Jump to content

Tassos Light Reef


tasso

Recommended Posts

48 minutes ago, niknik said:

Κοίτα είναι θέμα αυξάνεις αντιφωσφωρο, Επισεις ταΐζεις flakes ocean nutrition τις μωβ με σκόρδο και βιταμίνες και αρτέμια ζωντανή εάν βρεις αλλιώς κατεψυγμένη 2 κύβους 3 φορές την εβδομάδα. 

Τα βακτήρια κανονικά και ισχυρές αλλαγές νερού. 

Δεν ρίχνεις τιποτα άλλο και μόλις φάνε μόνο flakes μια φορά την μέρα. 

Μην ξεχνάς δεν καλλειεργουμε ψάρια συντηρουμε μόνο. 

Καλώς Νίκο !!!

Link to comment
Share on other sites

Αν τα ψάρια τα έχεις πάρει υγιή σε αυτά τα λίτρα και σε τέτοιο μέγεθος που είναι τα ψάρια δεν θα χεις προβλήματα.

Μιλάμε για δυνατά ψάρια που αν δεν έχουν κάποια εσωτερική ενόχληση αργά η γρήγορα θα τρώνε σα χαζά..  ;) 

Αυτό που λέει ο Νίκος έχει απόλυτο δίκιο,τα ψάρια τα συντηρούμε οπότε και λίγο πεινασμένα να μείνουν θα κάνουν δουλειά με το βράχο, απλά παρακολούθα τους τσαμπουκάδες τους τώρα.. χεχε

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχτές ένα  από τα yellow πάει :(αυτό που ήταν στην μέση ,και επίσης και το  δεύτερο που αγόρασα δεν το βλέπω και καλά 50 50 ... τρώει αλλά πολύ  Λίγο  εχτεσ Τσιμπούσε και άπο τους βράχους δεν μπωρο να καταλάβω πως γίνετε το πρώτο που πήρα να τρώει μια χαρά επίσης και όλα τα αλλά ακόμα και το flame και αυτά που είναι εύκολα ψάρια να έχω πρόβλημα ,μια φωρα  αποφάσισα να τα κάνω κοπάδι και κοπάδι έγινα, γ@μο την τύχη μου μέσα ...και το ξανά λέω πως γηνεται να τρώνε όλα τα αλλά του σκασμού και τα yellow να τα χάνω ,yellow διώχτη έχω πάνω μου δεν μπωρο να καταλάβω .....

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου είχα και εγώ πρόβλημα με το κοπάδι απο yellow και purple tang. To έγραψα στην παρουσίαση του ενυδρείου μου που έκανα. Σε μένα ο αρχηγός της ομάδας κάποια στιγμή άρχισε να ειναι πολύ στρεσαρισμένος. Δε ξέρω αν τον στρέσαρε το στήσιμο του ενυδρείου μου ή ανάγκη να είναι σε εγρήγορση συνεχώς να διατηρήσει τη θέση του στην ιεραρχία. 

Το συμπέρασμα που έβγαλα εγώ είναι ότι είναι δύσκολο να καταφέρεις να σχηματίσεις κοπάδι το οποίο θα διατηρηθεί μετά από καιρό όταν ενηλικιωθούν τα ψάρια σε ένα σχετικά μικρό σύστημα που είναι τα ενυδρεία μας. Υπάρχει πιθανότητα να είναι στις αρχές καλά και κάποια στιγμή να αλλάξει η συμπερισοφορά του ενός και να ανατρέψει όλη την ισορροπία.  Όχι ότι είναι αδύνατο να το καταφέρεις αλλά είναι και θέμα τύχης, και θέμα μεγέθους του ενυδρείου και στησίματος του βράχου.

Στη δική μου περίπτωση ήταν οριακά τα λίτρα έφταιγε και το στήσιμο του ενυδρείου. 

Πάντος δεν έχεις και πολλές δυνατότητες να επέμβεις και να κάνει κάνεις κάτι περαν από το να δίνεις καλή τροφή με σκόρδο , βιταμίνες. Μακάρι να τα καταφέρει το άλλο που έμεινε, αν και με με 2 ίδια ψάρια αργά ή γρήγορα θα αρχίσουν οι καυγάδες.

