Jump to content

Κατά Αιόλου Γένεσις


Aiolos

Recommended Posts

Αυτό θέλω !!! το θέλω το θέλω το θέλω !!!!!

Συμπληρώνοντας τον baba

Με αποτέλεσμα η ανθεκτικότητα του τζαμιού να μειώνετε και να σπαν τα ενυδρεία..χαχαχαχα πλάκα κάνω,

Έγινε επεξεργασία - salamander
Link to comment
Share on other sites

μια τετοια υπερπαραγωγη χρειαζετε και τιτλο [τι ετοιμαζω μανα μου συντομα κοντα σας σε 3D]

νομίζω ότι ο Νίκος μας κάλυψε πλήρως!!!!

Πέρα από την πλάκα όμως, καλή αρχή να έχεις ρίξε και λίγο διάβασμα ανάμεσα σε όλα τα ποστ του φόρουμ θα πάρεις καλές ιδέες…(μιας και είσαι νέος ακόμα… αχχαχααχχα)

Γενικά κάνεις ένα πολύ δυνατό ξεκίνημα!!δεν θα περιμέναμε τίποτα ποιο λίγο!!!

Πως και δεν έχεις αρχίσει την κατασκευή με δικά σου βράχια???

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να μπω στη διαδικασία κατασκευής ολόκληρου βράχου, αλλά αυτή η τεχνική θα χρησιμοποιηθεί σε συνδυασμό με τον αφρό της Fauna (αν τον βρω), για τα κολλήματα των βράχων και το χτίσιμο της πλάτης.

Link to comment
Share on other sites

Μια ιδέα που θα μου λύσει τα χέρια και δεν θα μου αδειάσει την τσέπη.

Στο σχέδιο φαίνεται πολύ καθαρά η ιδέα αυτή και με βολεύει λόγω ότι το sump με το skimmer θα είναι στο δωμάτιο που βρίσκεται πίσω από το ενυδρείο.
Θα έχω έτσι μια αντλία λιγότερη (αυτή της επιστροφής) άρα και λιγότερη κατανάλωση, αν χρησιμοποιήσω το ίδιο το skimmer ως επιστροφή προς το ενυδρείο.

Αν διαπιστωθεί ότι το skimmer δεν επαρκεί για τα λίτρα, τότε θα εφαρμόσω στο sump και ένα σύστημα ATS, γλυτώνοντας έτσι και την αγορά νέου skimmer.

post-13206-0-36274700-1383734046_zps018f

Link to comment
Share on other sites

Βαγγελη σου ευχομαι τα καλυτερα...και να γινει οπως επιθυμεις!!Θα μας βγαλεις τα ματια ειναι γεγονος!!!

Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη μπράβο που το πήρες απόφαση και ξαναφτιάχνεις καινούριο!

Έχεις ωραία σχέδια και πιστεύω θα το φτιάξεις όπως το θες.

Καλή συνέχεια σου εύχομαι.

Παραμένουμε συντονισμένοι! :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους...

Κάθε σκέψη, κάθε ιδέα και κάθε βήμα θα το μοιράζομαι μαζί σας μέχρι να ολοκληρωθεί.

Link to comment
Share on other sites

Μια ιδέα που θα μου λύσει τα χέρια και δεν θα μου αδειάσει την τσέπη.

Στο σχέδιο φαίνεται πολύ καθαρά η ιδέα αυτή και με βολεύει λόγω ότι το sump με το skimmer θα είναι στο δωμάτιο που βρίσκεται πίσω από το ενυδρείο.

Θα έχω έτσι μια αντλία λιγότερη (αυτή της επιστροφής) άρα και λιγότερη κατανάλωση, αν χρησιμοποιήσω το ίδιο το skimmer ως επιστροφή προς το ενυδρείο.

Αν διαπιστωθεί ότι το skimmer δεν επαρκεί για τα λίτρα, τότε θα εφαρμόσω στο sump και ένα σύστημα ATS, γλυτώνοντας έτσι και την αγορά νέου skimmer.

attachicon.gifskimmer.jpg

μοδα ειναι και θα περασει.το σκιμερ ειναι μαστ φιλε.

Link to comment
Share on other sites

Και έτσι να είναι, αρχικά δεν θα χρειαστώ κάποιο δυνατό skimmer μέχρι να στοκάρω το ενυδρείο, οπότε η δουλειά μου γίνεται και με το υπάρχον.

Στη πορεία αν χρειαστεί θα αγοράσω καινούργιο και απλά θα τοποθετηθεί μέσα στο sump.

Μια ερώτηση για όσους έχουν το ΑΤΙ. Η εξαγωγή του νερού από πιο σημείο γίνεται? Θα μπορούσε να πραγματοποιηθεί η παραπάνω ιδέα όπως γίνεται και με το deltec?

Link to comment
Share on other sites

μοδα ειναι και θα περασει.το σκιμερ ειναι μαστ φιλε.

ειναι μοδα η το μελλον ?? :P

Αιολε πολυ δυνατη η αρχη σου με παρα πολυ ωραιο εξοπλισμο ! το θεμα της πλατης με ενδιαφερει οποτε θα παρακολουθω στενα το θεμα σου !

