Jump to content

U.f.o Στο Ενυδρειο Μου!!!


Recommended Posts

Παιδια καλησπερα...πριν λιγο παρατηρησα καποια ασπρα στιγματακια στο ενυδρειο μου σαν να χιονιζε...παω πιο κοντα στο τζαμι και βλεπω οτι και το τζαμι ειναι γεματο απο δαύτα, μαλιστα καποια περπατανε κιολας πολυ αργα βεβαια αλλα καταλαβαινεις οτι κινούνται...τι στο καλο να ειναι;;; :huh:

Sent from my GT-I9305 using Tapatalk 4

post-40980-1387738016,3132_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα...πριν λιγο παρατηρησα καποια ασπρα στιγματακια στο ενυδρειο μου σαν να χιονιζε...παω πιο κοντα στο τζαμι και βλεπω οτι και το τζαμι ειναι γεματο απο δαύτα, μαλιστα καποια περπατανε κιολας πολυ αργα βεβαια αλλα καταλαβαινεις οτι κινούνται...τι στο καλο να ειναι;;; :huh:

Sent from my GT-I9305 using Tapatalk 4

δεν είναι τίποτα μάλλον ήσουν πολύ ώρα στο ΑΖ και αποτυπώθηκαν τα χιονακια από την σελίδα στον αμφιβληστροειδή σου :xmas_laugh:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

δεν είναι τίποτα μάλλον ήσουν πολύ ώρα στο ΑΖ και αποτυπώθηκαν τα χιονακια από την σελίδα στον αμφιβληστροειδή σου :xmas_laugh:

αχαχαχαχαχαχαχαχαχ καλο!

Link to comment
Share on other sites

Με μια καλη αλλαγη θα ειμαι ενταξει;;;

Sent from my GT-I9305 using Tapatalk 4

Link to comment
Share on other sites

Θα πρεπει να μειωσεις το ταισμα και να κανεις και μια σκουπα βυθου.Τι ψαρια εχεις στο ενυδρειο σου?

Link to comment
Share on other sites

Haps εχω...

Sent from my GT-I9305 using Tapatalk 4

Link to comment
Share on other sites

μείωσε το τάισμα και με μερικές αλλαγές θα φύγουν !! :xmas_smile:

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να κολλησουν τα ψαρια απο αυτα;;;

Sent from my GT-I9305 using Tapatalk 4

Link to comment
Share on other sites

Και βεβαια θα το κανω αυριο το πρωι εχςι καθαριοτητα...και να πεις οτι δεν του κανω τις αλλαγςς οπως πρεπει...να πάει σρο καλο...αλλα ολα γινονται κανονικα στην ωρα τους...το να πω...και απο τάισμα δε νομιζω να εχω βαρυ χερι...δεν ξερω τι συνεβει...τρελαθηκα μολις τα ειδα...

Sent from my GT-I9305 using Tapatalk 4

Link to comment
Share on other sites

Γιατί στεναχωριέσαι; Έχεις μπροστά σου ένα οικοσύστημα με τα όλα του. :)

Link to comment
Share on other sites

Τα συγκεκριμένα είναι planaria.Είναι σχετικά ακύνδυνα και όπως και άλλοι είπαν ήδη, αλλαγή νερού και συφωνάρισμα βυθού και θα τις περιορίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημητρη,νομιζω οτι αυτα δεν ειναι πλαναρια,αυτα ειναι μικρα ασπρα σκουλικακια που αν τα δεις να κολυμπουν κανουν σπασμοδικες κινησεις.Τα ειχα καποια στιγμη σε ενα ενυδρειο μου.

Τα πλαναρια ειναι πιο καφε,με πλακε σωμα και τριγωνικο κεφαλι οπου μπορεις να δεις και τα ματια τους.Αυτα που εχει ο φιλος δεν θυμαμαι πως λεγονται,σιγουρα σε καποιο θεμα εδω στο φορουμ υπαρχει το ονομα αλλα δεν θυμαμαι που..

Εdit: αυτα που εχει ο φιλος νομιζω λεγονται Νηματοδες.Ριξε μια ματια σε ενα site που βρηκα http://www3.sympatico.ca/drosera1/fish/worms.htm#nematode

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Δημητρη,νομιζω οτι αυτα δεν ειναι πλαναρια,αυτα ειναι μικρα ασπρα σκουλικακια που αν τα δεις να κολυμπουν κανουν σπασμοδικες κινησεις.Τα ειχα καποια στιγμη σε ενα ενυδρειο μου.

Τα πλαναρια ειναι πιο καφε,με πλακε σωμα και τριγωνικο κεφαλι οπου μπορεις να δεις και τα ματια τους.Αυτα που εχει ο φιλος δεν θυμαμαι πως λεγονται,σιγουρα σε καποιο θεμα εδω στο φορουμ υπαρχει το ονομα αλλα δεν θυμαμαι που..

Σωστός εν μέρη...κοινός έχουμε δίκιο και οι δύο....χεχεχεχε

Το γένος των "Planaria" έχει πάρα πολλά είδη.Και αυτό που περιγράφεις αλλά και αυτό που έχει ο φίλος στο ενυδρείο είναι μέσα σε αυτά...