Έγινε επεξεργασία - thediscusman
Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, thediscusman said:

Φίλε μου είχα και εγώ πρόβλημα με το κοπάδι απο yellow και purple tang. To έγραψα στην παρουσίαση του ενυδρείου μου που έκανα. Σε μένα ο αρχηγός της ομάδας κάποια στιγμή άρχισε να ειναι πολύ στρεσαρισμένος. Δε ξέρω αν τον στρέσαρε το στήσιμο του ενυδρείου μου ή ανάγκη να είναι σε εγρήγορση συνεχώς να διατηρήσει τη θέση του στην ιεραρχία. 

Το συμπέρασμα που έβγαλα εγώ είναι ότι είναι δύσκολο να καταφέρεις να σχηματίσεις κοπάδι το οποίο θα διατηρηθεί μετά από καιρό όταν ενηλικιωθούν τα ψάρια σε ένα σχετικά μικρό σύστημα που είναι τα ενυδρεία μας. Υπάρχει πιθανότητα να είναι στις αρχές καλά και κάποια στιγμή να αλλάξει η συμπερισοφορά του ενός και να ανατρέψει όλη την ισορροπία.  Όχι ότι είναι αδύνατο να το καταφέρεις αλλά είναι και θέμα τύχης, και θέμα μεγέθους του ενυδρείου και στησίματος του βράχου.

Στη δική μου περίπτωση ήταν οριακά τα λίτρα έφταιγε και το στήσιμο του ενυδρείου. 

Πάντος δεν έχεις και πολλές δυνατότητες να επέμβεις και να κάνει κάνεις κάτι περαν από το να δίνεις καλή τροφή με σκόρδο , βιταμίνες. Μακάρι να τα καταφέρει το άλλο που έμεινε, αν και με με 2 ίδια ψάρια αργά ή γρήγορα θα αρχίσουν οι καυγάδες.

Φίλε μου διάβασα τώρα την παρουσία του ενυδρείο σου κρίμα και για σένα ,ναι πηστευω τώρα πως είναι θέμα τύχης δεν γίνεται να τρώνε όλα τα αλλά να κόβουν βολντες πάνω κάτω και ενα  yellow δεξιά να είναι σαν μούμια και το άλλο αριστερά να είναι σαν ενα χάσκι ασταμάτητα να κοβη βολντες ....κριμα για τα ζωντανά αλλά και για τα λεφτά 85$ Για  ενα μικρό ψαράκι είναι παρά πολα ....τέλος πάντων ας ελπίσω πως θα την παλέψει και αυτό !!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος thediscusman έγραψε:

Φίλε μου είχα και εγώ πρόβλημα με το κοπάδι απο yellow και purple tang. To έγραψα στην παρουσίαση του ενυδρείου μου που έκανα. Σε μένα ο αρχηγός της ομάδας κάποια στιγμή άρχισε να ειναι πολύ στρεσαρισμένος. Δε ξέρω αν τον στρέσαρε το στήσιμο του ενυδρείου μου ή ανάγκη να είναι σε εγρήγορση συνεχώς να διατηρήσει τη θέση του στην ιεραρχία. 

Το συμπέρασμα που έβγαλα εγώ είναι ότι είναι δύσκολο να καταφέρεις να σχηματίσεις κοπάδι το οποίο θα διατηρηθεί μετά από καιρό όταν ενηλικιωθούν τα ψάρια σε ένα σχετικά μικρό σύστημα που είναι τα ενυδρεία μας. Υπάρχει πιθανότητα να είναι στις αρχές καλά και κάποια στιγμή να αλλάξει η συμπερισοφορά του ενός και να ανατρέψει όλη την ισορροπία.  Όχι ότι είναι αδύνατο να το καταφέρεις αλλά είναι και θέμα τύχης, και θέμα μεγέθους του ενυδρείου και στησίματος του βράχου.

Στη δική μου περίπτωση ήταν οριακά τα λίτρα έφταιγε και το στήσιμο του ενυδρείου. 

