Jump to content

Βιολογικό Υλικό Για Ενυδρείο?


mahites9

Recommended Posts

Χαίρεται, έχω ένα εικοσάι ενυδρείο το οποίο έχει μόνο υαλοβάμβακα και θέλω να βάλω έναν μονομάχο οπότε προφανώς θα χρειαστώ βιολογικό υλικό

 

(την έχω πάθει στο παρελθόν

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=88496&hl=)

 

είχε προταθεί το siporax. αυτό απλά το βάζω στις θήκες κάτω από τον υαλοβάμβακα(υπήρχαν και είχαν άνθρακα), σωστά?

 

κάποια διαφορά σε αυτα τα δύο?

http://www.ebay.co.uk/itm/SERA-Genuine-Siporax-Mini-270g-Excellent-Filter-Media-/310742800810?pt=UK_Pet_Supplies_Fish&hash=item4859b6d9aa

 

http://www.ebay.co.uk/itm/Sera-Siporax-Professional-500ml-Filter-Media-/321188114741?pt=UK_Pet_Supplies_Fish&hash=item4ac84db135

 

το ενυδρείο το είχα να λειτουργεί ρίχνοντας που και που φλέικς τους τελευταίους 2 μήνες που είχα μείνει χωρίς ψάρι...τώρα μαζί με αλλαγές να ρίχνω και βακτήρια σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο link είναι βιολογικό υλικό για εσωτερικά φίλτρα , ενώ το δεύτερο είναι για sump ή εξωτερικά . Σαν υλικό είναι το ίδιο και είναι εξαιρετικό .

Οι μετρήσεις σου τι λένε ;

Διαβάζοντας στα γρήγορα το θέμα σου έχω δύο παρατηρήσεις : Πρώτον ο μονομάχος θέλει χαμηλό ph ( υπάρχει και προφίλ στην κατηγορία λαβυρινθόψαρα ) και δεύτερον οι μετρήσεις με sticks δεν είναι αξιόπιστες .

Έγινε επεξεργασία - Juwell - Guppy 60
Link to comment
Share on other sites

Βαλε αυτο που ειναι στο πρωτο λινκ που ειναι και μικροτερο για να χωρεσει περισσοτερο.

Ασε κατω λιγο σφουγγαρι και απο πανω βαλε το βιολογικο υλικο.Στο φιλτρο σου το νερο μπαινει απο κατω και παει προς τα πανω.σωστα?

Link to comment
Share on other sites

σωστά, όσον αφορα τη ροή...το υλικό να το βάλω μέσα στις θήκες ή σκέτο? επίσης επειδή το σφουγάρι μου (σαν υαλοβάμβακας) έχει αρχίσει να διαλύεται, τι άλλο μπορώ να βάλω?

Link to comment
Share on other sites

αυτό να φανταστώ είναι το ίδιο, σωστά?

Link to comment
Share on other sites

τον υαλοβαμβακα καλο ειναι ν τον αλλαζεις μια φορα την εβδομαδα.....

Link to comment
Share on other sites

Κατσε,το φιλτρο σου δεν εχει καθολου σφουγγαρι?Περιεργο μου φαινεται..μπορεις να βγαλεις μια φωτο το φιλτρο σου?

Αν δεν εχει οντως σφουγγαρι,αγορασε ενα κομματι ενυδρειακο σφουγγαρι και βαλτο κατω κατω στο φιλτρο για να σου κρατα τα χοντρα και απο πανω το βιολογικο υλικο.

Και το eheim substract pro το ιδιο ειναι.

Link to comment
Share on other sites

από κάτω είναι οι θήκες που τώρα έχει άνθρακα, αλλά σκέφτομαι να τον βγάλω και να βάλω το βιολογικό υλικό και από πάνω έχει αυτό το ''σφουγγάρι''

επειδή μένω εξωτερικό, οπότε παίζει ebay, πως ψάχνουμε το ενυδρειακό σφουγγάρι αν αυτό που έχω δεν κάνει?

post-4888-0-91235500-1385977570_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που εχεις ειναι ενυδρειακο βαμβακι.Βγαλε τον ανθρακα τελειως και γεμισε τα κουτακια με βιολογικο υλικο.

Για σφουγγαρι λεω κατι σαν αυτο η αυτο.

Στο πρωτο λινκ το πρασινο η το μπλε ειναι μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

οπότε βάζω το υλικό μέσα στις θήκες, από πάνω το υπάρχων βαμβάκι και από κάτω να βάλω αυτό που μου έστειλες ή δεν χρειάζεται?

Link to comment
Share on other sites

τερμα κατω το σφουγγαρι π σ εστειλε ο rastafarian μεση βιολογικο κ πανω υαλοβαμβακα.....

Link to comment
Share on other sites

Αν καταλαβα καλα λες για 20 λιτρα ενυδρειο,,,φιλος είναι πολύ λιγα για μονομαχο,,,από 30 λ και πανω είναι καλα.

Δεν καταλαβα για τη φιλτρο μιλας ,,,,δεν μας ειπες,,,δεν αξίζει να αγορασεις υλικα για να βαλεις μεσα αφου δεν περνει σχεδόν τιποτα αυτό που εχεις από φωτο ειδα ,,εγω θα εβαζα

στην θεση σου λιγα κοματακια ελαφροπετρα,,η ακομα και λιγο σπασμένο siporax .

Ο μονομαχος θελει μαλακο νερο και μερικα φυλα καταπα μεσα στο ενυδρειο .

Link to comment
Share on other sites

Αν καταλαβα καλα λες για 20 λιτρα ενυδρειο,,,φιλος είναι πολύ λιγα για μονομαχο,,,από 30 λ και πανω είναι καλα.

Δεν καταλαβα για τη φιλτρο μιλας ,,,,δεν μας ειπες,,,δεν αξίζει να αγορασεις υλικα για να βαλεις μεσα αφου δεν περνει σχεδόν τιποτα αυτό που εχεις από φωτο ειδα ,,εγω θα εβαζα

στην θεση σου λιγα κοματακια ελαφροπετρα,,η ακομα και λιγο σπασμένο siporax .

Ο μονομαχος θελει μαλακο νερο και μερικα φυλα καταπα μεσα στο ενυδρειο .

Μια χαρα ειναι τα λιτρα για εναν μονομαχο,με τακτικες αλλαγες νερου και προσοχη στις παραμετρους θα ειναι σουπερ!

Επισης το βιολογικο υλικο που εβαλε στο λινκ χωραει στα κουτακια,ειναι πολυ μικρο.

Link to comment
Share on other sites

Ok μ αρεσεις ,,εισαι ο πρωτος που δεν θα διαφωνισω μαζι σου για τα λιτρα ,,αλλα δεν θα βαλει κανενα φυτο,,κανενα καταπα,,,δεν χωραει πολλα πολλα.

Link to comment
Share on other sites

Ok μ αρεσεις ,,εισαι ο πρωτος που δεν θα διαφωνισω μαζι σου για τα λιτρα ,,αλλα δεν θα βαλει κανενα φυτο,,κανενα καταπα,,,δεν χωραει πολλα πολλα.

Μια χαρα θα χωρεσει και μερικα ευκολα φυτακια.Εχω κρατησει μονομαχο σε 15 λιτρα για 4 χρονια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...