Jump to content

Ελάχιστα Νιτρικά


Recommended Posts

Απο το παλιό ενυδρειο (κοινωνικο-φυτεμενο) που είχα απο πέρυσι, τα Νιτρικά μου ηταν σε πολύ χαμηλά επίπεδα και δε μου λύθηκε ποτέ η απορία για το λόγο. Στο τωρινό μου ενυδρειο τα ΝΟ3 ειναι στο 2 ή και χαμηλότερα (στην παρουσίαση του ενυδρειου απο λάθος γράφτηκε 20 αντί για 2). Μετράω και ξαναμετραω, το ίδιο αποτέλεσμα βγάζω. Τα τεστ ειναι τα Tropic Marin και δεν ειναι ληγμένα. Ειναι φυσιολογικό και αν όχι τι μπορεί να συμβαίνει; Δεν έχω δοκιμάσει να μετρήσεων με αλλα τεστ αν και ίσως έπρεπε να το κανω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 67
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αμμωνια και νιτρωδη; Ποσες φορες ταιζεις και σε τι ποσοτητα; Τα ψαρακια τρωνε κανονικα;

Link to comment
Share on other sites

Αμωνια και νιτρώδη ειναι 0. Ταίζω δυο φορες τη μέρα (μεσημέρι - βράδυ) μικρή ποσότητα σχετικά. Τα ψάρια μια χαρα τρώνε.

Link to comment
Share on other sites

Οκ και μια τελευταια, ποσο καιρο μετρας ΝΟ3 2;

Link to comment
Share on other sites

Ανέκαθεν. Δηλαδη μετρούσα επί 8 μήνες που είχα το φυτεμενο και απο 20-12-13 περίπου που έχω το αφρικάνικο και εννοείται αφού είχε ολοκληρωθεί ο κύκλος του αζώτου. Θυμάμαι κι όλας στο φυτεμενο οταν μετρησα και τα νιτρώδη 0, τα νιτρικά για κανά 5ήμερο ηταν 100, 80 και έκανα αλλαγές νερού για να τα ρίξω. Τα έριξα και δε ξαναείδα διψήφιο νούμερο :)

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ μιλας με γριφους...

Ρε φιλαρακι μηπως σου λεει το τεστ πως για καποια τιμη και κατω πολλαπλασιαζεις επι 10; Οποτε το 2 να ειναι 20;

Link to comment
Share on other sites

Το φαντάστηκα αλλα δε μπόρεσα να βρω κάτι τέτοιο στις οδηγίες. Απο την άλλη, στο χαρτί με τα χρώματα έχει ακόμα και 100mg/l οπότε μάλλον δεν ισχύει αυτό. Λέει ξεκάθαρα 2mg/l (ppm).

Link to comment
Share on other sites

θελεις για καποιον λογο να αυξησεις τα νιτρικα η απλα να μαθεις τον λογο π ειναι χαμηλα?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω ρε συ Πανο, 2-3 πραγματα μπορω να σκεφτω. 1 δεν εχει στρωσει, 2 το φιλτρο κανει πολυ καλη δουλεια, 3 η ποσοτητα τροφης δεν προκαλει τοσα νιτρικα, 4 τα ψαρια δεν τρωνε αρα δεν παραγουν ρυπους, 5 η αλγη που αναπτυσσεται σιγα σιγα ρουφαει και 6 τα φυτα σου ρουφανε!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το παλιό ενυδρειο; Κι εκείνο δεν ηταν στρωμένο; Μια χαρα ηταν. Μέτραγα νιτρικά στο 20 καμία βδομάδα και μετά έπεσα στα μηδέν και 1 κτλ. Τωρα η αλήθεια ειναι οτι δε ταίζω πολυ. Τα ψάρια όμως τρώνε αυτό που τους ρίχνω (δεν ειναι και μηδαμινή ποσότητα έτσι;) άρα σίγουρα παράγουν ρύπους. Άλγη δε μπορω να πω οτι εμφανίστηκε ακόμα εκτός απο λίγη στα φύλα των Anubias και ελάχιστη καφέ στο τζάμι που αν δε την προσέχεις, δε φαίνεται κι όλας. Οσο για τα φυτα, τι να ρουφηξει η ανούμπια;

Να δοκιμάσω να αύξηση την ποσότητα τροφής και τα ταίσματα;

Link to comment
Share on other sites

Γιατί θέλεις να τα ανεβάσεις; Πειράζει αν είναι χαμηλά; :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Παραείναι χαμηλα. Εγω αυτό που ρωτάω, πέρα του γιατι ειναι τόσο χαμηλα, ειναι το αν ειναι και φυσιολογικο κάτι τέτοιο. Αν ειναι, πάω πάσο και κλειδώνει το θέμα εδώ. Αν δεν ειναι φυσιολογικό πρεπει να το ξέρω και να εντοπίσω την αιτία.

Link to comment
Share on other sites

Παραείναι χαμηλα. Εγω αυτό που ρωτάω, πέρα του γιατι ειναι τόσο χαμηλα, ειναι το αν ειναι και φυσιολογικο κάτι τέτοιο. Αν ειναι, πάω πάσο και κλειδώνει το θέμα εδώ. Αν δεν ειναι φυσιολογικό πρεπει να το ξέρω και να εντοπίσω την αιτία.

