Jump to content

Ερώτηση για κατασκευή διακοσμητικών.


Recommended Posts

Έχει δοκιμάσει κανένας ή ξέρετε εάν θα δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα η τοποθέτηση κάποιου αντικείμενου από κερί μέσα σε ενυδρείο?

Εάν δεν δημιουργεί κάποιο πρόβλημα είναι πολύ καλή ιδέα μιας και το κερί είναι ιδιαίτερα εύκολο στην επεξεργασία του

Link to comment
Share on other sites

Στο Λινκ ΕΔΩ θα διαβάσεις πως φτιάχνετε και τα συστατικά του κεριού.

Δεν είναι safe για τα ψάρια σου να βάλεις μέσα κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Αν αντί για κερί χρησιμοποιηθεί παραφίνη?

Link to comment
Share on other sites

Αν αντί για κερί χρησιμοποιηθεί παραφίνη?

Η παραφίνη είναι χειρότερη διότι είναι παράγωγο πετρελαίου. Ούτε που να το σκέφτεσαι!

Link to comment
Share on other sites

Τι υλικό προτείνετε για την κατασκευή αντικειμένων που θα τοποθετηθούν σ ε ενυδρείο?

Link to comment
Share on other sites

Aρκετοί χομπίστες χρησιμοποιούν τσιμέντο (αν ψάξεις σε διάφορα forum θα βρεις πολλές ιδιοκατασκευές από "cement"). Τώρα, αν είναι κάποιο ειδικό -μη τοξικό- υλικό και όχι το οικοδομικό τσιμέντο, αυτό δεν το ξέρω. Επίσης, ο καθαρός πυλός - που δεν διαλύεται στο νερό - μπορεί να χρησιμοποιηθεί (πληροφορία από forum). Κατάλληλοι είναι και οι σωλήνες από pvc πάνω στους οποίους μπορείς να κολλήσεις, με κατάλληλη για ενυδρεία σιλικόνη, πέτρες, χαλίκι ή και άμμο, αφού ελέγξεις την καταλληλότητά τους (με τους γνωστούς τρόπους).

Ένα παράδειγμα: http://www.aquariumlife.net/projects/diy-decoration/99.asp

Link to comment
Share on other sites

Ηάλλη λύση είναι η δημιουργία κάποιας κατασκευής από φελιζόλ;Αλλά το κερί πως το σκέφτηκες;

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτηκα το κερί γιατί μπορώ αγοράζοντας ένα κομμάτι να το σκαλίσω και να φτιάξω ότι μορφή θέλω.

Μια κατασκευή από φελιζολ μάλλον θα επιπλέει στο νερό.

Μια κατασκευή από πηλό θέλει ψήσιμο σε θερμοκρασία ψηλότερη από αυτή που φτάνει ο φούρνος μου.

Το τσιμέντο στεγνώνοντας παρουσιάζει ρωγμές και από χρώμα δεν λέει και πολλά.

Ο γύψος πως σας φαίνεται?

Link to comment
Share on other sites

Και βέβαι όχι είναι ασβεστολιθικός και θα σου ανεβάσει την σκληρότητα στα ύψη.Το φελιζόλ μπορεί να έχει την άνωση αλλά άμα βάλεις μολύβι μέσα και το κολλήσεις με σιλικόνη στον πάτο του ενυδρείου ή όπου αλλό θα εφάπτεται με το ενυδρείοσ ου δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα κάνω μια κατασκευή από τσιμέντο.

Απλά θέλει λίγο χρώμα τσιμέντου και προσοχή κατά το στέγνωμα.

Σας ευχαριστώ για την βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Θα μπορουσες ενδεχομενως να δοκιμασεις και την τριμμενη ελαφροπετρα που χρησιμοποιειται για λειανσεις με βουρτσα παρουσια νερου.Ειναι ανοιχτοχρωμη αλλα οταν βραχει παιρνει σκουρο χρωμα.Ισως οχι για ολη την κατασκευη αλλα παντως για καποιες "ειδικες"κατασκευες.(....απλα μια ιδεα που υλοποιω αυτη την στιγμη...ελπιζω να σου φανει καπου χρησιμη)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά με την ευκαιρία ήθελα να ρωτήσω έχω τώρα 3 ημέρες το ενυδρείο και το νερό έχει κιτρινίσει, ρώτησα αυτόν που το πήρα και μου είπε πως είναι απο το λίπασμα που βάλαμε κάτω απο το χαλίκι. Το φίλτρο δουλεύει συνέχεια αλλά το νερό έχει παρουσιάσει πολύ μικρή βελτίωση παραμένει κίτρινο.Σήμερα μετρήσαμε το ph και είναι 7.5 .Το είπα του τύπου σήμερα μου είπε πως θα έρθει να το δεί και πιθανόν να χρειαστεί να μου αλλάξει το φίλτρο. Μήπως ξέρετε αν είναι κάτι άλλο εκτός το φίλτρο;;;

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα κάνω μια κατασκευή από τσιμέντο.

