Jump to content

Συμβουλές για τα φυτά!


Recommended Posts

Λοιπών φίλοι αποφάσισα το καινούργιο ενυδρείο (Juwel 125) που το έχω για τα Molly να του βάλω και φυτά.

Έχει χαλίκι περίπου 4 εκατοστά και 8 Molly. Έχω βάλει ενυδρειακό αλάτι (4 κουταλάκια του γλυκού) για τα Molly. Από φώτα έχει δύο λάμπες φθρίου, μία daylight και μία warm, 18 W έκαστη, που είναι αναμένες 12 ώρες την ημέρα. Από φυτά έχω βάλει μέσα ανούμπιες δεμένες πανω σε ξύλο. Συνολικά γύρω στα 45 εκ. σε μήκος, που καλύπτουν τη μισή πλάτη του ενυδρείου.

Φίλτρο δουλεύει μόνο το εσωτερικό της Juwel (600 L/h) με το υλικό της μαμάς, με τι διαφορά ότι αντί για άνθρακα, έχω βάλει μακαρόνι από στρωμάνο ενυδρείο. Επίσης έχω μια αεραντλία με κουρτίνα 10 εκ. για ομορφιά που την ανάβω μέσω χρονοδιακόπτη για 3 ώρες κάθε βράδυ (8-11).

Τι γνώμη σας θέλω και συμβουλές για το τι άλλο μπορώ να κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σου,

Για να διατηρήσεις φυτά στο ενυδρείο σου θα πρέπει να τους παρέχεις και τις κατάλληλες συνθήκες.Αν στο μέλλον αποφασίσεις να βάλεις και άλλα φυτά θα πρέπει να βάλεις περισσότερο χαλίκι με αναλογία 7-8 εκατοστά πίσω και 4 εμπρός.Οι λάμπες που έχεις θα πρέπει να αλλακτούν με λάμπες που εκπέμπουν στο κυανέρυθρο φάσμα που είναι αυτό που βοηθά την φωτοσύνθεση τους και τέτοιες λάμπες είναι οι grolux.Αν και οι ανούμπιες είναι φυτά με χαμηλές απαιτήσεις θα χρειαστούν και κάποια ιχνοστοιχεία και μακροστοιχεία καθώς και διοξείδιο του άνθρακα αν και αυτό μπορεί να μπεί μόνο αν βάλεις και άλλα φυτά ταχείας ανάπτυξης και με μεγαλύτερες απαιτήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά με την ευκαιρία ήθελα να ρωτήσω έχω τώρα 3 ημέρες το ενυδρείο και το νερό έχει κιτρινίσει, ρώτησα αυτόν που το πήρα και μου είπε πως είναι απο το λίπασμα που βάλαμε κάτω απο το χαλίκι. Το φίλτρο δουλεύει συνέχεια αλλά το νερό έχει παρουσιάσει πολύ μικρή βελτίωση παραμένει κίτρινο.Σήμερα μετρήσαμε το ph και είναι 7.5 .Το είπα του τύπου σήμερα μου είπε πως θα έρθει να το δεί και πιθανόν να χρειαστεί να μου αλλάξει το φίλτρο. Μήπως ξέρετε αν είναι κάτι άλλο εκτός το φίλτρο;;;

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά με την ευκαιρία ήθελα να ρωτήσω έχω τώρα 3 ημέρες το ενυδρείο και το νερό έχει κιτρινίσει, ρώτησα αυτόν που το πήρα και μου είπε πως είναι απο το λίπασμα που βάλαμε κάτω απο το χαλίκι. Το φίλτρο δουλεύει συνέχεια αλλά το νερό έχει παρουσιάσει πολύ μικρή βελτίωση παραμένει κίτρινο.Σήμερα μετρήσαμε το ph και είναι 7.5 .Το είπα του τύπου σήμερα μου είπε πως θα έρθει να το δεί και πιθανόν να χρειαστεί να μου αλλάξει το φίλτρο. Μήπως ξέρετε αν είναι κάτι άλλο εκτός το φίλτρο;;;

Αν έχεις μέσα στο ενυδρείο ξύλο τότε είναι σίγουρα από αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις μέσα στο ενυδρείο ξύλο τότε είναι σίγουρα από αυτό.

Λίπανση χρειάζεται και αν ναι τί;

Link to comment
Share on other sites

Τι φυτά έχεις μέσα;Και λίπανση χρειάζεται αλλά και κατάλληλο φως και Co2.

Από λίπανση θα χρειαστείς ΝΡΚ από φως λάμπες grolux και Co2 ανάλογα στα λίτρα που έχεις δηλαδή είτε το Flurish EXCEL είτε μπουκάλα.

Έγινε επεξεργασία - J.J
Link to comment
Share on other sites

Ανούμπιες έχω, λάμπες με reflectors 2 x 18 W (της Juwel 1 Daylight και 1 Warmlight). περισσότερες πληροφορίες στην αρχή της αλυσίδας... Δεν θέλω να μπλέξω με CO2...

Link to comment
Share on other sites

Οι ανούμπιες είναι φυτά αργής ανάπτυξης οπότε και οι απαιτήσεις σε λιπάσματα είναι σαφώς μικρότερες.Τώρα για τις λάμπες έχω κάποιους ενδιασμούς θα πρότεινα grolux x1 και μια freshwater.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...