Jump to content

Τελικά ποιό πρέπει να είναι το γύρισμα του φίλτρου σε σχέση με το μέγεθος του ενυδρείου;


Recommended Posts

Πρόσφατα αγόρασα ένα Juwel Rio 125 που έχει εσωτερικό φίλτρο με κυκλοφορητή 600 L/h. Στο ένθετο που είχε μέσα αναφέρει ότι η πολλή μεγάλη ροή δεν είναι αναγκαία καλό γιατί δεν έχουν χρόνο τα βακτηρίδια να καθαρίσουν το νερό καθώς περνά μέσα από το φίλτρο. Τελικά ποιά είναι η ενδεδειγμένη σχέση λίτρων/ ροής, 1:3, 1:6 ή κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που διάβασες φίλε Xenos δεν εννοεί πόσες φορές να "γυρνάει" η αντλία το νερό στο ενυδρείο αλλά είναι η σχέση λίτρα κάδου φίλτρου/λίτρα ανά ώρα που γυρίζει η αντλία. Εξαρτάται από τόσους πολλούς παράγοντες που δεν μπορεί να υπάρχει σαφής απάντηση. :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που διάβασες φίλε Xenos δεν εννοεί πόσες φορές να "γυρνάει" η αντλία το νερό στο ενυδρείο αλλά είναι η σχέση λίτρα κάδου φίλτρου/λίτρα ανά ώρα που γυρίζει η αντλία. Εξαρτάται από τόσους πολλούς παράγοντες που δεν μπορεί να υπάρχει σαφής απάντηση. :rasp:

Ο κάδος είναι δεδομένος.Τα υλικά που χρησιμοποιούνται επηρεάζουν την επιφάνεια πάνω στην οποία αναπτύσονται τα βακτήρια και αυτά είναι δεδομένα σύμφωνα με τα υλικά που έχει το φίλτρο που δίνει η Juwel.

Link to comment
Share on other sites

Ο κάδος είναι δεδομένος.Τα υλικά που χρησιμοποιούνται επηρεάζουν την επιφάνεια πάνω στην οποία αναπτύσονται τα βακτήρια και αυτά είναι δεδομένα σύμφωνα με τα υλικά που έχει το φίλτρο που δίνει η Juwel.

Ε τότε αφού τα θεωρείς όλα δεδομένα γιατί συζητάμε??? :lmao: Εσύ ρώτησες παραπάνω κάτι και σου απάντησα, από κει και πέρα εφόσον ακολουθείς το setup της JUWEL και δεν προβείς στην προσθήκη ενός επιπλέον φίλτρου ή σε κάποιες αλλαγές στο setup δεν έχει νόημα να το προχωρήσουμε. Γενικά πάντως να ξέρεις ότι τίποτα δεν είναι δεδομένο και μπορείς να αλλάξεις τα υλικά του φίλτρου καθώς και τον κυκλοφορητή. :lmao: Τα σφουγγάρια δεν είναι η καλύτερη λύση για βιολογικό φίλτρο. :rasp:

Φιλικά,

Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Όσο μεγαλύτερη ιχθυοφορτηση έχουμε και ταυτόχρονα λίγα φυτά τόσο πιο εντατικό πρέπει να είναι το φιλτράρισμα. Μάξιμουμ να ανακυκλώνετε 8 φορές το νερού του ενυδρείού ανά ώρα.

Ενώ όσο πιο λίγα ψάρια και περισσότερα φυτά έχουμε τόσο πιο λίγο φιλτράρισμα χρειαζόμαστε. Μίνιμουμ 3 φορές ανακύκλωση του νερού ανά ώρα. (υπάρχουν και εξαιρέσεις σε κάποια εξειδικευμένα είδη ενυδρείου).

Σε κάποιο σημείο του ενυδρείου συνήθως κάτω κάτω πρέπει η ροή του νερού να είναι πιο αργή για να έχουνε τα βακτηρίδια χρόνο να δράσουνε.

ή juwel έχει μεγάλη εμπειρία στα ενυδρεία και η άνθρωποι ξέρουνε την δουλεία τους και πάντα τοποθετούνε ένα φίλτρο για νορμάλ ιχθυοφορτηση και νορμάλ φυτεμένο ενυδρείο. Το φίλτρο που έχει μέσα σε καλύπτει πλήρες. εάν δεν σε ενοχλεί η εμφάνιση του.

Link to comment
Share on other sites

Ο κάδος είναι δεδομένος.Τα υλικά που χρησιμοποιούνται επηρεάζουν την επιφάνεια πάνω στην οποία αναπτύσονται τα βακτήρια και αυτά είναι δεδομένα σύμφωνα με τα υλικά που έχει το φίλτρο που δίνει η Juwel.

