Jump to content

Νεος "κολυμβητης"


Recommended Posts

Ειμαι νεος στον χώρο του ενυδρειου( μολις 3 ημερες). Αφου ενημερωθηκα απο διαφορα ελληνικα site, αγορασα ενα Hailea FA400 60lt για εισαγωγη στο χώρο. Ειμαι στην τριτη ημερα λειτουργιας και εχω τοποθετηση επιπροσθετα στο ενυδρειο, το υποστρωμα, το θερμοστατη, το θερμομετρο, και κατι σωληνισκους για τα καλα Βακτηρια (σαν μακαρονια κοφτα). Και βεβαια το νερο με το υγρο για την αποχλωριωση, και το εχω σε λειτουργια. Σκεφτομαι την 5η μερα να βαλω για 2 ημερες το βιολογικο υγρο και μετα να προβω στην αγορα κανα 2 αρχικων κατοικων!! Συμβουλες ευπροσδεκτες αν και οι οδηγοι σας ειναι σαφεστατοι και εξαιρετικοι. Τι ψαρακια προτεινεται, σε τι αριθμο? γιατι οχι χρυσοψαρα, όπως με απέτρεψαν απο το petshop? Μπραβο για την καλη δουλεια.

Link to comment
Share on other sites

Συμπληρωματικα εχω τοποθετησει κατα το στησιμο ενα ψευτικο πρασινο φυτο και ενα βαρελακι και ενα βραχακι (ολα δικοσμητικα απο petshop),και το υποστρωμα ειναι χαλικακι μη χρωματισμενο καλα ξεβγαλμένο. Θα ηθελα αν γινοταν τα ψαρακια να ειναι πολυχρωμα και εντυπωσιακα λογω κόρης!!!! Καταλαβαίνεται. Καλοδεχουμενη καθε συμβουλή.

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στο φορουμ μας.

Αρχικα θα σου πω για να μη μπερδευομαστε οτι υποστρωμα ειναι το λιπασμα που βαζουμε κατω απο το χαλικι μας( προαιρετικα)

Θα πρεπει να παρεις υγρα τεστ για αμμωνια,νο2 και νο3 για να μετρησεις ωστε να ξερεις ποτε εισαι ετοιμος για ψαρακια.

Απο ψαρια θα προτεινα γκαπυ,ευκολα,με χρωματιστες ουρες και θα εχεις και γεννες.

Link to comment
Share on other sites

Απο ψαρια θα προτεινα γκαπυ,ευκολα,με χρωματιστες ουρες και θα εχεις και γεννες.

:thumbsu: :thumbsu: :thumbsu:

Βαλε αν μπορεις και καμια φωτογραφιουλα........

Αληθινα φυτα δεν σκεφτεσαι να βαλεις?

Υπαρχουν ευκολα φυτα που δεν χρειαζονται πολυ περιποιηση και ζουν μια χαρα!

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες. Για ψαράκια θα σου πρότεινα κι εγω τα γκάπυ. Όμορφα και πολύχρωμα. Θα πρότεινα ωστόσο να βγάλεις τα ψεύτικα διακοσμητικά και να βάλεις καμία αληθινή πέτρα, ένα ξύλο και κανά φυτάκι εύκολο χωρίς καθόλου απαιτήσεις όπως πχ η ανούμπια που ειναι πολυ όμορφη.

Link to comment
Share on other sites

Ηθελα να ρωτήσω και για την ροη του νερού που εξέρχεται απο το φίλτρο. Το ενυδρείο κατευθηνε από μονο του την ροη των 4 μικρών πιδάκων προς το καπάκι του ενυδρείου και αντανακλόνταν και επεφτε στην επιφανεια του νερου. Εγω εστρεψα ελαφρως την κατευθυνση και αυτο πέφτει κατευθειαν πάνω στην επιφανεια του νερου κάνοντας ποιο δυνατη αναταραχη του νερου της επιφανειας και κατεπεκταση του ρευματος που σχηματιζεται. Ειναι σωστη επιλογη? Το εκανα γιατι διαβασα οτι ειναι καλο να αναταρασεται η επιφανεια του υδατος, και γιατι δευτερον καμμια φορα εσταζε καμμια σταγονιτσα απο το πλαινο του πλαστικου καπακιου που ανοιγει επανω το ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα φίλε μου και καλή αρχή!!

Ανατάραξη στην επιφάνεια φροντίζουμε να δημιουργούμε κυρίως όταν έχουμε αληθινά φυτά για

να βοηθάμε στην οξυγόνωση του νερού μας .

