Jump to content

Αναβαθμιση Ram .. Βοηθεια Απο Γνωστες


Recommended Posts

για σας παιδια... εχω ενα λαπτοπ με windows 7 και ψιλοσερνετε....

λεω να παω για αναβαθμηση της ram...

τωρα εχει 1gb ....

τι λετε? αξιζει η αναβαθμηση? ποσο να ανεβω? 2 η 4 gb?

ποσο κοστιζει περιπου?

τα φωτα σας................

Link to comment
Share on other sites

αν ανεβαινει μεχρι και 4 εννοειται.απο κατω εχει 2 βιδιτσες,ανοιγεις και βλεπεις το ποσες υποδοχες εχει για μνημες.ισως εχει μονο 2 που σημαινει πως πρεπει να βγαλεις την υπαρχουσα μνημη για να χωρεσουν 2 2αρες μνημες.

οσο για το ποσο εχει,ολα ειναι σχετικα.δεν ξερουμε στα ποσα χρονιζουν οι μνημες που φοραει το λαπτοπ σου.δες μεσα στις προδιαγραφες του.

Link to comment
Share on other sites

αν ανεβαινει μεχρι και 4 εννοειται.απο κατω εχει 2 βιδιτσες,ανοιγεις και βλεπεις το ποσες υποδοχες εχει για μνημες.ισως εχει μονο 2 που σημαινει πως πρεπει να βγαλεις την υπαρχουσα μνημη για να χωρεσουν 2 2αρες μνημες.

οσο για το ποσο εχει,ολα ειναι σχετικα.δεν ξερουμε στα ποσα χρονιζουν οι μνημες που φοραει το λαπτοπ σου.δες μεσα στις προδιαγραφες του.

εχει δυο υποδοχες και γραφει ddr2..δεν εχω ιδεα τι ειναι αυτο...

ελεγα για αρχη να παρω μια 1gb μαζι με αυτην που εχω να φτασω τα δυο... κυριως για λογους οικονομικους...

θα υπαρχει διαφορα η για να κανει διαφορα πρεπει να φτασω τα 4?

Link to comment
Share on other sites

σου ειπα.οσο παραπανω,τοσο το καλυτερο.

το ddr ειναι ο τυπος της μνημης.ολες πλεον ddr ειναι.

βγαλε την μια,και παρτην μαζι σου οταν πας να αγορασεις.2 κλικ και την πηρες στα χερια σου.

δες πρωτα και τις τιμες και αποφασιζεις.

Link to comment
Share on other sites

σου ειπα.οσο παραπανω,τοσο το καλυτερο.

το ddr ειναι ο τυπος της μνημης.ολες πλεον ddr ειναι.

βγαλε την μια,και παρτην μαζι σου οταν πας να αγορασεις.2 κλικ και την πηρες στα χερια σου.

δες πρωτα και τις τιμες και αποφασιζεις.

ναι αλλα υπαρχουν ddr2 και ddr3

εαν πεις οτι θα βαλεις αλλη μια θα πρεπει να κοιταξεις να εχουν την ιδια ταχυτητα χρονισμου ... το ιδιο ισχυει και αν βαλεις 2 καινουργιες , επισης να κοιταξεις εαν η μητρικη σου εχει καποια ασυμβατοτητα με καποιο συγκεκριμενο τυπο-μοντελο μνημης ( ετσι ωστε να αποφυγης την αγορα της )

Link to comment
Share on other sites

αν τελικά δεν θέλεις να αλλάξεις και τις δύο τότε η δεύτερη να είναι 2άρα

είναι σημαντικό όμως να δεις και πόση μνήμη υποστηρίζει η μητρική σου μιας και έχει τύχει (αν και σπάνια) να κουμπωθεί μεγαλύτερη μνήμη αλλά να μην την αναγνωρίζει το σύστημα . Αν θες βοήθεια στείλε μου το μοντέλο του λαπτοπ και ΌΛΑ τα νούμερα της μνήμης

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα υπαρχουν ddr2 και ddr3

εαν πεις οτι θα βαλεις αλλη μια θα πρεπει να κοιταξεις να εχουν την ιδια ταχυτητα χρονισμου ... το ιδιο ισχυει και αν βαλεις 2 καινουργιες , επισης να κοιταξεις εαν η μητρικη σου εχει καποια ασυμβατοτητα με καποιο συγκεκριμενο τυπο-μοντελο μνημης ( ετσι ωστε να αποφυγης την αγορα της )

με πρόλαβες !!!! :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

με 2Gb μνήμη θα δείς διαφορά αλλα όχι τρελή. αν πας για 4 πρέπει να κάνεις αλλαγή λειτουργικού. τα 32bit που έχεις τώρα δεν αναγνωρίζουν πάνω απο 3Gb μνήμη οπότε το 1 πάει χαμένο και πρέπει να πάς στα 64bit λειτουργικό (format και ολα απο την αρχή). Γνώμη μου πάρε μία των 2Gb και βάλτη μαζί με αυτή που έχεις ώστε να έχεις σύνολο 3Gb και θα είσαι άρχοντας.και οικονομικά και χωρίς να κάνεις αλλαγές.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αλλη μια ''μοντα'' που μπορεις να κανεις ειναι να βγαλεις τα γραφικα απο το λειτουργικο και να γινουν ποιο απλα - χωρις χρωματα .. αυτο θα σου ξαλαφρωσει αρκετα το συστημα ... Θα ελεγα να το δοκιμαζες πριν αλλαξεις μνημες ...