Συγκεκριμένα:

Γενικά η τάξη "Tuberllaria" περιέχει πάνω από 3000 είδη και τα Platyheminthes (flatworms) είναι πολλά για να μπορέσουμε να πούμε ποιό είδος είναι το συγκεκριμένο....Γιαυτό όπως είπαμε αλλαγή νερού, σκούπισμα βυθού και θα μειωθούν... :)

ΥΓ.Πολύ μου άρεσε η απάντηση σου γιατί με έκανε να ψάξω λίγο παραπάνω...Thanks!!!!!

PlatyhelminthesΠ

Platyhelminthes

Platyhelminthes (flatworms
Link to comment
Share on other sites

Ααααα δεν ηξερα οτι υπαρχουν τοσα πολλα ειδη πλαναρια,νομιζα οτι ειναι μονο το κλασικο καφε,πλακε.

Εγω πιο πολυ τα εκανα για νηματοδες,δες και το λινκ που εβαλα πιο πανω αν θες.

Το μονο σιγουρο ειναι οτι με αλλαγες νερου,σκουπισμα βυθου και σωστο ταισμα θα φυγουν οτι και ναναι.Καπου ειχα διαβασει και για καποιο ακινδυνο σκευασμα για τα πλαναρια σε περιπτωση που ειναι παρα πολλα.Τα πλαναρια τα συνανταμε συνηθως σε γαριδαδικα που πεφτει αρκετη τροφη.

Παντως τετοια σκουλικακια δεν θα πρεπει να μας ανησυχουν μιας και ειναι ακινδυνα,ασε που για μερικα ψαρακια ειναι τελειος μεζες!:)

Link to comment
Share on other sites

Ααααα δεν ηξερα οτι υπαρχουν τοσα πολλα ειδη πλαναρια,νομιζα οτι ειναι μονο το κλασικο καφε,πλακε.

Εγω πιο πολυ τα εκανα για νηματοδες,δες και το λινκ που εβαλα πιο πανω αν θες.

Το μονο σιγουρο ειναι οτι με αλλαγες νερου,σκουπισμα βυθου και σωστο ταισμα θα φυγουν οτι και ναναι.Καπου ειχα διαβασει και για καποιο ακινδυνο σκευασμα για τα πλαναρια σε περιπτωση που ειναι παρα πολλα.Τα πλαναρια τα συνανταμε συνηθως σε γαριδαδικα που πεφτει αρκετη τροφη.

Παντως τετοια σκουλικακια δεν θα πρεπει να μας ανησυχουν μιας και ειναι ακινδυνα,ασε που για μερικα ψαρακια ειναι τελειος μεζες! :)

Μπορεί και να έχεις δίκιο!!!!Απαιτώ εξέταση από μικροσκόπιο... :P

Link to comment
Share on other sites

αχααχχααχαχαχα :P

Γενικα υπαρχουν πολλα σκουλικακια που συνανταμε κατα καιρους στο ενυδρειο μας.

Αυτα τα μικρα ασπρα λεπτα σκουλικακια στο τζαμι τα ειχα και εγω και μολις εβαλα τον μονομαχο μεσα εκανε παρτυ!

Τον ταισα μετα απο 3 μερες,ειχε ζωντανο φαγητο να φαει.:P

Ειχα και πλαναρια και τα τσακισε και αυτα ο ατιμος!

Στο γαριδαδικο ειχα και κατι αλλα ζωντανα που ηταν σαν μικρα ΄σκαθαρακια' που λεγονται seed shrimps http://www.aquazone.gr/forums/topic/72306-dhieo-ieena-aaneaeaeea/?hl=%2B%EC%E9%EA%F1%E1+%2B%E3%E1%F1%E9%E4%E1%EA%E9%E1

Ασε με τις υδρες,ομορφα αλλα ατιμα ζωντανα!

Link to comment
Share on other sites

Εδω υπαρχει και ενα ωραιο παλιο θεματακι για καποια απο αυτα τα περιεργα ζωντανα που κατα καιρους συνανταμε στα ενυδρεια μας.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας ;) ;) ;)

Και τωρα λεω να πιασω δουλεια...δεν θα μεινει u.f.o. για u.f.o. :lol:

Sent from my GT-I9305 using Tapatalk 4

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια ετσι οπως παρατηρουσα σημερα το ενυδρειο μου ξαφνικα βλεπω ενα ψαρι (δεν θυμαμαι πιο) αντι να κανει την αναγκη του ετσι οπως την κανουν ολα, αυτο εκτοξευσε ενα συννεφο απο πισω και ειδα παλι αυτο το χιονι που εβλεπα και χθες και αυτα τα σκουλικακια να αιωρουνται στο νερο...ενω μεχρι πριν το νερο ηταν καθαρο...λετε να εχουν τιποτα τα ψαρια και να μην ειναι πλαναρια;;;;;

Ρε γα@@το εδω και εναμιση χρονο το ενυδρειο δεν ειχε κανενα προβλημα...και επισης τωρα τελαιυταια(αραια και που) τους ριχνω τροφη και ισα που τσιαμπανε, ευτυχως ειναι floating type, επιπλεει και τη μαζευω... :thumbdown: :thumbdown: :thumbdown:

Ελπιζω παντως να μην ειναι κατι σοβαρο....

Link to comment
Share on other sites

Και δυο φώτογραφιες απο κατι περιεργα κοπρανα...

Sent from my GT-I9305 using Tapatalk 4

post-40980-1387821528,6025_thumb.jpg

post-40980-1387821622,7318_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...