Όπως και να έχει όμως πολύ καλά έκανες και γύρισες το "spray bar" προς τα κάτω.Το ιδανικό βέβαια

είναι να το φέρεις σε τέτοια θέση έτσι ώστε να δημιουργεί κυκλοφορία αν όχι σε όλα αλλά στα περισσότερα σημεία ενυδρείου σου

χωρίς φυσικά να ανακατευει το βυθό.

Μια φωτογραφία του ενυδρείου όπως και κάποιες πληροφορίες για το φίλτρο σου θα βοηθούσαν για να σε βοηθήσουμε :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα φίλε μου και καλή αρχή!!

Ανατάραξη στην επιφάνεια φροντίζουμε να δημιουργούμε κυρίως όταν έχουμε αληθινά φυτά για

να βοηθάμε στην οξυγόνωση του νερού μας .

Και για τα ψαρια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες κι απο μενα!

Το καπακι θα σταζει οτι κι αν κανεις λογω της εφυδρωσης οποτε μην σε αγχωνει!

Τα γκαπυ δεν εχουν προβλημα με το ρευμα αν εκει καταληξεις.

Αλλα βαλε και καμια φωτο και δωσε καμια πληροφορια απ το ενυδρειο, οπως ποσα λιτρα ειναι, διαστασεις κτλ για να σε βοηθησουμε περισσοτερο!

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο ειναι 60 λιτρα Hailea FA400 με ενσωματωμενο φιλτρο στο οποιο προσθεσα το "κοφτο μακαρονι" και ενα στρωμα ανθρακα. Επιπλεον θερμοστατη και σημερα μια αντλια Ο2. Εκανα και τα τεστ μετρησεων ph, NO2, και NH3, NH4. Τα αποτελεσματα ηταν ικανοποιητικα ph=7,5 NO2=0, αμμωνια και παραγωγα 0,1. Το θεμα ειναι οτι η μικρη μου ειναι εντυπωσιασμενη απο τα χρυσοψαρακια και μαλλον θα βαλω 3 χρυσοψαρα συνολικα και τιποτε αλλο. Δεν ξερω αν πρεπει να προσεξω κατι αλλο? Θα ηθελα να ακολουθησω την συμβουλη σας για τα γκαπυς, οπως και του petshop, αλλα "ανωτερα βια" οπως καταλαβαινεται. Τα ψαρακια θα τα βαλω ενα ενα, αρχιζοντας μετα απο κανα τριαρι μερες, και συνεχιζοντας ανα 10ημερες. Συμβουλες και υποδειξεις ευπροσδεκτες. Υπαρχει πιθανοτητα να βαλω κατι αλλο μαζι τους????

Link to comment
Share on other sites

Δυστοιχος σε τετοιο ενυδρειο δεν μπορεις να βαλεις 3 χρυσοψαρα.Επισης τα χρυσοψαρα ειναι πολυ ρυπογονα ψαρια και θες καλη φιλτρανση.

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα δεν της αρεσουν τα γκαπακια? Της τα εδειξες? Εδω αρεσουν σε μενα!!!!χαχαχα :) :)

Link to comment
Share on other sites

Επιπλέον, τα χρυσόψαρα επειδή είναι ψάρια κρύου νερού δεν μπορούν να μπούνε με τροπικα ψάρια.

Στάλθηκε από το GT-S6500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Κατόπιν ωριμης σκεψης και επισκεψης με την κορη μου στο πετσοπ, τα χρυσοψαρα ναυάγισαν. Θα προχωρησουμε στην αγορα 2 νανο γκουραμι για αρχη και μετα βλεπουμε. Επισης αλαξα την λαμπα που ηταν μια μπλε και μια ασπρη και εβαλα 2 φως ημερας.

Link to comment
Share on other sites

Η λαμπα που εβαλες ποσα κελβιν ειναι?

Τα γκουραμι θελουν ζευγαρι η χαρεμι,αν βαλεις 2 αρσενικα σ αυτα τα λιτρα θα πεσει πολυ ξυλο!

Επισης θελουν αληθινα φυτα και φυτα επιφανειας.

Στα λιτρα σου μπορεις να βαλεις ενα ζευγαρι η ενα χαρεμι και τιποτα αλλο απο ψαρακια.

Link to comment
Share on other sites

Ναι,θα ηταν καλο αν μπορουν στο πετ-σοπ να σου πουν στα σιγουρα αν εχουν αρσενικα και θηλυκα για να παρεις ζευγαρι.....συνηθως εχουν μονο αρσενικα γιατι εχουν πιο εντυπωσιακα χρωματα......

Καποια στιγμη που εψαξα,δεν βρηκα θηλυκο πουθενα.....

