Jump to content

Tassos Light Reef


tasso

Recommended Posts

33 minutes ago, fishbone! said:

Ρε Τάσο, ο τύπος σου είπε να βάλεις ψάρι χωρίς να κάνεις μετρήσεις?

 

Δηλαδή αν έχει αμμωνία δεν τον νοιάζει το ψάρι?

 

Βρες τεστ αμμωνία και νιτροδων και αφού μηδενισουν οι τιμές μετά βάλε ζωντανό. 

 

Τελικά αυτά δεν γίνονται μόνο στην Ελλάδα...

Χαχα παντού  Γίνονται !!με το είπε με την Προοπτική ότι και καλά Επειδή έβαλα,bio s και life bio fil....ότι είμαι καλυμμένος μετά από 1 εβδομάδα !καλος αμμα είναι !!

Link to comment
Share on other sites

Και προχτες είπα να κάνω την πρώτη μου αγορά μιας και με τα τεστ ήμουν πλέον καλημενος όπως και πολύ ευχαριστημένος με την Aquaforest  πολύ καλεσ Τιμές και επίσης στα προϊόντα της και έτσι επιδη δεν άντεξα λέω :να βλέπεις ένα ενυδρείο με νερό και βράχο δεν λέει, και έτσι  βρήκα το ψάρακι  σε καλή τιμη και το τσίμπησα  ,όπως και σήμερα ξανά   έσκασα !, έκανα άλλη μια  αγορά  2 μπεμπακια yellow tang μιας και το ήθελα  εδώ και καιρό  να έχω 2 η και 3 μέσα στο ενυδρείο !! με το που μπήκαν στο ενυδρείο άρχισαν  και τσιμπούσαν από εδώ και από εκεί, και είναι ένα πανέμορφο θέαμα  έστω και «γυμνό « το ενυδρείο να βλέπεις αυτά τα ζωντανά να πηγαίνουν πάνω κατο δεξιά αριστερά ....απλά τέλειο !!!στην πορεία θέλω να βαλο κανα Blue Tang ,2 Clownακια και ένα Νάσο !!!αλλα όχι το «αγαπημένο «ψαράκι του Μιχάλη το φοξ  χαχαχαχ νασαι καλά φίλε μου όπου και να είσαι !!!και στο τέλος να μπούμε σιγά σιγά και τα Κοραλία !!

 

 

9E4B1BA7-FF99-4498-9A0E-75F1CEC86761.jpeg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 12/10/2018 at 7:44 ΜΜ, το μέλος tasso έγραψε:

24C7468B-567C-498D-B286-CA27C65619B3.jpeg

Καλορίζικα φίλε θα σου πρωτεινα τα yellow να τα κάνεις 3.Ετσι είναι κοπάδι. 

Link to comment
Share on other sites

Νασαι καλά Νίκο !!σημερα το ένα είναι σε μια γωνία ούτε τρώει τίποτα μόνο πάει λίγο δεξιά ,αριστερά,στο μεταξύ μια χαρά φαίνεται δεν βλέπω τίποτα σημάδια πάνω του ,έβαλα και λίγο άλγη σε μια πετρούλα και το έβαλα κοντά του μπας και  Τσιμπήσει λίγο !ευχομαι να φαΐ κάτι ...το άλλο μια χαρά τρώει κανονικά  κανενα πρόβλημα !!!

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που είδα της 2 πρώτες μέρες τον κηνηγουσε τον άλλον( ο άλλος είναι λίγο πιο μεγάλος ελάχιστα ) παρόλο που στην αρχή ήταν μαζί μετά ο μεγαλος φενεται πήρε την πρωτιά και ο μικρός  Έμεινε στην γωνία στράβωσε τι να πω χαχαχαχχαχ...:

114536C9-CAAB-48A2-804D-249CD947FD6E.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος tasso έγραψε:

Το μόνο που είδα της 2 πρώτες μέρες τον κηνηγουσε τον άλλον( ο άλλος είναι λίγο πιο μεγάλος ελάχιστα ) παρόλο που στην αρχή ήταν μαζί μετά ο μεγαλος φενεται πήρε την πρωτιά και ο μικρός  Έμεινε στην γωνία στράβωσε τι να πω χαχαχαχχαχ...:

114536C9-CAAB-48A2-804D-249CD947FD6E.jpeg

Ειναι πολύ αδύνατο ριξτου βιταμίνες και καμιά κατεψυγμένη και παρακολουθατον μέχρι να πάρει μπρος. 

