Jump to content

Tassos Light Reef


tasso

Recommended Posts

Τασο μου τα σκαμπανεβασματα στο Kh εχουν αλλες επιπτωσεις στα sps.

Με το συγκεκριμενο κοραλι αυτο που βλεπεις ειναι απολυτα φυσιολογικο.

Οσο μεγαλωνει το κοραλι λογο της μορφολογιας του(πολλα και πυκνα "κλαδια") κανει πιο ευκολα σκια στη βαση και θα δεις στο μελλον να νεκρωνει και αλλο στα χαμηλα σημεια του.Εχεις δικιο για το φως :thumbsu:

Επισης θελει και πολυ ροη.Αν δεν εχει,αναμεσα στα "κλαδια" μπορει να πιασει ακομα και detritus και οπως ειναι επομενο θα νεκρωνει και εκει.Συνηθως στη μεση συμβαινει αυτο.

Η νεκρωση στην οποια αναφερεσαι,ειναι αυτη που φαινεται στον κορμο(εκει που ξεκινανε τα "κλαδια")?Οχι πιο πανω ε?

edit

Οταν εχεις χρονο και διαθεση,βαλε και μια fts(που λενε στο χωριο μου) να δουμε το διαμαντι σου :jig:

καλησπέρα Μιχάλη και ευχαριστώ για την απάντηση έβαλα μια Φώτο φαίνετε καλύτερα τώρα,ναι η νέκρωση είναι μόνο από την κάτω μεριά στα κλαδιά..από ροη πιστεύω είναι μια χαρά

post-51870-0-06146300-1396207983_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - tasso
Link to comment
Share on other sites

ηταν μια σταλια οταν την αγορασα!!

Έγινε επεξεργασία - tasso
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

καλησπέρα έχω μια απορία σχετικά με το σκιμμερ από τότε που έχει μπει το ατς το σκιμμερ το βλέπω και υπολειτουργεί είναι λόγο ατς μπορώ να το αφαιρέσω?

Έγινε επεξεργασία - tasso
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου τασο ^_^

Αν εχει ξεκινησει να "στρωνει" το ats,ναι ειναι λογικο.

Ναι θα μπορουσες να το αφαιρεσεις.

Κατα την ταπεινη μου γνωμη και στο δικο μου ενυδρειο ομως δεν θα αφαιρουσα το skimmer.

Μονο απο θεμα οξυγονωσης/ασφαλειας κτλ καλο ειναι να το εχεις να δουλευει.

Βαλτο και στο dry skimming.

Πως παει το ενυδρειο γενικοτερα?

Link to comment
Share on other sites

Ποσο καιρο δουλευε και εβγαλε αυτη την ποσοτητα? :P

ανάλογα φίλε μου πάνω κάτω 2-3 εβδομάδες.

Έγινε επεξεργασία - tasso
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου τασο ^_^

Αν εχει ξεκινησει να "στρωνει" το ats,ναι ειναι λογικο.

Ναι θα μπορουσες να το αφαιρεσεις.

Κατα την ταπεινη μου γνωμη και στο δικο μου ενυδρειο ομως δεν θα αφαιρουσα το skimmer.

Μονο απο θεμα οξυγονωσης/ασφαλειας κτλ καλο ειναι να το εχεις να δουλευει.

Βαλτο και στο dry skimming.

Πως παει το ενυδρειο γενικοτερα?

οκ Μιχάλη θα το βάλω σε dry skimming σε γενικές γραμμές πάει καλά βλέπω ανάπτυξη σε μερικά sps και αυτό με δίνη κουράγιο ... πριν λίγο καιρό φοβόμουν να βάλω γιατί θεωρούσα το εαυτό μου μη ώριμο ,αργά η γρήγορα έπρεπε να γίνει και αυτό και έτσι πήρα την απόφαση και έβαλα με συχνές μετρήσεις να ακολουθούν μέχρι να βρω και εγώ την σειρά μου. Σήμερα πήγαινα για αγορά clam αλλά υπήρχαν κάτι τέρατα και δεν ήθελα και κατέληξα σε 2 ακροπορες για να δούμε...

