Jump to content

Diy High Power Led Και Οδηγος....


Akridas66

Recommended Posts

Να ανοιξω και εδω ενα θεμα...

Θελω τα φωτα(κυριολεκτικα) τον ηλεκτρολογων...

Θελω να παρω 6 10βατα high power led αλλα επειδη με 6 οδηγους ειναι πολλες οι μπριζες, μπορω να παρω εναν μεγαλο, πχ 80βατ και να συνδεσω παραληλα οπως γινεται με τα 1 και 3 βατ;;

Εαν θελεται περισσοτερες πληροφοριες πειτε μου να σας δωσω τα λινκ....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 140
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

110 λιτρα θα φωτισω :-Ρ...

Να φτασω τα 60βατ θελω...ενας φιλος εβαλε 2 20βατα και δεν βλεπει αναπτυξη, ζουνε τα κοραλακια του (μ****α και lps εχει), αλλα λιγα πραγματα απο αναπτυξη.....

Εχω ηδη ενα και καθετε απ το παλιο πικο μου....

Βεβαια ξερω οτι ειναι πολυς ο φωτισμο...αν δεν κανει και υπαρχει κινδυνος να μου καψει τα κοραλια που ΘΑ μπουνε τοτε κοβω βατ.....

Γενικα ακουω γνωμες....

Link to comment
Share on other sites

Φιλαράκι 60w σε led για ενυδρείο 110 λίτρα νομίζω είναι υπερβολή!40 πιστεύω και είσαι κομπλέ!Θα σου έλεγα επίσης αυτά τα 40 να τα "σπάσεις" σε πολλές πηγές των τριών watt!Αυτή βέβαια είναι η άποψη μου και το τι θα έκανα εγώ!:)

Link to comment
Share on other sites

Για 3βατα παμε αλλου μετα, θα τα δωσουμε στις ψυχτρες κοινος....ενω τα 4 10βατα κομπλε πανε στα 40γιουρα κοντα και ειναι πολυ ευκολα στην τοποθετισει τους....

Με εναν οδηγο ομως κανω δουλει ή θα εχω 4 μπριζες;;; Θες να σου δωσω τα στοιχεια τους(λινκ απο ebay βασικα) να τα δεις;;;

Link to comment
Share on other sites

Ναι δώσε μου...Τι σε κάνει ωστόσο να πιστεύεις πως τα 10άρια δεν θα θέλουν heatsink;Όπως και να έχει και για τις δύο λύσεις χρειάζεσαι heatsink με fans κλπ κλπ.....! :bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

Με ολα μεσα σου λεω βρε(high power hybrid led 10w x3, 3 heatsinks with fans 12v, led driver 40w=37,κατι :-Ρ )...εδω σου λεω 3 γιατι εχω ηδη ενα....αμα θελες να δεις δυναμη, ελα λουτσα να το δεις :-Ρ

Περα απ την πλακα φωτιζεις δωματιο με ενα 10ρακι, ποσο μαλλον με 4 ή 6!!

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

για καποιον λογω δεν μπορω να βαλω τα λινκς !!

εχουμε καποιο θεμα;;;

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

Κανε απλα copy paste! Μπορεις να βαλεις και ενα driver δεν εχεις θεμα!

Link to comment
Share on other sites

ελα ρε Λαμπρο.....εε τοτε παω μονο για εναν....εεε αμα τα καψω δεν θα δωσω λεφτα για το σκιμμερ :bigemo_harabe_net-126:

prospauhsa gia to copy/paste αλλα τπτ....ουτε σε κενο μου το βγαζει ουτε σε λεξη :bigemo_harabe_net-86:

Κυριε διαχηρειστααα.....τα καρουνα!!...εεμ εννοω καμια βοηθεια....ελα καποιος...

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

και εγώ λέω ότι αν συνδέσεις σωστά έναν κοντρόλλερ και δεν είναι οριακά στα ίδια βαττ με τα φορτία δεν θα έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Ο οδηγος θα ειναι 50βατ και τα λεντ στο συνολο 40βατ, στους αριθμους οπως το βλεπω βγαινουν, απλα για την πραξη ρωταω...

