Jump to content

Πρόβλημα Στο Μάτι Red Cap Oranda


Recommended Posts

Δυσκολη ερώτηση. Λογικά κάποιος ιχθυοπαθολόγος με εξειδίκευση στα διακοσμητικά ψάρια και με εμπειρία στο χόμπι μας. Αλλα η βλακεία είναι οτι δεν ξἐρω κανέναν τέτοιο :D

Δύσκολη ερώτηση λοιπόν σε δύσκολα θέματα , έξοδα σε φάρμακα , αρνητικά αποτελέσματα στο τέλος αλλά και απογοήτευση - στεναχώρια στους κατόχους .

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 111
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ο γνωστός σου ανέφερε οτι έχεις άνθρακα μέσα στο φίλτρο. Αν ισχύει κάτι τέτοιο, τότε οι περισσότερες θεραπείες που έκανες πήγαν στράφι, ο άνθρακας απορροφά πολλές δραστικές ουσίες φαρμἀκων.

Κρίμα το ψαράκι, νιώθω άσχημα που δεν φρόντισα και εγώ να ασχοληθώ απο πιο πριν. Τιγκαρες στα φάρμακα το ενυδρείο, δεν είναι δικό σου λάθος , αλλά οι διαφορετικές διαγνώσεις που έκανε ο καθένας. Η πολυγνωμία στο θέμα των ασθενειών δυστυχώς πολλές φορές αποβαίνει μοιραία.

ΛΟΙΠΌΝ, επαναλαμβάνω ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ, γιατί αρχίζω και γίνομαι έξαλλη.

έκατσα και συμπληρωσα ΟΛΟΚΛΗΡΗ φόρμα λέγοντας το τι έχω.

ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΝΘΡΑΚΑ. ΕΧΕΙ ΒΙΟΛΟΓΙΚΟ ΥΛΙΚΟ ΚΑΙ ΣΦΟΥΓΓΑΡΙ.

Ο 'γνωστός μου' είναι γνωστός μου όσο είστε και εσείς. Δεν τον γνωρίζω προσωπικά, δεν μπορεί να ΞΕΡΕΙ παραπάνω από εμένα για το τι σκατά έχει το ενυδρείο μου.

Γιατί δεν βασίζεστε στη δική μου πληροφόρηση, μπορώ να καταλάβω;

Γιατί θεωρήθηκε ένας άσχετος με αυτόν που άνοιξε το θέμα (δηλαδή εμένα) πιο ειδήμων όσον αφορά το τι έχει το ενυδρείο μου;;;;;;

Έγινε επεξεργασία - araXne
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αν ενοχλήθηκες, είδα κάτι και οφειλα να το επισημάνω. Γι αυτό φυσικά έγραψα 'αν ισχύει'. Δεν το έδεσα κόμπο, αλλά οφειλα να το πω στην περίπτωση που όντως είχες άνθρακα μέσα.

Link to comment
Share on other sites

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Μάτι με πρόβλημα-που ή πάει να καθαρίζει ή να βγει. εμφάνιση 'Κουκουνάρι' (μάλλον dropsy)

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα: 30

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): HL-BT200 (σφουγκάρι & JBL biomec μπίλιες από το άλλο μου ενυδρείο)

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): 2 μήνες σε αυτή τη μορφή

- Ψάρια (είδη και αριθμός): 2 red cap orandas

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ): 1 φορά τη μέρα τάισμα, 1 φορά τη βδομάδα αλλαγή νερού με TETRA aqua safe

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

(χτεσινές μετρήσεις, πριν τις σημερινές αλλαγές)

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία): <0.05

- ΝΟ2 (νιτρώδη): 0,1mg/l

- ΝΟ3 (νιτρικά):1mg/l

- Θερμοκρασία: 25

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ: JBL

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού: red cap oranda

- Ιστορικό Ψαριού: 2 μηνών

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ): διάφανα περιττώματα, ΠΟΛΥ φαγανό, πρόβλημα στο μάτι (έβγαλε διάφανη φουσκάλα και τώρα αφού μάτωσε, έχει ανοίξει και ίσως καθαρίζει ή φευγει το μάτι, δε μπορώ να διακρίνω). Επίσης από σήμερα το πρωί πρήξιμο και εμφάνιση κουκουναριού.

