Jump to content

Recommended Posts

Πιστευω πως τα clownfish αν δεν ειναι τα πρωτα ψαρια που θα βαλουμε στα ενυδρεια μας,ειναι σιγουρα

ενα ειδος που οσο ειμαστε στο χομπυ καποια στιγμη θα τα χαρουμε στον υφαλο μας.

Ειναι σχετικα μικρα σε μεγεθος οποτε μπαινουν απο τα μικροτερα μεχρι στα μεγαλυτερα ενυδρεια,εχουν χαρακτηρα-προσωπικοτητα και εναν απιστευτα αστειο τροπο να κολυμπουν,ειναι ευκολο να γινουμε μαρτυρες της διαδικασιας αναπαραγωγης τους(ασχετα με το οτι ειναι δυσκολο να μεγαλωσουμε τα μικρα τους εντος του κεντρικου ενυδρειου) και εχουν απιστευτα χρωματα και "σουλουπι" :xmas_smile: ,ειναι φοβερο το θεαμα να κανουν

hosting σε μια ανεμωνη η' καποιο κοραλι κτλ κτλ

Μπορουμε να μιλαμε ωρες για την ομορφια τους...το θεμα ειναι τα δικα σας "νεμακια"-clownfish,ποσο καιρο τα εχετε στο ενυδρειο σας?

Και αν ειχατε πολλα ολα αυτα τα χρονια ποσο ηταν το γηραιοτερο?Ειτε σαν ζευγαρι..ειτε μονο του?

Αν εχετε και φωτο μην διστασετε να τις βαλετε :thumbsu:

Προσωπικα ειχα ενα true perculla για τρια χρονια(μονο του) και ενα ζευγαρακι ocellaris για 2.

Καπου εχω και φωτο που θα ξεθαψω συντομα.... :xmas_smile:

Έγινε επεξεργασία - mad23
Link to comment
Share on other sites

Τα δικα μου ειναι ολόκληρα θηρία. Η θυληκια ειναι το πιο τσαμπουκαλιδικο ψάρι του ενυδρειου, ακομα και απο το damsel και τρέλα κτητικο. Εγω τα εχω 1 χρόνο αλλα απο τον συγχομπιστα που τα πηρα μου ανέφερε για 3-4 χρόνια οτι τα ειχε. Αλλωστε η ράχη τους εχει σκουρυνει σε χρωμα πράγμα που οταν το έψαχνα στο νετ βρηκα οτι μπορεί να οφείλεται σε γηρατειά. Lol

Link to comment
Share on other sites

5 χρονια μαζι με τα κλοουνακια μου και συνεχιζουμε.....

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω πως τα clownfish αν δεν ειναι τα πρωτα ψαρια που θα βαλουμε στα ενυδρεια μας,ειναι σιγουρα

ενα ειδος που οσο ειμαστε στο χομπυ καποια στιγμη θα τα χαρουμε στον υφαλο μας.

Ειναι σχετικα μικρα σε μεγεθος οποτε μπαινουν απο τα μικροτερα μεχρι στα μεγαλυτερα ενυδρεια,εχουν χαρακτηρα-προσωπικοτητα και εναν απιστευτα αστειο τροπο να κολυμπουν,ειναι ευκολο να γινουμε μαρτυρες της διαδικασιας αναπαραγωγης τους(ασχετα με το οτι ειναι δυσκολο να μεγαλωσουμε τα μικρα τους εντος του κεντρικου ενυδρειου) και εχουν απιστευτα χρωματα και "σουλουπι" :xmas_smile: ,ειναι φοβερο το θεαμα να κανουν

hosting σε μια ανεμωνη η' καποιο κοραλι κτλ κτλ

Μπορουμε να μιλαμε ωρες για την ομορφια τους...το θεμα ειναι τα δικα σας "νεμακια"-clownfish,ποσο καιρο τα εχετε στο ενυδρειο σας?

