Jump to content

Tassos Light Reef


tasso

Recommended Posts

πριν 23 λεπτά, το μέλος tasso έγραψε:

Και σήμερα  Γυναν κάποιες αγορές !!!Νικο δεν άντεξα και βρικα το naso και κατευθείαν το βούτηξα μιας και είναι από τα αγαπημένα μου ψάρια !!!

IMG_7856.JPG

Εινα ψαρις ο κερατας ,σε καταλαβαινω,τρωει?καλοριζικος φιλε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος tasso έγραψε:

IMG_7863.JPG

Πολυ χαμηλα δεν ειναι ο κυκλοφορητης?

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, niknik said:

Ομορφιες βλεπω με τινγα αναπτυξη,τα πιατα τα εκανες βαση για τις ακρο,χαχαχα και πολυ καλα εκανες,μπραβο φιλε μου ,μην αλλαξεις τιποτα,εαν δεν ριχνεις αμινοξεα ριξε λιγο.Απο τιμες πως εισαι?:thumbsu:

Νασαι καλά φίλε μου !!!αμινοξεα ρίχνω !!,επίσης ρίχνω και ζουμιά της Aquaforest για τα Κοραλία !!.ναι έχω βάλει της άκρο  πάνω στα" πιάτα "για να αλλάξει λίγο το scape,τώρα από τιμές kh 8,3 μαγνήσιο 1.350 και ασβέστιο ντρέπομαι να στο πω αλλά θα στο πω 430  και άρχισα σιγά σιγά να το ανεβάζω μιας και το πιρα χαμπάρι εχτές άλλαξα και αλάτι πείρα για πρώτη φορά το reef salt της aquaforest μιας και  Χρησιμοποιούσα της instant ocean  και Πιστεύω για αυτό να είχα θέμα με το ασβέστιο ....

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος tasso έγραψε:

Νασαι καλά φίλε μου !!!αμινοξεα ρίχνω !!,επίσης ρίχνω και ζουμιά της Aquaforest για τα Κοραλία !!.ναι έχω βάλει της άκρο  πάνω στα" πιάτα "για να αλλάξει λίγο το scape,τώρα από τιμές kh 8,3 μαγνήσιο 1.350 και ασβέστιο ντρέπομαι να στο πω αλλά θα στο πω 430  και άρχισα σιγά σιγά να το ανεβάζω μιας και το πιρα χαμπάρι εχτές άλλαξα και αλάτι πείρα για πρώτη φορά το reef salt της aquaforest μιας και  Χρησιμοποιούσα της instant ocean  και Πιστεύω για αυτό να είχα θέμα με το ασβέστιο ....

Φιλαρακι το 430 ειναι και ψηλα θα ελεγα ,400 410 εισαι μια χαρα.Νιτρικα?

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, niknik said:

Εινα ψαρις ο κερατας ,σε καταλαβαινω,τρωει?καλοριζικος φιλε.

Νασαι καλά Νίκο το  Συγκεκριμένο  ψάρι το  Παρακολουθώ 1μιση εβδομάδα τώρα άπω το μέρος που το αγόρασα ήταν κάτασπρο από το στρες ich δεν είχε καθόλου και σήμερα που το είδα καλητερα αλλά όχι 100% αλλά το τάισε μπροστά μου  Καταψυγμένη και έτρωγε κανονικά και αποφάσισα να το  "Βουτήξω "τώρα το βλέπω  στο σπίτι Τσιμπάει στους βράχους και όπου βρει επίσης τρώει και  seaweed και σαν αρχή Κιόλας είναι μια χαρά ευχομαι να πάνε όλα καλά γιατί είναι φοβερό ψάρι !!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, niknik said:

Φιλαρακι το 430 ειναι και ψηλα θα ελεγα ,400 410 εισαι μια χαρα.Νιτρικα?

Λάθος μου 340 ήθελα να πω νιτρικά 0,2

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, niknik said:

Πολυ χαμηλα δεν ειναι ο κυκλοφορητης?