Πάντος δεν έχεις και πολλές δυνατότητες να επέμβεις και να κάνει κάνεις κάτι περαν από το να δίνεις καλή τροφή με σκόρδο , βιταμίνες. Μακάρι να τα καταφέρει το άλλο που έμεινε, αν και με με 2 ίδια ψάρια αργά ή γρήγορα θα αρχίσουν οι καυγάδες.

Δυστυχώς purple και yellow στο ίδιο σύστημα δεν θα σταματήσουν ποτέ να κυνηγιούνται ουσιαστικά οπότε ανταμωσουν. Zebrasoma βλέπεις. 

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση αυτό είναι διατομικη άλγη ρωτάω  γιατί έχει φούσκαλιτσες μπαντου ,αν ναι ποσω καιρό πέρνει πάνω κατο  για να κάνει τον κύκλο της ??δεν θημαμε ....

BB26F261-1AD5-40F2-81E0-434C6FF550EF.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Γενικά είναι μια θολούρα μπαντου και εχτές ανακγαστικα να κάνω αλαγη νερού ,καθάρισα το βράχο όσο μπωρουσα ,το σκιμμερ το καθαρίζω κάθε μέρα ,μαζεύει πολύ πραμα !!

27D6A13F-BCA8-43B9-A632-449320E02B90.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Ναι καμία 20 μέρες περίπου θα χρειαστεί, τα βακτήρια συνεχίζεις κανονικά, μαζί με μια αμπούλα biodigest, Kai stop ammo. 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, niknik said:

Ναι καμία 20 μέρες περίπου θα χρειαστεί, τα βακτήρια συνεχίζεις κανονικά, μαζί με μια αμπούλα biodigest, Kai stop ammo. 

Καλός Νίκο ναι ρίχνω κάθε μερα βακτήρια !!ειναι λογικό το νερό να είναι λίγο θολό ?και τα τζάμια κάθε μέρα τα καθαρίζω ....φωσφορικά με δείχνει 0.03 με Χάνα και νιτρικά 25 έχω πρόσθεση  Αντιφωσφορο εδώ και 2 εβδομάδες και σκέφτομαι να βαλο καινούργια δόση !επισης υπάρχει  και chaeto !!...

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος tasso έγραψε:

Καλός Νίκο ναι ρίχνω κάθε μερα βακτήρια !!ειναι λογικό το νερό να είναι λίγο θολό ?και τα τζάμια κάθε μέρα τα καθαρίζω ....φωσφορικά με δείχνει 0.03 με Χάνα και νιτρικά 25 έχω πρόσθεση  Αντιφωσφορο εδώ και 2 εβδομάδες και σκέφτομαι να βαλο καινούργια δόση !επισης υπάρχει  και chaeto !!...

Μην ρίχνεις κάθε μέρα βακτήρια, το θόλωμα μπορεί να είναι και από αυτό. 

Την αμπούλα biodigest σε 15 μέρες τώρα, τα άλλα βακτήρια όπως λένε οι οδηγίες. 

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, niknik said:

Μην ρίχνεις κάθε μέρα βακτήρια, το θόλωμα μπορεί να είναι και από αυτό. 

Την αμπούλα biodigest σε 15 μέρες τώρα, τα άλλα βακτήρια όπως λένε οι οδηγίες. 

Ναι έριχνα 3 διαφορετικά  ,το bio s!τωρα  σε κάθε αλαγη  πια  ,το NP pro και το Pro bio s  μέρα παρά μέρα η και πιο  Αραιά .....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ερώτηση : τα άσπρα σημάδια στους βράχους είναι ότι   Υποχωρεί η διατομικη η τίποτα  άλλο?? ,το νερό εξακολουθεί να είναι  καπως θολό και καθαρίζω τα τζάμια κάθε μέρα είναι εξαετίας της διατομικης  η έχω φωσφορικά ?? Φωσφορικά πάντως με δείχνει ότι έχω 0,03  με έχει κουράσει αφάνταστα αλλά υπομονή ,το σκιμμερ βγάζει κάθε μέρα τα έντερα του το καθαρίζω κάθε μέρα απα πα πα ....

