Jump to content

Tassos Light Reef


tasso

Recommended Posts

πριν 31 λεπτά, το μέλος tasso έγραψε:

Ερώτηση πια είναι η κατάλληλη δωσο λόγια για τον άνθρακα ,ποσά γραμμάρια/στα 100λιτρα ??

100 στα 200 λίτρα ως θωριά. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, tasso said:

Καλός Νίκο !!

Νίκο μπωρο να κάνω αλλαγή νερού η είναι νωρίς για μένα θα έχω πρόβλημα ??και ο λόγος  Επειδή  έχω το θέμα με το σκιμμερ .

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος tasso έγραψε:

Νίκο μπωρο να κάνω αλλαγή νερού η είναι νωρίς για μένα θα έχω πρόβλημα ??και ο λόγος  Επειδή  έχω το θέμα με το σκιμμερ .

Όταν λες θέμα? 

Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, niknik said:

Όταν λες θέμα? 

Έχω overflowing και θέλω να κάνω αλλαγή νερού μπας και στρώση το σκιμμερ 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, tasso said:

Έχω overflowing και θέλω να κάνω αλλαγή νερού μπας και στρώση το σκιμμερ 

Εδώ και 2 εβδομάδες έχω αυτό το πρόβλημα εχτές έριξα 2 σταγόνες  Ελαιόλαδο που είδα στο YouTube έστρωσε για 3 ώρες αλλά μετά τα ίδια πάλη και σκευφτικα ίσως με την αλλαγή νερού που θέλω να κάνω να αρχηση να δουλευει κανονικά ...

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος tasso έγραψε:

Εδώ και 2 εβδομάδες έχω αυτό το πρόβλημα εχτές έριξα 2 σταγόνες  Ελαιόλαδο που είδα στο YouTube έστρωσε για 3 ώρες αλλά μετά τα ίδια πάλη και σκευφτικα ίσως με την αλλαγή νερού που θέλω να κάνω να αρχηση να δουλευει κανονικά ...

Ανέβασε τη βάση για να χαμηλώσει η στάθμη του νερου η άνοιξε τέρμα την έξοδο του νερού 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, niknik said:

Ανέβασε τη βάση για να χαμηλώσει η στάθμη του νερου η άνοιξε τέρμα την έξοδο του νερού 

Το ανέβασα εχτές Νίκο αλλά δεν είδα διαφορά ,πάντως για αλαγη νερού δεν  Προτείνεις ?επιδη ειναι φρέσκο το ενυδρείο ...σε ζάλισα Νίκο αλλά ευχαριστώ φίλε μου !!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 43 λεπτά, το μέλος tasso έγραψε:

Το ανέβασα εχτές Νίκο αλλά δεν είδα διαφορά ,πάντως για αλαγη νερού δεν  Προτείνεις ?επιδη ειναι φρέσκο το ενυδρείο ...σε ζάλισα Νίκο αλλά ευχαριστώ φίλε μου !!!

Δε με ζάλισες φίλε άνοιξε τέρμα την έξοδο στο νερό και θα δεις άλλο σκιμερ 

Έγινε επεξεργασία - niknik
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, niknik said:

Δε με ζάλισε φίλε άνοιξε τέρμα την έξοδο στο νερό και θα δεις άλλο σκιμερ 

Όταν λες να ανοίξω τέρμα την έξοδο στο νερό ?πια έξοδο ? δεν κατάλαβα Νίκο 

Link to comment
Share on other sites

Την έξοδο του νερού του καθαρού που βγάινει από το σκιμερ. 

Έγινε επεξεργασία - niknik
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, niknik said:

Την έξοδο του νερού του καθαρού που βγάνει από το σκιμερ. 

Αυτό εδώ ε ?γιατη άλλη έξοδο δεν υπάρχει !κοιταξε τη έμαθα και σήμερα !!παντως είδα διαφορά !!!!νασαι καλά Νίκο !!!

FD7A7C45-762E-4976-AC9C-B73F2A90B377.png

Link to comment
Share on other sites

Τάσο αυτή είναι η έξοδο του νερού και περνάει από την κόκκινη τάπα. 

 

 

Δες το βιντεο

Όταν λέω ρύθμισε την έξοδο του νερού εννοώ ότι το σκιμερ έχει ένα πλαστικό άξονα με κόκκινη τάπα όπως φαινετε στο βίντεο που έχει επάνω του αριθμούς. Αυτό γυρνάει αριστερά και δεξιά. Εσύ δες σε ποιο νούμερο το έχεις????? 

Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, niknik said:

Τάσο αυτή είναι η έξοδο του νερού και περνάει από την κόκκινη τάπα. 