Τον έχω βάλει επίτηδες έτσι οστε ότι  Βρωμιά μαζεύει πίσω να την διώχνει προς τα μπροστά !!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος tasso έγραψε:

Νασαι καλά Νίκο το  Συγκεκριμένο  ψάρι το  Παρακολουθώ 1μιση εβδομάδα τώρα άπω το μέρος που το αγόρασα ήταν κάτασπρο από το στρες ich δεν είχε καθόλου και σήμερα που το είδα καλητερα αλλά όχι 100% αλλά το τάισε μπροστά μου  Καταψυγμένη και έτρωγε κανονικά και αποφάσισα να το  "Βουτήξω "τώρα το βλέπω  στο σπίτι Τσιμπάει στους βράχους και όπου βρει επίσης τρώει και  seaweed και σαν αρχή Κιόλας είναι μια χαρά ευχομαι να πάνε όλα καλά γιατί είναι φοβερό ψάρι !!!

Τάισε τον μαζί με το φύκι και χλωρελα η σπιρουλινα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, niknik said:

Τάισε τον μαζί με το φύκι και χλωρελα η σπιρουλινα.

Καλός !!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά τα πράγματα για μένα δεν είναι και τόσο καλά  μετά της αγορές με τα ψάρια που έκανα εδώ και 3 εβδομάδες  από εχτές τα ψάρια αν όχι όλα τα βλέπω με άσπρα σημάδια στο σώμα τους τώρα είναι ich δεν ξέρω αλλά για εκεί το βλέπω ,το καλώ είναι ότι τρώνε σαν λεμαργα προς το παρόν τα δίνω βιταμίνες  και πρέπει να κάνω κάτι πριν είναι αργά , τώρα έχουν την δύναμη τρώνε αλλά μετά δεν θα την έχουν . θέλω να τα βγάλω να τα βάλω σε καραντίνα αλλά πως; μέσα  το ενυδρείο είναι σαν ζούγκλα άντε να τα πιάσω ....

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος tasso έγραψε:

Παιδιά τα πράγματα για μένα δεν είναι και τόσο καλά  μετά της αγορές με τα ψάρια που έκανα εδώ και 3 εβδομάδες  από εχτές τα ψάρια αν όχι όλα τα βλέπω με άσπρα σημάδια στο σώμα τους τώρα είναι ich δεν ξέρω αλλά για εκεί το βλέπω ,το καλώ είναι ότι τρώνε σαν λεμαργα προς το παρόν τα δίνω βιταμίνες  και πρέπει να κάνω κάτι πριν είναι αργά , τώρα έχουν την δύναμη τρώνε αλλά μετά δεν θα την έχουν . θέλω να τα βγάλω να τα βάλω σε καραντίνα αλλά πως; μέσα  το ενυδρείο είναι σαν ζούγκλα άντε να τα πιάσω ....

Εάν τα βγάλεις είναι το σωστό μόνο με παγίδα θα τα πιάσεις.Εαν έχεις λάμπα uv βαλτην θα σε βοηθήσει πολύ. 

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν έχω Νίκο ,πρέπει τουλάχιστον να  Αφαιρέσω  το ένα Νησάκι μόνο έτσι θα μπορέσω να κάνω κάτι ,δουλειά δεν είχα δουλειά άνοιξα πω πω τα νεύρα μουυυυυυυυυυ....έχω διαβάσει στο RC για αυτό εδώ τώρα δεν ξέρω αμμα κάνει κάτι ....

 

IMG_7911.JPG

Έγινε επεξεργασία - tasso
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος tasso έγραψε:

Όχι δεν έχω Νίκο ,πρέπει τουλάχιστον να  Αφαιρέσω  το ένα Νησάκι μόνο έτσι θα μπορέσω να κάνω κάτι ,δουλειά δεν είχα δουλειά άνοιξα πω πω τα νεύρα μουυυυυυυυυυ....έχω διαβάσει στο RC για αυτό εδώ τώρα δεν ξέρω αμμα κάνει κάτι ....

 

IMG_7911.JPG

Τι ακριβώς είναι αυτό?Απο το να βγαλεις νησι που σιγουρα θα ανοιξεις θεματα μεγαλα παρε μια uv.