Link to comment
Share on other sites

λοιπον, χτες εκανα φορματ και εβαλα 64bit...

οποτε σηκωνει μεχρι 4gb σιγουρα...

το θεμα μου τωρα ειναι να βαλω

1+1 για οικονομια

1+2 για καλυτερα η

2+2 σιγουρα καλυτερα αλλα και ακριβοτερα?

Link to comment
Share on other sites

λοιπον, χτες εκανα φορματ και εβαλα 64bit...

οποτε σηκωνει μεχρι 4gb σιγουρα...

το θεμα μου τωρα ειναι να βαλω

1+1 για οικονομια

1+2 για καλυτερα η

2+2 σιγουρα καλυτερα αλλα και ακριβοτερα?

εαν εχεις σκοπο να το ''παντρευτεις'' το λαπτοπ τοτε θα ελεγε 2+2 ( μια φορα θα δωσεις λεφτα )

εαν εχεις σκοπο να το αλλαξεις τωρα αμεσα 1+1

και αν θες κατι για απλως να ειναι καλυτερα απο πριν 1+2

γνωμη μου ( 2+2 )

Link to comment
Share on other sites

εαν εχεις σκοπο να το ''παντρευτεις'' το λαπτοπ τοτε θα ελεγε 2+2 ( μια φορα θα δωσεις λεφτα )

εαν εχεις σκοπο να το αλλαξεις τωρα αμεσα 1+1

και αν θες κατι για απλως να ειναι καλυτερα απο πριν 1+2

γνωμη μου ( 2+2 )

μαλλον θα το κρατησω αρκετα ακομα αλλα δεν μπορω να δωσω και πολλα λεφτα....

ποσο ειναι περιπου το κοστος? εχεις καμια ιδεα ?

Link to comment
Share on other sites

μαλλον θα το κρατησω αρκετα ακομα αλλα δεν μπορω να δωσω και πολλα λεφτα....

ποσο ειναι περιπου το κοστος? εχεις καμια ιδεα ?

γραψε μου λιγο το μοντελο του λαπτοπ σου

κοντα στα 40-45 ευρω και οι δυο μαζι .

εχει ακομα εγγυηση το λαπτοπ ? εαν ναι μην το ανοιξεις μονος σου ...

Έγινε επεξεργασία - lezas
Link to comment
Share on other sites

γραψε μου λιγο το μοντελο του λαπτοπ σου

κοντα στα 40-45 ευρω και οι δυο μαζι .

εχει ακομα εγγυηση το λαπτοπ ? εαν ναι μην το ανοιξεις μονος σου ...

hp qompac presario cq60 120ev.... το εχω κανα πενταρι χρονια οποτε εγγυηση απλα δεν,.....

Link to comment
Share on other sites

hp qompac presario cq60 120ev.... το εχω κανα πενταρι χρονια οποτε εγγυηση απλα δεν,.....

λοιπον

περνει ddr2 μνημες

http://h10025.www1.hp.com/ewfrf/wc/document?docname=c01611262&tmp_task=prodinfoCategory&cc=gr&dlc=el&lc=en&product=3836057

και σε γνωστο ιντερνετικο καταστημα ( δεν γραφω για να μην κανω διαφημιση ) η καθε μια μνημη των 2gb κοστιζει 26ευρω

52 ευρω στο συνολο

να την αλλαξεις μονος σου δεν ειναι τιποτα τραγικο

http://www.youtube.com/watch?v=PiAW2gCnINA

http://www.youtube.com/watch?v=7Wj5LX7ErQA

το λαπτοπ μπορει να μην ειναι ιδιο , οι ενεργειες που πρεπει να κανεις ομως ειναι ιδιες :)

Έγινε επεξεργασία - lezas
Link to comment
Share on other sites

λοιπον

περνει ddr2 μνημες

http://h10025.www1.hp.com/ewfrf/wc/document?docname=c01611262&tmp_task=prodinfoCategory&cc=gr&dlc=el&lc=en&product=3836057

και σε γνωστο ιντερνετικο καταστημα ( δεν γραφω για να μην κανω διαφημιση ) η καθε μια μνημη των 2gb κοστιζει 26ευρω

