Jump to content

Recommended Posts

Έχω ένα σαλιγκάρι λαθρεπιβάτη, physa λέγεται από ό,τι έχω βρει, το οποίο συνήθως είναι πάνω στο τζάμι, το θερμοστάτη ή το φίλτρο, σπάνια θα το δω πάνω σε κάποιο φυτό και δεν το έχω δει ποτέ πάνω στο χαλίκι. Από χτες δεν το έβλεπα πουθενά και σήμερα όταν πήγα να ταΐσω το μονομάχο το είδα ανάποδα στο χαλίκι. Δεν μπορώ να καταλάβω αν είναι άδειο το κέλυφος ή αν είναι μέσα κρυμμένο το σαλιγκάρι, σαν άδειο μου φαίνεται...

2014-01-18+17.21.44.jpg

Αλλάζουν κέλυφος τα σαλιγκάρια; Μήπως πέθανε; Το γύρισα προσεκτικά με τη λαβίδα αλλά μέχρι τώρα δεν έχει κουνηθεί...

Link to comment
Share on other sites

Update: μόλις τσέκαρα και το είδα να κουνιέται, μάλιστα μετακινήθηκε προς ένα κομμάτι ξύλο. Μου έκανε εντύπωση πάντως που το είδα ανάποδα, μήπως είχε κανένα ατύχημα;

Link to comment
Share on other sites

μην αναχωνεσαι... αμα περναγε ο μονομαχος θα τρομαξε κ θα μαζευτικε.... εχω ενα μελανοϊδες π οταν πανε οι γαριδες πανω του εχει κανει κ 2 μερες ν αλλαξει σημειο... κ σιγουρα η τσιμπιδα το τρομαξε ακομα περισσοτερο....

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησα να το γυρίσω "από την καλή" όσο πιο απαλά γινόταν, με ένα απαλό σπρώξιμο, δεν το μάγκωσα. Ξέρεις, τρόμαξα μην τυχόν έπαθε κάτι ή πέθανε... Σ'ευχαριστώ για την απάντηση. :)

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρη πως θες σαλιγκάρια λαθρεπιβάτες? Είναι ερμαφρόδιτα που σημαίνει οτι μπορούν να αναπαραχθούν μόνα τους...Εγώ που είχα σε 3 ευδομάδες μου γέμισε το ενυδρείο με σαλιγκαράκια,Θα τα δείς κατω απο φύλλα και στο τζάμι να φτιάχνουν φωλιές με αυγα...Σε μεγάλες ποσότητες μπορεί να δημιουργήσουν πρόβλημα με τα νιτρικά του ενυδρείου...Εγώ είχα αναγκαστεί να αγοράσω assasin snails για να μειωθεί ο πλυθησμός...Μην ανησυχείς εαν το κάνουν αυτό κινούνται σε όλο το χώρο του ενυδρείου και μερικές φορές όπως στην περίπτωσή σου στέκονται ανάποδα...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τα έχω περίπου 5 μήνες και το μόνο που έχει αναπαραχθεί είναι το melanoides tuberculata. Είχα ένα μεγάλο και μία μέρα βρήκα άλλο ένα σε πιο μικρό. Δηλαδή αυτό το στρογγυλό και τα 2 melanoides. Και στο ενυδρείο με τα χρυσόψαρα έχω 2 που τόσους μήνες δεν έχουν αναπαραχθεί. Την επόμενη φορά που θα το δω ανάποδα δεν θα ανησυχήσω! :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρη πως θες σαλιγκάρια λαθρεπιβάτες? Είναι ερμαφρόδιτα που σημαίνει οτι μπορούν να αναπαραχθούν μόνα τους...Εγώ που είχα σε 3 ευδομάδες μου γέμισε το ενυδρείο με σαλιγκαράκια,Θα τα δείς κατω απο φύλλα και στο τζάμι να φτιάχνουν φωλιές με αυγα...Σε μεγάλες ποσότητες μπορεί να δημιουργήσουν πρόβλημα με τα νιτρικά του ενυδρείου...Εγώ είχα αναγκαστεί να αγοράσω assasin snails για να μειωθεί ο πλυθησμός...Μην ανησυχείς εαν το κάνουν αυτό κινούνται σε όλο το χώρο του ενυδρείου και μερικές φορές όπως στην περίπτωσή σου στέκονται ανάποδα...

υπαρχουν ερμαφροδιτοι οργανισμοι που αναπαραγονται μονοι τους... αν θυμαμαι καλα τα σαλιγκαρια δεν αναπαραγονται μονα τους.... χρειαζονται 2 για αναπαραγωγη....

Link to comment
Share on other sites

χμμμ νομίζω πως είναι ερμαφρόδιτα αλλα θα το κοιτάξω και θα σου πω...Παντως εγώ είχα ενα σαλιγκάρι απο φυτό στο ενυδρείο δεν νομίζω να είχε γονιμοποιηθεί πριν το πάρω...

Link to comment
Share on other sites

χμμμ νομίζω πως είναι ερμαφρόδιτα αλλα θα το κοιτάξω και θα σου πω...Παντως εγώ είχα ενα σαλιγκάρι απο φυτό στο ενυδρείο δεν νομίζω να είχε γονιμοποιηθεί πριν το πάρω...

ειναι ερμαφροδιτα.... απλα δεν αναπαραγωνται μονα τους....

απ οσο εχω διαβασει εχουν κ αρσενικα κ θυλικα γενετικα οργανα.... κατα την αναπαραγωγη λειτουργουν και τα δυο αυτα οργανα ταυτοχρονα....

Link to comment
Share on other sites

Αν το δει αυτό ο Sturm θα με κοροϊδεύει που άνοιξα ολόκληρο θέμα επειδή φοβήθηκα μην μου πεθάνει ο λαθρεπιβάτης! :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Καλα πλακα μου κανετε; Ελατε να σας δωσω με το κιλο! Σιγα μη τα βαψουμε και μαυρα!

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρη πως θες σαλιγκάρια λαθρεπιβάτες? Είναι ερμαφρόδιτα που σημαίνει οτι μπορούν να αναπαραχθούν μόνα τους...Εγώ που είχα σε 3 ευδομάδες μου γέμισε το ενυδρείο με σαλιγκαράκια,Θα τα δείς κατω απο φύλλα και στο τζάμι να φτιάχνουν φωλιές με αυγα...Σε μεγάλες ποσότητες μπορεί να δημιουργήσουν πρόβλημα με τα νιτρικά του ενυδρείου...Εγώ είχα αναγκαστεί να αγοράσω assasin snails για να μειωθεί ο πλυθησμός...Μην ανησυχείς εαν το κάνουν αυτό κινούνται σε όλο το χώρο του ενυδρείου και μερικές φορές όπως στην περίπτωσή σου στέκονται ανάποδα...

εγω κανω κατι κακο για να μην γεμιζω σαλιγκαρια...........ρουφαω τα μικρουλικα με την σκουπα βυθου............ :ph34r:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εγω κανω κατι κακο για να μην γεμιζω σαλιγκαρια...........ρουφαω τα μικρουλικα με την σκουπα βυθου............ :ph34r:

Και σε είχα για καλό κορίτσι... :P

Link to comment
Share on other sites

Και σε είχα για καλό κορίτσι... :P

ειμαι κακια απο οτι φαινεται για να το κανω αυτο στα αμοιρα σαλιγκαρακια....χεχε!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...