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν θες να έχεις δύο πηγές να ντιμάρεις πχ,τότε μπορείς να τα βάλεις και σε έναν driver!Εννοείτε ότι σε παίρνει και άνετα κιόλας....θα δουλεύει στο 80%....Απλά αν θα βάλεις και controller για ανατολή-δύση τότε αυτή θα γίνετε με όλα τα led.....+πως δεν θα μπορείς να κρατάς moonlight,εκτος και αν βάλεις ξεχωριστή συσκευή!;)

Link to comment
Share on other sites

Να ντιμαρω δεν με ενδιαφερη...μπορω βεβαια να τα κανω ζευγαρια και να αναβουν με διαφορα...

Για φεγγαροφως ισως βαλω πιο μετα κατι παλι σε λεντ, ακομα πιο οινομικο ..

Απλα θα πιξω στις μπριζες παλι :-Ρ

Link to comment
Share on other sites

Ολα γινονται αρκει να υπαρχει χρονος.....και ορεξη!!!! :bigemo_harabe_net-64:

Υ.Γ.: Δοκιμασε με ctrl+c και ctrl+v

Link to comment
Share on other sites

Με το κινητο μπορω να βαλω λινκ παντως...

Παμε λοιπον...

Τα λεντ http://m.ebay.com/itm/390600256265?nav=SEARCH&sbk=1

Οι ψυχτρες http://m.ebay.com/itm/200994349695?nav=SEARCH&sbk=1

Και οι οδηγοι x2 (θα κανω ζευγαρια και θα τους παρω μεγαλητερους, εφοσον θα εχω 2 λεντ εξτρα, εαν χρειαστη τα βαζω....)

http://m.ebay.com/itm/181281159830?nav=SEARCH&sbk=1

Τι λετε πανε σαν ζευγαρια η θελει μεγαλητερους οδηγους;;;

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα τελικά το προχώρησες ????Εχω πρόβλημα με τον φωτισμό στο νάνο μου , ψάχνομαι να δώ τι θα κάνω και η πρότασή σου είναι αρκετά ενδιαφέρουσα .

Link to comment
Share on other sites

Τι να συνεχεισα βρε;; Ειναι ετοιμο πανω απο μηνα και δουλευει....

Εβαλα 5 λεντ τελικα γιατι το 6το καταστραφηκε οταν προσπαθησα να το βγαλω απ την παλια ψυχτρα, αυτο γινεται λογο θερμοκρασιων....

Δες το θεμα μου που εχω φωτο που δουλευει και βιντεο με τα 2 αναμενα και με τα 5....

Οτι απορια εχεις και μπορω να βοηθεισω πες μου :)

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο φαίνεται!

Μια που σε βρήκα και μιλάς απο προσωπική εμπειρία και όχι υποθετικά ας σε ''ζαλίσω'' λίγο (αν είναι να ανοίξω καινούριο θέμα πές μου)

Ο κύβος είναι 50 λίτρα και σκέφτομαι για 2 10βατα Royal Blue (http://www.ebay.com/itm/10W-Royal-Blue-452nm-455nm-High-Power-LED-Lamp-Light-200Lm-300Lm-for-Aquarium-/251443810523?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3a8b3810db ) ,

1 10βατο Cold White 10000k (http://www.ebay.com/itm/1pcs-10w-Square-High-Power-Led-Cool-Cold-White-10000k-15000k-20000k-For-Choice-/111147679569?pt=US_Lighting_Parts_and_Accessories&var=410204818899&hash=item19e0eaff51 ) ,

ψύκτρες-ανεμιστιράκια (http://www.ebay.com/itm/Aluminum-Heatsink-with-fan-for-5W-10W-High-Power-LED-light-Cooling-Cooler-DC12V-/121162299582?pt=LH_DefaultDomain_0&var=&hash=item1c35d5f8be )

και driver 3 10βατους (http://www.ebay.com/itm/AC-100v-240v-10W-Watt-900mA-IP65-Waterproof-Transformer-High-Power-LED-Driver-/310818155629?pt=US_Lighting_Parts_and_Accessories&hash=item485e34ac6d )

Θα είναι υπερβολικό το φώς , μήπως θα είναι πολύ το μπλέ φώς , χρειάζονται φακούς ή οι ανακλαστήρες που έχει πάνω απο τις pl λάμπες κάνουν, απο τροφοδοτικά τι προτείνεις και ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ερώτηση είναι αξιόπιστα ????