Και αν ειχατε πολλα ολα αυτα τα χρονια ποσο ηταν το γηραιοτερο?Ειτε σαν ζευγαρι..ειτε μονο του?

Αν εχετε και φωτο μην διστασετε να τις βαλετε :thumbsu:

Προσωπικα ειχα ενα true perculla για τρια χρονια(μονο του) και ενα ζευγαρακι ocellaris για 2.

Καπου εχω και φωτο που θα ξεθαψω συντομα.... :xmas_smile:

αρκεί να συμφωνεί και το κοράλλι Μιχάλη,στο θέμα host

Link to comment
Share on other sites

Mad, τα δικά μου maroonaκια τα έχω 5 χρόνια τώρα, η θηλυκιά είναι 8+ πόντους, το ποιό τσαμπουκαλίδικο ψάρι μου, αλλά τσαμπουκά μόνο με το χέρι μου, με τα άλλα ψάρια ούτε που ασχολείται (απλά ότι βάλω και δεν της αρέσει, πάει και το γκρεμίζει...)

Ο "κόκορας" της είναι και πολύ κότα μιλάμε.... όλη μέρα μέσα στις ανεμώνες, άντε καμιά βόλτα στα πέριξ, και ξανά μέσα....

Τα μακροβιότερα clownfish που έχω δεί, είναι στην παλιά μου δουλειά, στην οποία ήμουν 8 χρόνια.... Τα maroon τα είχα βρει εκεί σε πλήρη ανάπτυξη (10+ cm το θηλυκό) και απ όσο έμαθα ζούνε και φέτος

Καταλαβαίνεις λοιπόν ότι τα maroon είναι η λατρεία μου....

Έχω όμως, εδώ και 1 χρόνο και ένα ζευγαράκι picasso....

Link to comment
Share on other sites

Ήταν από τα πρώτα που έβαλα, αλλά λόγω απειρίας τα έχασα γρήγορα.
Πριν 4 χρόνια αγόρασα ένα ζευγάρι που ακόμη μέχρι και σήμερα είναι μαζί.
Έχουν κάνει πάρα πολλές γέννες χωρίς φυσικά να μένει τίποτα ζωντανό.

Στο βίντεο που ακολουθεί θα δείτε μια από αυτές, πως δηλαδή οι γονείς ξεκολλάνε τα μικρά μόλις εκκολαφτούν, μια διαδικασία που κρατάει πολλές ώρες.

Για να πετύχω την στιγμή η κάμερα τραβούσε όλο το βράδυ... επί 8 ώρες δηλαδή και εδώ είναι μόνο η στιγμή της εκκόλαψης.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

το βίντεο έχει πνευματικά δικαιώματα .. την ταινία <<Νέμω - πρώτη μέρα στο σχολείο>>..θα δούμε ?? :bigemo_harabe_net-66:

αν είναι να φτιάξω ποπ κορν ...

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα καλοοοοοοο , ρε Βαγγελη τι εκανες??? :skydive:

Εγω το δικο μου το εχω απο το 2009 και περυσι του εφερα παρεα ενα μικρουλι!

Έγινε επεξεργασία - Lamprosk
Link to comment
Share on other sites

δεν μου φαίνεται να τα λες καλά..... κάπου έχασες το μέτριμα

Έγινε επεξεργασία - Mr_Zoo
Link to comment
Share on other sites

γιατι ρε το μικρο του το εφερα στο σπιριτ!και αντεξε το κακομοιρο τα οσα.....

Link to comment
Share on other sites

Σας ζηλεύω! :crazysmile: Είναι πανέμορφα, μακάρι να μπορέσω κι εγώ ν'αποκτήσω κάποτε! :bigemo_harabe_net-82:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα ένα ζευγάρι για σχεδόν δύο χρόνια...μέχρι που ήρθε το oodinium και τα τσάκισε όλα... :rip_1:

 

Πλέον έχω δύο παλικάρια που σιγά σιγά τα βρίσκουν μεταξύ τους....!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...