Ως συνήθως, ειδικά τα εξωτερικά φίλτρα είναι έτσι κατασκευασμένα ώστε η ροή του νερού να είναι τόση όση χρειάζεται για να γίνει η σωστή φίλτρανση. Άρα εγώ είμαι της άποψης ότι όσες περισσότερες φορές ανακυκλωθεί το νερό (με τις σωστές παραμέτρους φίλτρανσης) τόσο το καλύτερο. Φτάνει βέβαια να μην προκαλείται πολλή και μεγάλων διαστάσεων ανατάραξη του νερού. όπως δηλαδή λέμε "τα πήρε και τα σήκωσε"

Κάτι άλλο παιδιά που παρατήρησα μόνος μου στη φίλτρανση στα δύο χρόνια που συντηρώ λίμνη. Δεν ξέρω αν αυτό βέβαια ισχύει και στα ενυδρεία αλλά μάλλον θα πρέπει λογικά. Όσο γρηγορότερη γίνεται η ανακύκλωση του νερού τόσο λιγότερη είναι και η δημιουργία άλγης. Το έχω δοκιμασμένο αυτό πολλές φορές. Όταν λιγόστευα την ροή, σε δύο μέρες χανόμουν στην άλγη. Όταν μετακιμούσα την ροή στο ζενίθ τότε σε δύο μέρες το νερό γινόταν κρύσταλο.

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά, ο φίλος xenos ρωτάει αν η θεωρία της juwel στέκει.

Και η θεωρία της λέει ότι τα συγκεκριμμένα ενυδρεία που πουλάει με τα συγκεκριμμένα εσωτερικά φίλτρα που όλα τα juwel περιέχουν είναι οκ από φίλτρανση και κακώς όλοι εμείς βάζουμε μεγαλύτερους κυκλοφορητές στα φίλτρα της γιατί έτσι τα βακτήρια δεν προλαβαίνουν να κάνουν την δουλεία τους. Και γενικά δεν θέλουμε μεγάλη ροή στα φίλτρα μας...

Τουλάχιστον αυτό καταλαβαίνω εγώ διαβάζοντας το site της juwel.

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά, ο φίλος xenos ρωτάει αν η θεωρία της juwel στέκει.

Και η θεωρία της λέει ότι τα συγκεκριμμένα ενυδρεία που πουλάει με τα συγκεκριμμένα εσωτερικά φίλτρα που όλα τα juwel περιέχουν είναι οκ από φίλτρανση και κακώς όλοι εμείς βάζουμε μεγαλύτερους κυκλοφορητές στα φίλτρα της γιατί έτσι τα βακτήρια δεν προλαβαίνουν να κάνουν την δουλεία τους. Και γενικά δεν θέλουμε μεγάλη ροή στα φίλτρα μας...

Τουλάχιστον αυτό καταλαβαίνω εγώ διαβάζοντας το site της juwel.

Συμφωνώ!!! Γι' αυτό και ανάφερα κιόλας τα εξωτερικά φίλτρα που δεν μπορεί να γίνει πάνω τους καμία αλλαγή. Δεν συμφωνείς μαζί μου όμως ότι όσο περισσότερες φορές ανακυκλώνεται το νερό τόσο το καλύτερο?

(με τις προϊποθέσεις που αναφέρθηκαν)

Link to comment
Share on other sites

Σε κάποιο σημείο του ενυδρείου συνήθως κάτω κάτω πρέπει η ροή του νερού να είναι πιο αργή για να έχουνε τα βακτηρίδια χρόνο να δράσουνε.

Συγνώμη αυτό δεν το κατάλαβα.

Τι σχέση έχουν τα βακτήρια με τη ροή του νερού ΜΕΣΑ στο ενυδρείο???

Η φίλτρανση σχεδόν αποκλειστικά γίνεται εντός του φίλτρου όπου η ροή του νερού είναι συγκεκριμμένη.

Εκτος αν κατάλαβα λάθος :rasp::lmao::lmao:

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν έτσι όπως θέτει ο Xenos το ερώτημα είναι ποια πρέπει να είναι η κυκλοφορία του νερού στο φίλτρο και όχι στο ενυδρείο.

Στο ένθετο που είχε μέσα αναφέρει ότι η πολλή μεγάλη ροή δεν είναι αναγκαία καλό γιατί δεν έχουν χρόνο τα βακτηρίδια να καθαρίσουν το νερό καθώς περνά μέσα από το φίλτρο

Πιστεύω ότι το παραπάνω δε χρειάζεται ανάλυση για το πού "κατοικούν" τα βακτηρίδια, άρα οι περισσότερες απαντήσεις είναι off topic! :lmao:

Δεν συμφωνείς μαζί μου όμως ότι όσο περισσότερες φορές ανακυκλώνεται το νερό τόσο το καλύτερο?

