Jump to content

Το ενυδρείο μακριά απο θερμαντικά σώματα


Recommended Posts

Ρε παιδιά θα ήθελα αν είναι εύκολο να μου εξηγήσετε γιατί δεν πρέπει το ενυδρείο να βρίσκεται κοντά σε ένα καλοριφέρ ας πούμε.... :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ ρε φιλαράκι με κάλυψες πλήρως. οπότε το καλοριφέρ απο δίπλα δεν θα ξανανοίξει γιατί εγώ ρώτησα αυτον που το έφερε και μου είπε πως δεν υπάρχει πρόβλημα και πως απλά δεν θα δουλεύει ο θερμοστάτης πολύ....Παρόλα αυτά είναι κανείς που να το έχει κοντα σε θερμαντικό σώμα να μου πεί αν πράγματι παθένουν τόσο μεγάλη ζημιά τα ψάρια;;;; Και η θερμοκρασία για τα ψάρια γλυκού νερού πια είναι γιατί εμένα μου είπε αυτός απο 25-30 είναι οκ? Ευτυχώς δεν έχω βάλει ακόμα μέσα ψάρια :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ ρε φιλαράκι με κάλυψες πλήρως.......

...Παρόλα αυτά είναι κανείς που να το έχει κοντα σε θερμαντικό σώμα να μου πεί αν πράγματι παθένουν τόσο μεγάλη ζημιά τα ψάρια;;;; ...

:rasp::lmao::lmao: ...

Υ.Σ.: Καλώς ήλθες στο Aquazone και στο χόμπι.

Link to comment
Share on other sites

:lmao::lmao::lmao: ...

Υ.Σ.: Καλώς ήλθες στο Aquazone και στο χόμπι.

Να σε καλα ρε φιλαράκι..... :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Βασικά το καλοριφέρ βγάζει θερμοκρασία προς τα πάνω και δεν είναι πρόβλημα το να είναι κοντά, αρκεί να μην είναι από πάνω. :rasp: Προσωπικά είχα το ενυδρείο 10 πόντους από το καλοριφέρ παράλληλα και δεν αντιμετώπισα ποτέ πρόβλημα, το ίδιο και εσύ. :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Η απόλυτα σωστή απάντηση θα έλεγα ότι είναι: εξαρτάται από το μέγεθος του ενυδρείου, την απόσταση, καθώς και το μέγεθος του καλοριφέρ, αλλά και τις ώρες που ανάβει. Εάν βάλεις σχετικά μικρό ενυδρείο πολύ κοντά σε μεγάλο καλοριφέρ, θα έχεις οπωσδήποτε πρόβλημα. Καμία διαφοροποίηση της θερμοκρασίας δεν κάνει καλό σε ενυδρείο και η αέναη προσπάθεια του χομπίστα είναι να κρατάει σωστές και σταθερές τις συνθήκες του συστήματος, εάν θέλει την υγεία των ψαριών του.

Οσο πιο μακρυά από εξωτερικές πηγές θερμότητας, τόσο καλύτερα.

