Jump to content

Ick Σε Blue Tang - Βοήθεια


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους

Εχω ενα μεγάλο πρόβλημα, εχω ενα blue tang για περίπου 3 ημέρες, κάπως τραυματίστηκε απο κάποιο ρεύμα σε κάποιο βράχο και πιθανότατα αγχώθηκε με αποτέλεσμα να έχει ίχνη ick.

Να σας πω επίσης ότι εχω κάποια μαλακά κοράλια τα οποία δείχνουν να "χαλάνε" δεν ξέρω αν αυτά τα δυο σχετίζονται.

Τι μου προτείνετε να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Βάλε μια φωτογραφία από το ζωντανό να το δούμε...επίσης και μια όλο το ενυδρείο...πάντως,για να μην πηγαίνουν καλά μαλακά κοράλλια,κάτι πρέπει να πηγαίνει πολυυυυ λάθος!

Link to comment
Share on other sites

τι διαστασεις ειναι το ενυδρειο?ποσο καιρο τρεχει?κυκλοφορια σκιμμερ?

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεις μια φωτογραφια (οσο ποιο καθαρη γινετε) να μας δειξεις. Μερικες φορες το δικο μου blutang τυχαινει και χτυπαει καπου και ειτε εχει τοπικη αλοιωση της βλενας του ειτε ελαφρα γδαρσιματα παραπεμποντας σε ασθενεια. Ομως ειναι απλα αυτο που λεμε "Μια γρατζουνια" και σε 2 μερες εχει περασει.

Παρατηρησε αν :

Αυξανονται τα ασπρα στιγματα σε περιοχες που δεν ειχε πριν το ψαρι.

Αν εχει στιγματα ακομα και σε πτερυγια(ουρα, πλευρικα κλπ)

Αν ξυνεται σε βραχια (με σκοπο να αφαιρεσει τα παρασιτα μονο του)

Αλλα μια-δυο φωτο θα βοηθουσαν παρα πολυ.

Link to comment
Share on other sites

250lt τρέχει 2 μήνες εχω και skimmer Και κυκλοφορητες. Έβγαλα το άρρωστο ψάρι και πρόσθεσα herbatana για white spots

Φιλαράκι sorry αν ακουστώ κάπως,αλλά αυτό το έχω skimmer,έχω κυκλοφορητές δεν μου λέει κάτι....υπάρχουν skimmer και skimmer και κυκλοφορητές και κυκλοφορητές!Επίσης όταν λες ότι έβγαλες το ψάρι,που το έβαλες;Έχεις καραντίνα;Θα σου επαναλάβω όπως και τα άλλα παιδιά πως μια φωτογραφία του ενυδρείου και του ψαριού θα μας βοήθαγε καλύτερα ώστε να σου προτείνουμε κάτι....μην μάσας,ας μην είναι και στα καλύτερα του!

Link to comment
Share on other sites

καλήμερα φίλε μου

ελπίζω το πρόβλημα σου να λυθεί σύντομα.

κάποια ψάρια όπως το blue tank και αρκετά κοράλλια φρόνιμο είναι να μπαίνουν μετά τον 5 μήνα νεοστημένου ενυδρείου

Link to comment
Share on other sites

καλήμερα φίλε μου

ελπίζω το πρόβλημα σου να λυθεί σύντομα.

κάποια ψάρια όπως το blue tank και αρκετά κοράλλια φρόνιμο είναι να μπαίνουν μετά τον 5 μήνα νεοστημένου ενυδρείου

+1 αλλά αυτό δεν είναι και απόλυτο ε....αν κάποιος έχει τις γνώσεις,μπορεί από τον δεύτερο μήνα να προσθέσει κάποιο tang στο ενυδρείο.Αρκεί εννοείτε να υπάρχει η σωστή υποστήριξη (ζ.βράχος,καλό skimming κλπ.)!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε όπως σου λέει ο κώστας ανέβασε μια φωτογραφία και επίσης αν μπορείς δώσε αναλυτικότερες πληροφορίες για το ενυδρείο σου.

Link to comment
Share on other sites

παιδια το cuprazin δεν κανει σε reef kai fish only?επιρεαζει και τον βραχο?

Link to comment
Share on other sites

To cuprazin περιεχει χαλκο οποτε και δυστυχως δεν μπορει να χρησιμοποιηθει σε reef ενυδρειο φιλε tsap.

Τωρα σε fish only,θα χασεις γαριδες,σαλιγκαρια,αχινους,κωπιποδα κτλ ...αν εχεις κατι απο τα πρωτα.

Παλαιοτερα πιστευα(ειχα διαβασει) πως αν βαλεις χαλκο ακομα και σε ενυδρειο μονο με βραχο και αμμο,αυτα θα δεσμευσουν το χαλκο οποτε και θα επιστρεφουν ποσοτητες του,πισω στο νερο,ανα διαστηματα ακομα και αν βαλεις ανθρακα να τον απορροφησει.

