Jump to content

Διαρροη Σε Fluval 205


ScarFace

Recommended Posts

Καλησπέρα!έχω ενα fluval 205 που το πήρα απο εναν φιλο σε άψογη κατασταση πριν λίγο καιρο!δεν είχα κανένα πρόβλημα μέχρι χθες που το καθάρισα!το ξαναβαζω σε λειτουργια λοιπον χθες και σήμερα το πρωι είχε αρκετά νερά γυρω του και έσταζε σταγόνα σταγόνα όλο το βράδυ!το βγάζω το ξαναβαζω μήπως δεν το είχα κλείσει καλά άλλα παλι τα ιδία!χάνει απο τα πλάγια στο αυτακι που έχει μια τρυπουλα!δεν χάνει απο τις αλλες τρύπες!μονο απο εκεί!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 52
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλησπερα φιλε ανοιξε το ξανα αν δεν βαριεσαι και περνα το λαστιχο τις κεφαλης με λιγο βαζελινη...μου εχει συμβει αρκετες φορες στα fluval να σταζουν γυρο απτην κεφαλι και αυτο με γλυτωσε....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου!θα το κάνω σε 10 λεπτακια που θα πάω σπίτι και θα ενημερωσω!

Link to comment
Share on other sites

τι ποσοτητα εβαλες???θελει λιγο ισα ισα...τα κλιπς κουμπωνουν καλα??η κεφαλη εφαρμοζει με το καδο???

Link to comment
Share on other sites

Ναι όλα είναι κομπλε!τώρα αρχίζει και στάζει λιγοτερο με μια μπουνια που του τραβηξα γιατί δεν αντεχα άλλο!

Όχι τώρα πέρα απο την πλάκα έκανε ενα μπαμ και έβγαζε αρκετό και τώρα φαίνεται καλυτερα!το έχω μεσά σε λεκάνη!θα το τεσταρω αργότερα και αυριο το πρωι!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αδερφε πολλες φορες η φλαντζα η αλλιως το oring τις κεφαλης ξερενεται η πιανει αλατα με το καιρο γιαυτο που και που καλο ειναι να το περναμε με ελαχιστη βεβαια ποσοτητα βαζελινης για να αντεξει πιο πολυ...βεβαια και αυτα εχουν χρονο ζωης αν συνεχισει και δεν εχεισ καποιο σπασιμο στα πλαστικα μερη του φιλτρου θες μαλλον νεο oring καπου στα 8 ευρω το ειχα παρει εγω...

Link to comment
Share on other sites

οχι σπασιμο δεν εχω!

ευχομαι μεχρι αυριο να μην εχει γεμισει η λεκανη!

ευχαριστω παντως!

Link to comment
Share on other sites

Εχω το ίδιο φίλτρο μεχρι στιγμής δεν ειχα προβλημα. Μακάρι να έφτιαξε!

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις ταινία τεφλόν (για υδραυλικά) βγάλε το λάστιχο και στο λούκι που εφαρμόζει τύλιξε 4-5 στροφές.Ξαναβάλε το λάστιχο.Θα αυξήσει τη διάμετρο και ίσως κάνει δουλειά μέχρι να πάρεις νέο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις ταινία τεφλόν (για υδραυλικά) βγάλε το λάστιχο και στο λούκι που εφαρμόζει τύλιξε 4-5 στροφές.Ξαναβάλε το λάστιχο.Θα αυξήσει τη διάμετρο και ίσως κάνει δουλειά μέχρι να πάρεις νέο.

Μολις το εκανα!απ'οτι βλέπω θα κρατήσει μέχρι αύριο!ευχαριστώ!

Έγινε επεξεργασία - GuppyMaster
Link to comment
Share on other sites

Μη σου πω μέχρι να ξανακάνεις συντήρηση.....Να σαι καλά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις ταινία τεφλόν (για υδραυλικά) βγάλε το λάστιχο και στο λούκι που εφαρμόζει τύλιξε 4-5 στροφές.Ξαναβάλε το λάστιχο.Θα αυξήσει τη διάμετρο και ίσως κάνει δουλειά μέχρι να πάρεις νέο.