Έγινε επεξεργασία - tasso
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα έχω μια ερώτηση όταν υπάρχει σε ένα μικρό σημείο νέκρωση σε lps κοράλλι υπάρχει περίπτωση να σταματήσει εκεί η νέκρωση η να προχωρήσει σιγά σιγά σε όλο το κοράλλι γιατί έκανα αγορά ένα lps και το πρόσεξα αργά το βράδυ ότι έχει 2 νεκρά σημεία αλλά δεν φαίνονται τωρινά υπάρχει περίπτωση να προχωρήσει η νέκρωση η να πάω να το αλλάξω??

Έγινε επεξεργασία - tasso
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα έχω μια ερώτηση όταν υπάρχει σε ένα μικρό σημείο νέκρωση σε lps κοράλλι υπάρχει περίπτωση να σταματήσει εκεί η νέκρωση η να προχωρήσει σιγά σιγά σε όλο το κοράλλι γιατί έκανα αγορά ένα lps και το πρόσεξα αργά το βράδυ ότι έχει 2 νεκρά σημεία αλλά δεν φαίνονται τωρινά υπάρχει περίπτωση να προχωρήσει η νέκρωση η να πάω να το αλλάξω??

Nα πας για αλλαγη η νεκρωση μπορει να συνεχισει ,μια φωτο θα βοηθουσε,επισεις και το ειδος του lps

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απαραίτητο να συνεχίσει. Μπορεί να έφαγε μια δύο φάπες από κάποιο άλλο κοράλλι στην κοραλλιέρα και γι' αυτό να το έπαθε. Δεν πάει να πει πως έχει κάτι! ;)

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα έχω μια ερώτηση όταν υπάρχει σε ένα μικρό σημείο νέκρωση σε lps κοράλλι υπάρχει περίπτωση να σταματήσει εκεί η νέκρωση η να προχωρήσει σιγά σιγά σε όλο το κοράλλι γιατί έκανα αγορά ένα lps και το πρόσεξα αργά το βράδυ ότι έχει 2 νεκρά σημεία αλλά δεν φαίνονται τωρινά υπάρχει περίπτωση να προχωρήσει η νέκρωση η να πάω να το αλλάξω??

Εαν δεν φαίνονται πρόσφατα τοτε μην ανησυχείς λογικά δεν θα υπάρξει πρόβλημα Τασο και θα συμφωνήσω με τον Κώστα...

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ παιδιά!! να και το κοράλλι νωρίς το πρωί φαίνετε το νεκρό σημείο ...και τα 2 δώρο από την γυναίκα μου !!!

post-51870-0-39382500-1399219305_thumb.jpg

post-51870-0-38190700-1399219318_thumb.jpg

post-51870-0-16739300-1399219328_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - tasso
Link to comment
Share on other sites

καλοριζικα πολυ ομορφα ζωντανα να τα χαιρεσε Τασο

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικα Τάσο! Πολύ όμορφα και τα δύο! Μην μασάς, μια χαρά είναι το ζωντανό! ;)

Έγινε επεξεργασία - kostaskappa
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τα καλα σας λογια παιδια!να ειστε παντα καλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν θα πω για τα κοράλλια γιατί τα είπαν οι προηγούμενοι..

btw αδερφές έχει η γυναίκα σου? χαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν θα πω για τα κοράλλια γιατί τα είπαν οι προηγούμενοι..

btw αδερφές έχει η γυναίκα σου? χαχαχαχα

χαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφες επιλογες τασο :thumbsu:

Πανεμορφα κοραλια!Σκορδα!

Ευχαριστουμε για τις φωτο!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν θα πω για τα κοράλλια γιατί τα είπαν οι προηγούμενοι..

btw αδερφές έχει η γυναίκα σου? χαχαχαχα

xaxaxaxa!!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφες επιλογες τασο :thumbsu:

Πανεμορφα κοραλια!Σκορδα!

Ευχαριστουμε για τις φωτο!

να σαι καλα Μηχαλη!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

παιδιά ξέρη κανείς αν αυτά είναι επικίνδυνα για το ενυδρείο και το κακό είναι ότι κάνουν "παρέλαση" μέσα τόσα πολλά είναι και αν υπάρχει κάτι να τα τρώει.... όταν ρίχνω καταψυγμένη τροφή τότες βγαίνουν έξω από τις φωλιές τους .

post-51870-0-80307500-1400379917_thumb.jpg

post-51870-0-16141500-1400379929_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - tasso
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...