Υ.Σ.: Ο θερμός αέρας ανεβαίνει σαν ελαφρύτερος, αλλά η γενικότερη ακτινοβολία της θερμότητας από το σώμα του καλοριφέρ, "αγγίζει" με έντονη και άμεση επίδραση τα αντικείμενα που βρίσκονται μέχρι και μισό μέτρο περιμετρικά του. Πλησιάζοντας ένα για αρκετή ώρα αναμμένο σώμα, θα το αντιληφθείς και χωρίς να το ξέρεις θεωρητικά... :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Ενυδρείο 80 λίτρων σε απόσταση 10 εκατοστών από το καλοριφέρ που άναβε νυχθημερόν και η θερμοκρασία δεν ανέβηκε ποτέ τόσο ώστε να μη χρειάζεται και ο θερμαντήρας. (τώρα πια δεν υπάρχει το ενυδρείο) Αν το πιάσουμε το θέμα από τα μαλλιά και το τραβήξουμε θα δούμε ότι η αρχή λειτουργίας του καλοριφέρ είναι η εκπομπή θερμοκρασίας από κάτω προς τα πάνω σύμφωνα με τη θεωρεία ότι ο ζεστός αέρας, καθότι πιο ελαφρύς, κάνει αυτήν την κίνηση. Από στοιχειώδη θερμοδυναμική όμως ξέρουμε ότι ο συντελεστής ειδικής θερμότητας (θερμοχωρητικότητα) του νερού είναι πολύ μεγάλος με συνέπεια να είναι δύσκολη η μεταβολή της θερμοκρασίας ακόμα και με απευθείας μεταφορά θερμικής ενέργειας. Πέραν όλων αυτών το τζάμι του ενυδρείου λειτουργεί ως θερμική μόνωση ως προς το περιβάλλον, κάτι το οποίο λειτουργεί υπέρ μας τόσον στην επίδραση εξωτερικών παραγόντων στη θερμοκρασία όσο και στην προσπάθεια μας να κρατήσουμε υψηλότερη θερμοκρασία από το περιβάλλον. Διαφορετικά η απαγωγή της θερμότητας θα είχε ως συνέπεια τη διαρκή ψύξη του νερού, κάτι το οποίο φυσικά δεν υφίσταται. Όσον αφορά στην εκπομπή θερμότητας παράλληλα με το καλοριφέρ, και με δεδομένο ότι η θερμοκρασία λειτουργίας του δεν ξεπερνά τους 80°C, σε απόσταση 10 εκατοστών η εκπεμπόμενη θερμότητα σε calories είναι ικανή να ανεβάσει τη θερμοκρασία ενός λίτρο νερού από (Τπεριβάλλοντος) σε (Τπεριβάλλοντος+1) σε περίπου 2 ώρες συνεχούς λειτουργίας. Για αυτό και θεωρείται ασφαλές το να είναι κοντά σε καλοριφέρ ένα ενυδρείο. Φυσικά αν έχω γυάλα 10 λίτρων δε θα το ρισκάρω, αν και θεωρητικά δεν υπάρχει πρόβλημα.

Edit:Παραθέτω και τη σχετική φωτογραφία.

Έγινε επεξεργασία - george hmmy
Link to comment
Share on other sites

............................ :lmao: ........ :D ........... :rasp::wacko:

...θα το αντιληφθείς και χωρίς να το ξέρεις θεωρητικά...

George, δεν απευθυνόταν σε σένα αυτό, αλλά στον σύντεκνο από το Ηράκλειο... :lmao::lmao:

Link to comment
Share on other sites

............................ :lmao: ........ :D ........... :rasp::wacko:

George, δεν απευθυνόταν σε σένα αυτό, αλλά στον σύντεκνο από το Ηράκλειο... :lmao::lmao:

Σύντεκνε μάλλον έχεις δίκιο γιατί άναψα το καλοριφέρ και είδα πώς αμέσως ανέβηκε ένα βαθμό οπότε έχεις δίκιο...Πρέπει να είναι χαμηλά το καλοριφέρ...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά με την ευκαιρία ήθελα να ρωτήσω έχω τώρα 3 ημέρες το ενυδρείο και το νερό έχει κιτρινίσει, ρώτησα αυτόν που το πήρα και μου είπε πως είναι απο το λίπασμα που βάλαμε κάτω απο το χαλίκι. Το φίλτρο δουλεύει συνέχεια αλλά το νερό έχει παρουσιάσει πολύ μικρή βελτίωση παραμένει κίτρινο.Σήμερα μετρήσαμε το ph και είναι 7.5 .Το είπα του τύπου σήμερα μου είπε πως θα έρθει να το δεί και πιθανόν να χρειαστεί να μου αλλάξει το φίλτρο. Μήπως ξέρετε αν είναι κάτι άλλο εκτός το φίλτρο;;;

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχεις κάποιο ξύλο μέσα? Το λίπασμα για να σου κάνει τέτοια ζημιά πρέπει να έριξες κανένα κυβικό μέσα! :rasp: Τι ακριβώς έριξες, σε τι δοσολογία και πες μας αναλυτικά το setup του ενυδρείου σου. :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχεις κάποιο ξύλο μέσα? Το λίπασμα για να σου κάνει τέτοια ζημιά πρέπει να έριξες κανένα κυβικό μέσα! :rasp: Τι ακριβώς έριξες, σε τι δοσολογία και πες μας αναλυτικά το setup του ενυδρείου σου. :lmao:

Να σου πώ ρε φιλαράκι ήρθε αυτός απο το μαγαζί και το έφτιαξε. Έβαλε απο μια κίτρινι συσκευασία (κουβαδάκι) όλο όσο είχε μέσα μετά έβαλε το υπόστρωμα, αλλά το νερό κιτρίνισε. Σήμερα έχει παρουσιάσει σημαντική βελτίωση αν και είπε πως θα ρθει να το κοιτάξει.Αλλά σκέφτομαι μήπως είναι κάτι άλλο εκτός του φίλτρου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...