Πιο πάνω είπες να σε ρωτήσω , αλλά εγώ μάλλον το παράκανα !!!

Link to comment
Share on other sites

Εαν θελεις να ανοιγουν σταδιακα παρε 3 λεντ, εαν δεν σε πειραζη να ανοιγουν ολα μαζι παρε 3 hybrid 10βατα με 1 οδηγο 30....θα εισαι υπερ καλυμενος σε φως μεχρι και για σκληρα....

Για ψυχτρα παρε μια 20χ10ή 25χ10ξερω 'γω και βαλτα ολα πανω, με μια αποσταση μεταξυ τους 5-7 ποντους, για ανεμιστηρακια παρε 2 turbo x 80ρια και βαλτα επανω με φωρτιστη απο κινητο(ετσι τα εχω εγω) και θα εισαι μια χαρα και θα ειναι αθορυβα....

Απο αξιοπιστια μπορω να πω οτι ειναι πολυ καλα! Ειχα ενα πανω απο 1 μιση χρονο και ηταν μια χαρα....επισης ειναι φθηνα, στην πορεια καποια στιγμη περνει ενα στοκ, οποτε οτι παθουν τα αλλαζεις μπαμ μπαμ...

Εγω φακους δεν εχω βαλει γιατι δεν μου αρεσουν, ηταν και οσοι εβρισκα στις 60 μοιρες και συγκεντρωναν το φως στο κεντρο, δεν θελουν ανακλαστηρες και τα σχετικα, το μονο που θελουν ειναι ενα τζαμακι απο κατω να πηγαινει η υγρασια επανω γιατι τα καιει(καταστρεφη τα λεντ το αλατι)....

Εννοειτε οτι θες να ρωτησεις και να ερεις και να τα δεις πως τα εχω.... Να υπαρχει και για το μελλον η κουβεντα....

Δεν ειμαι ηλεκτρονικος ή ηλεκτρολογος, απλα πραγματακια ειναι εαν ξερεις τα βασικα και οτι εχω κανει ειναι απο διαβασμα σε φορουμ-youtube-και προσωπικη εμπειρια.... :)

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για το χρόνο σου και τις απαντήσεις

Όλα μαζί θα ανάβουν , επειδή μου αρέσει περισσότερο το μπλέ γι'αυτό σκεφτόμουν 3 διαφορετικά με αναλογία 3 πρός 1 ,στα υβριδικά δεν χάνετε λίγο το μπλέ χρώμα ?Τελικά εχεις δίκαιο σε ενα 30αρι driver θα πάω, για τροφοδοτικό πιο λες ?Ευτυχώς το χέρια μου ψιλοπιάνουν για τέτοια πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω πηρα ενα απλο και αδιαβροχο απ το ebay στα 7€ περιπου....

Δεν χανεται το μπλε, ειναι στην ιδανικη μπορω να πω αναλογια(6μ προς 3λ)....

Ειναι πανευκολο στο κολημα, συν πλην παραληλα τα κολας και φαση/ουδετερο για ρευμα, τα λενε επανω ολα....

Αμα εισαι αθηνα ελα για καφεδακι να τα δεις απο κοντα :)

Link to comment
Share on other sites

ok σε ευχαριστώ , σκέφτομαι τροφοδοτικο απο υπολογιστή λες να κανει ?και για να το κατανοήσω ακόμα καλύτερα ,η συνδεσμολογία ειναι : τροφοδοτικό - led driver - led ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...