Jump to content

Μετρήσεις


steliosv

Recommended Posts

Σήμερα έκανα την πρώτη μέτρηση με υγρα τεστ της Sera και έβγαλα τα εξής αποτελέσματα:

NH4: 0,5mg/lt

NO2: 2mg/lt

NO3: 5mg/lt

Οι τιμές είναι εντάξει; Να σας υπενθυμήσω ότι βρίσκομαι στη διαδικασία στρωσίματος. Το ενυδρείο είναι σε λειτουργεία 10 ημέρες. Βάζω βακτίρια και υπάρχει ένα χρυσόψαρο μέσα στο ενυδρείο. Το ξέρω ότι δεν είναι ότι καλύτερο που έχω το χρυσόψαρο μέσα αλλά αυτή την στιγμή δε μπορώ να κάνω κάτι γι'αυτό γιατί μένω σπέτσες λόγο σπουδών και δεν ξέρω πότε θα ξανακατέβω Αθήνα και εδώ δε μπορώ να το δώσω πουθενά. Όσπου να κατέβω μπορεί να έχει στρωθεί κιόλας το ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Οι τιμές σου είναι επιεικώς χάλια για να έχεις ψάρι μέσα. Τί να πω? Έπρεπε τουλάχιστον να περίμενες πρώτα 15 μέρες, τότε να έκανες τις πρώτες σου μετρήσεις και αν έδειχναν καλύτερες απ'οτι τώρα, τότε (με επιφύλαξη) να έβαλλες ψάρι.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις ενυδρειακό αλάτι, βάλτου λίγο μέσα. Θα το βοηθήσει να αντιμετωπίσει κάπως τα δηλητήρια... Και να κάνεις αλλαγές συχνές, ταΐζοντας λίγο και αραιά. Και χαμηλά τη θερμοκρασία (πχ 23).

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Ακολούθησε τις οδηγίες του Ντίνου (αν και για το αλάτι δεν γνωρίζω)!

Παράλληλα, θα σου πρότεινα να κάνεις μετρήσεις (ΝΗ3-4 και ΝΟ2) καθημερινά και αλλαγές νερού όπου βλέπεις μεγάλες αποκλίσεις!

Ειδικά τα ΝΟ2 είναι επικίνδυνα ακόμα και σε πολύ μικρές συγκετρώσεις!

Βακτήρια θα βάζεις όταν κάνεις αλλαγή νερού και μέρα παρα μέρα μέχρι να σιγουρευτείς ότι έχει στρώσει το φίλτρο σου!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...