Δεν ξερω για το cuprazin αλλα για το cupramine της seachem,στην παρουσιαση που ειχε γινει ο ομιλητης οταν τον ρωτησα γι'αυτο το φαρμακο ειπε πως εαν βαλεις ανθρακα θα το απορροφησει οποτε θα μπορεις σε αυτο το ενυδρειο αργοτερα να βαλεις κοραλια,σαλιγκαρια,γαριδες κτλ. χωρις κανενα απολυτως προβλημα

Δεν το εχω χρησιμοποιησει ποτε με αυτον τον τροπο,οποτε δεν μπορω να βαλω το χερι μου στη φωτια,δυστυχως.

Κανε μια ερωτηση στην εταιρια να σιγουρευτεις γιατι παρα το γεγονος οτι το υποστηριξε στελεχος της,δεν μπορω να σου πω να το δοκιμασεις.

Ταπεινη μου γνωμη...χαλκο μονο σε καραντινα.

Link to comment
Share on other sites

για τα ασπονδυλα προς το παρον που δεν εχω δεν καιγωμαι.

για τον βραχο με καιει!!!αυτο που ειπες εσυ απο που το παιρνω?

Link to comment
Share on other sites

Απο οποιοδηποτε καταστημα εχεις προσβαση.

Λογικα θα το εχουν ολα οσα εχουν προιοντα seachem.

ΣΕ ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ μου ειχε δωσει πολυ καλα αποτελεσματα.

Και το cupramine περιεχει χαλκο φιλε tsap.

Αν θες να το χρησιμοποιησεις καλυτερα να το κανεις σε καραντινα.

Αν το χρησιμοποιησεις στο ενυδρειο θα πεθανουν οχι μονο οσα ανεφερα παραπανω αλλα και μεγαλο μερος του βακτηριακου πληθυσμου σου.

Ολοι αυτοι οι θανατοι θα σου δημιουργησουν και αλλα προβληματα τα οποια ειναι πολυ πιο διαχειρισιμα σε μια καραντινα.

Επαναλαμβανω...ταπεινη αποψη...δεν θα χρησιμοποιουσα ΠΟΤΕ χαλκο σε ενυδρειο το οποιο δεν ειναι καραντινα.

Αν θες να δοκιμασεις αν αυτο που λεει η εταιρια(seachem) ισχυει εποικοινωνησε μαζι τους μεσω καποιου email ωστε να στο

επιβεβαιωσουν 100% και μετα αν θες δοκιμασε το.

Προσωπικα απλα το ακουσα απο τους ιδιους και δεν το εχω δοκιμασει οποτε να σε διαβεβαιωσω οτι μετα θα μπορεις

να βαλεις κοραλια κτλ κτλ :(

Ισως να ειναι ισχυει...ισως να ειναι τρικ πωλησης! :blush::excl:

Link to comment
Share on other sites

Απο οποιοδηποτε καταστημα εχεις προσβαση.

Λογικα θα το εχουν ολα οσα εχουν προιοντα seachem.

ΣΕ ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ μου ειχε δωσει πολυ καλα αποτελεσματα.

Και το cupramine περιεχει χαλκο φιλε tsap.

Αν θες να το χρησιμοποιησεις καλυτερα να το κανεις σε καραντινα.

Αν το χρησιμοποιησεις στο ενυδρειο θα πεθανουν οχι μονο οσα ανεφερα παραπανω αλλα και μεγαλο μερος του βακτηριακου πληθυσμου σου.

Ολοι αυτοι οι θανατοι θα σου δημιουργησουν και αλλα προβληματα τα οποια ειναι πολυ πιο διαχειρισιμα σε μια καραντινα.

Επαναλαμβανω...ταπεινη αποψη...δεν θα χρησιμοποιουσα ΠΟΤΕ χαλκο σε ενυδρειο το οποιο δεν ειναι καραντινα.

Αν θες να δοκιμασεις αν αυτο που λεει η εταιρια(seachem) ισχυει εποικοινωνησε μαζι τους μεσω καποιου email ωστε να στο

επιβεβαιωσουν 100% και μετα αν θες δοκιμασε το.

Προσωπικα απλα το ακουσα απο τους ιδιους και δεν το εχω δοκιμασει οποτε να σε διαβεβαιωσω οτι μετα θα μπορεις

να βαλεις κοραλια κτλ κτλ :(

Ισως να ειναι ισχυει...ισως να ειναι τρικ πωλησης! :blush::excl:

+1

Είμαι ακριβώς της ίδια άποψης φίλε.Οποιαδήποτε δέσμευση χαλκού θα έχει καταστρεπτικές συνέπειες στο ενυδρείο σου.

Έγινε επεξεργασία - salamander
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι προσπαθώ να ανεβάσω φωτογραφία αλλά δεν ξέρω πως.

