Jump to content

Πρόβλημα Στο Μάτι Red Cap Oranda


Recommended Posts

Πέρα από την αεραντλία , νομίζω ότι θα πρέπει να έχουμε και ένα φαρμακείο για τα ψάρια . Έχω δύο ήδη και σκοπεύω να αγοράσω και άλλα , απλά να υπάρχουν και να είναι stand by .

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 111
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

αεραντλία έχω στο κανονικό ενυδρείο. εννοείτε την μπουρμπουληθριέρα έτσι; δεν είναι και τόσο απαραίτητη για το άλλο ψάρι που θα παραμείνει στο ενυδρείο, τη βάζω στο 'νοσοκομείο' για λίγο.

Μισή ώρα είπατε να μείνει μέσα; μήπως του πέσει βαρύ το φάρμακο.

Φοβάμαι όταν γυρίσω από τη δουλειά να το κοιτάξω μη του κρέμεται το μάτι :( ιουυυυ.

Link to comment
Share on other sites

μπουρμπουληθριέρα :thumbup: Αλλά μπορεί να αποφευχθεί η χρήση της με καλή ανατάραξη επιφανείας ή με την χρήση - προσθήκη φυτών στο ενυδρείο . Όσο για το άλλο που λές , δεν νομίζω . Μην αγχώνεσαι :)

Όσον αφορά το φάρμακο , ακολούθησε τις οδηγίες που σου έδωσαν . Είναι φάρμακα για ψάρια οπότε δεν νομίζω να πέσει βαρύ :)

Έγινε επεξεργασία - Juwell - Guppy 60
Link to comment
Share on other sites

ε αμα το βλεπες πως ήταν χτες και σήμερα...χτες είχε γεμίσει σαν αίμα...σήμερα το βλεπα ψιλομαύρο. Δεν γυρνούσε και το ψάρι από εκείνο το μάτι για να το φωτογραφίσω.

Φοβάμαι όταν γυρίσω τι θα αντικρίσω. Αμα ακούσετε τσιρίδες από νέα σμύρνη, εγώ θα μαι που θα χω ένα ψάρι & 1 μάτι στο χέρι.

Link to comment
Share on other sites

εντωμεταξύ περιττό να πω ότι το ενυδρείο που παρουσιάζω στο καλωσόρισμα δεν είναι αυτό για το οποίο μιλάμε εδώ...

Link to comment
Share on other sites

ε αμα το βλεπες πως ήταν χτες και σήμερα...χτες είχε γεμίσει σαν αίμα...σήμερα το βλεπα ψιλομαύρο. Δεν γυρνούσε και το ψάρι από εκείνο το μάτι για να το φωτογραφίσω.

Φοβάμαι όταν γυρίσω τι θα αντικρίσω. Αμα ακούσετε τσιρίδες από νέα σμύρνη, εγώ θα μαι που θα χω ένα ψάρι & 1 μάτι στο χέρι.

Μπά , όσο και να τσιρίξεις παρότι είσαι κοντά χαμπάρι δεν θα πάρω , χαχαχαχαχαχα . Σοβαρά τώρα , μην ανυσηχείς :)

Link to comment
Share on other sites

εντωμεταξύ περιττό να πω ότι το ενυδρείο που παρουσιάζω στο καλωσόρισμα δεν είναι αυτό για το οποίο μιλάμε εδώ...

Τότε κάνε σωστή παρουσίαση του σωστού ενυδρείου , μη μας μπερδεύεις :P

Link to comment
Share on other sites

Σωστή παρουσίαση-αλλά του άλλου μου ενυδρείου, που είναι στημένο 2 χρόνια τώρα.

Δεν παρουσιάζω αυτό, γιατί μετά από καθημερινή ενασχόληση μαζί του τις τελευταίες 3 βδομάδες, με έχει ξενερώσει! ΧΑΧΑΧ! άμα δε δω τα ψάρια και τα δύο να είναι καλά και ευτυχισμένα, δεν το ποστάρω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Περαστικά στον ψαρη σου, αναμένουμε νέα...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μόλις γύρισα σπίτι.

Το μάτι είναι σε περίεργη κατάσταση.

Ή έχει 'σπάσει' η φουσκάλα και ετοιμάζεται να φύγει και να καθαρίσει

ή έχει καταστραφεί το μάτι.

Προσπάθησα να βγάλω φωτογραφίες, δεν ξέρω τι φαίνεται.

post-56857-0-06012600-1386869538_thumb.jpg

post-56857-0-63337700-1386869543_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου φαίνεται σαν να έχει σπάσει η φουσκάλα . Τόση ώρα από την δουλειά μας μιλούσες εδώ ; Έχεις δίκτυο εκεί ; Πςςςς , πόσο μπροστά είσαι . :poster_spam: Το ξέρω :P

Link to comment
Share on other sites

(ναι από τη δουλειά :) ανάλογα τι δουλειά κάνει ο καθένας ;) )

και μένα σα να σπασε η φουσκάλα μου φαίνεται.

