Jump to content

Ποτε Θα Γεννησει?!!


marilina

Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ!! ΕΧΩ ΕΝΑ ΑΡΣΕΝΙΚΟ GUPPY ΚΑΙ 4 ΘΗΛΥΚΑ, 3ΑΠΟ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΟΥΝ.ΕΙΝΑΙ ΦΟΥΣΚΩΜΕΝΕΣ ΟΙ ΚΟΙΛΙΕΣ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΜΑΥΡΕΣ ΠΙΣΩ ΠΙΣΩ, ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 1 ΜΗΝΑ ΠΑΡΑ ΚΑΤΙ ΕΤΣΙ. ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΚΑΙ ΓΕΝΝΗΣΤΡΑ ΓΙΑ 2 ΚΑΙ ΤΑ ΕΙΧΑ ΜΕΣΑ ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΓΕΝΝΟΥΣΑΝ ΚΑΙ ΤΑ ΛΥΠΗΘΗΚΑ ΕΚΕΙ ΜΕΣΑ ΚΛΕΙΣΜΕΝΑ ΤΑ ΞΑΝΑ ΑΦΗΣΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ. ΠΟΤΕ ΟΜΩΣ ΘΑ ΞΕΡΩ ΠΟΤΕ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΤΟΥΣ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΒΑΛΩ ΞΑΝΑ ΣΤΗ ΓΕΝΝΗΣΤΡΑ? ΕΠΙΣΗΣ ΑΝ ΤΑ ΑΦΗΣΩ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΟΥΝ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΕΛΕΥΘΕΡΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΨΑΡΙΑ (4ΝΕΟΝ ΚΑΙ 4 ΖΕΒΡΑ ΝΤΑΝΙΟ) ΝΑ ΤΑ ΦΑΝΕ? :xmas_smile:

Link to comment
Share on other sites

marilina αρχικά μην γράφεις με κεφαλαία επειδή είναι κανονισμός του φόρουμ.Αφού είναι ενός μήνα έγκυες θα γεννήσουν πολύ σύντομα.Μην χρησιμοποιείς γεννήστρα, άσε την φύση να κάνει την δουλειά της. H γεννήστρα μπορεί να προκαλέσει πρόωρη ή αργοπορημένη γέννα λόγω του υπερβολικού στρεσαρίσματος του ψαριού.Αν το ενυδρείο σου έχει κρυψώνες τότε θα επιβιώσουν αρκετά ψαράκια τα οποία θα είναι τα πιο δυνατά.Εσύ φρόντισε να ταιζεις τα μωρά ρίχνοντας αποξηραμένες νιφάδες της οποίες έχεις κάνει σκόνη με τα χέρια σου ή αν έχεις εύκαιρη ζωντανή αρτέμια ή microworms- προσοχή στο υπερβολικό τάισμα.

Βασίλης

Link to comment
Share on other sites

Kερατόφυλλο και τζάβα μός είναι ιδανικά φυτά για γόνους . Αν δεν έχεις φυτά τότε σίγουρα θα γίνουν μεζές .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα και σε εσένα και χρόνια πολλά :)

Όπως είπαν και οι προλαλήσαντες αν έχεις αρκετά φυτάκια άφησε την φύση να κάνει την δουλειά της!!

Τα δυνατότερα και τα εξυπνότερα θα επιβιώσουν ;)

Όσο για τα neon και τα danio . . .

Link to comment
Share on other sites

φυτα εχω μονο 3 πλαστικα ...κανουν αυτα για κρυψωνες? απλα φοβαμαι μην τα ρουφηξει και το φιλτρο..ηθελα παρα πολυ να γεννησουν καποτε και τωρα εχω τρελαθει απο τη χαρα μου και θελω να πανε ολα καλα!!αρα στον ενα μηνα γεννανε περιπου? α και κατι αλλο, η θερμοκρασια 28 βαθμοι ειναι καλη για τα μικρα?

Link to comment
Share on other sites

Με τα πλαστικά δεν μπορώ να σου υποσχεθώ κάτι αν και δεν θα έπρεπε να υπάρχουν καν στο ενυδρείο σου αλλά

αυτό είναι άλλο θέμα. . .