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου: -

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε: Furan x 4 μέρες, esha 2000 x 7 μέρες, μπάνιο σε myxazin x 4 μέρες και τώρα πάλι esha (για dropsy που διέγνωσα)

-Χρόνος Χρήσης: όλα όπως έγραφαν οι οδηγίες. το μπάνιο με διπλή δοσολογία φαρμάκου

-το κάθε φάρμακο το αφαιρούσα με άνθρακα, περιμένοντας να περάσουν 1-2 μέρες ενδιαμέσως να φύγει το φάρμακο , να δω εξέλιξη, πετούσα τον άνθρακα και δοκίμαζα την άλλη θεραπεία.

Ορίστε και η φόρμα.

Τέλοσπάντων, πέραν του να πετάξω ΟΛΑ τα πράγματα που έχω (φίλτρα, τεστ κλπ) και ότι τα ψάρια θα ψοφήσουν ούτως ή άλλως γιατί τα χω κάψει, έχει κάποιος κάτι να προσθέσει που ενδεχομένως να βοηθήσει;

disclaimer:

Αν μπει τώρα κάποιος άλλος και αρχίσει να λέει ότι δεν είχα ψάρια, δεν είχα μπουρμπουλήθρες ή βότσαλα μέσα, να ξέρετε ότι ισχύουν τα παραπάνω που αναφέρω εγω και όχι ότι ισχυριστεί ο εκάστοτε επισκέπτης.

Έγινε επεξεργασία - araXne
Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι πραγματικά για τα ψαράκια. Έχει τύχει και σε μένα και καταλαβαίνω. Κανείς εδω όμως δεν έχει 1000% επιτυχία όπως και κανένας πραγματικός γιατρός δεν έχει 100% επιτυχία. Παρόλαυτά υπάρχουν εδώ μέλη με εμπειρία που προσπαθούν να μας βοηθήσουν, πολλές φορές με επιτυχία. Κάποιες φορές δεν θα τα καταφέρουν, ας μην ζητάμε όμως ευθύνες στο κάτω κάτω εμείς αποφασίζουμε τι θα κάνουμε τελικά. Εύχομαι το δεύτερο ψαράκι να πάει καλύτερα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι πραγματικά για τα ψαράκια. Έχει τύχει και σε μένα και καταλαβαίνω. Κανείς εδω όμως δεν έχει 1000% επιτυχία όπως και κανένας πραγματικός γιατρός δεν έχει 100% επιτυχία. Παρόλαυτά υπάρχουν εδώ μέλη με εμπειρία που προσπαθούν να μας βοηθήσουν, πολλές φορές με επιτυχία. Κάποιες φορές δεν θα τα καταφέρουν, ας μην ζητάμε όμως ευθύνες στο κάτω κάτω εμείς αποφασίζουμε τι θα κάνουμε τελικά. Εύχομαι το δεύτερο ψαράκι να πάει καλύτερα.

Ευθύνες ζήτησα από τον εαυτό μου και μόνο ! Αλλά αυτό είναι άλλο θέμα .

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα , εσύ αυτό πώς το συμπέρανες ; Ρωτώ για να μάθω και εγώ .

Γιατρέ θα μας δώσεις μια απάντηση επιστημονικά βασισμένη με στοιχεία ή τσάμπα καίει η λάμπα ;

To dropsy ουσιαστικα δεν ειναι αρρωστια αλλα εσωτερικη βακτηριακη μολυνση που χτυπαει κυριως στα νεφρα.Λογω της μολυνσης τα νεφρα δεν λειτουργουν σωστα με αποτελεσμα να γινεται κατακρατηση υγρων.Ετσι το ψαρι παρουσιαζει πρηξιμο και εμφανιση σαν κουκουναρι.http://www.tutorvista.com/content/biology/biology-iv/excretion/role-kidney-osmoregulation.php.Διαταρασεται η οσμωτικη λειτουργια του ψαριου.To πρηξιμο δεν ειναι η ασθενεια αλλα ενα συμπτωμα οργανικης δυσλειτουργιας.

Damage to the kidneys through bacterial infection or other means is often deadly as these organs extract the large amounts of water which continually diffuse into the fish's body. Fish with ascites or bloat are often suffering from kidney damage which is, unfortunately, irreversible.

http://www.angelsplus.com/ArticleOsmosis.htm

Κυριος λογος εμφανισης της μολυνσης ειναι οι κακες συνθηκες νερου στο ενυδρειο,οι ελλιπεις αλλαγες νερου και καποιες φορες η αποτομη και μεγαλη πτωση της θερμοκρασιας,πραγμα που δεν πολυισχυει στην περιπτωση αυτη γιατι μιλαμε για ψαρια κρυου νερου αλλα δεν αποκλειεται κιολας.

