Jump to content

Ερώτηση γιά τα υλικά του φίλτρου


Recommended Posts

Γεια σας και πάλι.Τελικά αγόρασα ένα ενυδρείο RIO 300. Το πρόβλημα ειναι, οτι λόγω δουλειάς,δεν μπορώ να το στήσω τις επόμενες 10-12 ημέρες. Αλλα το εχω πλύνει και εχει κρατησει νερο στο ένα διαμέρισμα του εσωτερικου φίλτρου. Υπάρχει περίπτωση αυτό, (το στάσιμο νερό δηλαδή), να κανει κακό στα σφουγγάρια και το βιολογικό υλικό?

Και κάτι ακόμα, γιατι δεν εχω βρει κάτι σχετικό, όσο και αν εχω ψαξει στο forum (μπορεί να μην το είδα βέβαια). Τα υλικά του φίλτρου, μακαρονια, βιόσφαιρες ,σφουγγαριακλπ,

καθε πότε τα αντικαθιστούμε? στο μαγαζι μου είπαν μόνο το μισό μακαρόνι κάθε μήνα. Ισχύει?

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβα κατι.Ξεκινησες το στρωσιμο και το σταματησες?Το ενυδρειο το εχεις αδειασει και εχει μεινει νερο στο δοχειο του φιλτρου?

Αν ειναι ετσι,τα σφουγγαρια δεν παθαινουν τιποτα (σαν υλικο)αλλα απο θεμα βιολογιας νομιζω θα εχεις προβλημα οπω και στα υπολοιπα υλικα(μακαρονι,βιοσφαιρες).Αν δεν υπαρχει φαγητο και οξυγονο πως θα συντηρηθει η βιολογια που εχει ξεκινησει να δημιουργηται?

Ασε που μπορει και να μουχλιασει το νερο με δυσαρεστες οσμες και συνεπειες για το φιλτρο σου...

Προσωπικα εγω το μακαρονι το αλλαζω καθε περιπου 3-5 μηνες(περιπου το μισο) αλλα καθε δυο αλλαγες νερου περιπου το ξεβγαζω με νερο του ενυδρειου( κατα την αλλαγη)Και ο λογος που γινεται αυτο ειναι για να μην καταστραφουν ολες οι αποικιες των βακτηρηδιων που εχουν δημιουργηθει πανω σ'αυτα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβα κατι.Ξεκινησες το στρωσιμο και το σταματησες?Το ενυδρειο το εχεις αδειασει και εχει μεινει νερο στο δοχειο του φιλτρου?

Αν ειναι ετσι,τα σφουγγαρια δεν παθαινουν τιποτα (σαν υλικο)αλλα απο θεμα βιολογιας νομιζω θα εχεις προβλημα οπω και στα υπολοιπα υλικα(μακαρονι,βιοσφαιρες).Αν δεν υπαρχει φαγητο και οξυγονο πως θα συντηρηθει η βιολογια που εχει ξεκινησει να δημιουργηται?

Ασε που μπορει και να μουχλιασει το νερο με δυσαρεστες οσμες και συνεπειες για το φιλτρο σου...

Προσωπικα εγω το μακαρονι το αλλαζω καθε περιπου 3-5 μηνες(περιπου το μισο) αλλα καθε δυο αλλαγες νερου περιπου το ξεβγαζω με νερο του ενυδρειου( κατα την αλλαγη)Και ο λογος που γινεται αυτο ειναι για να μην καταστραφουν ολες οι αποικιες των βακτηρηδιων που εχουν δημιουργηθει πανω σ'αυτα.

Καταρχας ευχαριστώ για την απαντηση.

Οχι δεν ξεκινησα το στρωσιμο. απλα επλυνα το ενυδρειο και πηγε νερο στο φιλτρο και εχει μείνει σε ενα χώρισμα (που μπαινει ο θερμοστατης) .Το χώρισμα ειναι στενο και δεν μπορω να αφαιρέσω το νερο.

Το στρώσιμο θα το ξεκινήσω σε λιγες ημέρες ,οταν μπορέσω να κολλησω πετρες κ.α.

Πιστεύεις οτι μέσα σε 10-12 ημερες, θα εχει μουχλιάσει το νερο?

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να βάλεις μέσα νερό και να αφήσεις απλά το φίλτρο να λειτουργεί!

Αν δεν γίνετε κάτι τέτοιο μπορείς να βγάλεις το νερό από το φίλτρο με ένα σωλήνα (με την μέθοδο της αναρρόφησης)!

Τα υλικά του φίλτρου τα αντικαθιστούμε ανάλογα με την διάρκεια ζωής που μας δίνει η κάθε εταιρία και πάντα σταδιακά!

Σε καμία περίπτωση στο διάστημα ενός μήνα!

Link to comment
Share on other sites

Στο ίδιο ακριβώς ενυδρείο, όταν συνέβη το παραπάνω, χρησιμοποίησα ένα μικρό πλαστικό ποτήρι για να αφαιρέσω όσο περισσότερο νερό γινόταν από τον πάτο του συγκροτήματος του φίλτρου και στη συνέχεια το λίγο που απέμεινε με απορροφητικό χαρτί κουζίνας... τέλος. Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα πάντως αν μείνει λίγο νερό το πολύ πολυ να εξατμιστεί αν αφήσεις ανοιχτό το καπάκι.

Επίσης σου προτείνω να αντικαταστήσεις το πράσινο και το αραιό μπλε σφουγγάρι με siporax ή με subtrate pro. Από τα πυκνά μπλε σφουγγάρια κράτα μόνο το ένα και στον υπόλοιπο χώρο του πρώτου "καλαθιού" βάλε μισό μηχανικό μακαρόνι και μισό siporax. Το μαύρο σφουγγάρι (άνθρακα) προς το παρόν δεν το χρειάζεσαι.

Τα υλικά αυτά θα τα αντικαταστήσεις όταν θα έχεις ξεχάσεις πότε τα έβαλες :rasp: και όπως είπε ο kouzman πάντα σταδιακά και δες τί γράφει ο κατασκευαστής. Απλά κάθε 2-3 μήνες θα ξεπλένεις σε νερό ενυδρείου σε κάποια αλλαγή νερού, ένα μέρος των υλικών για να αποβάλει λίγη από τη μπίχλα και για να μην μειώνεται η ροή του κυκλοφορητή.

Καλή συνέχεια

Έγινε επεξεργασία - acg301
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...