Την θερμοκρασία χαμήλωσε την στους 25-26 βαθμούς και αν δεν το έχεις κάνει ήδη ρίξε μια ματιά στο προφίλ τους

Poecilia reticulata

Στhn εiσαγωγή του φίλτρου βάζοντας τούλι αποφεύγεις τα ατυχήματα-ρουφήγματα ;)

Γενικότερα οι συνθήκες τους ενυδρείου σου ποιες είναι ??

Βάλε μας και μια φώτο αν δεν σου είναι κόπος :)

Έγινε επεξεργασία - rastafari
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ!! ΕΧΩ ΕΝΑ ΑΡΣΕΝΙΚΟ GUPPY ΚΑΙ 4 ΘΗΛΥΚΑ, 3ΑΠΟ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΟΥΝ.ΕΙΝΑΙ ΦΟΥΣΚΩΜΕΝΕΣ ΟΙ ΚΟΙΛΙΕΣ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΜΑΥΡΕΣ ΠΙΣΩ ΠΙΣΩ, ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 1 ΜΗΝΑ ΠΑΡΑ ΚΑΤΙ ΕΤΣΙ. ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΚΑΙ ΓΕΝΝΗΣΤΡΑ ΓΙΑ 2 ΚΑΙ ΤΑ ΕΙΧΑ ΜΕΣΑ ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΓΕΝΝΟΥΣΑΝ ΚΑΙ ΤΑ ΛΥΠΗΘΗΚΑ ΕΚΕΙ ΜΕΣΑ ΚΛΕΙΣΜΕΝΑ ΤΑ ΞΑΝΑ ΑΦΗΣΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ. ΠΟΤΕ ΟΜΩΣ ΘΑ ΞΕΡΩ ΠΟΤΕ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΤΟΥΣ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΒΑΛΩ ΞΑΝΑ ΣΤΗ ΓΕΝΝΗΣΤΡΑ? ΕΠΙΣΗΣ ΑΝ ΤΑ ΑΦΗΣΩ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΟΥΝ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΕΛΕΥΘΕΡΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΨΑΡΙΑ (4ΝΕΟΝ ΚΑΙ 4 ΖΕΒΡΑ ΝΤΑΝΙΟ) ΝΑ ΤΑ ΦΑΝΕ? :xmas_smile:

Χρονια πολλα και καλες γιορτες!

Τα περισσοτερα για τη γεννα στα ειπαν τα παιδια απο πανω! Ασε τις γεννηστρες, δεν χρειαζονται! Αυτο που χρειαζονται τα ψαρακια σου και ο γοννος σου ειναι ζωντανα φυτακια για να κρυφτουν! Τα πλαστικα καλυτερα να τα βγαλεις!

Επισης θα ηθελα να σταθω λιγο στα νεον και τα ντανιο που λες οτι εχεις. Για αρχη, τα ψαρια αυτα θελουν κοπαδι απο 6 και πανω για να νοιωθουν ασφαλη. Κατα δευτερον τα ψαρια αυτα, δεν ζουνε στις ιδιες συνθηκες με τα γκαπυ.

Καλο θα ηταν να διαλεξεις ποιο ειδος θελεις και με αυτο να ασχοληθεις και να χεις ενα υγιες ενυδρειο!

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορω να ανεβασω φωτο, αλλα πηρα 2 φυτα!! δεν εχουν γεννησει ακομα αλλα που θα παει!!

Link to comment
Share on other sites

Πως ανεβάζουμε φωτογραφίες

ή επιλέγεις κάποιο free image hosting site όπως το postimg.org

Έγινε επεξεργασία - rastafari
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και καλη χρονια τα παιδια στα υπαν τα περισσοτερα τα πλαστικα πρεπει να τα βγαλεις οπωσδηποτε επιδι ειδικα τα μικρα θα τραυματιστουν και την θερμοκρασια το καλυτερο ειναι 25 βαθμοι φυτα μπορω να σου προτεινω Caboba Caroliana,https://www.google.gr/search?q=cabomba+caroliniana&espv=210&es_sm=122&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=irfJUqHyHMjQsgaU74GgDg&sqi=2&ved=0CDIQsAQ&biw=1366&bih=645

Bαλισνερια https://www.google.gr/search?q=cabomba+caroliniana&espv=210&es_sm=122&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=irfJUqHyHMjQsgaU74GgDg&sqi=2&ved=0CDIQsAQ&biw=1366&bih=645

και το κλασικο κερατοφυλο !! καλους απογονους!!προσεξε τον υπερπληθυσμο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...