Jump to content

ΜΕΓΕΘΟΣ ΜΕΓΑΛΟ ΠΩΣ?


iki28

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους ,λοιπον εχω 2 απλες ερωτησουλες

1) Πως υπαρχουν σε καποια ενυδρεια ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ μπουρμπουλιθρες απο τιν αεραντλια ενω στο δικο μου οχι?Ειναι καποιο κολπο ,καποιο εξαρτημα κατι αλλο.ΘΕΛΩ και εγω τετοιες

2) Πως θα γινει οι πετρες που εχω μεσα στο ενυδρειο μου να πιασουν πρασσινη φυκιαδα? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους ,λοιπον εχω 2 απλες ερωτησουλες

1) Πως υπαρχουν σε καποια ενυδρεια ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ μπουρμπουλιθρες απο τιν αεραντλια ενω στο δικο μου οχι?Ειναι καποιο κολπο ,καποιο εξαρτημα κατι αλλο.ΘΕΛΩ και εγω τετοιες

2) Πως θα γινει οι πετρες που εχω μεσα στο ενυδρειο μου να πιασουν πρασσινη φυκιαδα? :thumbup:

Το δεύτερο σου ερώτημα θα πραγματοποιηθεί από μόνο του αν κάνεις υπομονή μερικούς μήνες. Το δύσκολο θα ήταν να τις κρατήσεις καθαρές όπως τις τοποθέτησες.

Το πρώτο ερώτημα: Εξαρτάται καθαρά απο την αεραντλία που έχεις. Αυτή που προμηθεύτηκα εγώ είχε δύο σφογγαράκια. Το ένα με αραιές τρύπες (χοντρές μπουρμουλίθρες) και το άλλο μικρές -πικνές τρύπες (πολύ λεπτές μπουρμπουλίθρες) Είναι καθαρά στο τι αγοράζεις.

Link to comment
Share on other sites

Το δεύτερο σου ερώτημα θα πραγματοποιηθεί από μόνο του αν κάνεις υπομονή μερικούς μήνες. Το δύσκολο θα ήταν να τις κρατήσεις καθαρές όπως τις τοποθέτησες.

Το πρώτο ερώτημα: Εξαρτάται καθαρά απο την αεραντλία που έχεις. Αυτή που προμηθεύτηκα εγώ είχε δύο σφογγαράκια. Το ένα με αραιές τρύπες (χοντρές μπουρμουλίθρες) και το άλλο μικρές -πικνές τρύπες (πολύ λεπτές μπουρμπουλίθρες) Είναι καθαρά στο τι αγοράζεις.

Παλαιότερα, όταν ερευνούσα το θέμα μπήκα σε κάποιο αμερικάνικο site. Δεν θυμάμαι όμως πιο, έχει περάσει πολλής χρόνος! Το σίγουρο όμως είναι ότι οι μικρές και πολλές μπουρμπουλίθρες είναι πιο θεμιτές από τις λίγες και τεράστιες διότι οξυγωνώνουν γρηγορότερα το νερό.(είναι βέβαια και λογικό αν το σκεφτείς)

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαρηστω για την απαντηση ,να σου πω οι πετρες ειναι κοντα εναν χρονο.

Ενοις οτι η πετρα που ακολουθει το τελος απο το σωλινακι ειναι με χοντρεσ τριπες αν καταλαωα?

Link to comment
Share on other sites

Οι μεγάλες ή μικρές φυσαλίδες αέρα, οφείλονται στην αερόπετρα ή όποιο άλλο αντίστοιχο υλικό υπάρχει στην άκρη της εξόδου που τις δημιουργεί. Μην τις "ζηλεύεις" τις μεγάλες γιατί δεν κάνουν την ίδια δουλειά σε σχέση με τις μικρές. Οσο πιο μικρή είναι η φυσαλίδα τόσο ευκολότερα διαλύεται μέσα στο νερό, πράγμα και το οποίο είναι ο αντικειμενικός μας σκοπός στη χρήση αεραντλίας. Οι μεγάλες διαλύονται δυσκολότερα και το μόνο που πετυχαίνεις με αυτές είναι λίγο περισσότερη ανατάραξη της επιφάνειας (ίσως και περισσότερη κυκλοφορία νερού από τη "ροή" τους) χωρίς όμως αντίστοιχα καλή απορρόφηση από το νερό του απαραίτητου αέρα (άρα και οξυγόνου) σε σχέση με τις μικρές. Να προτιμάς τις πολύ ψιλές φυσαλίδες. Εκτός και αν έχεις την αεραντλία μόνο για το "μάτι" (εφφέ)...

Οι πέτρες σου είναι καθαρά θέμα χρόνου να πιάσουν άλγη και να πρασινίσουν. Ανάλογα το φωτισμό σου, την απόσταση από τις λάμπες, την ένταση, τις ώρες που τις έχεις αναμμένες κλπ.

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς, το μέγεθος των πόρων της αερόπετρας κάνουν την διαφορά.

ΚΑι όπως σου είπαν, οι μικρές φυσσαλίδες είναι καλύτερες.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαρηστω για την απαντηση ,να σου πω οι πετρες ειναι κοντα εναν χρονο.

Ενοις οτι η πετρα που ακολουθει το τελος απο το σωλινακι ειναι με χοντρεσ τριπες αν καταλαωα?

Όσον αφορά τις πέτρες περίμενε.

στο άλλο ναι καλά κατάλαβες. Αλλά σκέψου το πριν το αλλάξεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα να εχω 2 .Ουτως η αλλως εχω ηδη 1 με πολυ μικρες φουσκαλιτσες για την αναταραξη του νερου,επισης και το φιλτρο αναταρασει την επιφανεια

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλάς για το 240άρι με τις αφρικάνες που βλέπω στο προφίλ σου, όχι, δεν υπάρχει πρόβλημα, ίσα-ίσα είναι και καλύτερα. Αν μιλάς για τα φυτεμένα, υπάρχει πρόβλημα και για τη μία... Σου διώχνει το διοξείδιο η ύπαρξη αεραντλίας, κάτι που δεν θέλουν τα φυτά.

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα να εχω 2 .Ουτως η αλλως εχω ηδη 1 με πολυ μικρες φουσκαλιτσες για την αναταραξη του νερου,επισης και το φιλτρο αναταρασει την επιφανεια

Μπορείς να το κάνεις (2 αεραντλίες) φτάνει να αναλογιστείς και την γενική ανατάραξη του νερού. Πρέπει το ενυδρείο σου να είναι αρκετά μεγάλο.

Link to comment
Share on other sites

240λτ

Μπορείς να κάνεις το όνειρο σου με αυτά τα λίτρα. με προσοχή αφού θα έχεις και την απαιτούμενη υπομονή να κρύψεις τα λάστιχα και τον μηχανισμό!!!!! :thumbup:

Το κακό όμως σε αυτές τις αγορές, δεν τις βλέπεις όλες σε λειτουργία και να διαλέγεις όποια σου αρέσει!

Link to comment
Share on other sites

Eπειδη με τον καιρο οι πετρες στομωνουν βγαζουν χονδρες φυσαλλιδες,εαν βγαλεις την πετρα και

την πλυνεις καλα θα βγαζει ψιλες φυσαλλιδες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...