Jump to content

Χρειάζομαι Βοήθεια Για Πιθανή Έναρξη Αρρώστιας Σε Δίσκο


spirosmeg

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα

Εδω και ενα χρόνο συντηρώ ενα δισκοενευδρειο φυτεμένο χωρητικότητας 190 λιτρων με 5 ωριμους πλέον δίσκους μεχρι εχθές δεν ειχα αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα.

Εχθές όμως παρατήρησα έναν πορτοκαλί από τους δυο που εχω τον μικρότερο εχει εμφανίσει πάνω απο τον στόμα του κοκκίνισμα και απο τις δυο πλευρές, ο δίσκος τρώει κανονικά μέχρι πριν λίγη ώρα που τάισα δεν παρατηρώ κάτι ασυνήθιστο.

Οπως καταλαβαίνετε χρειάζομαι τις γνώσεις σας καθώς εγω δεν εχω εμπειρία απο αρρωστειες και εψαξα διαδικτυακά για κάτι σχετικο αλλα δεν έμεινα ικανοποιημένος παραθετω στοιχεία και φωτο που πρεπει να κοινοποιήσω.

Ενυδρειο: 200L φυτεμενο

Υποστρομα: μόνο λευκή ψιλή άμμο

Φιλτρανση: 2 εξωτερικά JBL 250 & e900 με σφουγγάρια, 2L Sera Siporax, 1L MicroMec, 1L TorMec activ κλπ.

Νερά: Πάντα αλλαγή κάθε εβδομάδα με 60% Α.Ο. & 40% βρύσης (ΕΥΔΑΠ) περασμένο από συστοιχία φίλτρων σωματιδίων και ενεργού άνθρακα και επιφανειακός καθαρισμός βυθου.

ΤΕΣΤ με υγρά και στικάκια

PH=7,0

GH=3

KH=1

NO2=0

NO3=20

NH3/NH4= 0

Θερμοκρασία: 28-28,5 Βαθμοί

Τροφη:

Καθημερινά 3 φορες

JBL GRANA DISKUS

TROPIKAL SPIRULINA super forte

TROPIKAL D-ALLIO PLUS σκορδο

και καθε 2-3 ημερες κατεψ. μοσχαροκαρδιά δικιάς μου παρασκευής

Ευχαριστώ για την φιλοξενία κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη

post-44014-0-01916600-1384718548_thumb.jpg

post-44014-0-90742000-1384718593_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - spirosmeg
Link to comment
Share on other sites

Εγω απο τις φωτογραφιες δεν διακρινω κατι.Βεβαια περιμενε να σου μιλησουν και οι πιο εμπειροι.Απλα περισσοτερο γραφω για να σε ρωτησω κατι για τις τιμες που παρεθεσες.Πως εχεις kh 1?Δεν θελω να σπαμαρω απλα μου φαινεται περιεργο .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε ευχαριστώ για την απάντηση σου

Επειδή KH, GH τα μετράω με στικάκι σιγουρα δεν ειναι και ακριβείας τα υπόλοιπα τα εχω υγρα τεστ οποτε και εγω δεν το εχω σε υπόληψη αυτο ομως που εχω παράπονο ειναι το PH που δεν μπορω να κατεβάσω λιγο πιο κάτω με τίποτα τελος πάντων τωρα αλλού ειναι το θέμα αν το κοκκίνισμα στην μυτη ειναι αρχή προβλήματος του δίσκου για να προλάβω .

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου καλημέρα,

Όσον αφορά το κοκκίνισμα, αν δεν έχουμε μια καθαρή φωτογραφία, δεν μπορούμε να πούμε κάτι, αν και δεν νομίζω πως είναι κάτι ανησυχητικό.

Δύο σχόλια μόνον σε αυτά που γράφεις. Γιατί να κατεβάσεις οπωσδήποτε το pH κάτω απο το 7,0 ? Μια χαρά είναι εκεί που βρίσκεται.

Γράφεις την αναλογία της αλλαγής αλλά όχι πόσα λίτρα νερού αλλάζεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γράφεις την αναλογία της αλλαγής αλλά όχι πόσα λίτρα νερού αλλάζεις.

Καλημερα σου εχεις δικιο μου ξεφυγε το 65 εως 70% περίπου αλλάζω κάθε φορά απο τα 190 λιτρα σε προετοιμασμένη θερμοκρασία 28

Φωτογραφία εχω στηθεί ωρα να βγάλω ποιο καλή οταν τον θέλεις τον άτιμο να τον πάρεις πόζα σου γυρνάει την ουρά είναι ντροπαλουλης :sarcasm:

Θα δω αν βγει καμια καλή και θα την ανεβάσω.

Μακάρι να μην ειναι τιποτα

Ευχαριστω πάντως και εσένα για την απάντηση

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...