Να το κάνω μπάνιο παρόλαυτα;

Και τι δοσολογία βάζω; είναι ένα 10λιτρο πλαστικό ενυδρειάκι που χω πάρει για νοσοκομείο.

Έγινε επεξεργασία - araXne
Link to comment
Share on other sites

(ναι από τη δουλειά :) ανάλογα τι δουλειά κάνει ο καθένας ;) )

και μένα σα να σπασε η φουσκάλα μου φαίνεται.

Να το κάνω μπάνιο παρόλαυτα;

Και τι δοσολογία βάζω; είναι ένα 10λιτρο πλαστικό ενυδρειάκι που χω πάρει για νοσοκομείο.

Γραφική δουλειά δηλαδή :P . Καλά και εγώ γραφιάς έχω γίνει με τα οικονομικά που μου έχει φορτώσει ο διευθυντής μου . Είμαι η επόμενη μεταγραφή του Στουρνάρα , χαχαχαχα . Το the point , δεν νομίζω να το επηρεάσει αυτό , αλλά καλύτερα ας απαντήσει κάποιος άλλος για να μην πώ κάτι λάθος .

Link to comment
Share on other sites

δε νομίζεις να το επηρρεάσει θετικά ή αρνητικά;

Να το κάνω ή να μη το κάνω; μουμπλε μουμπλε..

Link to comment
Share on other sites

Το μπάνιο να το κάνεις , αν και μάλλον το μάτι θα το χάσουμε .

Link to comment
Share on other sites

Εγώ νομίζω ότι έχεις χάσει ήδη δύο μέρες, γιατί θέλεις επιπλέον επιβεβαίωση; Ο Σταμάτης που είναι έμπειρος σου πρότεινε να του κάνεις μπάνιο, εγώ στη θέση σου θα τον άκουγα αμέσως. Είναι κρίμα να χάσεις άλλη μια μέρα χωρίς να κάνεις κάτι. :umm:

Link to comment
Share on other sites

ωραία τι αναλογία ρίχνω;

σε 8 λίτρα ας πούμε αν του βάλω (νερό από το ενυδρείο που βρίσκεται ήδη να βάλω ;) πόσο φάρμακο;

Η αναλογία που γράφει στο μπουκάλι είναι: 37.6λ -->2.5ml

Και το αφήνω μισή ώρα;

Έγινε επεξεργασία - araXne
Link to comment
Share on other sites

Αν κάνεις την εξίσωση βγαίνει 0,5 μλ για 8 λίτρα, ο Σταμάτης σου είπε να βάλεις διπλή δόση.

Κάνε κι εσύ έναν υπολογισμό, μην έχω κάνει κανένα λάθος.

Το νερό που βάζουμε είναι από το ενυδρείο μας, στο έγραψα και σε προηγούμενο ποστ.

Μην ξεχάσεις να ετοιμάσεις 8 λίτρα νερό για αναπλήρωση, το νερό με το φάρμακο το πετάς μετά!

Καλή επιτυχία και καλή ανάρρωση στο ψαράκι σου!

Link to comment
Share on other sites

Δεν σου είπε αναλογία ο Σταμάτης ; Αν όχι εγώ θα χρησιμοποιούσα την μέθοδο των τριών για να βρώ πόσο :)

Link to comment
Share on other sites

κάνει μπάνιο ως παρα είκοσι :) με τη μπουρμπουληθριέρα μέσα.

Μόλις ανακάλυψα ότι μισο-σάπισε ένα φυτό (σα ψηλό γρασίδι)....δν ξέρω αν παίζει ρόλο στην όλη κατάσταση (το βγαλα)

Link to comment
Share on other sites

Τα φυτά δεν επηρεάζουν τα φάρμακα , το αντίθετο ισχύει με το omnipur . Δύναται να βλάψει φυτά με μαλακό φύλλωμα :)

Link to comment
Share on other sites

τώρα γυρισα. χάλια το βλέπω το μάτι. ένα βήμα πριν του φύγει...

κάτσε να κάτσω λίγο και θα του κάνω το μπάνιο του.

πόσες μέρες να το κάνω; 3?

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι πολύ για το ψαράκι σου... Όσες μέρες σου είπαν το κάνεις. Καλό θα είναι να βγάζεις φωτογραφίες και να ανεβάζεις για να δούνε και οι πιο έμπειροι πως τα πάει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...