(με τις προϊποθέσεις που αναφέρθηκαν)

Αυτό φίλε μου ισχύει με τις προϋποθέσεις που ανέφερες και μερικές ακόμα. Απλά εδώ το ερώτημα είναι άλλο. :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αυτό δεν το κατάλαβα.

Τι σχέση έχουν τα βακτήρια με τη ροή του νερού ΜΕΣΑ στο ενυδρείο???

Η φίλτρανση σχεδόν αποκλειστικά γίνεται εντός του φίλτρου όπου η ροή του νερού είναι συγκεκριμμένη.

Εκτος αν κατάλαβα λάθος :rasp::lmao::lmao:

Α! Σηγνώμη. Δεν αναφέρθηκα στα βακτήρια. Εννοούσα βέβαια τη σωστή και όχι π.χ. (την ελλειπή ποσότητα κεραμικών, υαλοβάμβακα και των άλλων υλικών φίλτρανσης ).

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αυτό δεν το κατάλαβα.

Τι σχέση έχουν τα βακτήρια με τη ροή του νερού ΜΕΣΑ στο ενυδρείο???

Η φίλτρανση σχεδόν αποκλειστικά γίνεται εντός του φίλτρου όπου η ροή του νερού είναι συγκεκριμμένη.

Εκτος αν κατάλαβα λάθος :rasp::lmao::lmao:

Αναφέρομε για την ροή που επικρατεί μέσα στο φίλτρο και όχι μέσα στο ενυδρείο είναι δυο διαφορετικά πράγματα

Και θα αναφερθώ λίγο εξτρεμ και με φανταστικούς αριθμούς για να γίνει κατανοητό. Όσο πιο γρήγορα ανακυκλώνετε το νερό μέσα σε ένα φίλτρο τόσο και πιο μεγάλες ταχύτητες έχουμε. Σκέψου δύο ίδια φίλτρα, στο ένα φίλτρο το νερό περνάει με μία ταχύτητα 500 χιλ. ανά ώρα και στο άλλο φίλτρο το νερό περνάει με μια ταχύτητα 1 χιλ. ανά ώρα. είναι λογικό λοιπόν ότι στην δεύτερη περίπτωση τα βακτηρίδια έχουν πιο πολλή χρόνο να ενεργήσουν. Για τον λόγο αυτό τα φίλτρα με μεγάλο κυκλοφορητή έχουν και πιο μεγάλη επιφάνια. δεν μπορούμε να βάλουμε μεγάλο κυκλοφορητή σε μικρό φίλτρο. Τα βακτηρίδια μπορούν και από ένα γρήγορο τρεχούμενο νερό να κρατήσούν π.χ. το ΝΟ2 αλλά έως ένα όριο.

Παρατηρώ ότι στην Ελλάδα επικρατεί ή τάση να βάζουμε μεγάλα φίλτρα σε μικρά ενυδρεία και όταν λέω μεγάλα δεν εννοώ την μεγάλη επιφάνια δράσης των βακτηριδίων, αλλά την έντονη ανακύκλωση του νερού που υπάρχει στο ενυδρείο μας. Με λίγα λόγια είναι λάθος το ένα μεγάλο φίλτρο στο ενυδρείο μας, εάν θέλουμε πιο έντονη ανακύκλωση του νερού μέσα στο ενυδρείο μας τότε να τοποθετήσουμε δύο φίλτρά είναι πιο σωστό για την βιολογία του ενυδρείου μας.

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά, ο φίλος xenos ρωτάει αν η θεωρία της juwel στέκει.

Και η θεωρία της λέει ότι τα συγκεκριμμένα ενυδρεία που πουλάει με τα συγκεκριμμένα εσωτερικά φίλτρα που όλα τα juwel περιέχουν είναι οκ από φίλτρανση και κακώς όλοι εμείς βάζουμε μεγαλύτερους κυκλοφορητές στα φίλτρα της γιατί έτσι τα βακτήρια δεν προλαβαίνουν να κάνουν την δουλεία τους. Και γενικά δεν θέλουμε μεγάλη ροή στα φίλτρα μας...

Τουλάχιστον αυτό καταλαβαίνω εγώ διαβάζοντας το site της juwel.

Αυτό ακριβώς!

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω πάντως την μαύρη αλήθεια εγώ στο 400 Juwel δεν ένιωθα άνετα μονό με τον εξοπλισμό / Υλικό που μου παρείχε.

Ούτε ως προς την δυνατότητα γυρίσματος του ενυδρείο / ώρα (1000 / 400 = 2.5 φορές) ούτε ως προς την οξυγόνωση του νερού.

Ετσι πρόσθεσα ένα Fluval 405 & ένα Fluval 305 που είχα.

Άσε που πιστεύω πως καλό είναι να έχει κάνεις ένα δεύτερο φίλτρο γιατί ο νόμος του μερφι λέει πως αν είναι να σου χαλάσει ένα φίλτρο θα σου χαλάσει Σάββατο απόγευμα :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...