Απλά θέλει λίγο χρώμα τσιμέντου και προσοχή κατά το στέγνωμα.

Σας ευχαριστώ για την βοήθεια.

Δεν θέλω να φαίνομαι αρνητικός και πάλι αλλά θα σε συμβούλευα όχι σε χρωστικές γιατί οι περισσότερες από αυτές είναι τοξικές για τα ψάρια. Ένα ενυδρείο δεν σηκώνει πειραματισμούς διότι τους πληρώνεις με κόστος τζέπης αλλά παίζεις συνάμα και με την ψυχολογία σου. Τι θα συμβεί π.χ. αν ένα πρωινό τα δεις όλα ανάποδα!!!

Η αλήθεια όμως ότι όλοι καθώς (αρχάριοι) ξεκινάμε προσπαθούμε να φτιάξουμε κάτι το πρωτότυπο χωρίς να γνωρίζουμε ότι τα καημένα τα ψαράκια δεν είναι μόνο ένα διακοσμητικό στοιχείο στο σαλόνι μας.

Link to comment
Share on other sites

Τα χρώματα που μπαίνουν σε μίγμα τσιμέντου για να τους δώσουν χρώμα θα δημιουργήσουν κάποιο πρόβλημα?

Μήπως γνωρίζετε κάποιο χρώμα που είναι κατάλληλο για ενυδρεία?

Link to comment
Share on other sites

Τα χρώματα που μπαίνουν σε μίγμα τσιμέντου για να τους δώσουν χρώμα θα δημιουργήσουν κάποιο πρόβλημα?

Μήπως γνωρίζετε κάποιο χρώμα που είναι κατάλληλο για ενυδρεία?

Αυτές οι χρωστικές είναι κυρίως πυκνές emulsion. Διαλύονται με νερό και όχι με λάδι. Τί άλλο να πούμε?

Link to comment
Share on other sites

Άρα τι υπάρχει για να χρωματίσω την κατασκευή που θα κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Άρα τι υπάρχει για να χρωματίσω την κατασκευή που θα κάνω?

Οι μόνες χρωστικές που για μένα δεν είναι ρίσκο είναι αυτές που ψήνονται πάνω στον πηλό ή την πορσελάνη αφού γίνονται ένα σώμα με το υλικό και δεν ξεθωριάζει.

Link to comment
Share on other sites

Το συμπέρασμα από αυτά που μου λες είναι ότι δεν μπορώ να φτιάξω με τα μέσα που διαθέτω την κατασκευή που χρειάζομαι. :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Το συμπέρασμα από αυτά που μου λες είναι ότι δεν μπορώ να φτιάξω με τα μέσα που διαθέτω την κατασκευή που χρειάζομαι. :rasp:

Γιατί όμως τόση εμμονή? Γιατί δεν προτιμάς κάτι πιο φυσικό που θα μοιάζει με ένα αληθινό βιότοπο?

Αυτό είναι και το πλέον ποθητό γιατί πρώτο τα ψάρια ζουν σε ένα χώρο όπως και ο δικός τους και εσύ από την άλλη βρίσκεις ένα φυσικό κομμάτι (το μοναδικό ίσως στο χώρο του σπιτιού) για να απολαύσεις.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να κατασκευάσω ένα κομμάτι που δεν κατάφερα να βρω πουθενά.

Το θέλω με πολύ μικρά κενά για να βρίσκουν καταφύγιο τα νεογέννητα γκαπάκια μου.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να κατασκευάσω ένα κομμάτι που δεν κατάφερα να βρω πουθενά.

Το θέλω με πολύ μικρά κενά για να βρίσκουν καταφύγιο τα νεογέννητα γκαπάκια μου.

Το καταφύγιο που ζητάς θα το βρούν αν τους παράσχεις πυκνή βλάστηση

Link to comment
Share on other sites

Καθώς και ρίζες ή ξύλα ή πέτρες αν πρόκειται για Αφρική μεριά.

Link to comment
Share on other sites

Η βλάστηση θα είναι πυκνή σε κανά δυο μήνες αλλά μέχρι τότε τι κάνουμε?

Link to comment
Share on other sites

Η βλάστηση θα είναι πυκνή σε κανά δυο μήνες αλλά μέχρι τότε τι κάνουμε?

Όπως σου απάντησαν πιο πάνω!

Ξύλα και (πέτρες αφού τις βράσεις) θα είναι αρκετό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...