Link to comment
Share on other sites

Τάσο δεν θα δουλέψει το ginger...

Snake oil όπως λενε και οι Αμερικάνοι...

Αν μπορείς να βάλεις τα ψαρια σε καραντίνα και να ακολουθήσεις θεραπεία θα ήταν το ιδανικότερο.

Στην περίπτωση που αυτο δεν μπορεί να συμβεί τοτε ξεκίνα εμποτισμό  της τροφής με αμινοξέα και βιταμίνες για να τα βοηθήσεις και να δυναμώσεις το ανοσοποιητικό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, TAN said:

Τάσο δεν θα δουλέψει το ginger...

Snake oil όπως λενε και οι Αμερικάνοι...

Αν μπορείς να βάλεις τα ψαρια σε καραντίνα και να ακολουθήσεις θεραπεία θα ήταν το ιδανικότερο.

Στην περίπτωση που αυτο δεν μπορεί να συμβεί τοτε ξεκίνα εμποτισμό  της τροφής με αμινοξέα και βιταμίνες για να τα βοηθήσεις και να δυναμώσεις το ανοσοποιητικό.

Ρίχνω βιταμίνες και από όλα σήμερα που πήγα για δουλειά δεν μπορούσα να δω την κατάσταση των ψαριών και που γύρισα σπίτι δεν έχω δει ούτε ένα άσπρο στίγμα στα ψάρια και με περιμένανε σαν τρέλα να τα ταΐσω όπως και φάγανε πολύ καλά !!!

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, niknik said:

Τι ακριβώς είναι αυτό?Απο το να βγαλεις νησι που σιγουρα θα ανοιξεις θεματα μεγαλα παρε μια uv.

Νίκο είναι ένα φυτό πολύ καλό σε  βιταμίνες και το  Χρησιμοποιούν  σε φαγητά και σε αρρώστιες !τωρα έχω ρίξει εχτές στην τροφή τους σήμερα όπως είπα και πιο πάνω τα βρικα μια χαρά δηλαδή σηνεχιζουν να τρώνε ,πείρα και άλλες βιταμίνες Ευχόμαι να πάνε όλα καλά ,πάντως βαριέμαι αφάνταστα να ξεκινήσω να βγάζω ψάρια γιατί θα κάτσω όλοι μέρα και δεν την "παλεύω καθόλου "πάντως όσες φορές έχω βάλει το yellow eye tank  3 φορεσ μέχρι στιγμης αυτά  Παθαίνω απα πα πα εφιάλτης σκέτος ο αλήτης ....

Link to comment
Share on other sites

Τάσο δεν το προκαλεσε ο yellow eye σύμπτωση είναι.Εφοσον καθάρισαν αρκετά δεν πειράζεις κάτι και ταΐζεις όπως κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, niknik said:

Τάσο δεν το προκαλεσε ο yellow eye σύμπτωση είναι.Εφοσον καθάρισαν αρκετά δεν πειράζεις κάτι και ταΐζεις όπως κάνεις.

Δεν ξέρω Νίκο αλλά όσες φορές έχασα ψάρια είναι μετά από αγορά αυτού του ψαριού ,θα κάνω το εξής θα  Ετοιμάσω και την καραντίνα να είμαι σε ετοιμότητα και σε περίπτωση που  Χειροτερεύουν τα πράγματα τα βάζω μέσα ! Τώρα τη τιμή πρέπει να έχω στο copper 0,1 με 0,05 ??

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Νίκο τελικά την γλίτωσα και όλα τα ψάρια είναι καλά ,έριχνα μπόλικες βιταμίνες τροφή κτλ και όλα πήγαν μια χαρά!!!το μόνο που με πειράζει ο Νάσο τρώει μόνο seaweed τίποτα άλλο ...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Νίκο μου τελικά με άφησε και ο λόγος γιατί  δεν το τάιζα,και γιατί δεν το ταιζα επιδει τον τελευτεω καιρό ζω έναν εφιάλτη Νίκο μου που δεν έχει τελιωμο .....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...