Υπαρχει και ενα ποσοστο εμφανισης της ασθενειας λογω καρκινωματων σε αλλα οργανα,υπερκαταναλωση πρωτεινης,εσωτερικα παρασιτα και κακης διατροφης.

Τα βακτηρια-παρασιτα που προκαλουν το dropsy,και αλλες ασθενειες,υπαρχουν σε καθε ενυδρειο.Δυσκολα ομως θα προσβαλουν υγειη ψαρια με ισχυρο ανοσοποιητικο.Αντιθετα ψαρια που δεν ζουν σε ιδανικες συνθηκες νερου,εκτεθιμενα σε τοξικες ουσιες λογω μη ολοκληρωσης του κυκλου του αζωτου ειναι ευκολο να χτυπηθουν απο τετοια παρασιτα-βακτηρια με δυσαρεστα,πολλες φορες,αποτελεσματα.

Αποψη μου ειναι οτι λογω απουσιας βιολογικης φιλτρανσης,παρα μονο μηχανικης,το ενυδρειο ξεκινησε να στρωνεται με τα ψαρια μεσα.πιστευω οτι ολοι καταλαβαινουν τι σημαινει αυτο.

Με μια προχειρη αναζητηση στο φορουμ βρηκα αυτο το θεμα http://www.aquazone.gr/forums/topic/77020-snnuooi-noouoeani-iueeii-dropsy/page-2?hl=βλεπει κανεις τις ομοιοτητες με την περιπτωση που συζηταμε?

Οποτε αγαπητε Βαγγελη η Juwell Guppy,η απαντηση που ψαχνεις(και το ονομα σου) ηρθε μεσα απο το ιδιο το φορουμ με μια απλη αναζητηση.Εγω προσπαθησα να στο τεκμηριωσω οσο μπορουσα.Καποια μερα που θα εχω πιο πολυ χρονο θα το αναπτυξω καλυτερα.

375714c1-c3d8-484d-9c0a-d92754b40fa4_zps

Έγινε επεξεργασία - Dimitris77
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες Δημήτρη αλλά στην δική μου περίπτωση ( αυτό θα πώ και δεν θα χαλάσω άλλο το θέμα ) το στρώσιμο έγινε με τροφή ( σε απόχη ) και χρήση του special blend της microbe lift . Επίσης το φίλτρο μου με ισχύ 700 λίτρα / ώρα ( sera fil 120 ) ήταν γεμάτο με sera siporax mini .

Δηλαδή από ότι λές αυτά τα βακτήρια - παράσιτα υπάρχουν πάντα σε ένα ενυδρείο αλλά είναι ανενεργά . Πώς μπορούμε να τα αποφύγουμε αυτά ;

Επίσης να πώ ότι γνωρίζοντας ότι είναι αρκετά ρυπογόνα , κάθε έβδομη μέρα έκανα αλλαγή νερού .

Έγινε επεξεργασία - Juwell - Guppy 60
Link to comment
Share on other sites

To dropsy ουσιαστικα δεν ειναι αρρωστια αλλα εσωτερικη βακτηριακη μολυνση που χτυπαει κυριως στα νεφρα.Λογω της μολυνσης τα νεφρα δεν λειτουργουν σωστα με αποτελεσμα να γινεται κατακρατηση υγρων.Ετσι το ψαρι παρουσιαζει πρηξιμο και εμφανιση σαν κουκουναρι.http://www.tutorvista.com/content/biology/biology-iv/excretion/role-kidney-osmoregulation.php.Διαταρασεται η οσμωτικη λειτουργια του ψαριου.To πρηξιμο δεν ειναι η ασθενεια αλλα ενα συμπτωμα οργανικης δυσλειτουργιας.

http://www.angelsplus.com/ArticleOsmosis.htm

Κυριος λογος εμφανισης της μολυνσης ειναι οι κακες συνθηκες νερου στο ενυδρειο,οι ελλιπεις αλλαγες νερου και καποιες φορες η αποτομη και μεγαλη πτωση της θερμοκρασιας,πραγμα που δεν πολυισχυει στην περιπτωση αυτη γιατι μιλαμε για ψαρια κρυου νερου αλλα δεν αποκλειεται κιολας.