Δεν ξερω ρε συ Πανο, 2-3 πραγματα μπορω να σκεφτω. 1 δεν εχει στρωσει, 2 το φιλτρο κανει πολυ καλη δουλεια, 3 η ποσοτητα τροφης δεν προκαλει τοσα νιτρικα, 4 τα ψαρια δεν τρωνε αρα δεν παραγουν ρυπους, 5 η αλγη που αναπτυσσεται σιγα σιγα ρουφαει και 6 τα φυτα σου ρουφανε!

η αποψη μ ειναι περιπου ιδια μ τ sturm...

στο 4 εχω διαφωνια γιατι αν τα ψαρια δεν φανε την τροφη αυτη σαπιζει.... την υπολοιπη διαδικασια την ξερουμε....

εγω αυτο π εχω παρατηρισει στο δικο μ ειναι οτι οσο λιγοτερο ταιζω τοσο πιο χαμηλα νιτρικα εχω.... εχω φτασει ν εχω κ καθαρα 0..... αυτο π κανω ειναι ν ταιζω περισσοτερο για ν εχω νιτρικα κ μην φανταστεις πολλα.... με το ζορι φτανω 5.... κ το κανω για τ φυτα επειδη δεν ριχνω ουτε λιπασμα ουτε υποστρωμα εχω....

εγω πιστευω πως δεν ταιζεις τοσο ωστε τα νιτρικα να φτασουν σε ενα επιπεδο πχ 10mg.....

λογικα αν αυξησης την τροφη θα ανεβουν κ αυτα.... κανε ενα μικρο πειραμα..... αυξηση για λιγες μερες την τροφη κ μετρα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το παλιό ενυδρειο; Κι εκείνο δεν ηταν στρωμένο; Μια χαρα ηταν. Μέτραγα νιτρικά στο 20 καμία βδομάδα και μετά έπεσα στα μηδέν και 1 κτλ. Τωρα η αλήθεια ειναι οτι δε ταίζω πολυ. Τα ψάρια όμως τρώνε αυτό που τους ρίχνω (δεν ειναι και μηδαμινή ποσότητα έτσι ;) άρα σίγουρα παράγουν ρύπους. Άλγη δε μπορω να πω οτι εμφανίστηκε ακόμα εκτός απο λίγη στα φύλα των Anubias και ελάχιστη καφέ στο τζάμι που αν δε την προσέχεις, δε φαίνεται κι όλας. Οσο για τα φυτα, τι να ρουφηξει η ανούμπια;

Να δοκιμάσω να αύξηση την ποσότητα τροφής και τα ταίσματα;

Πανο το παλιο σου ηταν φυτεμενο και σε συνδιασμο με λιγη τροφη τα νιτρικα τα οποια ηταν οντως χαμηλα αποροφουνταν και απο τα φυτα και γιαυτο δεν ειχες!

Link to comment
Share on other sites

Νά 'μαι και εγώ... Παναγιώτη και εγώ της Tropic Marin έχω και δεν έχω μετρήσει ποτέ νιτρικά πάνω από 1mg/l...

Ούτε και στον μονομάχο ούτε στο καινούργιο... Βέβαια το νέο δεν έχει κλείσει μήνα ακόμα και μόλις έβαλα τα πρώτα ψαράκια αλλά έχω και στα δύο έχω φυτά μέσα ....

Πάντως την επόμενη φορά θα αγοράσω άλλης εταιρείας τεστάκια για να δώ τί θα δείξουν....

Link to comment
Share on other sites

Ποσα φιλτρα εχεις μεσα Πανο;

Πως συνδέεις το φίλτρο με τα νιτρικά; :)

Έγινε επεξεργασία - theodor72
Link to comment
Share on other sites

Αλλαγές νερού κάνεις απο όσμωση ή απο τη βρύση?

Link to comment
Share on other sites

Πως συνδέεις το φίλτρο με τα νιτρικά; :)

Αν εχει πολλα φιλτρα δεν προλαβαινουν να δημιουργηθουν ρυποι οποτε ο αριθμος των νιτρικων ειναι χαλημος!

Link to comment
Share on other sites

Αν εχει πολλα φιλτρα δεν προλαβαινουν να δημιουργηθουν ρυποι οποτε ο αριθμος των νιτρικων ειναι χαλημος!

φιλε sturm π το στηριζεις αυτο? απο την στιγμη π ειτε ριχνεις τροφη στο ενυδρειο ειτε εχεις ψαρια μεσα ρυπους εχεις....

Link to comment
Share on other sites

Ο ποιο απλός έλεγχος που μπορεί να γίνει είναι να μετρηθούν τα NO3 με άλλο υγρό τεστ.

Αν υπάρχει χομπίστας ή μαγαζί κοντά σου είναι απλό.

Link to comment
Share on other sites

φιλε sturm π το στηριζεις αυτο? απο την στιγμη π ειτε ριχνεις τροφη στο ενυδρειο ειτε εχεις ψαρια μεσα ρυπους εχεις....

Mαλλον εγω δεν το λεω καλα! Απ την στιγμη λοιπον που η αμμωνια που δημιουργειται απο ελαχιστους ρυπους η οποια διασπαται σε ακομη πιο λιγα νιτρωδη εχει αποτελεσμα ακομη πιο λιγα νιτρικα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...