 

 

Δες το βιντεο

Όταν λέω ρύθμισε την έξοδο του νερού εννοώ ότι το σκιμερ έχει ένα πλαστικό άξονα με κόκκινη τάπα όπως φαινετε στο βίντεο που έχει επάνω του αριθμούς. Αυτό γυρνάει αριστερά και δεξιά. Εσύ δες σε ποιο νούμερο το έχεις????? 

Νόμιζα ο αέρας είναι αυτός βρε Νίκο έχω μπερδευτη !τέλος πάντων To έχω παντα στο μαξ Νίκο αμμα το βαλο 3,2 η 1 ο αφρός θα πεταχτή δίπλα στον γείτονα ,και ανέκαθεν παντα στο μαξ το είχα !!θημασε είχαμε συζήτηση ξανά για αυτο το ρημάδι ,αλλά δεν ξέρω γιατί είχα αυτό το πρόβλημα με το σκιμμερ 3 εβδομάδες τώρα ,εχτές εβγαλα την τάπα την κόκκινη και είδα διαφορά! το είδα και στο YouTube   Σε περίπτωση υπερχείλισης και έκανε δουλειά!!! σήμερα που γύρισα από δουλειά έβαλα την τάπα πίσω και το έχω στο μαξ !βλεπω μέχρι στιγμής δουλευει καλά επιτέλους !!!ευχομαι να πάει καλά από εδώ και πέρα !!!.....νασαι καλά βρε Νίκο για την υπομονή σου φίλε :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μου κάνει εντύπως πως αφού το χαμηλώνεις πως ανεβάζει αφρό. 

Κλείσε του το ρεύμα όταν θα ξανά έχεις θέμα βάλε στο ένα την ένδειξη και μετά δώσε ρεύμα και βλέπεις. 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, niknik said:

Μου κάνει εντύπως πως αφού το χαμηλώνεις πως ανεβάζει αφρό. 

Κλείσε του το ρεύμα όταν θα ξανά έχεις θέμα βάλε στο ένα την ένδειξη και μετά δώσε ρεύμα και βλέπεις. 

 

Ναι είδες  Νίκο  Παράξενο ,ίσως  Επειδή είναι πολύ μεγάλο για τα λίτρα μου τι να πω δε ξέρω .....καλή ιδέα θα το δοκιμάσω αμμα έχω θέμα ξανα!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η σημπερηφορα από τα yellow είναι η εξής ο πρώτος που έβαλα έχει πάρει το αριστερό νησάκι όλο για την πάρτυ του ,και από τα αλλά 2 ο ένας πήρε το δεξιό νησάκι και ο άλλος στην μέση του ενυδρείο και στην μέση του βάθος, αμμα πάει ο ένας επίσκεψη στον άλλον πέφτουν φάπες  και αναρωτιέμαι τη μ@λ@κι@ έκανα και πήρα αλλά 2 και καλύτερα να επερνα κάτι διαφορετικό παρά να έχω οι βόρειοι και η νότιοι η κάτι σαν την ελληνική ταινία  η  νεράιδα και το παλικάρι   Όποιος την είδε με καταλαβαίνει, που  όλοι  την είδαμε !!!χαχαχα με αρεση που επημενα κιόλας να βάλω 2-3 εκτός αμμα αλαξουν σημπερηφορα μετά από λίγο καιρό ,σημπερασμα που έβγαλα αυτά τα ψάρια θέλουν πολλά λίτρα για να μην  Υπάρχει θέμα άλλιος .....

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος tasso έγραψε:

Η σημπερηφορα από τα yellow είναι η εξής ο πρώτος που έβαλα έχει πάρει το αριστερό νησάκι όλο για την πάρτυ του ,και από τα αλλά 2 ο ένας πήρε το δεξιό νησάκι και ο άλλος στην μέση του ενυδρείο και στην μέση του βάθος, αμμα πάει ο ένας επίσκεψη στον άλλον πέφτουν φάπες  και αναρωτιέμαι τη μ@λ@κι@ έκανα και πήρα αλλά 2 και καλύτερα να επερνα κάτι διαφορετικό παρά να έχω οι βόρειοι και η νότιοι η κάτι σαν την ελληνική ταινία  η  νεράιδα και το παλικάρι   Όποιος την είδε με καταλαβαίνει, που  όλοι  την είδαμε !!!χαχαχα με αρεση που επημενα κιόλας να βάλω 2-3 εκτός αμμα αλαξουν σημπερηφορα μετά από λίγο καιρό ,σημπερασμα που έβγαλα αυτά τα ψάρια θέλουν πολλά λίτρα για να μην  Υπάρχει θέμα άλλιος .....

