Jump to content

Αφαλάτωση


Recommended Posts

Kalhspera sto foroum! sory gia ta greekglish alla to laptop mou ta epaikse kai to esteila gia ftiaximo kai oi anegkefaloi moy evalan ta windows 7 english version kai den exei ellhnika! gi auto kai eimai ektos edw kai kati evdomades alla an to steilw pali 8a kanoun poso kairo na mou to steiloun.... tespa epi tou 8ematos! exei enas gnwstos mou me plunthrio autokinhtwn monada afalatwshs... phra ena mpoukalaki shmera kai to metrhsa kai kati den einai swsto.... to ph einai 6.8-7 , mhden nitrika kai nitrwdh alla an8rakikh sklhrothta 20 kai genikh sklhrothta 22 einai fysiolofiko auto? me ph 7 na exei toso ypshles sklhrothtes??

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε στον πίνακα ελεγχου, στο θεματικό ώρα, πάτα πάνω γλώσσα και περιοχή (πιθανόν στα αγγλικά να είναι hour,region & languages ή κατι παρόμοιο) και θα σου βγάλει κάποια άλλα θεματικά ένα απο τα οποία είναι το region & language. Πατάς αυτό, και στο πρώτο tab πάνω πάνω μπορείς να επιλέξεις την γλώσσα.

Link to comment
Share on other sites

με ποιον τροπο γινεται η αφαλατωση?

Ο πλεον συνηθες ειναι η ΑΟ και οι μετρησεις δεν ειναι λογικες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω σε ποια μορφή βλέπεις το control panel όμως.

Με τη σειρά όπως στα έχω βάλει. Στο τέλος πατας add , εμφανίζεται η λίστα με τις γλώσσες , επιλέγεις Ελληνικά , οκ , οκ και είσαι έτοιμος.

post-47796-0-33040800-1386982225_thumb.jpg

post-47796-0-62336000-1386982233_thumb.jpg

post-47796-0-88558000-1386982238_thumb.jpg

post-47796-0-97821500-1386982245_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Χιλια ευχαριστω παιδες με φτιαξατε!!! Εν τω μεταξυ οταν τους πηρα τηλ και τους το ειπα μου ελεγαν οτι κατι λαθος θα εγινε με τα cd και κατι μπαρουφες τετοιες και να τους το στειλω παλι χωρις καμια χρεωση να μου περασουν τα ελληνικα λες και δεν το ανοιξαν να το λειτουργησουν να δουν οτι ειναι english..... τεσπα! Στο θεμα μας.... η αφαλατωση γινεται με μια ρυτινη την ειδα την εγκατασταση! Ειναι μια μεγαλη μπουκαλα οπως ειναι του οξυγονου η οποια εχει μεσα την ρυτινη, περναει το νερο μεσα απο αυτη αφου περασει πρωτα απο καποια προφιλτρα φευγει μετα απο εκει περναει μεσα απο μια αλλη μπουκαλα πολυ μικρη οπως μια σωληνα φ75 η οποια εγραφε απεξω uv κατι δεν το θυμαμαι ακριβως και καταληγει στην καταναλωση! Ολα καλα και ωραια αλλα οι μετρησεις δεν ειναι ωραιες......

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι τα εχεις μπερδεψει. ΜΕτεφερε σωστα τις πληροφοριες.

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι τα εχεις μπερδεψει. ΜΕτεφερε σωστα τις πληροφοριες.

Τι εννοεις? αν εννοεις για την εγκατασταση ειναι ετσι οπως την περιγραφω...... τον ρωτησα μηως ειναι α/ο και μου ειπε οχι γιατι ηθελε τα διπλα λεφτα......και κανει μονο αφαλατωση με την ρυτινη που εχει μεσα εκεινη η μπουκαλα και το αλλο ειναι ακτινοβολια uv η οποια σκοτωνει ιους βακτηρια και τετοια...... το νερο το εχει και για χρηση στο σπιτι αλλα και στο πλυντηριο το εχει πληρωσει 3800 και επειδη και ηπια νερο απο εκει αλλα και επλυνα τα χερια μου οι παρατηρησεις ειναι οι εξης.... οταν πινεις καταλαβαινεις μια πιο απαλη υφη απο οτι το κλασικο... αλλα και οταν επλυνα τα χερια μου νομιζα οτι το σαπουνι ειναι ακομα επανω αφου τα ξεπλενα ποση ωρα και η αισθηση δεν εφευγε και μου μου ειπε ο ανθρωπος οτι ειναι ετσι λογω της αφαλατωσης!

Link to comment
Share on other sites

βρε αδερφε τι αφαλατωση λες. Νερο απο τη θαλασσα χρησιμοποιει ο γνωστος σου?

Αποσκληρυντη εχει με ρητινες.

Οι ρητινες ειναι ιοντοανταλλακτικες και συνηθως αντικαθιστουν τα ιοντα Ca και Mg με Na.

Αρα λοιπον αν μετρησεις σωστα το επεξεργασμενο νερο ειναι σιγουρο οτι θα δεις ναι μεν ανεβασμενα TDS αλλα μηδενικη ή πολυ μικρη σκληροτητα.