Έγινε επεξεργασία - georgerocks
Link to comment
Share on other sites

καταρχήν καλός ήρθες στην όμορφη παρέα μας :)

θα συμφωνήσω με όλα τα παραπάνω που σου λέει ο rastafarian και θα σου πρότεινα και εγώ να βγάλεις τα πλαστικά μέσα από το ενυδρείο σου και να βάλεις εύκολα φυτά όπως ανούμπα και κερατόφυλλο που θα κάνουν και πολύ καλό στην βιολογία σου και είναι και πολύ όμορφα...

καλή επιτυχία και να ξέρεις ότι η υπομονή βραβεύεται ... :)

Link to comment
Share on other sites

Εδω ειναι το προφιλ των γκουραμι! Ριξε μια ματια! http://www.aquazone.gr/forums/topic/86055-colisa-lalia-hamilton-1822/?p=806405

Link to comment
Share on other sites

Αφαιρεθηκαν το ψευτικο φυτο και η πετρα και εμεινε μονο το βαρελακι. Φυτευσα σημερα υδροβιο φυτο 7 ριζουλες περιμετρικα προς το πισω μερος του ενυδρειου. Δυστυχως δεν συγκρατησα το ονομα του, θα το ρωτησω αυριο που θα παω να παρω τα ψαρακια και θα σας βαλω φωτο. Η λαμπα ειναι μαλλον 6000 κελβιν φως ημερας.

Link to comment
Share on other sites

Αυτη ειναι η διαμορφωση του ενυδρειου μετα το φυτευμα. Το ειδος του φυτου δεν το θυμαμαι, αλλα ειναι αρκετα κοινο οποτε θα το αναγνωρισετε. Καμμια αλλη παρατηρηση γιατι σημερα θα βαλω τους πρωτους κατοικους μαλλον.

http://s892.photobucket.com/user/OlympousGr/media/IMG_0617_zps8aa4549b.jpg.html

http://s892.photobucket.com/user/OlympousGr/media/IMG_0618_zps7066dcc0.jpg.html

Link to comment
Share on other sites

Αν βλεπω καλα το φυτο σου ειναι Hygrophila polysperma

Αν ειναι οντως αυτο θα πρεπει να τα φυτεψεις ολα διπλα διπλα και να κανεις 1 συσταδα ή 2 στις γωνιες του ενυδρειου γιατι αυτο το φυτο ειναι για το πισω μερος επειδη μεγαλωνει αρκετα.

Την αεραντλια σταματα τη,αεραντλια και αληθινα φυτα δεν πανε μαζι γιατι χανεις το co2 απο το νερο σου.Κανε μια ελαφρια αναταραξη στην επιφανεια απο το φιλτρο σου και θα εισαι μια χαρα απο θεμα οξυγονου.

Τελικα σε τι ψαρια κατεληξες?

Τα φωτα ποσες ωρες τα εχεις αναμενα?

Link to comment
Share on other sites

Αεραντλια στοπ!!! Τα φωτα εχω ξεκινησει απο χθες κυκλο 8 ωρων (10-18). Θα βαλω 2 μικρα σκαλαρια και θα δουμε. Αλλωστε ειναι η πρωτη μου προσπαθεια. Θα σας βαλω φωτο αργοτερα. Η επιλογη ψαριου οπως προειπα δεν ειναι μονο δικη μου, αλλα επηρεαζει και η μικρη, οποτε δεν θελω να θεωρηθει οτι αγνοω τις συμβουλες των εμπειροτερων.

Link to comment
Share on other sites

Σκαλαρια ειναι απαγορευτικα για τα λιτρα σου!Θελουν κοπαδι και πολυ μεγαλητερο ενυδρειο!

Προσπαθησε να εξηγησεις στην κορη σου οτι δεν μπορεις να βαλεις οτι ψαρια θες στο ενυδρειο γιατι θα ειναι δυστοιχησμενα,δεν θα μπορουν να ζησουν και θα αρρωστησουν.

Δεν θα της πεις ψεματα ετσι και αλλιως.

Απο τη στιγμη που μπηκες στο φορουμ και μπορεις να διαβασεις θεματα αλλα και να παρεις γνωμες πιο εμπειρων χομπιστων νομιζω οτι ειναι κριμα να κανεις λαθη που εκαναν και αλλοι στο παρελθον.

Επισης να σου πω απο τωρα,οτι το μαγαζι που πας να ψωνισεις επειδη το ξερω,δεν τα παιρνει πισω τα ψαρακια αν το μετανιωσεις,το εχω δοκιμασει και γι αυτο σου λεω.Καλητερα να το ξανασκεφτεις πριν πας και τα αγορασεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...