καλη αρχη με τον νεο ενυδρειο ! :)

Link to comment
Share on other sites

πρωτα εχεις το σκιμερ και μετα κολλας σαμπ.ετσι παει και οχι το αντιθετο.δεν νομιζω να βολεψει η εξοδος του ατι σε αυτο που σκεφτεσαι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πρωτα εχεις το σκιμερ και μετα κολλας σαμπ.ετσι παει και οχι το αντιθετο.δεν νομιζω να βολεψει η εξοδος του ατι σε αυτο που σκεφτεσαι.

μοδα ειναι και θα περασει.το σκιμερ ειναι μαστ φιλε.

μέσα είσαι και στα δυο

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν θα χρησιμοποιηθεί ένα υπάρχον ενυδρείο ως sump και με τον υπάρχον εξοπλισμό.

Εάν κριθεί στη πορεία απαραίτητη η αγορά του skimmer, τότε θα κατασκευαστεί και το ανάλογο sump.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό θέλω !!! το θέλω το θέλω το θέλω !!!!!

πάρε μια ιδέα απο starphire και όχι όπως το έγραψα λάθος starfire

http://www.ppg.com/corporate/ideascapes/glass/products/ultra/Pages/default.aspx

και

http://starphireglass.us/product.php

Έγινε επεξεργασία - bababrilios
Link to comment
Share on other sites

καμιά σχέση όντως.... με έπεισες, αυτό θέλω !!!

Link to comment
Share on other sites

καμιά σχέση όντως.... με έπεισες, αυτό θέλω !!!

ξεκίνα να μετράς πόσο πιάνουν τα νεφρά σου τα συκώτια και η σπλήνες σου :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

Με το καλό Βαγγέλη. :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση / απορία

Μια ιδέα που κλείνω πολύ προς την υλοποίηση της είναι το "χτίσιμο" της πλάτης με ένα συνδυασμό από αφρό, φυσικό νεκρό βράχο και λευκό τσιμέντο με αραγωνίτη για να φαίνεται ενιαίο και πιο φυσικό σαν αποτέλεσμα.

Για αφρό είχα/έχω σκοπό να χρησιμοποιήσω αυτό της Fauna μιας και θεωρείται ιδανικός για τέτοια χρήση..... αν τον βρω τελικά.

fm-reef-scape-foam.jpg

Σε περίπτωση που δεν βρεθεί, μπορώ να χρησιμοποιήσω από αυτούς που πωλούνται στα καταστήματα σιδηρικών και αν ναι, υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος τύπος?

Κατά καιρούς είχα δει στο δίκτυο τέτοιες κατασκευές με τέτοιου είδους αφρό.

Θεωρητικά και πρακτικά τι προβλήματα μπορεί να δημιουργήσει?,,, τι αντοχή θα έχει στο χρόνο μέσα σε θαλασσινό νερό?

Κάποιος που να τον χρησιμοποίησε με όποια θετικά ή αρνητικά αποτελέσματα ?

Link to comment
Share on other sites

H αντοχή του αφρού είναι απίστευτη.Αντιπρόσωπος Ελλάδος της φάουνα είναι η LIONFISH και από όποιο κατάστημα τον ζητήσεις μπορεί να στον προμηθεύσει άμεσα.Ότι βοήθεια χρειαστείς εδώ είμαι Αίολε.

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζεις αν υπάρχουν ετοιμοπαράδοτα 2-3 κομμάτια?

Απ όσο γνωρίζω όμως δεν κάνει λιανική πώληση σωστά?

Αν είναι να τα παραγγείλω από τα συνεργαζόμενα καταστήματα

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση / απορία

Μια ιδέα που κλείνω πολύ προς την υλοποίηση της είναι το "χτίσιμο" της πλάτης με ένα συνδυασμό από αφρό, φυσικό νεκρό βράχο και λευκό τσιμέντο με αραγωνίτη για να φαίνεται ενιαίο και πιο φυσικό σαν αποτέλεσμα.

Για αφρό είχα/έχω σκοπό να χρησιμοποιήσω αυτό της Fauna μιας και θεωρείται ιδανικός για τέτοια χρήση..... αν τον βρω τελικά.

fm-reef-scape-foam.jpg

Σε περίπτωση που δεν βρεθεί, μπορώ να χρησιμοποιήσω από αυτούς που πωλούνται στα καταστήματα σιδηρικών και αν ναι, υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος τύπος?

Κατά καιρούς είχα δει στο δίκτυο τέτοιες κατασκευές με τέτοιου είδους αφρό.

Θεωρητικά και πρακτικά τι προβλήματα μπορεί να δημιουργήσει?,,, τι αντοχή θα έχει στο χρόνο μέσα σε θαλασσινό νερό?

Κάποιος που να τον χρησιμοποίησε με όποια θετικά ή αρνητικά αποτελέσματα ?

Αυτον τον αφρο χρησιμοποιησε και ο mad23.Αφου λοιπον θα εχεις πληροφορηση απο πρωτο χερι γιατι δεν τον ρωτας;

Link to comment
Share on other sites

Για τον συγκεκριμένο της Fauna τα είπαμε με τον mad..... για τον απλό είναι οι απορίες μου.

Link to comment
Share on other sites

Toν έχω δουλέψει από όταν πρώτο βγήκε και είναι άψογος.Αίολε η lionfish κάνει μόνο χοντρική.Ζήτα τον από όποιο κατάστημα ή eshop θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

ξεκίνα να μετράς πόσο πιάνουν τα νεφρά σου τα συκώτια και η σπλήνες σου :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74:

χαχαχαχα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Θα πουλήσω το μονόπετρο που έχω στον Ριχάρδο χα χα χα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...