Ωραίος ο μάστορας !! :bigemo_harabe_net-92:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Tι τα έχουμε τα πτυχία; :bigemo_harabe_net-74:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χαχα έδεσε το πράγμα με την πατέντα του Φώτη αποτι βλέπω!

Άντε να την βγάλει μέχρι αύριο τουλαχιστον!

Γεια σου ρε Φώτη μάστορα λοιπον!

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πρόβλημα εχω και γω αλλά σε φίλτρο eheim, εδω και ...κάμποσα χρόνια.

Κάθε φορά που ανοίγω το φίλτρο για συντήριση τρέχει απο το λάστιχο της κεφαλής που όντος είναι φθαρμένο.

Με την λύση που πρότεινε ο Φώτης ( υδραυλική ταινία ) το λύνω κάθε φορά. Στην αρχή την πρώτη μέρα τρέχει λίγο

σταγόνα- σταγόνα. Στην συνέχεια σταματά για κανά τετράμηνο μέχρι που θα το ξανανοίξω και πάλι.

Και αυτή η ιστορία παει χρόνια, μέχρι να αποφασίσω να πάρω ενα καινούργιο oring.

Link to comment
Share on other sites

ακριβος το ιδιο προβλημα και γω με το fluval 205 και απο το ιδιο σημειο που αναφερεις. αλλα μονο οταν δεν εχει ρευμα. μαλλον απο την πιεση!!!

θα κανω την μαγκια που ειπε ο φιλος και θα ενημερωσω και γω!!!!

:bigemo_harabe_net-64:

ΥΓ.:το ενυδρειο μου ειναι θαλασσινο.

Έγινε επεξεργασία - satkingr
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να βρω λαστιχακι πουθενα στα γιαννενα!τι κανω?

με παραγγελi ειναι πολυ ακριβα!!

Link to comment
Share on other sites

Σαν λάστιχο δεν είναι ακριβό, το πολύ στα 7 ευρώ ( ανάλογα το κατάστημα ).

Ποιο πολύ θα σου στοιχίσουν τα μεταφορικά.

Κοίταξε σε κανένα κατάστημα με τσιμούχες, λάστιχα μήπως βρεις.

Link to comment
Share on other sites

αδερφε πολλες φορες η φλαντζα η αλλιως το oring τις κεφαλης ξερενεται η πιανει αλατα με το καιρο γιαυτο που και που καλο ειναι να το περναμε με ελαχιστη βεβαια ποσοτητα βαζελινης για να αντεξει πιο πολυ...βεβαια και αυτα εχουν χρονο ζωης αν συνεχισει και δεν εχεισ καποιο σπασιμο στα πλαστικα μερη του φιλτρου θες μαλλον νεο oring καπου στα 8 ευρω το ειχα παρει εγω...

Το εχω ξανακουσει αυτο με τη βαζελινη , επειδη ειναι παραγωγο του πετρελαιου δεν επηρεαζει τα ψαρια μας; Σορρυ για το σπαμ!

Link to comment
Share on other sites

Το εχω ξανακουσει αυτο με τη βαζελινη , επειδη ειναι παραγωγο του πετρελαιου δεν επηρεαζει τα ψαρια μας; Σορρυ για το σπαμ!

Οχι φιλε μου.

Σε ενα αλλο ποστ που ειχα κανει μια κατασκευη, μια συμβουλη του αγαπητου μελους NAVY (Αποστολου )

το ποστ 24 http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=87727&page=2

Link to comment
Share on other sites

Αν κλείσω με ενυδρειακη σιλικόνη τις τρυπιτσες που βγαίνει το νερό?

Link to comment
Share on other sites

Οχι φιλε μου.

Σε ενα αλλο ποστ που ειχα κανει μια κατασκευη, μια συμβουλη του αγαπητου μελους NAVY (Αποστολου )

το ποστ 24 http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=87727&page=2

Απλα μου δημιουργήθηκε η απορία. Αφου το εχεις δοκιμασει και ειναι οκ , ολα καλα. Ευχαριστω για την απαντηση. Στον επομενο καθαρισμο του φιλτρου μου θα βαλω και εγω λιγη στο λαστιχο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...