Jump to content

rio 400


rockxk

Recommended Posts

γεια σας, μετα απο πολυ καιρο

εχω μαζεψει καποια χρηματα και λεω να κανω καμια προσθαφαιρεση στο ενυδρειο.

-οπως βλεπετε η πετρα στα δεξια απλα καθεται.η αλλη στηριζει το ξυλο και οταν δοκιμασα να τη βγαλω το ξυλο ''πηγε'' προς την επιφανεια

ετσι σκεφτομαι να βγαλω τη πετρα που καθεται ή να την ενωσω καπως ορθια με την αλλη.

-στη θεση της να βαλω ειτε κανα δυο καρυδες ειτε τις αλλες τις πετρες που ειναι σαν μαρμαρο αλλαλ λεπτες και μαυρες αφου τις κολλησω.

να βαλω μπολικες ετσι ωστε να φθανουν μεχρι το υψος του καπακιου.

τι λετε?

-θελω να βαλω και κανενα αλλο φυτο μαλλον κανα κοκκινωπο.γινεται με τις δυο λαμπες που εχω?τι αλλο θα χρειαστω?υποψιν co2 δεν εχω καν.

-το(α) φυτο(α) που εχω δεσει με πετονια στα ξυλα ουτε καν εχουν μεγαλωσει αλλα και ουτε ''δεσει'' πανω στα ξυλα.γιατι?

θελω να καλυψω ενα μερος των ξυλων.υπαρχει κανας κισσος γλυκου νερου?να ειναι και κοκκινωπος!!!

-αξιζει συμφωνα με τα ψαρια που εχω να αγορασω γρασιδι-γκαζον?ποιο να παρω?

-συμφωνα με τα ψαρια και τα λιτρα που εχω μπορω να βαλω γαριδες και ποσες?ποιες να παρω?

ακουει

Link to comment
Share on other sites

-οπως βλεπετε η πετρα στα δεξια απλα καθεται.η αλλη στηριζει το ξυλο και οταν δοκιμασα να τη βγαλω το ξυλο ''πηγε'' προς την επιφανεια

ετσι σκεφτομαι να βγαλω τη πετρα που καθεται ή να την ενωσω καπως ορθια με την αλλη.

-στη θεση της να βαλω ειτε κανα δυο καρυδες ειτε τις αλλες τις πετρες που ειναι σαν μαρμαρο αλλαλ λεπτες και μαυρες αφου τις κολλησω.

να βαλω μπολικες ετσι ωστε να φθανουν μεχρι το υψος του καπακιου.

τι λετε?

Το κεφάλαιο διακόσμηση είναι κυρίως θέμα γούστου.

Από εκεί και πέρα σίγουρα η ομοιομορφία αναδεικνύει περισσότερο ένα ενυδρείο.

Όσα ξύλα ή πέτρες και να βάλεις, ότι μέγεθος και σχήμα να έχουν, θα πετύχεις το καλύτερο αποτέλεσμα αν είναι όλα ίδια μεταξύ τους! :blink:

-θελω να βαλω και κανενα αλλο φυτο μαλλον κανα κοκκινωπο.γινεται με τις δυο λαμπες που εχω?τι αλλο θα χρειαστω?υποψιν co2 δεν εχω καν.

-το(α) φυτο(α) που εχω δεσει με πετονια στα ξυλα ουτε καν εχουν μεγαλωσει αλλα και ουτε ''δεσει'' πανω στα ξυλα.γιατι?

θελω να καλυψω ενα μερος των ξυλων.υπαρχει κανας κισσος γλυκου νερου?να ειναι και κοκκινωπος!!!

-αξιζει συμφωνα με τα ψαρια που εχω να αγορασω γρασιδι-γκαζον?ποιο να παρω??

Από κόκκινα φυτά, ίσως από τα πιο εύκολα είναι το Alternanthera reineckii 'Pink'(roseafolia).

Αν το φυτό σου είναι το Microsorum pteropus 'Windelοv' που είχες αναφέρει παλαιότερα, είναι αργής ανάπτυξης και επίσης πιθανόν να μη βρίσκει αρκετά θρεπτικά συστατικά στο νερό του ενυδρείου σου για να αναπτυχθεί.

Κισσός όχι, αλλά μπορείς να βάλεις είτε java moss, είτε christmas moss.

Για γρασίδι, το πιο εύκολο είναι το echinodorus tenellus χωρίς όμως να είναι σίγουρη η επιτυχημένη ανάπτυξή του...

Ανακλαστήρες στις λάμπες έχεις...? :lmao:

-συμφωνα με τα ψαρια και τα λιτρα που εχω μπορω να βαλω γαριδες και ποσες?ποιες να παρω?
Γαρίδες μπορείς να βάλεις όσες θέλεις. :bowdown:
ακουει
:thumbup:
Link to comment
Share on other sites

ok θα βγαλω το αργο φυτο αλλα ποιο να παρω για ''κολλημα'' στο κορμο?

επισης ειχα παρει το πινκ αλλα ολο μου ξεραινοταν.θα κανω αλλη μια προσπαθεια παντος

οσο αφορα γρασιδι ποσο πρεπει να παρω?

διοτι πρεπει να ειχα παρει αλλα το ειχα απλωσει και ετσι ξεραθηκε και χαλασε.οποτε πιθανον να πρεπει να παρω 5-6 και να φυτευτουν κολλυτα...

γαριδες θα παρω καμια 10αρια αμανο.

*.ασχετο.υπαρχει σε γλυκο νερο η φονικη γαριδα? (μαντις?)

Link to comment
Share on other sites

ok θα βγαλω το αργο φυτο αλλα ποιο να παρω για ''κολλημα'' στο κορμο?

επισης ειχα παρει το πινκ αλλα ολο μου ξεραινοταν.θα κανω αλλη μια προσπαθεια παντος

οσο αφορα γρασιδι ποσο πρεπει να παρω?

διοτι πρεπει να ειχα παρει αλλα το ειχα απλωσει και ετσι ξεραθηκε και χαλασε.οποτε πιθανον να πρεπει να παρω 5-6 και να φυτευτουν κολλυτα...

γαριδες θα παρω καμια 10αρια αμανο.

*.ασχετο.υπαρχει σε γλυκο νερο η φονικη γαριδα? (μαντις?)

Θα έλεγα να δέσεις καλύτερα τις ρίζες του microsorum πάνω στο ξύλο και να του δώσεις άλλη μια ευκαιρία. :thumbup:

Για αρκέτα εύκολο κόκκινο φυτό δίνει και τον Echinodorus 'Rubin', δεν έχω εμπειρία αλλά και σαν εχινόδορος που είναι πιθανόν να σου πιάσει! :lmao:

Γρασίδι καλύτερα μη βάλεις ακόμα, περίμενε να δεις πως θα πάνε τα υπόλοιπα και βλέπεις! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Παντως τετοιο εμνυδρειο με τετοιες διαστασεις μπορεις με λιγη φαντασια να γινει τελειο,απο πλευρας ψαριων :thumbup: αλλα κ ωυτων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...