που το είχα από το Μάιο ζει και βασιλεύει.

Επιπλέον κάτι που ενισχύει αυτή μου την άποψη είναι ότι με το που λίγο κατέβηκε μία πολύ μικρή βλένα απότ ο μάτι (χωρίς να το έχει καλύψει), όταν το είπα στο μαγαζί από όπου το πήρα, αφού μου λέγανε για cloud eye, η μία πέταξε 'μήπως είναι dropsy'.

Από που το συμπέρανε λέγοντας απλά για κάτι που πέταξε στο μάτι; Μήπως είχαν συναντήσει κι άλλα περιστατικά με τα υπόλοιπα ψάρια...

Έγινε επεξεργασία - araXne
Link to comment
Share on other sites

Κρίμα για το ψαράκι Μάνο...

Προσπάθησες για να το καλύτερο, αυτό έχει σημασία...

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα για το ψαράκι Μάνο. Έκανες οτι μπορούσες και με το παραπανω. Να είσαι καλά να προσφερεις και στα υπόλοιπα ζωντανά σου.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ένα τελευταίο update μιας και το ψαράκι μου τελικά δεν τα κατάφερε.

Επειδή δεν μπορούσα να βλέπω το ενυδρείο άδειο και το Blackmoor να είναι μόνο του αποφάσισα να βάλω τρία νέα χρυσόψαρα.

Έβαλα δύο πορτοκαλί oranda και ένα ακόμα blackmoor.Και τα τρία είναι γύρω στα 5 εκ.

Όλα μέχρι στιγμής δείχνουν να είναι καλά.

DSC01806.jpg

DSC01803.jpg

DSC01813.jpg

Θα ακολουθήσει και παρουσίαση του ενυδρείου στην κατάλληλη ενότητα για γνώμες και συμβουλές.

Υ.Γ: Βαγγέλη επειδή είδα σε κάποιο άλλο θέμα ότι το έδωσες το Lionhead γιαυτό δεν σε ενόχλησα.

Link to comment
Share on other sites

Μάνο αν μου το έλεγες νωρίτερα δεν θα το έδινα . Βασικά το άφησα στο pet σε καραντίνα αφού του είπα το ιστορικό πρώτα . Να χαίρεσαι τα νέα ψαράκια σου .

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ πολύ Βαγγέλη.Ελπίζω μακάρι να βρει ένα καλό σπιτάκι.

Link to comment
Share on other sites

Θα περάσω μεθαύριο από κεί να πάρω Fluval Stratum και κάτι πραγματάκια που χρειάζομαι ακόμα και θα μάθω για τον Κίμωνα . Εγώ τον παρέδωσα υγιή , ξεπέρασε το Ick .

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο του .Αυτό τουλάχιστον είναι ευχάριστο.Και φυσικά δεν θέλω να σκεφτείς ότι δεν σε ειδοποίησα επειδή ήταν άρρωστο.

Απλά άργησα να το αποφασίσω και την Δευτέρα τα πήρα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν σκέφτηκα κάτι τέτοιο αλλά να σου πώ την αλήθεια ούτε εγώ θα έπαιρνα ψάρι από κάποιον που πρίν είχε πρόβλημα . Για παράδειγμα κάποιος φίλος εδώ σε θέμα του έγραψε αν ενδιαφέρεται κάποιος να πάρει guppy λόγω έλλειψης χώρου . Το ενυδρείο μου να είχα έτοιμο ξέροντας ότι αντιμετώπισε υψηλή αμμωνία το ψάρι και ήταν σε μικρό , απελπιστικά μικρό ενυδρείο , δεν θα το έπαιρνα γιατί πολύ απλά δεν ξέρω τι θα έδειχνε σε εμένα .

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο ότι πρέπει να είμαστε προσεκτικοί αλλά συγκεκριμένα για το lionhead επειδή είχα παρακολουθήσει και το θέμα σου ήξερα τι τους παρείχες και πως τους τα παρείχες.

Απλά σου έτυχε η αρρώστια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...