Το άρρωστο ψάρι ειναι σε καραντίνα, το ενυδρειο μου έχει :

Skimmer: Red Sea prism pro 1000lt

Pro flow 1000 JBL pump

CristalProfi e900 filter JBL

ProTemp s2000 JBL

Marine sand: gravels 15 kilos dead

5 kilos alive

Rock: 7.5 kilos dead 21 kilos alive

Χημικό φίλτρο:

Αντιφοσφωρος

Βιολογικό υλικό

Φυσικός άνθρακας

Σφουγγάρι

Όπως σας είπα βάζω herbana με κλειστό το skimmer και όλα δείχνουν σταθερά.

Τα κοράλια είμαι κάπως "μαζεμένα" και εχει αυξηθεί η άλγη ....

Πως τα βλέπετε;

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε φιλε dpachos φωτο μπορεις να ανεβασεις αν πας να κανεις ποσταρισμα με "εξελιγμενη επεξεργασια",και πατησεις το κουμπικατω απο κατω απο το attach files που λεει "επιλογη αρχειου".

Αυτο μετα θα σε βγαλει στο χωρο του υπολογιστη σου,θα επιλεξεις τη φωτο που θες και μετα πατας το "επισυναψη αρχειου".

Μπορεις βεβαια να την ανεασεις και στο photobucket η' κατι παρομοιο και να μας δωσεις το λινκ.

Θα βοηθησει πολυ την κατασταση μια φωτο :thumbup:

Στο θεμα μας,δεν εχω καταλαβει αν χρησιμοποιεις το herbtana στο κεντρικο ενυδρειο η' στην καραντινα. :blush:

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι , ευχαριστώ για την βοήθεια. Επισυνάπτω την φωτογραφία, μπορείτε να δείτε και την έξαρση αλγης. Herbatana βάζω και στα δυο ενυδρεια εδώ και 4 ημέρες όλα δείχνουν ήρεμα

post-57503-0-46252400-1385195038_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα το herbtana στην 10ημερη χρηση του μου στρεσαρε τα κοραλια αλλα δεν εχασα κανενα.

Με το που εβαλα σε λειτουργια ξανα το σκιμμερ και τον ανθρακα,συνηλθαν ολα μεσα σε μια-δυο μερες.

Αντιθετα ειχα χασει σχεδον τα μισα σαλιγκαρια μου και μια απο τις δυο γαριδες που ειχα :(

Η αλγη δεν εχει αμεση σχεση με το herbtana αλλα με το γεγονος οτι εχεις κλεισει σκιμμερ,εχεις βγαλει ανθρακα,οτι λογικα θα ταιζεις παραπανω γιανα ενισχυσεις την υγεια των ψαριων και το οτι δεν μπορεις να κανεις αλλαγη νερου(εκτος και αν συμπληρωσεις την ποσοτητα του φαρμακου που θα αφαιρεθει.

Μην σε ανησυχει η αλγη.

Αυτη τη στιγμη προεχει η υγεια του ψαριου και την αλγη θα εχεις χρονο να την αντιμετωπισεις μετα τη θεραπεια :thumbup:

Ποσες μερες χρησιμοποιεις το herbtana?

Έγινε επεξεργασία - mad23
Link to comment
Share on other sites

Τέσσερις ημέρες αλλά στο μεγάλο ενυδρειπ τα ψαρια φαίνονται οκ δεν φαίνονται να έχουν προσβληθεί. Θα πρέπει μα το συνεχίσω;

Καλού κακού τους δίνω και βιταμίνες και φαίνονται καλά.

Στην καραντίνα τα πράγματα δείχνουν δύσκολα. Το blue tang πρέπει να αγχώθηκε λόγο ενός κλασικού που καρφώθηκε στο στόμα του...

Link to comment
Share on other sites

Τέσσερις ημέρες αλλά στο μεγάλο ενυδρειπ τα ψαρια φαίνονται οκ δεν φαίνονται να έχουν προσβληθεί. Θα πρέπει μα το συνεχίσω;

Καλού κακού τους δίνω και βιταμίνες και φαίνονται καλά.

Στην καραντίνα τα πράγματα δείχνουν δύσκολα. Το blue tang πρέπει να αγχώθηκε λόγο ενός κλασικού που καρφώθηκε στο στόμα του...

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα ειχα το ειχα χρησιμοποιησει για 10 ημερες.

Τοσο νομιζω το προτεινει η εταιρια φιλε dpaschos.

Αν τα ψαρια ομως δειχνουν καλα και τα κοραλια να πεθαινουν,τοτε καλυτερα να το σταματησεις.

Αλλα αυτο θα το δεις καλυτερα εσυ.

Πολυ καλα κανεις που τους δινεις και τις βιταμινες!Βαλε και σκορδο αλλα με μετρο.

Τι καρφωθηκε στο στομα του blue tang?

Έγινε επεξεργασία - mad23
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...