Υπαρχει και ενα ποσοστο εμφανισης της ασθενειας λογω καρκινωματων σε αλλα οργανα,υπερκαταναλωση πρωτεινης,εσωτερικα παρασιτα και κακης διατροφης.

Τα βακτηρια-παρασιτα που προκαλουν το dropsy,και αλλες ασθενειες,υπαρχουν σε καθε ενυδρειο.Δυσκολα ομως θα προσβαλουν υγειη ψαρια με ισχυρο ανοσοποιητικο.Αντιθετα ψαρια που δεν ζουν σε ιδανικες συνθηκες νερου,εκτεθιμενα σε τοξικες ουσιες λογω μη ολοκληρωσης του κυκλου του αζωτου ειναι ευκολο να χτυπηθουν απο τετοια παρασιτα-βακτηρια με δυσαρεστα,πολλες φορες,αποτελεσματα.

Αποψη μου ειναι οτι λογω απουσιας βιολογικης φιλτρανσης,παρα μονο μηχανικης,το ενυδρειο ξεκινησε να στρωνεται με τα ψαρια μεσα.πιστευω οτι ολοι καταλαβαινουν τι σημαινει αυτο.

Με μια προχειρη αναζητηση στο φορουμ βρηκα αυτο το θεμα http://www.aquazone.gr/forums/topic/77020-snnuooi-noouoeani-iueeii-dropsy/page-2?hl=βλεπει κανεις τις ομοιοτητες με την περιπτωση που συζηταμε?

Οποτε αγαπητε Βαγγελη η Juwell Guppy,η απαντηση που ψαχνεις(και το ονομα σου) ηρθε μεσα απο το ιδιο το φορουμ με μια απλη αναζητηση.Εγω προσπαθησα να στο τεκμηριωσω οσο μπορουσα.Καποια μερα που θα εχω πιο πολυ χρονο θα το αναπτυξω καλυτερα.

375714c1-c3d8-484d-9c0a-d92754b40fa4_zps

Πολύ καλή η απάντηση σου!

Link to comment
Share on other sites

Ισως μονο με χρηση Α/Ο που η μεμβρανη κραταει τα παντα σε ποσοστο 99% αλλα και παλι παραμενει το 1%.Ουσιαστικα δεν μπορουμε να τα αποφυγουμε,αρα το μονο που μενει να κανουμε ειναι να ειμαστε τυπικοι στις εβδομαδιεες ρουτινες μας και πριν στησουμε ενα ενυδρειο το οποιο θα φιλοξενησει ζωες θα πρεπει να διαβασουμε πολυ ολες τις πληροφοριες που υπαρχουν στο ιντερνετ για το στρωσιμο του φιλτρου,το οποιο ειναι η καρδια του ενυδρειου μα

Link to comment
Share on other sites

Ισως μονο με χρηση Α/Ο που η μεμβρανη κραταει τα παντα σε ποσοστο 99% αλλα και παλι παραμενει το 1%.Ουσιαστικα δεν μπορουμε να τα αποφυγουμε,αρα το μονο που μενει να κανουμε ειναι να ειμαστε τυπικοι στις εβδομαδιεες ρουτινες μας και πριν στησουμε ενα ενυδρειο το οποιο θα φιλοξενησει ζωες θα πρεπει να διαβασουμε πολυ ολες τις πληροφοριες που υπαρχουν στο ιντερνετ για το στρωσιμο του φιλτρου,το οποιο ειναι η καρδια του ενυδρειου μα

Συμφωνώ ότι το φίλτρο είναι το Α και το Ω . Καθώς και ο τρόπος στρωσίματος , για μένα με την χρήση τροφής ο καλύτερος .

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω κατι αλλο να προσθεσω επι του θεματος,καθε ασθενια εχει μια αιτια.Δεν εκδηλωνεται στην τυχη.Αυτο πρεπει να εντοπισει οποιος ειναι αμεσα ενδιαφερομενος.Για να αντιμετωπισουμε μια ασθενια πρεπει να βρουμε τι την προκαλεσε και να το εξαλειψουμε.

Ευχαριστω το φορουμ σας για την φιλοξενια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...