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν την πάλεψε ο  Μικρός :(το θέμα είναι θα μπορέσω να βάλω άλλο η θα έχω θέμα  Τσακωμού με τον είδη  Υπάρχοντα ??

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος tasso έγραψε:

Τελικά δεν την πάλεψε ο  Μικρός :(το θέμα είναι θα μπορέσω να βάλω άλλο η θα έχω θέμα  Τσακωμού με τον είδη  Υπάρχοντα ??

Bιασου και βάλε 2 και ένα Cole tang μαζί εάν είναι εύκολο. 

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μήπως έχει τίποτα αμμωνία ή νιτρώδη ακόμα και τσάμπα βάζεις ψαράκια?

Τάσσο έχεις μετρήσει καλά?

 

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, fishbone! said:

Ρε παιδιά μήπως έχει τίποτα αμμωνία ή νιτρώδη ακόμα και τσάμπα βάζεις ψαράκια?

Τάσσο έχεις μετρήσει καλά?

 

Ναι φίλε μέτρησα καλά !!τα αλλά τα ψαράκια είναι μια χαρά τρώνε τα παντα και από τους βράχους !!φενονται μια χαρά ,τώρα τη έγινε δεν ξέρω ίσως το πρόβλημα ήταν από το μαγαζί που το πήρα και δεν το πρόσεξα από την χαρά μου ....αλλά θα ξανά μετρήσω ακόμα μια  φορά όταν πάω σπίτι για να είμαι καλυμμένος !!

Link to comment
Share on other sites

Νίκο τελικά εκανα την κίνηση και πήρα αλλά 2 yellow ίδιο μεγεθους και 2 κλονακια (νεμακια)!!η εικόνα δεν είναι και η καλύτερη απέναντι στα 2 καινούργια (μιας και ο  Πρώτος   Είναι  Παλαιορας ξερεισ Χαχαχ ούτε εβδομάδα δεν έκλεισε στο ενυδρείο )αλλά όχι και η χειρότερη θα έλεγα !!βασικα τα ορμάει μόνο αμμα πάνε και τσιμπησουνε από βράχο η από το πάτωμα , Σκεφτόμουνα να το βαλο στο σαμπ για λιγεσ Μέρες και να αλαξω λίγο το aquascape μερικά βραχάκια   Να τα βάλω στην μέση ξέρω γω ,και να τα ξανά βάλω  στην θέση τους όταν ηρεμήσουν τελειος τα πραματα !! η να σβήσω τα φώτα !τωρα για τα φώτα δεν ξέρω αμμα είναι και άσχημη ιδέα γιατί αύριο που δουλεύω θα   Λοιπό  Όλοι μέρα και σκέφτομαι να τα κλησω μέχρι  να Γυρίσω  Σπίτι ...τη λες ???εχω ρήξη πάντως αβέρτα βιταμίνες ,Σκορδά φάγανε μια χαρά !!!τωρα αμμα καταφέρω και δεν σφαχτούν και τα κρατήσω θα είναι τέλεια !!!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 39 λεπτά, το μέλος tasso έγραψε:

Νίκο τελικά εκανα την κίνηση και πήρα αλλά 2 yellow ίδιο μεγεθους και 2 κλονακια (νεμακια)!!η εικόνα δεν είναι και η καλύτερη απέναντι στα 2 καινούργια (μιας και ο  Πρώτος   Είναι  Παλαιορας ξερεισ Χαχαχ ούτε εβδομάδα δεν έκλεισε στο ενυδρείο )αλλά όχι και η χειρότερη θα έλεγα !!βασικα τα ορμάει μόνο αμμα πάνε και τσιμπησουνε από βράχο η από το πάτωμα , Σκεφτόμουνα να το βαλο στο σαμπ για λιγεσ Μέρες και να αλαξω λίγο το aquascape μερικά βραχάκια   Να τα βάλω στην μέση ξέρω γω ,και να τα ξανά βάλω  στην θέση τους όταν ηρεμήσουν τελειος τα πραματα !! η να σβήσω τα φώτα !τωρα για τα φώτα δεν ξέρω αμμα είναι και άσχημη ιδέα γιατί αύριο που δουλεύω θα   Λοιπό  Όλοι μέρα και σκέφτομαι να τα κλησω μέχρι  να Γυρίσω  Σπίτι ...τη λες ???εχω ρήξη πάντως αβέρτα βιταμίνες ,Σκορδά φάγανε μια χαρά !!!τωρα αμμα καταφέρω και δεν σφαχτούν και τα κρατήσω θα είναι τέλεια !!!!

Κλείσε τα φώτα μέχρι να γυρίσεις και μετά τα ανάβεις και ταΐζεις. 

Θα σταματήσει σιγά σιγά και θα γίνουν ένα ωραίο κοπάσει. Καλορίζικο το δίδυμακι. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, niknik said:

Κλείσε τα φώτα μέχρι να γυρίσεις και μετά τα ανάβεις και ταΐζεις. 

Θα σταματήσει σιγά σιγά και θα γίνουν ένα ωραίο κοπάσει. Καλορίζικο το δίδυμακι. 

 Νασαι καλά Νίκο  Φαίνεται ωραία 3 μαζί, όπως είπες κοπάδι!!με τα φώτα  αυτό θα κάνω !!....μετα από 6 ώρες κάπως καλύτερα η συμπεριφορά απέναντι στα 2 !!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα πραματα είναι πολύ καλητερα από εχτές !!με το που γύρισα από την δουλειά άναψα τα φώτα και μετά από λίγο τα βλέπω μαζί και τα 3 !!!ούτε να πέσουν φάπες τίποτα !!και ακόμα καλητερα όταν είναι όλα μαζί  κοπάδι  και τσιμπάνε από τους βράχους !!!

Link to comment
Share on other sites

Καλά νέα Τάσσο!

Ρε φίλε δεν φοβασε να μην πέσει κανένας βράχος στο bare bottom?

 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, fishbone! said:

Καλά νέα Τάσσο!

Ρε φίλε δεν φοβασε να μην πέσει κανένας βράχος στο bare bottom?

 

Όχι φίλε μου  τα έχω  Δέσει με Ταη ραπ και ο κάθε βράχος «κούμπωσε « με τον άλλον μια χαρά ,και το κάνω και χρόνια τώρα και δεν είχα θέμα καθόλου !!

Link to comment
Share on other sites

Έχω λίγο θέμα με το σκιμμερ έχω  Υπερχείλιση   Και δεν ξέρω γιατί ,νομίζω τα bubble magus το κάνουν στης αρχές ,θημαμε και στης αρχές  όταν το είχα πάρει είχα πάλη το ίδιο πρόβλημα ,το είχα στους 25cm και το  Ύψωσα στους 24 cm  μπας και στρώση ,άλλη λένε  Επειδή  Είναι πολη μεγάλο για τα λίτρα που έχω αλλά δεν ξέρω ;σκέφτομαι να κάνω αλλαγή νερού ,αλλά δεν είναι  Νωρίς για αλλαγή νερού ??μετά δοκίμασα και το εξής σταμάτησα την αντλία επιστροφής και μετά από λίγο δεν είχα αυτήν την  Υπερχείλιση  ....μετά που ξανά άνοιξα την  Επιστροφή ξανά τα ίδια .....ποτέ θα στρώση δεν ξέρω .....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...