52 ευρω στο συνολο

να την αλλαξεις μονος σου δεν ειναι τιποτα τραγικο

http://www.youtube.com/watch?v=PiAW2gCnINA

http://www.youtube.com/watch?v=7Wj5LX7ErQA

το λαπτοπ μπορει να μην ειναι ιδιο , οι ενεργειες που πρεπει να κανεις ομως ειναι ιδιες :)

στειλε μου πμ το καταστημα που λες αν θελεις να ριξω μια ματια

Link to comment
Share on other sites

γιαυτο σέρνετε γιατί έβαλες τα 64bit με λίγη μνήμη.Ναι μεν σηκώνουν πιο πολύ μνήμη τα 64bit αλλά θέλουν και πιο πολύ μνήμη να λειτουργήσουν. τα 2Gb δεν φτάνουν.απο 3 και πάνω σύνολο.

Δεν μας είπες τι λειτουργικό έχεις πάνω;

Έγινε επεξεργασία - Shadow_1
Link to comment
Share on other sites

γιαυτο σέρνετε γιατί έβαλες τα 64bit με λίγη μνήμη.Ναι μεν σηκώνουν πιο πολύ μνήμη τα 64bit αλλά θέλουν και πιο πολύ μνήμη να λειτουργήσουν. τα 2Gb δεν φτάνουν.απο 3 και πάνω σύνολο.

Δεν μας είπες τι λειτουργικό έχεις πάνω;

ειχα windows 7 ultimate 32 bit και παλι σερνοτανε...τωρα εβαλα windows 7ultimate 64bit

Link to comment
Share on other sites

  • Επεξεργαστής: Intel Celeron 575 (2.00 GHz) με 1MB L2 cache, στα 667MHz.

Οθόνη: Ευρεία οθόνη υψηλής ανάλυσης 15.6" WXGA LVDS HD BrightView, με ανάλυση 1366 x 768.

Μνήμη: 1024MB (1 x 1024MB) DDR2, επεκτάσιμη μέχρι τα 3GB (περιλαμβάνει 2 modules).

Σκληρός Δίσκος: 120GB SATA στις 5400 rpm.

Οπτικός Δίσκος: DVD+/-RW Lightscribe SuperMulti DL.

Floppy Disk: Δεν περιλαμβάνεται.

Κάρτα γραφικών: Intel Graphics Media Accelerator 4500MHD με συνολική διαθέσιμη μνήμη γραφικών μέχρι 253MB.

Ενσύρματη επικοινωνία: 56K μόντεμ. Ενσωματωμένος ελεγκτής Ethernet (10/100).

Ασύρματη επικοινωνία: 802.11b/g.

Διασυνδέσεις: 3 θύρες USB 2.0, 1 x VGA, RJ-11, RJ-45, 5-in-1 card reader (SD, MMC, MS, MS pro, xD), είσοδος μικροφώνου, έξοδος ακουστικών, υποδοχή βάσης σύνδεσης καλωδίων.

Ήχος: Ενσωματωμένος ήχος 16 bit, 3D, Sound Blaster Pro συμβατός, ηχεία Altec Lansing.

Πληκτρολόγιο: Συμβατό πληκτρολόγιο πλήρους μεγέθους (με ξεχωριστή διάταξη αριθμητικού πληκτρολογίου), Touch Pad με κουμπί ενεργοποίησης/απενεργοποίησης και αποκλειστικό pad κατακόρυφης κύλισης πάνω/κάτω, κουμπιά έντασης και σίγασης.

Μπαταρία: 6 κελιών Λιθίου Ιόντων (Li-Ion).

Λογισμικό: Windows Vista Home Premium με Service Pack 1 (32-bit) Ελληνικά.

Διαστάσεις: 37.8 cm (L) x 25.2 cm (W) x 3.51 cm (min H) / 4.367 cm (max H).

Βάρος: 2.75 kg.

Link to comment
Share on other sites

η γνώμη μου είναι βάλε μια διάρα και γύρνα στα 32 bit

απενεργοποίησε όλες τις φανφάρες των 7 και θα δεις "άλλο" μηχάνημα

Link to comment
Share on other sites

με τα 64 απλά σέρνετε πιο πολύ.γύρνα στα 32bit και βαλε όπως σου είπα μια μνήμη 2Gb να πάς στα 3 και είσαι καλά εκεί.

Symvoulos λένε μέχρι 3Gb ram γιατί στο δίνουν με 32bit λειτουργικό πέρνει άνετα μέχρι 4Gb.

Γιά πές μας τί γράφουν πάνω οι μνήμες σου.υπάρχει περίπτωση να έχω.

Link to comment
Share on other sites

απο θέμα απόδοσης τα 64 με 4Gb ram είναι πιο γρήγορα και πιο σταθερά απο τα 32bit με 3Gb ram.όλα είναι σχετικά, το θέμα είναι πώς το δουλεύει το λαπτοπ και τι προγράμματα τρέχει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...