Link to comment
Share on other sites

βρε αδερφε τι αφαλατωση λες. Νερο απο τη θαλασσα χρησιμοποιει ο γνωστος σου?

Αποσκληρυντη εχει με ρητινες.

Οι ρητινες ειναι ιοντοανταλλακτικες και συνηθως αντικαθιστουν τα ιοντα Ca και Mg με Na.

Αρα λοιπον αν μετρησεις σωστα το επεξεργασμενο νερο ειναι σιγουρο οτι θα δεις ναι μεν ανεβασμενα TDS αλλα μηδενικη ή πολυ μικρη σκληροτητα.

Αφαλατωση μου το ειπε εκεινος .......αφαλατωση στο λεω και γω! Αρτεσιανο νερο χρησιμοποιει και το επεξεργαζεται για να μην μενουν αλατα επανω στα αυτοκινητα που πλενει.... ουσιαστικα μου ελεγε οτι οταν πλενει τα αυτοκινητα τα αφηνει να στεγνωσουν και δεν φαινεται τιποτα... δεν θελουν περασμα με πετσι...! Προφανως λογω οτι δεν αφηνει αλατα γι αυτο μου το ελεγε και αφαλατωση! Το TDS δεν ξερω τι ειναι....οι μετρησεις ειναι το ph με υγρα της sera και οι σκληροτητες με sticks! Τεσπα κανει αυτο το νερο για το ενυδρειο οταν θελουμε μαλακο νερο?? και αν ναι.... θελει προσθηκη νερου βρυσης σε καποια αναλογια οπως στην α/ο??

Link to comment
Share on other sites

Αφαλατωση μου το ειπε εκεινος .......αφαλατωση στο λεω και γω! Αρτεσιανο νερο χρησιμοποιει και το επεξεργαζεται για να μην μενουν αλατα επανω στα αυτοκινητα που πλενει.... ουσιαστικα μου ελεγε οτι οταν πλενει τα αυτοκινητα τα αφηνει να στεγνωσουν και δεν φαινεται τιποτα... δεν θελουν περασμα με πετσι...! Προφανως λογω οτι δεν αφηνει αλατα γι αυτο μου το ελεγε και αφαλατωση! Το TDS δεν ξερω τι ειναι....οι μετρησεις ειναι το ph με υγρα της sera και οι σκληροτητες με sticks! Τεσπα κανει αυτο το νερο για το ενυδρειο οταν θελουμε μαλακο νερο?? και αν ναι.... θελει προσθηκη νερου βρυσης σε καποια αναλογια οπως στην α/ο??

Άσχετα με τη γνώμη μου, την απάντηση την έχεις δώσει μόνος σου από το πρώτο κιόλας ποστ. :)

Link to comment
Share on other sites

Άσχετα με τη γνώμη μου, την απάντηση την έχεις δώσει μόνος σου από το πρώτο κιόλας

Κοιτα πιστευω οτι κανει απλα δεν ξερω αν πρεπει να συμπληρωνω νερο απο τη βρυση!

Link to comment
Share on other sites

Πως γίνεται να κάνει όταν έχει αυτές τις τιμές που αναφέρεις;

Στο πιο πάνω ποστ σου υπογράμμισα: "Τεσπα κανει αυτο το νερο για το ενυδρειο οταν θελουμε μαλακο νερο??"

Link to comment
Share on other sites

βρε αδερφε τι αφαλατωση λες. Νερο απο τη θαλασσα χρησιμοποιει ο γνωστος σου?

Αποσκληρυντη εχει με ρητινες.

Οι ρητινες ειναι ιοντοανταλλακτικες και συνηθως αντικαθιστουν τα ιοντα Ca και Mg με Na.

Αρα λοιπον αν μετρησεις σωστα το επεξεργασμενο νερο ειναι σιγουρο οτι θα δεις ναι μεν ανεβασμενα TDS αλλα μηδενικη ή πολυ μικρη σκληροτητα.

Υπάρχουν και αφαλατωτές με φίλτρα τύπου Sabia. Χρησιμοποιούν άμμο , δεν τα γνωρίζω καλά.

Στο στρατό είχαμε στο καράβι αλλά το νερό ήταν χειρότερο από της Νιγηρίας, μόνο για λάτρα....

Link to comment
Share on other sites

Πως γίνεται να κάνει όταν έχει αυτές τις τιμές που αναφέρεις;

Στο πιο πάνω ποστ σου υπογράμμισα: "Τεσπα κανει αυτο το νερο για το ενυδρειο οταν θελουμε μαλακο νερο??"

Γιατι θεωρησα οτι μπορει να γινεται κατι με τα στικακια μου να μετρουν λαθος......(γιατι πως γινεται να εχεις ph 6.5-7 και σκληροτητες τοσο ψηλες?) αλλα εκτος αυτου το googlarisa τον αποσκληρηντη νερου και μου εβγαλε ενα παρομοιο θεμα μεσα το φορουμ και ελεγε οτι αυτη η συσκεθη τεσπα αντικαθιστα την Α/Ο και τα μειονεκτηματα της(σπαταλη νερου και καθυστερηση)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...