 

Συνήθως αυτή είναι η συμπεριφορά Τάσο.  Υπάρχουν και οι εξαιρέσεις.

Εγώ τα είχα βάλει πολύ μικρά και τώρα είναι μαζί. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος tasso έγραψε:

Η σημπερηφορα από τα yellow είναι η εξής ο πρώτος που έβαλα έχει πάρει το αριστερό νησάκι όλο για την πάρτυ του ,και από τα αλλά 2 ο ένας πήρε το δεξιό νησάκι και ο άλλος στην μέση του ενυδρείο και στην μέση του βάθος, αμμα πάει ο ένας επίσκεψη στον άλλον πέφτουν φάπες  και αναρωτιέμαι τη μ@λ@κι@ έκανα και πήρα αλλά 2 και καλύτερα να επερνα κάτι διαφορετικό παρά να έχω οι βόρειοι και η νότιοι η κάτι σαν την ελληνική ταινία  η  νεράιδα και το παλικάρι   Όποιος την είδε με καταλαβαίνει, που  όλοι  την είδαμε !!!χαχαχα με αρεση που επημενα κιόλας να βάλω 2-3 εκτός αμμα αλαξουν σημπερηφορα μετά από λίγο καιρό ,σημπερασμα που έβγαλα αυτά τα ψάρια θέλουν πολλά λίτρα για να μην  Υπάρχει θέμα άλλιος .....

Περίμενε λίγο θα αλλάξει η τακτική τους

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, fishbone! said:

 

Συνήθως αυτή είναι η συμπεριφορά Τάσο.  Υπάρχουν και οι εξαιρέσεις.

Εγώ τα είχα βάλει πολύ μικρά και τώρα είναι μαζί. 

  Μακαρι   Διονύση να αλαξη η  Συμπεριφορά τους !!!

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, niknik said:

Περίμενε λίγο θα αλλάξει η τακτική τους

Υπομονή Νίκο δηλαδή !!να σε ρωτήσω έχω  Ένδειξη φωσφορικά με Χάνα hi736 0,23 να  Ανησυχώ η για τα ψάρια δεν είναι και τραγικό ,ταΐζω αρκετά και ρίχνω βιταμίνες κάθε μέρα ,με ανήσυχη μόνο το  φαγητό δεν τα βλέπω να τρελένονται κιόλας τρώνε αλλά ..... τα έριξα  Καταψυγμένη spirulina Τα ίδια  ,τα ρίχνω φυλαρακια το ίδιο ,θα  Δοκιμάσω το βραδάκι mysis  Καταψυγμένη να δω ... «Χτύπησα  «και ένα flame angel εχτές εύχομαι να φαΐ αυτό γιατί το  Τελευταίο που είχα πάρει  Δεν έτρωγε με καμία ,τα παντα το είχα δώσει και τίποτα το σκασμενο ,όπου και  Ψοφήσε  από την πείνα ,αυτό βλέπω  Τσιμπάει μέχρι στιγμής .....!!

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος tasso έγραψε:

Υπομονή Νίκο δηλαδή !!να σε ρωτήσω έχω  Ένδειξη φωσφορικά με Χάνα hi736 0,23 να  Ανησυχώ η για τα ψάρια δεν είναι και τραγικό ,ταΐζω αρκετά και ρίχνω βιταμίνες κάθε μέρα ,με ανήσυχη μόνο το  φαγητό δεν τα βλέπω να τρελένονται κιόλας τρώνε αλλά ..... τα έριξα  Καταψυγμένη spirulina Τα ίδια  ,τα ρίχνω φυλαρακια το ίδιο ,θα  Δοκιμάσω το βραδάκι mysis  Καταψυγμένη να δω ... «Χτύπησα  «και ένα flame angel εχτές εύχομαι να φαΐ αυτό γιατί το  Τελευταίο που είχα πάρει  Δεν έτρωγε με καμία ,τα παντα το είχα δώσει και τίποτα το σκασμενο ,όπου και  Ψοφήσε  από την πείνα ,αυτό βλέπω  Τσιμπάει μέχρι στιγμής .....!!

Κοίτα είναι θέμα αυξάνεις αντιφωσφωρο, Επισεις ταΐζεις flakes ocean nutrition τις μωβ με σκόρδο και βιταμίνες και αρτέμια ζωντανή εάν βρεις αλλιώς κατεψυγμένη 2 κύβους 3 φορές την εβδομάδα. 

Τα βακτήρια κανονικά και ισχυρές αλλαγές νερού. 

Δεν ρίχνεις τιποτα άλλο και μόλις φάνε μόνο flakes μια φορά την μέρα. 

Μην ξεχνάς δεν καλλειεργουμε ψάρια συντηρουμε μόνο. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...