A422FC8F-6042-4BAE-AE7B-FB86D8C762E2.jpeg

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος tasso έγραψε:

Ενα 24 ωρο 

F4CCDDE8-F170-498C-B587-5DEF3DD587AE.jpeg

Χαμήλωσε λίγο το σκιμερ, βγάζεις πολύ σε νερό, δες την Αλατότητα, το ξανά ανεβάζεις αργότερα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, niknik said:

Χαμήλωσε λίγο το σκιμερ, βγάζεις πολύ σε νερό, δες την Αλατότητα, το ξανά ανεβάζεις αργότερα. 

Καλός Νίκο ,για τα αλλά πιο πάνω ?

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα ο βράχος δείχνει ότι καθαρίζει, αντιφωσφωρο έχεις πόσο και κάθε πότε τον αλλάζεις? Η θολοτητα μπορεί να είναι από την πολλή ποσότητα βακτηρίων εάν ρίχνεις πόσο και ποτε Επισεις από την διατομικη που συνεχώς αποσυντηθετε η και από πολύ ροή. 

Βάλε υαλοβαμβακα κάτω και αλλαζετον συχνά. 

Link to comment
Share on other sites

Υπομονή φίλε αν εξαιρέσεις το skimmer* και τα βακτήρια* είναι λογικά σημάδια. Επίσης να έχεις καλή κυκλοφορία. Δώσε χρόνο (είμαστε στο ίδιο στάδιο!!!) ....

 

 

*το ύψος του νερού στο sump  είναι οκ ;

*πάνε την δοσολογία 1 φορά την βδομάδα περίπου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, salamander said:

Υπομονή φίλε αν εξαιρέσεις το skimmer* και τα βακτήρια* είναι λογικά σημάδια. Επίσης να έχεις καλή κυκλοφορία. Δώσε χρόνο (είμαστε στο ίδιο στάδιο!!!) ....

 

 

*το ύψος του νερού στο sump  είναι οκ ;

*πάνε την δοσολογία 1 φορά την βδομάδα περίπου.

Ναι είναι μια χαρά !!!υπομονη .....καλή  Συνέχεια να έχεις !!!

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα που γύρισα σπίτι είδα το ψαράκι σε αυτό το χαλί ,εχτές ήτανε μια χαρά κρίμα όλα τα yellow τα εχασα ,αν και είναι ακόμα ζωντανό αλλά για ποσό 

44F339D0-C480-4568-B3BE-ACF308B595B5.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Δεν βάζεις τίποτα μέσα και περιμενεις λίγο δυναμωνοντας τα ψάρια σου. 

Link to comment
Share on other sites

On 9/11/2018 at 12:21 ΠΜ, το μέλος tasso έγραψε:

Σήμερα που γύρισα σπίτι είδα το ψαράκι σε αυτό το χαλί ,εχτές ήτανε μια χαρά κρίμα όλα τα yellow τα εχασα ,αν και είναι ακόμα ζωντανό αλλά για ποσό 

44F339D0-C480-4568-B3BE-ACF308B595B5.jpeg

Εχεις μετρησει για  Αμμωνια ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 Καλησπέρα Θανάση ναι όλα εντάξει!! απλά πιστεύω ότι ήταν βακτηριακή μόλυνση ...μετά την αλαγη που έκανα την περασμένη Κυριακή το νερό καθάρισε πια   Δεν έχω αυτήν την   θολούρα που είχα αν  όχι 100%  Αλλά 90 ναι !!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπερα στην παρέα μετά από καιρό είπα να ασχοληθώ λίγο πιο πολύ με το ενυδρείο μιας και το παράτησα αρκετά θα έλεγα με μεγάλα διαστήματα αλλαγή νερού ....τα ψαράκια είναι όλα καλά μόνο που υπάρχει αρκετά κυανο Πιστεύω φταίει ο χαμηλή ροη που επικρατεί στο ενυδρείο ....τώρα στο πρόβλημα εχτές αποφάσισα να αλαξω το di με το που έγινε η 

Αλλαγή το tds από 022ppm το πολύ που κατέβηκε στα 014ppm  αλλά όχι πιο κατο δεν ξέρω γιατί ,ενώ πριν την μεμβράνη να με δείχνει πιο χαμηλά 011ppm ....

F44B0218-975F-4E24-8CD4-A3DD2EBD92DE.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...