Jump to content

Προβλημα Σε Κοντρα Ή Οχι?


Recommended Posts

Καλημερα.

Σημερα κατα την καθιερωμενη αλλαγη νερου,παρατηρησα τις κοντρες του ενυδρειου μου(Juwel Rio 300).

Μου φαινεται σαν να εχει ξεκολλησει το κατω μισο απο τις κοντρες στο τζαμι που κοιταει προς τα εξω.

Συγκεκριμενα οι δυο πλαστικες κοντρες του ενυδρειου ειναι κολλημενες ,το πανω μισο τους στο τελαρο και το κατω μισο στα τζαμια.

Φαινεται σαν να εχει ξεκολλησει η σιλικονη μονο στο σημειο των τζαμιων,και οχι στο τελαρο.

Παραθετω μερικες φωτο,γιατι πιο αναλυτικα δυσκολο..

Ειναι κατι επικινδυνο και αν ναι,πόσο?

post-56104-0-90239400-1390642853_thumb.jpg

post-56104-0-07181500-1390642941_thumb.jpg

post-56104-0-29644200-1390643052_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα είναι τι θα γίνει αν ξεκολλήσει όλη η κόντρα ποσο καμπύλη θα κανει

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

καλημερα παλικαρια.θα ηθελα ν προσθεσω κ εγω με τη σειρα μου πως και εγω εχω ακριβως το ιδιο προβλημα με το παραπανω παλικαρι κ το παρατηρησα σημερα την ωρα που πηγα να κανω 50% αλλαγη νερου. το πισω μερος της αριστερης κοντρας ειναι ξεκολημενο και στηριζεται μονο στο πανω μερος ενω στη δεξια κοντρα ειναι ολα καλα.τι μπορω νσ κανω; παρακατω οι φωτογραφιες.στη πρωτη φωτογραφια ειναι το οκ και στη δευτερη το προβληματικο.το ενυδρειο ειναι 2.5 χρονων.τι φαση; τι μπορω να κανω;

20170617_163616.jpg

20170617_163609.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχωνεσαι δεν θα εχεις προβλημα κανενα.Το περιμετρικο αγκαλιαζει το γυαλι το σημειο που κραταει η κοντρα αρκει.

Link to comment
Share on other sites

Αν χαμηλώσει ο φίλος την σταθμη του νερου στη μεση ωστε το τζαμί να μην κανει κυρτωση...και βγαλει την σιλικόνη της κοντρας που εφυγε και βαλει καινούργια και το αφήσει να κολλήσει μια μερα .... δεν θα πιασει??

Link to comment
Share on other sites

Και εγω ειχα το ιδιο προβλημα σε ιδιο ενυδρειο, και καλου κακου κολλησα 4 τζαμακια να εχω το κεφαλι μου ησυχο :D 

DIY FtW

IMG_20170618_102540.jpg

Έγινε επεξεργασία - Bill Koulosousas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλα αυτο το ενυδρειο προβληματικο ειναι? εχω διαβασει και εδω και σε φορουμ του εξωτερικου οτι ξεκολισαν οι κοντρες!!!!!! 

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Mr.Angelos έγραψε:

καλα αυτο το ενυδρειο προβληματικο ειναι? εχω διαβασει και εδω και σε φορουμ του εξωτερικου οτι ξεκολισαν οι κοντρες!!!!!! 

Ειρωνια..

Απο τα πιο ακριβα ενυδρεια και αξιοπιστα ενυδρεια(κατα πολλους) εχουν πλαστικη κοντρα στο κεντρο..

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος Bill Koulosousas έγραψε:

Και εγω ειχα το ιδιο προβλημα σε ιδιο ενυδρειο, και καλου κακου κολλησα 4 τζαμακια να εχω το κεφαλι μου ησυχο :D 

DIY FtW

IMG_20170618_102540.jpg

Εσενα σκεφτηκα μολις ειδα το θεμα...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Εσενα σκεφτηκα μολις ειδα το θεμα...

Αψογος ο φιλος

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω σκεφτόμουν τοση ωρα ποιος μου έλεγε οτι ειχε το ιδιο και ειχε κανει πατέντα... και τσουπ βλέπω τον Bill να απαντάει!!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος rastaman έγραψε:

Μην αγχωνεσαι δεν θα εχεις προβλημα κανενα.Το περιμετρικο αγκαλιαζει το γυαλι το σημειο που κραταει η κοντρα αρκει.

δηλαδη για ν καταλαβω...το αφηνω ως εχει; παντως ν τονισω οτι δεν εχει παθει κατι δλδ να κυρτωσει το τζαμι η κατι αλλο.τι μπορω να κανω εκει στη κοντρα για να το φτιαξω; επισης ειδα κατι κοντρες στο ebay που ειναι για ενυδρεια της juwel αλλα εχω απορια....πως μπαινουν αυτα ρε παιδια; 

Screenshot_20170618-161456.png

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα δεν θα εκανα τιποτα και εξηγησα τον λογο.

Εφοσον δεν εχει καποιο θεμα το γυαλι ενας λογος παραπανω.

Αν θες να το επισκευασεις οπως ειναι θα κανεις αυτο που γραφει ο Ηρακλης στο #15 απλα πριν κολλησεις θα το σφιξεις ελαφρα προς τα μεσα κσι θα το αφησεις ετσι μεχρι να στεγνωσει.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παλικαρια..μολις πηρα email απο τη juwel και μου απαντησαν αυτο εδω αλλα δεν πολυ καταλαβαινω..τι θελουν να πουν τωρα;

Screenshot_20170620-225219.png

Έγινε επεξεργασία - Eleftherios Sairidis
Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησα να το μεταφ΄ρασω αλλά με δυσκόλεψε ! Καλύτερα να το  έγραφε στα γερμανικά.

 

Το ρεζουμέ είναι ότι δεν υπάρχει πρόβλημα.

 

Οι κόντρες και τα ενυδρεία τους είναι έτσι φτιαγμένα, ώστε μόνο μια μηχανική "ζημιά" να μπορεί να τα καταστρέψει και όχι η διαστολή.

 

Ελπίζω να βοήθησα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...